Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα έγινε το πρώτο ψήσιμο. Όλα καλά, λίγο κόλλησε στο Infrared αλλά οκ.  Καμία σχέση με το κάρβουνο τόσα χρόνια, υπερβολικά γρήγορα και καθαρά.  Και η γεύση μου θύμισε εντελώς εστιατόριο,  και παρόλου που για τα γούστα μου παραψήθηκε ήταν ζουμερή. Το μόνο που μου μένει είναι να μπορέσω να βγάζω τις μπριζόλες σχετικά ωμές μέσα :-)

Στους πόσους βαθμούς τις αφήνετε και για πόση ώρα; εγώ σχεδόν 1.5 λεπτό Searing και από τις 2 μεριές και μετά κάπου στους 200 για περίπου 2' κάθε μεριά με κλειστό το καπάκι. Έχω την αίσθηση ότι πρέπει να χαμηλώσω τη θερμοκρασία για το ψήσιμο.

1η προσπάθεια.JPG

searing.JPG

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Μυστες μου ακουω για τις γνώσεις σας για ξυλα καπνισματος.πελλετ η κανονικα? Επιλογη άρωματων κ μαρκας που προτεινετε.κυριως με ενδιαφερει να κανω spare ribs, κοτοπουλο ολόκληρο, κ κοντοσουβλι χοιρινό κ κοτοπουλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

Μυστες μου ακουω για τις γνώσεις σας για ξυλα καπνισματος.πελλετ η κανονικα? Επιλογη άρωματων κ μαρκας που προτεινετε.κυριως με ενδιαφερει να κανω spare ribs, κοτοπουλο ολόκληρο, κ κοντοσουβλι χοιρινό κ κοτοπουλο.

Παρε πελετ κερασι μαζι με ενα διατρητο σωληνα για πελετ.

 

2 ώρες πριν, plasTOST είπε

Δεν είχες την Campinggas? Έκανες ανανέωση "στόλου"? Καλά ψησίματα!

Αν κρίνω απο το μισοκαμενο αυτοκολλητο που φαινεται στον οπισθιο καυστηρα, μαλλον ειχε παει για ψωνια το ΣΚ. Το θεμα ειναι τι πηρε. Βλεπω σχαρες ναπολεον, αλλα δεν καταλαβαινω ποιο μοντελο ειναι.

@sndev βγαλε το αυτοκολλητο ρε...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Παρε πελετ κερασι μαζι με ενα διατρητο σωληνα για πελετ.

 

Αν κρίνω απο το μισοκαμενο αυτοκολλητο που φαινεται στον οπισθιο καυστηρα, μαλλον ειχε παει για ψωνια το ΣΚ. Το θεμα ειναι τι πηρε. Βλεπω σχαρες ναπολεον, αλλα δεν καταλαβαινω ποιο μοντελο ειναι.

@sndev βγαλε το αυτοκολλητο ρε...

Φέρνει λίγο σε phantom rogue 425 se 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/5/2023 στις 2:05 ΜΜ, ATmega είπε

Πόσο σου κόστισε η αντικατάσταση? Από που ψωνισες ( Ελλάδα ή εξωτερικό). Ενημέρωσε μας αν αξίζει ( αν είναι πιο αντικολλητικα και αν ψήνουν καλύτερα). 

Καλημέρα!

Άργησα το ξέρω... Ψώνισα από Ελλάδα και δεν το πολυέψαξα η αλήθεια ειναι. Μου πήγαν το ζευγάρι οι ανοξείδωτες 140 ευρώ, αλλά είναι 8mm διάμετρος οι ανοξείδωτες και παίζει συνολικά να είναι πιο βαριές από τις μαμά μαντεμένιες (που είναι αρκετά μπαμπάτσικες η αλήθεια είναι). Ήδη έχω κάνει δύο ψησίματα και δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα ακόμη, αλλά η πρώτη επαφή είναι θετική. Το εντυπωσιακό είναι το λάδωμα, καθώς πριν στο μαντέμι λόγω της πορώδους φύσης και της σαγρέ επιφάνειας, μόνο με σπρέι μπορούσα να πετύχω αντίστοιχο αποτέλεσμα.

20230507_134218.jpg.6bdb11f863d50e9028eb547d73c569e8.jpg

20230507_140152.jpg.f513bd8a887a08d63b1a9b23955c46a9.jpg

 

 

14 ώρες πριν, sndev είπε

Smash 🍔  σημερα

SmartSelect_20230507_201734_Gallery.jpg.153ff1874d4f2a551fc0607ba1c6dc9e.jpg

 

Τι υλικό είναι η πλάκα? Μου φαίνεται για εμαγιέ, σωστά? Εγώ σε μαντεμενια όσο καλά και να την λιπάνω, πάντα τα κλαίω... :(

Στις 6/5/2023 στις 7:24 ΜΜ, Glarobats είπε

Για καλό καθάρισμα στις μαντεμένιες πλάκες θα χρησιμοποιήσεις καθαριστικό D9 (ετσι θα το γκουγκλάρεις). Το χρησιμοποιούσαμε σε μια αλυσίδα γρήγορου φαγητού που εργαζόμουν πιτσιρικάς και ΟΛΑ λάμπανε κάθε βράδυ (μιλάμε για εκατοντάδες burger). ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΥΣΤΙΚΟ οπότε για τις ανοξείδωτες θα έκανα μια δοκιμή πρώτα κάπου αλλού.
Μετά τρίψιμο με σύρμα για να φύγει η σκουριά , τέλος λαδάκι για seasoning και θα σου κρατήσουν μια ζωή. Οι ανοξείδωτες έχουν ημερομηνία λήξης.
Το λινκ είναι απλά το πρώτο που βρήκα, λογικά υπάρχουν και άλλες συσκευασίες.
https://www.cleansolution.gr/APORRYPANTIKA/KAUARISTIKA-KOYZINAS/1715-DIVERSEY-SUMA-GRILL-D9-KAUARISTIKO-075L-7615400130177.html

Οι κωδικοί για τα καθαριστικά είναι απο D1 έως D10 για όσους ενδιαφέρονται να ψαχτούν. Το κάθε ένα κάνει κάτι άλλο.

Ενδιαφέρον ναι, αλλά η αλήθεια είναι θα αποφύγω χρήση χημικών. Θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για το ένα καλό καθάρισμα στο τόσο, θεωρώ όμως ότι είναι επίφοβο για πιο συχνή χρήση.

Επεξ/σία από screwman
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Ναι για το μάτι μίλαγα 

Βάζεις και άλλα κρέατα εκεί ;

Χοντρές κοπές, μπορείς να τις ξεκινάς με έμμεσο στον κυρίως χώρο ψησίματος και να τις «τελειώνεις» στο πλαϊνό μάτι infrared. Κάποιοι έχουν κάνει και παϊδάκια εκεί. Έκανα κι εγώ μια προσπάθεια, όχι τόσο επιτυχημένη, για πανσέτες. Το λάθος ήταν δικό μου καθώς δεν «έδωσα» την δέουσα προσοχή γι αυτό το ψήσιμο. Σίγουρα θέλει εξοικείωση και «trial and error» για να μπορέσεις να «εκμεταλλευτείς» τις δυνατότητές του. 
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, sndev είπε

Smash 🍔  σημερα

SmartSelect_20230507_201734_Gallery.jpg.153ff1874d4f2a551fc0607ba1c6dc9e.jpg

SmartSelect_20230507_201745_Gallery.jpg.ee72caa169e9ecbc418de681dc9d8629.jpg

Τελικά σε έψησαν και εσένα οι πωλητές εδώ μέσα και αντί για exinos πήγες σε Napoleon! ε?.

ΥΓ: το αυτοκόλλητο ξέχασες!!

Επεξ/σία από Rabbit30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, devils_reject είπε

Σήμερα έγινε το πρώτο ψήσιμο. Όλα καλά, λίγο κόλλησε στο Infrared αλλά οκ.  Καμία σχέση με το κάρβουνο τόσα χρόνια, υπερβολικά γρήγορα και καθαρά.  Και η γεύση μου θύμισε εντελώς εστιατόριο,  και παρόλου που για τα γούστα μου παραψήθηκε ήταν ζουμερή. Το μόνο που μου μένει είναι να μπορέσω να βγάζω τις μπριζόλες σχετικά ωμές μέσα :-)

Στους πόσους βαθμούς τις αφήνετε και για πόση ώρα; εγώ σχεδόν 1.5 λεπτό Searing και από τις 2 μεριές και μετά κάπου στους 200 για περίπου 2' κάθε μεριά με κλειστό το καπάκι. Έχω την αίσθηση ότι πρέπει να χαμηλώσω τη θερμοκρασία για το ψήσιμο.

1η προσπάθεια.JPG

searing.JPG

Συνηθίζω να κάνω reverse searing. Πρώτα μέσα στον κυρίως χώρο ψησίματος μέχρι τους 48-49, αναλόγως και πως θέλεις να βγει, τι πάχος έχει κτλ και έπειτα στο πλαϊνό μάτι infrared για 1 λεπτό ανά πλευρά. Στο τέλος «ξεκούραση» για 5-10 λεπτά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vins είπε

Έχω δει κι έχω ψήσει τον τελευταίο καιρό σε διάφορα μοντέλα. Αυτό που εννοώ είναι ότι εγώ προσωπικά ας πούμε, από τη στιγμή που σκέφτομαι να δώσω ένα σεβαστό ποσό, δε θα κολλήσω στο να δώσω και +100 ή 150€ από τη στιγμή που θα την έχω 10 χρόνια. Αν τα επιμερίσεις δεν είναι πολλά παραπάνω τα λεφτά. Καλύτερα να τα δώσω εξαρχής, παρα να πω αύριο βλακεία έκανα και δεν πήρα τη μεγαλύτερη με +150 πχ. 

Και οι 2 freestyle είναι που λέμε, η 365 έχει τώρα 730€ και η 425 850€ (και οι 2 με υπέρυθρο). Ε εγω θα τα έδινα τα 120 παραπάνω. 

Προσωπικά οπως έχω πει ξανά στο παρελθόν θεωρώ το μέγεθος ενα απο τα σημαντικότερα κρητίρια σε συνάρτηση με την ποιότητα...

Ειναι μεγάλη ευκολία...και μια ψησταριά γεμίζει ευκόλα ακόμα και για 4-6 άτομα...ειδικά αν θέλεις να κάνεις διάφορους τρόπους ψησίματος μαζί - εμμεσα και άμεσα - που τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση αυτό συμβαίνει συχνά...

ασε που ετοιμάζεις με μια καλή οργάνωση τα πάντα στους ίδιους χρόνους...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Evgenios_V είπε

Προσωπικά οπως έχω πει ξανά στο παρελθόν θεωρώ το μέγεθος ενα απο τα σημαντικότερα κρητίρια σε συνάρτηση με την ποιότητα...

Ειναι μεγάλη ευκολία...και μια ψησταριά γεμίζει ευκόλα ακόμα και για 4-6 άτομα...ειδικά αν θέλεις να κάνεις διάφορους τρόπους ψησίματος μαζί - εμμεσα και άμεσα - που τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση αυτό συμβαίνει συχνά...

ασε που ετοιμάζεις με μια καλή οργάνωση τα πάντα στους ίδιους χρόνους...

Αυτό ακριβώς! Είχα πετύχει την 425 στις προσφορές του Leroy σε πολύ καλή τιμή αλλά δεν την πήρα γιατί σκέφτομαι να πάω σε 525 γι αυτό το λόγο. 

Η Kenton είναι 60x42 και για 6 άτομα (φαγανά όχι τίποτα σπουργίτια 😂) πρέπει να κάνω 2 ψησιματα σίγουρα αν δε βάλω σούβλα. Και βλέπω ότι τέτοια ψησιματα κάνω τουλάχιστον μια φορά το μήνα. Δεν πρέπει να παω σε κάτι μεγαλύτερο εφόσον λέω να αναβαθμισω;

Εχει να κάνει και με τις εκάστοτε ανάγκες φυσικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Προσωπικά οπως έχω πει ξανά στο παρελθόν θεωρώ το μέγεθος ενα απο τα σημαντικότερα κρητίρια σε συνάρτηση με την ποιότητα...

Ειναι μεγάλη ευκολία...και μια ψησταριά γεμίζει ευκόλα ακόμα και για 4-6 άτομα...ειδικά αν θέλεις να κάνεις διάφορους τρόπους ψησίματος μαζί - εμμεσα και άμεσα - που τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση αυτό συμβαίνει συχνά...

ασε που ετοιμάζεις με μια καλή οργάνωση τα πάντα στους ίδιους χρόνους...

Χτες ειχα βαλει ενα tri tip, δυο μπιφτεκια κατεψυγμενα, 2 λουκανικα, πιτες, σκορδοψωμο, τυροκουλουρα.

2 ακριανοι καυστηρες στο φουλ και ο μεσαιος σβηστος. 

Στη μεση ειχε μπει το tri tip με τα μπιφτεκια. Στην πανω σχαρα στο κεντρο ειχε μπει ενα ανοξειδωτο δισκακι με 2 τυροκουλουρα για μεζε.

Οταν κοντευε το tritip, εβαλα αριστερα λουκανικα και δεξια τα μπιφτεκια να τα τελειωσω.

Στο πανω δισκακι μπηκε το σκορδοψωμο μολις εγιναν τα τυροκουλουρα. Και μπηκαν και οι πιτες προς το τελος.

Οσο μεγαλυτερο μεγεθος υπαρχει, με περισσοτερους καυστηρες και περισσοτερες ζωνες, εχετε μεγαλυτερη ευελιξια. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMG_20230508_122336_1.jpg.5781edb28c1d45a8cdb9aa2d6343e8a6.jpg

Εαρινός καθαρισμός Weber Q2200.

Όχι πως το χειμώνα υπολειτουργούσε αλλά έτσι εθιμικά...

Σχολαστικό τρίψιμο σχαρών, εξαγωγή και καθαρισμός καυστήρα εσωτερικά και εξωτερικά και πλύσιμο της γάστρας με σφουγγάρι. Διάρκεια, κόπος και φασαρία αμελητέα. Μετά από 4 χρόνια λειτουργεί σαν να βγήκε μόλις από το κουτί της.

Δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα μεγάλο γκρίλ ούτε στην ένταση ούτε στις δυνατότητες για μεγάλα και ποικίλα ψησίματα. 

Αλλά αυτό που κάνει, το κάνει σωστά, απροβλημάτιστα και βολικά για την καθημερινότητα σε ένα διαμέρισμα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vins είπε

Αυτό ακριβώς! Είχα πετύχει την 425 στις προσφορές του Leroy σε πολύ καλή τιμή αλλά δεν την πήρα γιατί σκέφτομαι να πάω σε 525 γι αυτό το λόγο. 

Η Kenton είναι 60x42 και για 6 άτομα (φαγανά όχι τίποτα σπουργίτια 😂) πρέπει να κάνω 2 ψησιματα σίγουρα αν δε βάλω σούβλα. Και βλέπω ότι τέτοια ψησιματα κάνω τουλάχιστον μια φορά το μήνα. Δεν πρέπει να παω σε κάτι μεγαλύτερο εφόσον λέω να αναβαθμισω;

Εχει να κάνει και με τις εκάστοτε ανάγκες φυσικά. 

και εγω την 525 έχω και την έχω γεμίσει ουκ ολίγες φορές...για αυτό επιμένω για το μέγεθος σε συνάρτηση με την ποιότητα της εκάστοτε κατασκευής...

ΔΕΝ θα πήγαινα σε τεράστια αλλά no name γιατί στην ουσία ειναι σαν να μην έχεις πλέον το μέγεθος μιας και στην ουσία δεν μπορείς να το αξιοποιήσεις σωστά...και αυτό το λέω απο εμπειρία μιας και στο παρελθόν είχα ψησταριά no name στο μέγεθος της 525 και με τους ίδιους σε αριθμό καυστήρες οπως η 525...και με παίδεψε πολύ ειδικά οταν ειχα τσιμπούσια...ασε για τα φουντώματα και τις νεκρές ζώνες... ετσι αποφάσισα (σε συνδιασμό με την τρελή προσφορά που πέτυχα) να κάνω την αγορά της Napoleon και ΔΕΝ το έχω μετανοιώσει ούτε μια στιγμή...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, est είπε

Αλλά αυτό που κάνει, το κάνει σωστά, απροβλημάτιστα και βολικά για την καθημερινότητα σε ένα διαμέρισμα.

Σκεφτομουν να παρω μια για τους γονεις μου τετοια, για μια στο τοσο που θα τη χρησιμοποιουν για απλα ψησιματα. Εβρισκα συνεχεια προσφορες απο Αγγλια, αλλα την εκδοση χωρις το θερμομετρο και τελικα δεν εκανα ποτε την κινηση.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...