Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, ritualistic said:

εωρω οτι θα εχουν δει πολλα τα ματια τους και πολλους περιεργους να ζητανε αντικαταστασεις για ψυλλου πηδημα λογω καλυψης εγγυησης αλλα δεν ειναι λογος αυτος να τους αντιμετωπιζεις ολους κατα αυτο τον τροπο.

ξερεις γτ δε μπορω να το δεχτω? εξωτερικο και ειδικα αμερικη εχει αρκετα περισσοτερο περιεργους απο εμας δεν ειμαστε οι μονοι πιθηκοι στο πλανητη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Μιλάμε είμαι να σκάσω με το ποσο φουσκωμένες είναι οι τιμές εδώ στις Napoleon…

Η 625 SE RSIB (υπέρυθρο μάτι δίπλα και πίσω καυστήρα) εδώ κάνει 2250 και Γερμανία 1580!

Ειπαμε, λίγο πιο χαμηλό ΦΠΑ η Γερμανία και πολύ μεγαλύτερη αγορά, αλλά όχι κι έτσι…

Σας είπα τον πόνο μου και ξαλαφρωσα, μόνο εσάς έχω να καταλάβετε 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την μπλε φιάλη 10kg της πετρογκαζ με μίγμα. Σήμερα την ζυγισα και το βάρος της είναι 13,2kg. Αν διαβάζω καλά η φιάλη χωρίς το υγραεριο έχει βάρος 11,8kg. Ερώτηση κρίσεως: με ~1kg μίγμα πόση ώρα με βγάζει? Η ψησταριά μ είναι jamestown Knox 3.2. Είναι πρώτη μου φιάλη και δεν έχω εμπειρία. Αύριο έχω κόσμο και θα ψήσω για 6-7 άτομα. Θα μου φτάσει ή να την αλλάξω? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ATmega είπε

Έχω την μπλε φιάλη 10kg της πετρογκαζ με μίγμα. Σήμερα την ζυγισα και το βάρος της είναι 13,2kg. Αν διαβάζω καλά η φιάλη χωρίς το υγραεριο έχει βάρος 11,8kg. Ερώτηση κρίσεως: με ~1kg μίγμα πόση ώρα με βγάζει? Η ψησταριά μ είναι jamestown Knox 3.2. Είναι πρώτη μου φιάλη και δεν έχω εμπειρία. Αύριο έχω κόσμο και θα ψήσω για 6-7 άτομα. Θα μου φτάσει ή να την αλλάξω? Ευχαριστώ 

Καλύτερα να πάρεις και μια 2η φιάλη. Το πόσο θα κρατήσει δεν μπορεί να στο πει κανένας με σιγουριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ATmega είπε

Έχω την μπλε φιάλη 10kg της πετρογκαζ με μίγμα. Σήμερα την ζυγισα και το βάρος της είναι 13,2kg. Αν διαβάζω καλά η φιάλη χωρίς το υγραεριο έχει βάρος 11,8kg. Ερώτηση κρίσεως: με ~1kg μίγμα πόση ώρα με βγάζει? Η ψησταριά μ είναι jamestown Knox 3.2. Είναι πρώτη μου φιάλη και δεν έχω εμπειρία. Αύριο έχω κόσμο και θα ψήσω για 6-7 άτομα. Θα μου φτάσει ή να την αλλάξω? Ευχαριστώ 

Αδυνατον να στο πει κανεις αυτο ειναι πολλες οι μεταβλητες.

Το ιδανικο θα ηταν να αλλαξεις φιαλη η να παρεις δευτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ATmega είπε

Έχω την μπλε φιάλη 10kg της πετρογκαζ με μίγμα. Σήμερα την ζυγισα και το βάρος της είναι 13,2kg. Αν διαβάζω καλά η φιάλη χωρίς το υγραεριο έχει βάρος 11,8kg. Ερώτηση κρίσεως: με ~1kg μίγμα πόση ώρα με βγάζει? Η ψησταριά μ είναι jamestown Knox 3.2. Είναι πρώτη μου φιάλη και δεν έχω εμπειρία. Αύριο έχω κόσμο και θα ψήσω για 6-7 άτομα. Θα μου φτάσει ή να την αλλάξω? Ευχαριστώ 

Τι θα ψησεις? μπριζολες? και τι σημαινει για 6-7 ατομα? 6-7 μπριζολες? ή 20 μπριζολες και λουκανικα? Με 1 κιλο εχω καμια ωρα ψησιμο με 4 καυστηρες στην Kenton. Γενικα ομως πεφτει η αποδοση οταν μειωνεται τοσο πολυ η χωρητικοτητα. 
Για 2 ατομα που ειμαστε καθημερινα, εχω ξεκινησει να ψηνω και με μισο κιλο μεσα στην φιαλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη προσπάθεια για πίτσα Gluten free. Είχα μια δυσκολία λίγο να τοποθετήσω την μεγάλη στην πέτρα, για αυτό οι ντομάτες ταξίδεψαν προς την μία μεριά χα χα, αλλά όλα καλά. Τόσο καιρό έτρωγα άλλη πίτσα στο φούρνο, άλλη γεύση άλλη υφή, άλλο πράγμα γενικά. Στην πέτρα κλάσεις ανώτερη.  Δεν θέλω να φανταστώ πως θα είναι η κανονική πίτσα με γλουτένη στην πέτρα.pizza4.JPG.a8970286656f90d476d109958c3f468c.JPGpizza1.JPG.e05b4ad7445836fca68e3e13be42a29c.JPGpizza2.JPG.38bb7139f547e9d74f511f684664d473.JPGpizza3.JPG.e25a0211ef1f4f3914d8d8ef9a850d1f.JPG 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, devils_reject said:

Πρώτη προσπάθεια για πίτσα Gluten free. Είχα μια δυσκολία λίγο να τοποθετήσω την μεγάλη στην πέτρα, για αυτό οι ντομάτες ταξίδεψαν προς την μία μεριά χα χα, αλλά όλα καλά. Τόσο καιρό έτρωγα άλλη πίτσα στο φούρνο, άλλη γεύση άλλη υφή, άλλο πράγμα γενικά. Στην πέτρα κλάσεις ανώτερη.  Δεν θέλω να φανταστώ πως θα είναι η κανονική πίτσα με γλουτένη στην πέτρα.pizza4.JPG.a8970286656f90d476d109958c3f468c.JPGpizza1.JPG.e05b4ad7445836fca68e3e13be42a29c.JPGpizza2.JPG.38bb7139f547e9d74f511f684664d473.JPGpizza3.JPG.e25a0211ef1f4f3914d8d8ef9a850d1f.JPG 

Χωρίς παρεξήγηση μου φέρνει σε τάρτα με τυρι κ ντοματα οπως την αδικει η φώτο.  

Δεν εχω ξαναδεί gluten free pizza αλλη φορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εξαιτίας του αλευριού έχω και εγώ τον γιο μου που δεν τρώει γλουτένη και ξέρω ;) Μην περιμένεις παρόμοιο αποτέλεσμα με τις κανονικές 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ATmega είπε

Έχω την μπλε φιάλη 10kg της πετρογκαζ με μίγμα. Σήμερα την ζυγισα και το βάρος της είναι 13,2kg. Αν διαβάζω καλά η φιάλη χωρίς το υγραεριο έχει βάρος 11,8kg. Ερώτηση κρίσεως: με ~1kg μίγμα πόση ώρα με βγάζει? Η ψησταριά μ είναι jamestown Knox 3.2. Είναι πρώτη μου φιάλη και δεν έχω εμπειρία. Αύριο έχω κόσμο και θα ψήσω για 6-7 άτομα. Θα μου φτάσει ή να την αλλάξω? Ευχαριστώ 

Όπως σου είπαν και οι άλλοι μάλλον είσαι οριακά. Δες πάντως αν στο manual της ψησταριάς σου αναφέρει στοιχεία κατανάλωσης σε γραμμάρια/ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 ώρες πριν, Amaretos είπε

Είναι εξαιτίας του αλευριού έχω και εγώ τον γιο μου που δεν τρώει γλουτένη και ξέρω ;) Μην περιμένεις παρόμοιο αποτέλεσμα με τις κανονικές 

Προτείνω αυτή τη συνταγή, την έχω δει από φίλο που έχει αρκετά έντονη δυσανεξία στη γλουτένη και έδωσε πολύ καλό, πειστικό αποτέλεσμα.

Με πλάκα στο φούρνο, αλλά δεν βλέπω το λόγο να μη βγει μια χαρά και στην ψησταριά.

Καλός ο συγκεκριμένος, έχω κάνει διάφορες συνταγές του και βγαίνουν.

Και μόλις συνειδητοποίησα ότι δεν απάντησα στο μέλος που έφτιαξε την πίτσα :) @devils_reject

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται, το Πλαίσιο έχει αφαίρεση ΦΠΑ η οποία εφαρμόζεται και σε broil king ψησταριές. Είδα 2-3 και βγαίνουν πάνω από 10% φθηνότερα από Σκρουτζ. 

Πχ monarch 390 στα 950€ αντί για 1130€ Σκρουτζ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους!

Ισως να ενδιαφερει καποιους. Μολις ειδα στο newsletter του leroy merlin την Hudson NATERIAL με 4 καυστήρες και 1 πλευρική εστία σε προσφορα απο 799 στα 549. Για τοσο μεγαλη ψησταρια υποθετω οτι ειναι καλη περιπτωση σ αυτη την κατηγορια ποιοτητας. Λογικα θα πρεπει να κανει καποιος login για να βγαλει την τιμη.

Screenshot 2023-05-13 at 10-22-48 Ψησταριά υγραερίου Hudson NATERIAL με 4 καυστήρες και 1 πλευρική εστία.png

Επεξ/σία από ppetros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό κιλό κιμάς, 2 κρεμμύδια και λίγο τζατζίκι που είχε περισσέψει από άλλη μέρα.

Αααα και 3 αυγά για 10 λεπτά στη σχάρα. Αν παραμείνουν παραπάνω ίσως ένα, κάνει ένα "μπαμ". Κανένα πρόβλημα αλλά αν θέλω να το αποφύγω και αυτό, μια πολύ μικρή τρύπα στο τσόφλι είναι αρκετή. Κάποιος που θέλει να βεβαιωθεί ότι είναι έτοιμα, το κάνει με το γνωστό τρόπο της περιστροφής που διαφοροποιεί ένα ωμό από ένα βρασμένο αυγό.

IMG_20230513_125039.jpg.9d44144fa79234a37d803d637a3b0d81.jpg

IMG_20230513_135039.jpg.1b86470052269ba34070058e38ad165e.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...