Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, protathlitis είπε

Έχει κάποιος άποψη? Επίσης το πρώτο link για ξύλα είναι λεπτά (chips) και το δεύτερο κομμάτια (chunks). Ποιες οι διαφορές στην πράξη?

Τα chips μπαινουν μεσα στο δοχειο καπνισματος και με τη ζεστη αρχιζουν και καπνιζουν. Καποιοι τα μουλιαζουν και καποιοι αλλοι οχι. Google-αρε να δεις διαφορες και οτι σ αρεσει κανεις. Εγω δεν μουλιαζω.

Τα chuncks ειναι χοντρα κομματια ξυλο που τα βαζουμε απ ευθειας πανω στα καρβουνα και αρχιζουν και καπνιζουν. Σε ψησταρια υγραεριου θα δοκιμαζα να τα βαλω στη σχαρα ακριβως πανω απο τη φωτια. Δες το βιντεο παρακατω.

Το πιο value for money ειναι να παρεις πελετ για καπνισμα μαζι με ενα φουλ διατριτο δοχειο για πελετ.

2 ώρες πριν, vins είπε

Ήθελα να ρωτήσω κι εγώ για το κάπνισμα: έχω ξύλα στο χωριό από κομμένα δέντρα (κερασιές, ροδακινιες και μηλιές). Θα μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω απευθειας για κάπνισμα (έπειτα από μουλιασμα) αν κόψω/σπάσω κομμάτια 2-3cm; 

Ναι θα μπορουσες.

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

14 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Τα chips μπαινουν μεσα στο δοχειο καπνισματος και με τη ζεστη αρχιζουν και καπνιζουν. Καποιοι τα μουλιαζουν και καποιοι αλλοι οχι. Google-αρε να δεις διαφορες και οτι σ αρεσει κανεις. Εγω δεν μουλιαζω.

Τα chuncks ειναι χοντρα κομματια ξυλο που τα βαζουμε απ ευθειας πανω στα καρβουνα και αρχιζουν και καπνιζουν. Σε ψησταρια υγραεριου θα δοκιμαζα να τα βαλω στη σχαρα ακριβως πανω απο τη φωτια. Δες το βιντεο παρακατω.

Το πιο value for money ειναι να παρεις πελετ για καπνισμα μαζι με ενα φουλ διατριτο δοχειο για πελετ.

Ναι θα μπορουσες.

 

Δηλαδη θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει κ πριονιδι απο συγκεκριμενα ξυλα για καπνισμα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Δηλαδη θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει κ πριονιδι απο συγκεκριμενα ξυλα για καπνισμα??

Αν το ξυλο ειναι καταλληλο για καπνισμα (ψαξε να δεις ποια ειναι), ναι υπαρχουν δοχεια για πριονιδι το οποιο χρησιμοποιειται συνηθως για κρυο καπνισμα, αν θες να καπνισεις καποιο τυρι δλδ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Προσπαθώ να συναρμολόγησω την napoleon 365 freestyle με το πλαϊνό μάτι και καθώς ελευθέρωσα το σωλήνα για τη σύνδεση του πλαϊνού ματιού έπεσε αυτό το πορτοκαλί λαστιχακι. Έχει κάποιος ιδέα αν χρειάζεται κάπου ή ήταν απλά προστατευτικό;

IMG_20230510_202732.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tkappas είπε

Καλησπέρα. Προσπαθώ να συναρμολόγησω την napoleon 365 freestyle με το πλαϊνό μάτι και καθώς ελευθέρωσα το σωλήνα για τη σύνδεση του πλαϊνού ματιού έπεσε αυτό το πορτοκαλί λαστιχακι. Έχει κάποιος ιδέα αν χρειάζεται κάπου ή ήταν απλά προστατευτικό;

IMG_20230510_202732.jpg

Με βάση αντίστοιχο ποστ/σχόλιο στην ομάδα της Napoleon στο Facebook, είναι «προστατευτικό»

IMG_1785.jpeg.0779feabd9efdd8250809fc5711512f9.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Το πιο value for money ειναι να παρεις πελετ για καπνισμα μαζι με ενα φουλ διατριτο δοχειο για πελετ.

Εννοείς να πάρω ένα σακί πέλετ και ένα δοχείο που θα χωράει στην ψησταριά μου? έχεις κάποιο link να μου δείξεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Εννοείς να πάρω ένα σακί πέλετ και ένα δοχείο που θα χωράει στην ψησταριά μου? έχεις κάποιο link να μου δείξεις?

 

https://www.skroutz.gr/s/28291319/Traeger-Pellet-Cherry-PEL347-9kg.html

https://www.amazon.de/dp/B07258RWLM/ref=sspa_dk_detail_1?pd_rd_i=B07258RWLM

Ενα γεμισμα του σωληνα με πελετ βγαζει 3-4 ωρες ανετα. 

Ενα γεμισμα του δοχειου με τσιπς βγαζει 30-40' μαξ.

Τα 9 κιλα πελετ εχουν 20-30€. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ ΠΕΛΕΤ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΦΑΓΗΤΟΥ.

Το 1 κιλο τσιπς γυρω στα 10-15€.

 

 

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Amazon.com : LIZZQ Premium Pellet Smoker Tube 12 inches - 5 Hours of Billowing Smoke - for Any Grill or Smoker, Hot or Cold Smoking - An Easy and Safe Way to Provide Smoking - Free eBook Grilling Ideas and Recipes : Patio, Lawn & Garden

Τέτοια έχω δει να βάζουν μέσα σε ψησταριές για κάπνισμα.

Το γεμίζεις, ανάβεις, περιμένεις λίγο να δεις φλόγες, τις σβήνεις και καπνίζει για ώρες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους

ενα τελευταιο update για το θεμα του πισω καυστηρα της Weber Spirit 310 για οσους το ειχαν παρακολουθησει:

η Weber USA τελικα αποφασισε οτι το θεμα επρεπε να το χειριστει η ευρωπαικη αντιπροσωπεια, η οποια με τη σειρα της ζητησε φωτογραφιες και βιντεο εκ νεου απο τον ελληνα αντιπροσωπο.

εστειλα ξανα απο την αρχη νεα βιντεο κ φωτογραφιες, και μετα απο 2 εργασιμες μερες επιτελους πηρα την απαντηση οτι οντως υπαρχει καποιο θεμα (και τελικα δεν ειμαι τρελος!).

ηταν προφανες απο τις φωτο οτι δεν τιθεται θεμα καθαριοτητας της ψησταριας και θα γινει αντικατασταση οχι μονο του πισω καυστηρα αλλα ολοκληρου του συστηματος καυστηρων.

το ανταλλακτικο ειναι στοκ κ περιμενω σημερα ενημερωση για το ποτε θα προχωρησουν με την αποστολη.

να σημειωσω οτι ολο αυτο τον καιρο περιπου 3 εβδομαδες, αναβω τους καυστηρες με αναπτηρα.

οverall, και παρα την αρχικη ταλαιπωρια να προσπαθω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας η το κουλο request της ελληνικης αντιπροσωπειας να πακεταρω κ να στειλω το σωληνακι με δικα μου κοστη να το καθαρισουν, τελικα ακρη βγηκε και η αντικατασταση ολοκληρου του συστηματος καυστηρων (που δεν ειχε προβλημα) δειχνει αντιμετωπιση σοβαρης εταιρειας!

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφ τοπικ αλλά έχει ενδιαφέρον η προσφορά της ψησταριάς πελλετ Jamestown landon στα praktiker στα 339€ 

https://www.praktiker.gr/m/p/psistaria-landon-pellet-jamestown-115x59x121cm-141183 

1 λεπτό πριν, ritualistic είπε

καλημερα σε ολους

ενα τελευταιο update για το θεμα του πισω καυστηρα της Weber Spirit 310 για οσους το ειχαν παρακολουθησει:

η Weber USA τελικα αποφασισε οτι το θεμα επρεπε να το χειριστει η ευρωπαικη αντιπροσωπεια, η οποια με τη σειρα της ζητησε φωτογραφιες και βιντεο εκ νεου απο τον ελληνα αντιπροσωπο.

εστειλα ξανα απο την αρχη νεα βιντεο κ φωτογραφιες, και μετα απο 2 εργασιμες μερες επιτελους πηρα την απαντηση οτι οντως υπαρχει καποιο θεμα (και τελικα δεν ειμαι τρελος!).

ηταν προφανες απο τις φωτο οτι δεν τιθεται θεμα καθαριοτητας της ψησταριας και θα γινει αντικατασταση οχι μονο του πισω καυστηρα αλλα ολοκληρου του συστηματος καυστηρων.

το ανταλλακτικο ειναι στοκ κ περιμενω σημερα ενημερωση για το ποτε θα προχωρησουν με την αποστολη.

να σημειωσω οτι ολο αυτο τον καιρο περιπου 3 εβδομαδες, αναβω τους καυστηρες με αναπτηρα.

οverall, και παρα την αρχικη ταλαιπωρια να προσπαθω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας η το κουλο request της ελληνικης αντιπροσωπειας να πακεταρω κ να στειλω το σωληνακι με δικα μου κοστη να το καθαρισουν, τελικα ακρη βγηκε και η αντικατασταση ολοκληρου του συστηματος καυστηρων (που δεν ειχε προβλημα) δειχνει αντιμετωπιση σοβαρης εταιρειας!

Άντε τουλάχιστον λύθηκε το πρόβλημά σου. (Καλά αντιμετώπιση σοβαρής εταιρίας δεν ήταν πάντως, αν ήταν σοβαροί δε θα χρειαζόταν όλο αυτό που έγινε, θα το έκαναν εξαρχής)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ritualistic said:

δειχνει αντιμετωπιση σοβαρης εταιρειας!

τι να την κάνεις την σοβαρή εταιρεία οταν ο εδώ αντιπρόσωπος εκπρόσωπος εισαγωγέας πες το όπως θες πετάει χαρταετό

Θεωρείς οτι ειναι όλοι σα κ σένα να το κυνηγάνε? η οτι ακόμα καλύτερα ξέρουν πως να πιέσουν 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ritualistic είπε

καλημερα σε ολους

ενα τελευταιο update για το θεμα του πισω καυστηρα της Weber Spirit 310 για οσους το ειχαν παρακολουθησει:

η Weber USA τελικα αποφασισε οτι το θεμα επρεπε να το χειριστει η ευρωπαικη αντιπροσωπεια, η οποια με τη σειρα της ζητησε φωτογραφιες και βιντεο εκ νεου απο τον ελληνα αντιπροσωπο.

εστειλα ξανα απο την αρχη νεα βιντεο κ φωτογραφιες, και μετα απο 2 εργασιμες μερες επιτελους πηρα την απαντηση οτι οντως υπαρχει καποιο θεμα (και τελικα δεν ειμαι τρελος!).

ηταν προφανες απο τις φωτο οτι δεν τιθεται θεμα καθαριοτητας της ψησταριας και θα γινει αντικατασταση οχι μονο του πισω καυστηρα αλλα ολοκληρου του συστηματος καυστηρων.

το ανταλλακτικο ειναι στοκ κ περιμενω σημερα ενημερωση για το ποτε θα προχωρησουν με την αποστολη.

να σημειωσω οτι ολο αυτο τον καιρο περιπου 3 εβδομαδες, αναβω τους καυστηρες με αναπτηρα.

οverall, και παρα την αρχικη ταλαιπωρια να προσπαθω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας η το κουλο request της ελληνικης αντιπροσωπειας να πακεταρω κ να στειλω το σωληνακι με δικα μου κοστη να το καθαρισουν, τελικα ακρη βγηκε και η αντικατασταση ολοκληρου του συστηματος καυστηρων (που δεν ειχε προβλημα) δειχνει αντιμετωπιση σοβαρης εταιρειας!

Μπράβο σου. Κατάφερες να επιλύσουν το θέμα σου, με τον τρόπο που αντιμετωπίζουν οι Αμερικανικές αντιπροσωπείες τα προβλήματα πελατών τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, sndev είπε

τι να την κάνεις την σοβαρή εταιρεία οταν ο εδώ αντιπρόσωπος εκπρόσωπος εισαγωγέας πες το όπως θες πετάει χαρταετό

Θεωρείς οτι ειναι όλοι σα κ σένα να το κυνηγάνε? η οτι ακόμα καλύτερα ξέρουν πως να πιέσουν 

 

ακου θεωρω οτι θα εχουν δει πολλα τα ματια τους και πολλους περιεργους να ζητανε αντικαταστασεις για ψυλλου πηδημα λογω καλυψης εγγυησης αλλα δεν ειναι λογος αυτος να τους αντιμετωπιζεις ολους κατα αυτο τον τροπο.

και ναι εμενα μου γυρισε το μυαλο με την ολη αρχικη αντιμετωπιση και το κυνηγησα.

ενα προβλημα ειναι οτι κ το καταστημα αγορας θεωρησε την συμπεριφορα της αντιπροσωπειας φυσιολογικη, που μου εκανε εντυπωση και καποια στιγμη στο τηλεφωνο ανεβηκαν οι τονοι, αλλα μπορω να πω οτι τελικα ασχοληθηκαν κ το κυνηγησαν το θεμα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται

https://www.car.gr/xyma/view/333291158-weber-spirit-ii-e310-gbs

Αναφερει: "Μαζί δίνεται δωρεάν  και ειδική κατασκευή για το σούβλισμα  ολοκλήρου αρνιού, αξίας 150 ευρώ."

Μαλλον κατι τετοιο θα δινει εξτρα...

Spoiler

...γιατι ολοκληρο ανρι σε spirit δεν χωραει με την καμια!

image.png.7ed899c0f9080e8d28ef4dd9ef4d7a6c.png

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...