Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, surveyor81 είπε

Καλησπέρα ψήστες. Έχω μια ψησταριά υγραερίου της κατηγορίας των 200-300€ (majesty S) η οποία έχει ψιλοδιαλυθεί και πριν λίγες μέρες άρπαξε και φωτιά γιατί δεν την είχα καθαρίσει για καιρό. Επειδή χρησιμοποιώ αρκετά συχνά το BBQ (και σαν ψησταριά και σαν φούρνο) και δεν με ικανοποιούσε και απόλυτα αυτή που έχω (πολύ ανομοιόμορφο ψήσιμο από το πίσω προς το μπροστινό μέρος της σχάρας) σκέφτομαι, αν και τα τσιγκουνεύομαι λίγο τα παραπάνω χρήματα, να ανέβω κατηγορία και να πάρω μια επώνυμη. έχω καταλήξει ανάμεσα σε μια weber και μια broil king.

https://www.skroutz.gr/s/27396779/Weber-Spirit-II-E-310-GBS-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένιας-Σχάρας-60x46εκ-με-3-Εστίες-8-8kW-45010129.html

https://www.skroutz.gr/s/14442577/Broil-King-Royal-320-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένιας-Σχάρας-56x38εκ-με-3-Εστίες-8-8kW-824-253.html

θα ήθελα αν κάποιος τις γνωρίζει να μου πει την άποψή του για το ποια θα ήταν καλύτερη να αγοράσω.

 

Σε αυτό το εύρος χρημάτων υπάρχει και η Napoleon Rogue 425

https://www.skroutz.gr/s/23018769/Napoleon-Rogue-425-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένιας-Σχάρας-60x45εκ-με-3-Εστίες-14-25kW-R425PK-1.html

@vins@sndev @Evgenios_V προφανώς ο καθένας μας θέλει να πάρει το καλύτερο που μπορεί ανάλογα με τα χρήματα που θέλει/μπορεί να διαθέσει. Συγκεκριμένα για την επιλογή ψησταριάς, επειδή κάναμε και αρκετές «βόλτες» σε καταστήματα και είδαμε αρκετά μοντέλα από κοντά, προτιμώ την επιλογή μιας καλύτερης ποιοτικά από μια άλλη που ενδεχομένως έχει μεγαλύτερο χώρο. Από την άλλη βέβαια, σε περίπτωση που χρειαστείς το μεγαλύτερο μέγεθος πχ πολλά άτομα, μεγαλύτερο κομμάτι/ποσότητα κρέατος στην σούβλα  Για τους παραπάνω λόγους και για το γεγονός ότι θα μπορέσεις να την έχεις πολλά χρόνια, καλό θα ήταν να τα «ζυγίσεις» λίγο καλύτερα και ενδεχομένως να περιμένεις λίγο χρόνο ακόμα ώστε να μπορέσεις να πάρεις κάτι ποιοτικά και στο μέγεθος που θέλεις/χρειάζεσαι.

Η ψησταριά που έχουμε στο μπαλκόνι έχει διστάσεις 71x45 στον κυρίως χώρο ψησίματος, όπου για 2 άτομα ο χώρος είναι προφανώς υπέραρκετος, όμως σε συναθροίσεις με συγγενείς/φίλους πολλές φορές φαντάζει μικρός.

Σίγουρα πάντως η επιλογή ψησταριάς, όπως και πολλών άλλων αντικειμένων, δεν είναι απόφαση «ζωής». 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα, σήμερα έκανα για πρώτη φορά απόπειρα να ψήσω πίτσα στην weber μου πάνω στην πέτρα που βγάζει η ίδια η εταιρία. Όσον αφορά το ψήσιμο έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Μέσα σε 40 λεπτά είχα ψήσει 5 μεσαίες πιτσες, με ωραίο ψήσιμο από πάνω και τραγανό  από κάτω 

 

Επεξ/σία από nikos16717
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι στην αναζήτηση ψησταριάς , μάλλον έχω καταλήξει στην Κέντον απο Λερόυ με τις 4 εστίες.

Απο την εμπειρία σας, υπάρχει περίπτωση να την δούμε σε τιμή Πάσχα ( 100 € ) κάτω , προς το καλοκαιρι; Ή να μήν περιμένω άσκοπα? Θυμάστε άν έπαιξε προσφορά ή πάει για Black Friday?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, maqqis είπε

Καλησπέρα, είμαι στην αναζήτηση ψησταριάς , μάλλον έχω καταλήξει στην Κέντον απο Λερόυ με τις 4 εστίες.

Απο την εμπειρία σας, υπάρχει περίπτωση να την δούμε σε τιμή Πάσχα ( 100 € ) κάτω , προς το καλοκαιρι; Ή να μήν περιμένω άσκοπα? Θυμάστε άν έπαιξε προσφορά ή πάει για Black Friday?

175€ ειχε βγει η 4αρα. Πρωτη φορα τοσο κατω. Σκεφτηκα να παρω μια για το εξοχικο, αλλα δεν ειχα που να την φυλαξω στο ενδιαμεσο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, maqqis είπε

Καλησπέρα, είμαι στην αναζήτηση ψησταριάς , μάλλον έχω καταλήξει στην Κέντον απο Λερόυ με τις 4 εστίες.

Απο την εμπειρία σας, υπάρχει περίπτωση να την δούμε σε τιμή Πάσχα ( 100 € ) κάτω , προς το καλοκαιρι; Ή να μήν περιμένω άσκοπα? Θυμάστε άν έπαιξε προσφορά ή πάει για Black Friday?

Μέχρι πριν μια εβδομάδα ήταν στα 239.

Μην την χρυσοπληρώσεις αν μπορείς να περιμένεις, κάνουν συνέχεια κύκλο οι τιμές.

bf όπως σου είπαν είχε παίξει στα 175€ και νομίζω ήταν δεύτερη σερί χρονιά σε παραπλήσια τιμή (προηγούμενο bf 179€ νομίζω)

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περιμένω αναγκαστικά. Όντως η καλύτερη τιμή ήταν στη cyber monday 179 €  και δωρεάν μεταφορικά.  Tότε όμως δέχτηκα cyber pandofla οπότε δεν τη αγόρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, maqqis said:

Θα περιμένω αναγκαστικά. Όντως η καλύτερη τιμή ήταν στη cyber monday 179 €  και δωρεάν μεταφορικά.  Tότε όμως δέχτηκα cyber pandofla οπότε δεν τη αγόρασα.

Οταν επενδύσεις λοιπον στείλε της cyber παϊδάκι. Αντε πια με τη καταπίεση υπαρχει κ η γραμμη ψυχοκοινωνικής υποστήριξης 15900. Σε στηρίζουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια ψησταριά υγραερίου 3εστιες. Είμαι ανάμεσα στις

1. Napoleon rogue 425xt https://www.skroutz.gr/s/23018923/Napoleon-Rogue-425-XT-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένιας-Σχάρας-60x45εκ-με-3-Εστίες-17-25kW-και-Πλαϊνό-Μάτι-Υπερύθρων-RXT425SIBPSS-1.html

2. Weber genesis II E330 https://www.skroutz.gr/s/22074185/Weber-Genesis-II-E-330-GBS-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένιας-Σχάρας-68x48εκ-με-3-Εστίες-11-43kW-και-Πλαϊνό-Μάτι-61012175.html

3. Broil king Signet 390 https://www.skroutz.gr/s/17255453/Broil-King-Signet-390-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένιας-Σχάρας-66x38εκ-με-3-Εστίες-11-4kW-και-Πλαϊνό-Μάτι-946-883.html

 

Διαβάζω ότι η πρώτη έχει την μεγαλύτερη ισχύ στις εστίες σε Kw και έχει υπέρυθρη πλαϊνή εστία. Έχετε να μου προτείνετε κάτι? 

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, stefan0sgr είπε

Διαβάζω ότι η πρώτη έχει την μεγαλύτερη ισχύ στις εστίες σε Kw και έχει υπέρυθρη πλαϊνή εστία. Έχετε να μου προτείνετε κάτι? 

Η Napoleon έχει infrared burner, ενώ η Weber απλό.

Η Napoleon έχει μεγαλύτερο ύψος για σούβλα.

Η Napoleon έχει κλειστό ντουλάπι.

Η Weber έχει πιο μεγάλη σχάρα.

Εγώ Weber έχω, αλλά όπως και να το κάνουμε η Napoleon υπερέχει.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2023 στις 8:02 ΜΜ, sndev είπε

Edit το κλαιω το διαβασα καιω. Τι παθαίνεις κ τα κλαις λοιπον; βράζουν πχ;

Όχι δεν βράζουν, αλλά μου καίγονται και κολλάνε. Έχω μία plancha από το Leroy (την μικρή με τον έναν καυστήρα) που είναι φουλ εμαγιέ και δεν μου κολλάνε σχεδόν καθόλου, ειδικά αν έχω καλή ποσότητα λιπαρής ουσίας. Στην μαντεμένια πλάκα (έχω τόσο μία της Broil King όσο και μία της Estia που την βάζω επάνω στις σχάρες) σχεδόν πάντα μου κολλάνε και μαυρίζουν πολύ έντονα, όχι μαγιάρντ δηλάδη αλλά κάψιμο. Και κατεβάζω και εγώ τους καυστήρες πιο χαμηλά όταν βάζω τα πράγματα επάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, screwman είπε

Όχι δεν βράζουν, αλλά μου καίγονται και κολλάνε. Έχω μία plancha από το Leroy (την μικρή με τον έναν καυστήρα) που είναι φουλ εμαγιέ και δεν μου κολλάνε σχεδόν καθόλου, ειδικά αν έχω καλή ποσότητα λιπαρής ουσίας. Στην μαντεμένια πλάκα (έχω τόσο μία της Broil King όσο και μία της Estia που την βάζω επάνω στις σχάρες) σχεδόν πάντα μου κολλάνε και μαυρίζουν πολύ έντονα, όχι μαγιάρντ δηλάδη αλλά κάψιμο. Και κατεβάζω και εγώ τους καυστήρες πιο χαμηλά όταν βάζω τα πράγματα επάνω...

Έχεις κάνει seasoning στις μαντεμένιες πλάκες; Επίσης πριν βάλεις τα μπιφτέκια, καλό θα ήταν να ρίξεις λίγο λάδι επάνω. Η ένταση δεν χρειάζεσαι να είναι στο δυνατό. Δοκίμασε να είναι στην μέση περίπου. Άφησε να ζεσταθεί πρώτα η πλάκα και έπειτα βάλε τα μπιφτέκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

Λέω να δοκιμάσω το κάπνισμα στην Weber μου, οπότε έχω δει τα παρακάτω:

https://www.kyso.gr/weber-kouti-kapnismatos-universal-7576/p-el-663

https://www.kyso.gr/weber-xula-kapnismatos-karudias-hickory/p-el-168

https://www.kyso.gr/weber-xula-kapnismatos-chunks-hickory/p-el-171

Έχει κάποιος άποψη? Επίσης το πρώτο link για ξύλα είναι λεπτά (chips) και το δεύτερο κομμάτια (chunks). Ποιες οι διαφορές στην πράξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ρωτήσω κι εγώ για το κάπνισμα: έχω ξύλα στο χωριό από κομμένα δέντρα (κερασιές, ροδακινιες και μηλιές). Θα μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω απευθειας για κάπνισμα (έπειτα από μουλιασμα) αν κόψω/σπάσω κομμάτια 2-3cm; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, screwman said:

Όχι δεν βράζουν, αλλά μου καίγονται και κολλάνε. Έχω μία plancha από το Leroy (την μικρή με τον έναν καυστήρα) που είναι φουλ εμαγιέ και δεν μου κολλάνε σχεδόν καθόλου, ειδικά αν έχω καλή ποσότητα λιπαρής ουσίας. Στην μαντεμένια πλάκα (έχω τόσο μία της Broil King όσο και μία της Estia που την βάζω επάνω στις σχάρες) σχεδόν πάντα μου κολλάνε και μαυρίζουν πολύ έντονα, όχι μαγιάρντ δηλάδη αλλά κάψιμο. Και κατεβάζω και εγώ τους καυστήρες πιο χαμηλά όταν βάζω τα πράγματα επάνω...

Θεωρώ το παρά καις το μαντέμι έχεις πολύ δυνατή φωτιά, πρέπει να το βρεις..

Εμένα μου κολούσανε κ καιγόντουσαν για αυτό το λόγο σε συνδυασμό με κιμά χωρίς αρκετό λίπος.

Εάν το βρεις σε μαντέμι η γεύση είναι πολύ ανώτερη να ξέρεις τα καλύτερα τα πετυχαίνω σε lodge 

Όταν κάψει το μαντέμι  κανε ένα ψιτ με αντικολλητικο λάδι σαν αυτό

https://www.skroutz.gr/s/27489705/Neumarker-Αντικολλητικό-Λάδι-00-90101.html

Πουλάνε παρόμοια κ σε Σούπερ μάρκετ 

 

Για να καταλάβεις.. παρε κιμα απο τα lidl να δεις οτι δε θα κολλήσει τπτ αλλά δε θα μείνει κ κιμάς να φας απο το ποσοστό λίπους που έχει 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σήμερα θέλω να ψήσω μοσχαρίσιες μπριζόλες και αυριο κοτοπουλο.Μπορεί κάποιος να μου δώσει συμβουλές?ψηνω πρώτη φορά τα συγκεκριμένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...