Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σκεφτομουν να παρω μια για τους γονεις μου τετοια, για μια στο τοσο που θα τη χρησιμοποιουν για απλα ψησιματα. Εβρισκα συνεχεια προσφορες απο Αγγλια, αλλα την εκδοση χωρις το θερμομετρο και τελικα δεν εκανα ποτε την κινηση.

 

Αν έκανα σήμερα μια αντίστοιχη κίνηση, ίσως η TravelQ της Napoleon να τραβούσε περισσότερο την προσοχή μου...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

6 λεπτά πριν, est είπε

Αν έκανα σήμερα μια αντίστοιχη κίνηση, ίσως η TravelQ της Napoleon να τραβούσε περισσότερο την προσοχή μου...

Ναι λογω 2 ζωνων ψησιματος. Βεβαια η weber εχει καλυτερες κριτικες εχω την εντυπωση.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, SagoniasSlutRos said:

Πήρες άλλη τελικά? Σαν ναπολεον φαίνεται. Θυμάμαι ψαχνοσουν για exivos πριν κάνα μήνα.

 

Κοίτα πήγα κ την είδα θα σου πω τι με χάλασε.

το καπάκι είναι κάπως κουνιστό έχει άποψη,  δεν ξέρω μου φάνηκε σαν να λυγίζει πως λυγίζει μια λαμαρίνα? άρα κ λεπτό. Εντάξει,  πρέπει να σηκώνεις το καπάκι είναι κουραστικό εξοικονομείς από το βάρος αλλά τι γίνεται με τις απώλειες ? σε άλλες ινοξ που είδα έχουν διπλή προστασία εκεί. 

Χαράζετε πολύ εύκολα αφήνει σημάδια όπως όλα τα ινοξ  κ επειδή ειμαι ατσουμπαλος κ τα κακομεταχειρίζομαι ήταν ακόμα ενα αποτρεπτικό

Αυτό που λένε για το ταψακι με τα νερά κάτω κλαιν μαιν .. κ οι κινέζικες έχουν κ η campin έχει δε μου λέει κάτι .. σαν σκέψη στη θεωρία ειναι καλό κ ναι χρειάζεται η υγρασία (ΛΙΓΟ) στο αέριο ΟΜΩΣ στην πράξη σε κάθε ψήσιμο πρέπει να αδειάζω νερά κ  να καθαρίζω και αυτο για να μη περνουν μυρωδιά τα επόμενα ψησίματα,  είναι οτι πιο κουραστικό. Πρέπει να ευχαριστιόμαστε της ψησταριές οχι να της υπηρετούμε.  Εξηγούμε, έστω ψήνω χοίρινο κ την επομένη rib eye , το κομμάτι που πλήρωσα 50 ε θα χει μυρωδιά χοιρινού απο τις μπουρμουλιθρες εξατμίσεις του νερού κάτω. Μην ακούσω καμια δικαιολογία κ οτι δεν ισχύει, προκαλώ να δοκιμάσετε οσοι εχετε ταψάκι. Βαλτε ψαρι κ την επομένη με το ιδιο νερό ψηστε μοσχαρι.  ΕΑΝ ημουν επαγγελματίας κ έψηνε εκει μόνο σουβλάκια λογικά δε θα με ενοχλούσε γτ κ την επομένη σουβλάκια θα έψηνα. Φυσικά αν ήμουν μαγαζί θα καθάριζε κ ο amptoul οπότε σίγουρα δε θα με ένοιαζε. 

εστω οτι ισχύει οτι ειναι δυνατές που δε το γνωριζω δεν άναψα καμια αλλα σε υψηλές θερμοκρασίες που χρειάζομαι για πικανιες κτλ το ινοξ από ασημι θα γινει μελιτζανι.. μελιτζανι καδος με γρατζουνιες.. ε μου τη χαλαει τη μοστρα. θα μου πεις αυτο ειναι προσωπικο σου πρόβλημα το πως την βλέπεις.. ε ναι αλλα ήταν ενας ακόμα λογος.

Έψαξα για πιστοποίησή CE δε βρήκα κάπου 

ειχα μαζι μου εναν παρα πολυ δυνατο μαγνητη κ στις σχαρες μαγνητίστηκε αρα δεν είναι καθαρό inox κ για να μη λέμε μόνο για αυτη κ στη broil king inox κ εκει μαγνήτισε. 

στη πράξη κ στο φαγητό δε ξέρω δεν εχω κανέναν να δω θερμοκρασίες μπορεί να νάνε καλη αλλά καλή είναι κ η κεντον (φυσικα οχι inox κ ψευτομαντεμια αλλά η κεντον δεν εχει 1000 ε)

τα παραπάνω για έμενα συγκριτικά με το κόστος με αποθησανε + έξτρα που θελα βάση κ πλαινα  

 

 

15 hours ago, vins said:

Και οι 2 freestyle είναι που λέμε, η 365 έχει τώρα 730€ και η 425 850€ (και οι 2 με υπέρυθρο). Ε εγω θα τα έδινα τα 120 παραπάνω. 

οταν δινουμε μια απάντηση σε κάποιον που δε γνωρίζουμε κ σου λεει κοιταω τη ταδε με 650 ε κ τον στέλνουμε 25% πανω σε χρηματα δε ξερω κατα ποσο τον βοηθαμε στα όρια που βάζει. Καλό το peugeot στα 35 κ αλλά εγω θα επερνα VW στα 43 κ.Mα ειναι 8 κ παραπάνω!

δε σου λεω οτι εχεις άδικο αλλα εχει να κανει με τα ορια που σου θέτουν κ εδώ είναι πάμε σε κατι καλύτερο - οτιδηποτε επωνυμο μετά την naterial είναι καλύτερο κ να ξεφύγουμε λίγο παραπάνω, αν μας παίρνει.   

 

7 hours ago, plasTOST said:

Δεν είχες την Campinggas? Έκανες ανανέωση "στόλου"? Καλά ψησίματα!

yes σας ειχα πει ψαχνομαι γιαυτο ρωτουσα exivos αν εχει κανεις άποψη αυτο το Inox που εβλεπα με τραβουσε αλλα .. 

η αλήθεια ειναι οτι δε με καλυψε τπτ απο οσα ειδα στη κατηγορία 800- 1300 κ ανέβηκα. Είμαι κ παράξενος.

5 hours ago, vins said:

Φέρνει λίγο σε phantom rogue 425 se

το ματι σου παιζει κ μαρεσεις. φανταζομαι καλοκαιρακι στη παραλια δε σου ξεφευγει καμπτυλη ε? 

με τη μια το βρηκες phantom rogue 425 se 

οπως ειπα πιο πισω ψαχνόμουν για Inox γενικα  αλλά κ στη ναπολεον φυσικα ειχε το ιδιο θεμα με τις γρατζουνιες. Εκεί ειχε διπλό καπακι για προστασία απο το μελιτζανι..  αλλα κ παλι να δώσεις ένα σκασμό χρήματά κ σε 6 μήνες να ξενερώνεις ?

4 hours ago, Rabbit30 said:

Τελικά σε έψησαν και εσένα οι πωλητές εδώ μέσα και αντί για exinos πήγες σε Napoleon! ε?.

ΥΓ: το αυτοκόλλητο ξέχασες!!

η αλήθεια ειναι οτι με έψησε το sizzle zone οποτε η κλήση προς ναπολεον ηταν πιο εύκολη

η διαφορα ηταν αλλου, πωλητες δε με εψησαν αν θα παω broil napoleon weber αλλωστε αν δεις μεταξυ τους συμφωνουν κ ας εχουν αλλες γραμμες 

με έψησε ομως μια αλλη γαμάτη παρεα να σκάσω πιο πολλά χρήματα για phantοm παρά για  απλη rogue  με slizze zone + τέντες. 

YG: το αυτοκόλλητο δεν ξεχάστηκε. Είναι εκεί κάθε φορά που την ανοίγω να βλέπω τη πιστοποίηση 

3 hours ago, vins said:

Αυτό ακριβώς! Είχα πετύχει την 425 στις προσφορές του Leroy σε πολύ καλή τιμή αλλά δεν την πήρα γιατί σκέφτομαι να πάω σε 525 γι αυτό το λόγο. 

Η Kenton είναι 60x42 και για 6 άτομα (φαγανά όχι τίποτα σπουργίτια 😂) πρέπει να κάνω 2 ψησιματα σίγουρα αν δε βάλω σούβλα. Και βλέπω ότι τέτοια ψησιματα κάνω τουλάχιστον μια φορά το μήνα. Δεν πρέπει να παω σε κάτι μεγαλύτερο εφόσον λέω να αναβαθμισω;

Εχει να κάνει και με τις εκάστοτε ανάγκες φυσικά. 

το πρέπει είναι σχετικό.. θες ποιο μεγάλο που μπορει να σε καλυπτει κ η 425 στο ακριβό της,  anyway ειναι πολύ σχετικό ολο αυτο. Δε μπορώ με το γραπτό λόγο  να στο εξηγήσω σωστά.

οσο μεγαλυτερη επιφανεια τοσο καλυτερα αλλα μονο με σωστη καταναμη θερμοκρασιας κ δεν σου εγγυατε καποιος οτι αυτο το 10 cm παραπανω θα ειναι πιο σωστο κ το ιδιο δυνατο σε ισχυ παλι σε 3ς καυστηρες.

Πάντως, ειμαι χαρούμενος για σενα γτ σε θυμάμαι να διαλέγεις κεντον κ η στροφή σου σε κάτι ποιοτικότερο δείχνει οτι πραγματικά το γουστάρεις κ θες να τα σκασεις για να παρεις το σωστό το πρέπον το αντρικό με μουστάκι, το μερακλίδικο.  

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sndev είπε

phantom rogue 425 se

Ελα ρε υπερτουμπανο πηρες! Rogue on roids, με ανοξειδωτες σχαρες παντου, μεγαλο sear zone και τετοια.

Καλοριζικη! Βαλε και καμια φωτο να χαζεψουμε ρε...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, est είπε

, εξαγωγή και καθαρισμός καυστήρα εσωτερικά και εξωτερικά και πλύσιμο της γάστρας με σφουγγάρι.

Πώς εξάγονται οι καυστήρες; Και πώς τους καθαρίζεις εσωτερικά;

Τη γάστρα με φαιρυ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

 Πάντως, ειμαι χαρούμενος για σενα γτ σε θυμάμαι να διαλέγεις κεντον κ η στροφή σου σε κάτι ποιοτικότερο δείχνει οτι πραγματικά το γουστάρεις κ θες να τα σκασεις για να παρεις το σωστό το πρέπον το αντρικό με μουστάκι, το μερακλίδικο.  

 

Δε διαφωνούμε, όλα σχετικά είναι. Μεγεια στην κούκλα (είναι όντως πανέμορφη και από κοντά είναι ακόμα πιο όμορφη).

Θα σου πω για εμένα, είχα πολλά χρόνια σε κάρβουνα κλπ και ήμουν πολύ σκεπτικός για το αεριο. Γενικά στη ζωή μου είμαι του να πάρω κάτι καλό και να το κρατήσω καιρό και ας είναι πιο ακριβό.

Στην προκειμένη όμως φοβόμουν πολύ ότι δε θα μου αρέσει/δε θα με βολέψει. Πηρα την naterial 140€ και λέω οκ αν δε μου κάνει την κάνω δώρο μετά, χεστηκα 😅 Αυτή τη στιγμή με κάποιες αναβαθμίσεις σε ινοξ κάνει παπάδες η Naterial με συνολικό για μενα κόστος κατω από 300€. Το πρόβλημά μου είναι ο περιορισμένος χώρος στο μπαλκόνι. Επειδή αυτό παίζει να αλλάξει κοιτάω να πάω σε κάτι πιο ποιοτικό και μεγάλο από τη στιγμή που μου αρέσει και με βολεύει. Ωστόσο θέλω κάτι που να μου δώσει τη μεγαλύτερη δυνατή αξία για τα λεφτά μου. 

Ε λοιπόν κι εμένα μέχρι τα 1000€ δε με έχει ενθουσιάσει κάτι για να πω θα τα σκάσω και ψάχνω καιρό τώρα. Κι επειδή διαβάζουν αρκετοί, ας πω και 2-3 πράγματα με βάση τα όσα έχω συναντήσει:

- Αναφλέξεις: Σε λιπαρά κρέατα έχουν ΟΛΕΣ αναφλέξεις αν έχεις τους καυστήρες δυνατά. Οι μόνες που δεν έχουν είναι οι charbroil με το tru infrared, οι οποίες όμως σε πεθαίνουν στην κάπνα, κυριολεκτικά ντουμάνι.

- Ομοιομορφία: Μεγάλες διάφορες στις πιο “επώνυμες” ακόμα και των 500-600€ σε σχέση με αυτές της “σειράς” (Naterial, Jamestown, Bormann, unimac κλπ).

- Ποιότητα κατασκευής: το ίδιο με το από πάνω 

- Εγγύηση: το ίδιο με το από πάνω και πολύ σημαντικό. Εδώ έπαιζαν περισσότερο Weber και Napoleon.

- Customer service: πολύ σημαντικό και με βάση αυτά που γράφτηκαν προχθές και άλλα που είδα online, η Weber έχασε πόντους.

Επομένως για μενα που κοιτάω το vfm και θέλω να πάρω κάτι που θα μου κρατήσει χρόνια και το κόστος θα επιμεριστεί ουσιαστικά, κοιτάω προς Napoleon μεριά με βάση τα παραπάνω. Τώρα, αν ξαναπαιχτεί τίποτα του τύπου Genesis στα 650€ όπως τις προάλλες που δεν το πρόλαβα, φυσικά θα το ξανασκεφτώ γιατί κοιτάω το συμφέρον μου 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, vins είπε

Επομένως για μενα που κοιτάω το vfm και θέλω να πάρω κάτι που θα μου κρατήσει χρόνια και το κόστος θα επιμεριστεί ουσιαστικά, κοιτάω προς Napoleon μεριά με βάση τα παραπάνω. Τώρα, αν ξαναπαιχτεί τίποτα του τύπου Genesis στα 650€ όπως τις προάλλες που δεν το πρόλαβα, φυσικά θα το ξανασκεφτώ γιατί κοιτάω το συμφέρον μου

Καλά αυτό δεν πρόκειται να ξαναπαίξει. Κατά πάσα πιθανότητα ήταν λάθος που κάποιοι πρόλαβαν και εκμεταλλεύτηκαν.  Αν βρεις τη genesis στα 1.000€ που έχει πάει κάνα δύο φορές, τότε χτύπα την. Δεν συγκρίνεται με spirit/freestyle. Κοντά στα 1000€ παίζει η rogue από Napoleon χωρίς τα πολλά έξτρα φυσικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Καλά αυτό δεν πρόκειται να ξαναπαίξει. Κατά πάσα πιθανότητα ήταν λάθος που κάποιοι πρόλαβαν και εκμεταλλεύτηκαν.  Αν βρεις τη genesis στα 1.000€ που έχει πάει κάνα δύο φορές, τότε χτύπα την. Δεν συγκρίνεται με spirit/freestyle. Κοντά στα 1000€ παίζει η rogue από Napoleon χωρίς τα πολλά έξτρα φυσικά.

Ναι λάθος ήταν αλλά όντως πήρε κόσμος και μακάρι να ξαναγίνει κάτι αντίστοιχο και να το προλάβω😅

Να σου πω, ανάμεσα σε Genesis 310 και rogue 525 χωρίς φρου φρου που παίζουν σε αυτήν την τιμή, θα έπαιρνα την 525 και για τον εξτρα καυστήρα αλλά και γιατί πραγματικά δε μου αρέσουν τέτοιου ειδους κουτοπονηριές από «ελληναραδες αντιπροσώπους». 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ψήστες. Έχω μια ψησταριά υγραερίου της κατηγορίας των 200-300€ (majesty S) η οποία έχει ψιλοδιαλυθεί και πριν λίγες μέρες άρπαξε και φωτιά γιατί δεν την είχα καθαρίσει για καιρό. Επειδή χρησιμοποιώ αρκετά συχνά το BBQ (και σαν ψησταριά και σαν φούρνο) και δεν με ικανοποιούσε και απόλυτα αυτή που έχω (πολύ ανομοιόμορφο ψήσιμο από το πίσω προς το μπροστινό μέρος της σχάρας) σκέφτομαι, αν και τα τσιγκουνεύομαι λίγο τα παραπάνω χρήματα, να ανέβω κατηγορία και να πάρω μια επώνυμη. έχω καταλήξει ανάμεσα σε μια weber και μια broil king.

https://www.skroutz.gr/s/27396779/Weber-Spirit-II-E-310-GBS-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένιας-Σχάρας-60x46εκ-με-3-Εστίες-8-8kW-45010129.html

https://www.skroutz.gr/s/14442577/Broil-King-Royal-320-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένιας-Σχάρας-56x38εκ-με-3-Εστίες-8-8kW-824-253.html

θα ήθελα αν κάποιος τις γνωρίζει να μου πει την άποψή του για το ποια θα ήταν καλύτερη να αγοράσω.

 

Επεξ/σία από surveyor81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sndev είπε

 

Κοίτα πήγα κ την είδα θα σου πω τι με χάλασε.

το καπάκι είναι κάπως κουνιστό έχει άποψη,  δεν ξέρω μου φάνηκε σαν να λυγίζει πως λυγίζει μια λαμαρίνα? άρα κ λεπτό. Εντάξει,  πρέπει να σηκώνεις το καπάκι είναι κουραστικό εξοικονομείς από το βάρος αλλά τι γίνεται με τις απώλειες ? σε άλλες ινοξ που είδα έχουν διπλή προστασία εκεί. 

Χαράζετε πολύ εύκολα αφήνει σημάδια όπως όλα τα ινοξ  κ επειδή ειμαι ατσουμπαλος κ τα κακομεταχειρίζομαι ήταν ακόμα ενα αποτρεπτικό

Αυτό που λένε για το ταψακι με τα νερά κάτω κλαιν μαιν .. κ οι κινέζικες έχουν κ η campin έχει δε μου λέει κάτι .. σαν σκέψη στη θεωρία ειναι καλό κ ναι χρειάζεται η υγρασία (ΛΙΓΟ) στο αέριο ΟΜΩΣ στην πράξη σε κάθε ψήσιμο πρέπει να αδειάζω νερά κ  να καθαρίζω και αυτο για να μη περνουν μυρωδιά τα επόμενα ψησίματα,  είναι οτι πιο κουραστικό. Πρέπει να ευχαριστιόμαστε της ψησταριές οχι να της υπηρετούμε.  Εξηγούμε, έστω ψήνω χοίρινο κ την επομένη rib eye , το κομμάτι που πλήρωσα 50 ε θα χει μυρωδιά χοιρινού απο τις μπουρμουλιθρες εξατμίσεις του νερού κάτω. Μην ακούσω καμια δικαιολογία κ οτι δεν ισχύει, προκαλώ να δοκιμάσετε οσοι εχετε ταψάκι. Βαλτε ψαρι κ την επομένη με το ιδιο νερό ψηστε μοσχαρι.  ΕΑΝ ημουν επαγγελματίας κ έψηνε εκει μόνο σουβλάκια λογικά δε θα με ενοχλούσε γτ κ την επομένη σουβλάκια θα έψηνα. Φυσικά αν ήμουν μαγαζί θα καθάριζε κ ο amptoul οπότε σίγουρα δε θα με ένοιαζε. 

εστω οτι ισχύει οτι ειναι δυνατές που δε το γνωριζω δεν άναψα καμια αλλα σε υψηλές θερμοκρασίες που χρειάζομαι για πικανιες κτλ το ινοξ από ασημι θα γινει μελιτζανι.. μελιτζανι καδος με γρατζουνιες.. ε μου τη χαλαει τη μοστρα. θα μου πεις αυτο ειναι προσωπικο σου πρόβλημα το πως την βλέπεις.. ε ναι αλλα ήταν ενας ακόμα λογος.

Έψαξα για πιστοποίησή CE δε βρήκα κάπου 

ειχα μαζι μου εναν παρα πολυ δυνατο μαγνητη κ στις σχαρες μαγνητίστηκε αρα δεν είναι καθαρό inox κ για να μη λέμε μόνο για αυτη κ στη broil king inox κ εκει μαγνήτισε. 

στη πράξη κ στο φαγητό δε ξέρω δεν εχω κανέναν να δω θερμοκρασίες μπορεί να νάνε καλη αλλά καλή είναι κ η κεντον (φυσικα οχι inox κ ψευτομαντεμια αλλά η κεντον δεν εχει 1000 ε)

τα παραπάνω για έμενα συγκριτικά με το κόστος με αποθησανε + έξτρα που θελα βάση κ πλαινα  

 

 

οταν δινουμε μια απάντηση σε κάποιον που δε γνωρίζουμε κ σου λεει κοιταω τη ταδε με 650 ε κ τον στέλνουμε 25% πανω σε χρηματα δε ξερω κατα ποσο τον βοηθαμε στα όρια που βάζει. Καλό το peugeot στα 35 κ αλλά εγω θα επερνα VW στα 43 κ.Mα ειναι 8 κ παραπάνω!

δε σου λεω οτι εχεις άδικο αλλα εχει να κανει με τα ορια που σου θέτουν κ εδώ είναι πάμε σε κατι καλύτερο - οτιδηποτε επωνυμο μετά την naterial είναι καλύτερο κ να ξεφύγουμε λίγο παραπάνω, αν μας παίρνει.   

 

yes σας ειχα πει ψαχνομαι γιαυτο ρωτουσα exivos αν εχει κανεις άποψη αυτο το Inox που εβλεπα με τραβουσε αλλα .. 

η αλήθεια ειναι οτι δε με καλυψε τπτ απο οσα ειδα στη κατηγορία 800- 1300 κ ανέβηκα. Είμαι κ παράξενος.

το ματι σου παιζει κ μαρεσεις. φανταζομαι καλοκαιρακι στη παραλια δε σου ξεφευγει καμπτυλη ε? 

με τη μια το βρηκες phantom rogue 425 se 

οπως ειπα πιο πισω ψαχνόμουν για Inox γενικα  αλλά κ στη ναπολεον φυσικα ειχε το ιδιο θεμα με τις γρατζουνιες. Εκεί ειχε διπλό καπακι για προστασία απο το μελιτζανι..  αλλα κ παλι να δώσεις ένα σκασμό χρήματά κ σε 6 μήνες να ξενερώνεις ?

η αλήθεια ειναι οτι με έψησε το sizzle zone οποτε η κλήση προς ναπολεον ηταν πιο εύκολη

η διαφορα ηταν αλλου, πωλητες δε με εψησαν αν θα παω broil napoleon weber αλλωστε αν δεις μεταξυ τους συμφωνουν κ ας εχουν αλλες γραμμες 

με έψησε ομως μια αλλη γαμάτη παρεα να σκάσω πιο πολλά χρήματα για phantοm παρά για  απλη rogue  με slizze zone + τέντες. 

YG: το αυτοκόλλητο δεν ξεχάστηκε. Είναι εκεί κάθε φορά που την ανοίγω να βλέπω τη πιστοποίηση 

το πρέπει είναι σχετικό.. θες ποιο μεγάλο που μπορει να σε καλυπτει κ η 425 στο ακριβό της,  anyway ειναι πολύ σχετικό ολο αυτο. Δε μπορώ με το γραπτό λόγο  να στο εξηγήσω σωστά.

οσο μεγαλυτερη επιφανεια τοσο καλυτερα αλλα μονο με σωστη καταναμη θερμοκρασιας κ δεν σου εγγυατε καποιος οτι αυτο το 10 cm παραπανω θα ειναι πιο σωστο κ το ιδιο δυνατο σε ισχυ παλι σε 3ς καυστηρες.

Πάντως, ειμαι χαρούμενος για σενα γτ σε θυμάμαι να διαλέγεις κεντον κ η στροφή σου σε κάτι ποιοτικότερο δείχνει οτι πραγματικά το γουστάρεις κ θες να τα σκασεις για να παρεις το σωστό το πρέπον το αντρικό με μουστάκι, το μερακλίδικο.  

 

Καλορίζικη και καλά ψησίματα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, surveyor81 said:

Καλησπέρα ψήστες. Έχω μια ψησταριά υγραερίου της κατηγορίας των 200-300€ (majesty S) η οποία έχει ψιλοδιαλυθεί και πριν λίγες μέρες άρπαξε και φωτιά γιατί δεν την είχα καθαρίσει για καιρό. Επειδή χρησιμοποιώ αρκετά συχνά το BBQ (και σαν ψησταριά και σαν φούρνο) και δεν με ικανοποιούσε και απόλυτα αυτή που έχω (πολύ ανομοιόμορφο ψήσιμο από το πίσω προς το μπροστινό μέρος της σχάρας) σκέφτομαι, αν και τα τσιγκουνεύομαι λίγο τα παραπάνω χρήματα, να ανέβω κατηγορία και να πάρω μια επώνυμη. έχω καταλήξει ανάμεσα σε μια weber και μια broil king.

https://www.skroutz.gr/s/27396779/Weber-Spirit-II-E-310-GBS-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένιας-Σχάρας-60x46εκ-με-3-Εστίες-8-8kW-45010129.html

https://www.skroutz.gr/s/14442577/Broil-King-Royal-320-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένιας-Σχάρας-56x38εκ-με-3-Εστίες-8-8kW-824-253.html

θα ήθελα αν κάποιος τις γνωρίζει να μου πει την άποψή του για το ποια θα ήταν καλύτερη να αγοράσω.

 

Ίδιa κατηγορια ειναι παρομοια αποτελεσματα, εγω θα πηγαινα Weber η broil ειναι ενα πολυ μικρο τσικ ελάχιστο ομως κατοτερη στα πλαστικα 

9 hours ago, screwman said:

Τι υλικό είναι η πλάκα? Μου φαίνεται για εμαγιέ, σωστά? Εγώ σε μαντεμενια όσο καλά και να την λιπάνω, πάντα τα κλαίω

Εμαγε ψευτο υλικο που το βαφτιζουβ μαντεμι. Το κάψιμο που παθαίνεις ειναι λογο εμπειρίας. Αν κανεις πολλα θα το βρεις δεν εχει να κανει το εμαγε τοσο αλλα ποσο πολυ το χεις αφησει να παρα καψει.. κ σε τι ύψος ειναιναπο τη φλόγα. Εαν ειναι παρα πολυ δυνατή η ψησταρια μολις τα ριξεις πρεπει να γυρισεις τκ καυστήρα στο min. Εαν ειναι μετρια κ το γυρίσεις υπαρχει σοβαρο ενδεχόμενο να τα βράσεις πρεπει να την μάθεις 

 

Edit το κλαιω το διαβασα καιω. Τι παθαίνεις κ τα κλαις λοιπον; βράζουν πχ;

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Astronautis είπε

Πώς εξάγονται οι καυστήρες; Και πώς τους καθαρίζεις εσωτερικά;

Τη γάστρα με φαιρυ; 

Ο καυστήρας στερεώνεται με μια μόνο βίδα στην διαμετρικά αντίθετη πλευρά από αυτή της εισαγωγής. Στη συνέχεια με μια μικρή περιστροφή αφαιρείται με ευκολία. Για τον καθαρισμό, αρχικά ένα μικρό τίναγμα με την εισαγωγή προς τα κάτω για να φύγουν υπολείμματα στάχτης που έχουν εισχωρήσει, τρίψιμο κάτω από τη βρύση και στο τέλος διοχετεύουμε νερό είτε ενώνοντας την εισαγωγή με το χέρι μας στη βρύση της μπανιέρας ή εισάγοντας ένα λάστιχο ποτίσματος στον κήπο ώστε το νερό να εξαχθεί από τα μπεκ. 

 

Για τη γάστρα και το καπάκι,  ένα υγρό πιάτων με σφουγγάρι που μετά θα πεταχτεί, είναι αρκετό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...