Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Glarobats είπε

Νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι το ξεπλένουμε μετά από κάποια ώρα…

IMG_2509.jpeg

Γενικά το μαντεμι δεν θέλει καθόλου χημικά. Κάποιοι λένε ούτε καν σαπούνι για να καταλάβεις. Το μαύρο χρώμα που έχει είναι καμένο λίπος που προστατεύει το μέταλλο από τη σκουριά. Παίρνει χρόνο και αρκετή δουλειά για να το καταφέρεις.

Αν βάλεις το καθαριστικό που λες, κατά πάσα πιθανότητα θα πετάξει όλη αυτή την προστατευτική στρώση λίπους και θα μείνει γυμνό μέταλλο. Εκτός του ότι μπορεί να σκουριάσει με την παραμικρή υγρασία και του ότι θα κολλάνε τα κρέατα πάνω, ενδέχεται να απορροφήσει χημικά, λόγω του ότι έχει πόρους, και μετά να τα περάσει στα φαγητά.

Στην εστίαση, κατά πάσα πιθανότητα δεν είχατε μαντεμι, αλλά ανοξείδωτο.

Επίσης αυτά τα καθαριστικά συνήθως γράφουν σε ποιες επιφάνειες επιτρέπεται να τα χρησιμοποιήσεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, energy52 said:

Εγω σκεφτομαι μηπως ειναι πολυ παλια/χρησιμοποιημενη η ανοξειδωτη σχαρα; αλλα οι ανοξειδωτες δεν χαλανε ετσι δε λενε;

Το ανοξείδωτο δε χαλάει ΑΛΛΑ χανει την αντικολητικοτητα του με το καιρο.

2 hours ago, vins said:

Τι χημεία έχουμε φάει απ έξω Θεέ μου 😂

Μπορει κ οι αρρώστιες να μην είναι απο τα φαστ φουντ αλλα κ απο τα χημικά που ετρωγες μαζι με τα φαστ φουντ

 

Το μαντεμι παιδιά οπως κ η πετρα για πιτσα απορροφάει σαν σφουγγάρι.. καλο θα ταν να αποφεύγετε χημεία..

Επεξ/σία από sndev
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Αυτό το έχει δοκιμάσει κανείς σε σούβλα ψησταριάς υγραερίου?

Να χωράει άραγε? συνήθως μέχρι κοντοσούβλι είναι αυτές οι σούβλες.

https://www.youtube.com/watch?v=M9OdNHjkFro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lamp.jpeg.2885cb8a245775310497cefec6f9174c.jpegΜια χαρά θα χωρέσει αρκεί να αντέχει να το γυρίσει εγώ έχω ψήσει αρκετές φορές αρνάκι μικρό το μισό γύρω στα 3.5 κιλά αν άντεχε το μοτέρ "δεν το έχω δοκιμάσει" δεν θα είχε προβλημα

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Μια χαρά θα χωρέσει αρκεί να αντέχει να το γυρίσει εγώ έχω ψήσει αρκετές φορές αρνάκι μικρό το μισό γύρω στα 3.5 κιλά αν άντεχε το μοτέρ "δεν το έχω δοκιμάσει" δεν θα είχε προβλημα

Πόσο είναι στο μήκος η ψησταριά σου? 60 πόντους όπως και εμένα? βλέπω οριακά χωράει για να κλείσει το καπάκι.

Η σούβλα η δική μου λέει μέγιστο βάρος 4.5 κιλά και μέγιστη διάμετρο 22 πόντους. Οπότε το θέμα είναι και αν βρίσκει κατά το γύρισμα. 

Επεξ/σία από protathlitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου τόσο είναι όσο λέει, άντε λίγους πόντους παραπάνω. 

Μιας που έχεις εμπειρία σε αυτό, τι θερμοκρασία ψήνεις? Πρώτα έμμεσα χαμηλά και στο τέλος ανεβάζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, protathlitis είπε

Κάπου τόσο είναι όσο λέει, άντε λίγους πόντους παραπάνω. 

Μιας που έχεις εμπειρία σε αυτό, τι θερμοκρασία ψήνεις? Πρώτα έμμεσα χαμηλά και στο τέλος ανεβάζεις?

Ναι 2 πλαϊνοί αναμένοι γύρω στους 150+ και στο τέλος 10 λεπτά γκάζι και αναμα και τον μεσαίο ίσα ίσα όχι δυνατά ο μεσαιος, βγαίνει λουκούμι πάρα πολύ κοντά στο κλασικό κάρβουνα σούβλα, μην βάλεις ταψί κλπ από κατω άστο να καπνίζει από ότι πέφτει 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Άρα λες όχι ταψάκι αλουμινίου από κάτω.

Πόση ώρα σου παίρνει? 

Ναι ,όχι έμενα δεν μου αρέσει στην αρχή έβαζα , ψηνόταν αλλά κάτι του έλειπε :) μπορείς να δοκιμάσεις και τους 2 τρόπους αν δεν θες να σου λερώνεται η ψησταριά, 2.30-3.00 ώρες αλλά και με 2.30 γίνεται δουλειά αναλόγως θερμοκρασία μέγεθος κλπ δεν υπάρχει κανόνας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 18 μήνες ξεσκέπασα την Weber μου.

Οι καυστήρες είναι σε μαύρο χάλι. Παρόλο που ΄ήταν κάτω από υπόστεγο η υγρασία δυο χειμώνων τους έχει σκουριάσει. Όταν την άναψα οι φλόγα ήταν αποκαρδιωτική: κίτρινη ψηλή στο μισό μήκος των καυστήρων και ανύπαρκτη στο υπόλοιπο. Με ένα μυτερό μαχαίρι έξυσα τις τρύπες που φαίνονταν εντελώς κλειστές. Την άναψα πάλι και μετά από καμιά ώρα η φλόγα είχε γίνει μπλε και διέτρεχε όλο το μήκος των καυστήρων. Η θερμοκρασία πήγε στους 350 πολύ εύκολα.  Εξακολουθούν όμως να είναι σκουριασμένοι ολόγυρα. Πιστεύετε ότι μπορεί να έχω θέμα;

Οι ανακλαστήρες είναι εντελώς σκουριασμένοι. Μπορεί να έχω πρόβλημα με αυτό; Υποτίθεται ότι έχουν μια εμαγιέ επίστρωση για εύκολο καθάρισμα αλλά πρακτικά τα πάντα είναι σκουριασμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Astronautis είπε

Μετά από 18 μήνες ξεσκέπασα την Weber μου.

Οι καυστήρες είναι σε μαύρο χάλι. Παρόλο που ΄ήταν κάτω από υπόστεγο η υγρασία δυο χειμώνων τους έχει σκουριάσει. Όταν την άναψα οι φλόγα ήταν αποκαρδιωτική: κίτρινη ψηλή στο μισό μήκος των καυστήρων και ανύπαρκτη στο υπόλοιπο. Με ένα μυτερό μαχαίρι έξυσα τις τρύπες που φαίνονταν εντελώς κλειστές. Την άναψα πάλι και μετά από καμιά ώρα η φλόγα είχε γίνει μπλε και διέτρεχε όλο το μήκος των καυστήρων. Η θερμοκρασία πήγε στους 350 πολύ εύκολα.  Εξακολουθούν όμως να είναι σκουριασμένοι ολόγυρα. Πιστεύετε ότι μπορεί να έχω θέμα;

Οι ανακλαστήρες είναι εντελώς σκουριασμένοι. Μπορεί να έχω πρόβλημα με αυτό; Υποτίθεται ότι έχουν μια εμαγιέ επίστρωση για εύκολο καθάρισμα αλλά πρακτικά τα πάντα είναι σκουριασμένα. 

Οι καυστήρες και τα καλύπτρα των καυστήρων, ανεξαρτήτως υλικού κατασκευής, είναι αναλώσιμα. Προφανώς τα ανοξείδωτα είναι πιο ανθεκτικά. Γενικά ισχύει αυτό που αναφέρει και η Weber στο site της https://www.weber.com/US/en/blog/burning-questions/flavorizer-bars-replace-em-or-keep-em/weber-30521.html Η σκουριά δεν επηρεάζει την απόδοση, ούτε διατρέχεις κάποιον κίνδυνο. Συνίσταται η αλλαγή σε περίπτωση που έχουν «φαγωθεί».

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι ήρθε σιγά σιγά το πλήρωμα του χρόνου για την Kenton

4 χρόνια με υπηρέτησε πιστά, με ένα καθάρισμα θα είναι και πάλι μια χαρά  (δεν θέλω να την αλλάξω γιατί έπαθε κάτι) απλά προχτές το βράδυ με τσαντισε απίστευτα 

Εχω πάρει κάτι κούκλες γάλακτος από τον χασάπη, να ταΐσω τους κουμπάρους και να πανηγυρίσουμε την πρόκριση στο final 4

Εχω καθαρίσει σχάρες και flavorizing bars και περιμένω να ρίξω τα κρέατα όταν τελειώσει το ματς 

Έρχεται ο πρώτος κουμπάρος, και φέρνει πεσκέσι κάτι κοντοσούβλια 

Του λέω ρε μλκ, θα χάσω το μισό ματς, τέλος πάντων ας πάει το παλιάμπελο, τα ρίχνω πάνω εκεί κατά το ημίχρονο, εν τω μεταξύ φύσαγε και πολύ, έγινε του Κουτρούλης ο γάμος από αναφλέξεις 

Τα βγάζω, καθαρίζω σχάρα, τα τρώμε, τρώμε και τη σφαλιάρα από την Φενέρμπαχτσε, λέω δε μαμιεται, ας φάμε τα μοσχάρια να στρώσουμε 

Ε λίγο ο αέρας, λίγο το κοντοσούβλι από πριν, λίγο που είχαν και τα μοσχαράκια το λιπάκι τους, μου έβγαλε την πίστη 

Long story short, νομίζω ήρθε η ώρα για το επόμενο βήμα 

Παιζει η spirit στα 650 με δώρο βάση για πίτσα 

Σε αυτό το price range, έχει νόημα να δω κάτι άλλο ή να μην ασχοληθώ καν ;

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, AristidisZ said:

Νομίζω ότι ήρθε σιγά σιγά το πλήρωμα του χρόνου για την Kenton

4 χρόνια με υπηρέτησε πιστά, με ένα καθάρισμα θα είναι και πάλι μια χαρά  (δεν θέλω να την αλλάξω γιατί έπαθε κάτι) απλά προχτές το βράδυ με τσαντισε απίστευτα 

Εχω πάρει κάτι κούκλες γάλακτος από τον χασάπη, να ταΐσω τους κουμπάρους και να πανηγυρίσουμε την πρόκριση στο final 4

Εχω καθαρίσει σχάρες και flavorizing bars και περιμένω να ρίξω τα κρέατα όταν τελειώσει το ματς 

Έρχεται ο πρώτος κουμπάρος, και φέρνει πεσκέσι κάτι κοντοσούβλια 

Του λέω ρε μλκ, θα χάσω το μισό ματς, τέλος πάντων ας πάει το παλιάμπελο, τα ρίχνω πάνω εκεί κατά το ημίχρονο, εν τω μεταξύ φύσαγε και πολύ, έγινε του Κουτρούλης ο γάμος από αναφλέξεις 

Τα βγάζω, καθαρίζω σχάρα, τα τρώμε, τρώμε και τη σφαλιάρα από την Φενέρμπαχτσε, λέω δε μαμιεται, ας φάμε τα μοσχάρια να στρώσουμε 

Ε λίγο ο αέρας, λίγο το κοντοσούβλι από πριν, λίγο που είχαν και τα μοσχαράκια το λιπάκι τους, μου έβγαλε την πίστη 

Long story short, νομίζω ήρθε η ώρα για το επόμενο βήμα 

Παιζει η spirit στα 650 με δώρο βάση για πίτσα 

Σε αυτό το price range, έχει νόημα να δω κάτι άλλο ή να μην ασχοληθώ καν ;

νομιζω θυμαμαι δεν ηθελες με τπτ να δωσεις παραπάνω χρήματα για κατι καλύτερο τότε σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...