Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποφάσισα να αλλάξω τις μαντεμένιες σχάρες στην Broil King Monarch μου στις αντίστοιχες ανοξείδωτες. Δεν κατάφερνα να συντηρώ τις μαντεμένιες όπως πρέπει και ούτε αντικολλητική επίστρωση έχουν φτιάξει και έχουν σκουριάσει αρκετά κιόλας.

20230506_122618.jpg.c5ab621134c55ff97fd98424b3664d76.jpg

Τις έκαψα τώρα και ακολουθεί εκτενές testing με μοσχαρίσιες αύριο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

59 λεπτά πριν, screwman είπε

Αποφάσισα να αλλάξω τις μαντεμένιες σχάρες στην Broil King Monarch μου στις αντίστοιχες ανοξείδωτες. Δεν κατάφερνα να συντηρώ τις μαντεμένιες όπως πρέπει και ούτε αντικολλητική επίστρωση έχουν φτιάξει και έχουν σκουριάσει αρκετά κιόλας.

20230506_122618.jpg.c5ab621134c55ff97fd98424b3664d76.jpg

Τις έκαψα τώρα και ακολουθεί εκτενές testing με μοσχαρίσιες αύριο.

Πόσο σου κόστισε η αντικατάσταση? Από που ψωνισες ( Ελλάδα ή εξωτερικό). Ενημέρωσε μας αν αξίζει ( αν είναι πιο αντικολλητικα και αν ψήνουν καλύτερα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην γνωμη σας..

Εχω το μπατσανακη μου εδω, ο οποιος εχει επαγγελματικη ψησταρια υγραεριου με ανοξειδωτες σχαρες..την ειχε παρει μεταχειρισμενη και τη δουλευει σε μαγαζι. Με καθαρες σχαρες και φουλ λαδωμα με ηλιελαιο θερμοκρασιας  ΠΑΝΤΑ του κολλανε τα μπιφτεκια..Δεν του κολλανε αλλα κρεατα, παρα μονο τα μπιφτεκια που τα λαδωνει κιολας..τι μπορει να ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, energy52 είπε

Tην γνωμη σας..

Εχω το μπατσανακη μου εδω, ο οποιος εχει επαγγελματικη ψησταρια υγραεριου με ανοξειδωτες σχαρες..την ειχε παρει μεταχειρισμενη και τη δουλευει σε μαγαζι. Με καθαρες σχαρες και φουλ λαδωμα με ηλιελαιο θερμοκρασιας  ΠΑΝΤΑ του κολλανε τα μπιφτεκια..Δεν του κολλανε αλλα κρεατα, παρα μονο τα μπιφτεκια που τα λαδωνει κιολας..τι μπορει να ειναι;

Μήπως παραείναι μαλακά τα μπιφτέκια;

Τα αφήνει να "πάρουν" λίγο για να ξεκολλήσουν ή μήπως τα βιάζει και τα διαλύει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Μήπως παραείναι μαλακά τα μπιφτέκια;

Τα αφήνει να "πάρουν" λίγο για να ξεκολλήσουν ή μήπως τα βιάζει και τα διαλύει;

Οχι δεν ειναι μαλακα και ναι τα αφηνει οσο πρεπει στο γυρισμα αλλα και παλι τα ιδια..Κι εννοειται γινεται καψιμο καλο της σχαρας.

Εγω σκεφτομαι μηπως ειναι πολυ παλια/χρησιμοποιημενη η ανοξειδωτη σχαρα; αλλα οι ανοξειδωτες δεν χαλανε ετσι δε λενε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η σύσταση των μπιφτεκιων είναι σωστή, τότε δεν δικαιολογείται να διαλύονται. 

Να κάνει δοκιμή σε κρύα σχάρα.

Να κάνει δοκιμή με σχάρα που έχει ψεκάσει αντικολλητικο σπρέι.

Να κάνει δοκιμή σε σχάρα έξτρα από πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, screwman είπε

Αποφάσισα να αλλάξω τις μαντεμένιες σχάρες στην Broil King Monarch μου στις αντίστοιχες ανοξείδωτες. Δεν κατάφερνα να συντηρώ τις μαντεμένιες όπως πρέπει και ούτε αντικολλητική επίστρωση έχουν φτιάξει και έχουν σκουριάσει αρκετά κιόλας.

20230506_122618.jpg.c5ab621134c55ff97fd98424b3664d76.jpg

Τις έκαψα τώρα και ακολουθεί εκτενές testing με μοσχαρίσιες αύριο.

Για καλό καθάρισμα στις μαντεμένιες πλάκες θα χρησιμοποιήσεις καθαριστικό D9 (ετσι θα το γκουγκλάρεις). Το χρησιμοποιούσαμε σε μια αλυσίδα γρήγορου φαγητού που εργαζόμουν πιτσιρικάς και ΟΛΑ λάμπανε κάθε βράδυ (μιλάμε για εκατοντάδες burger). ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΥΣΤΙΚΟ οπότε για τις ανοξείδωτες θα έκανα μια δοκιμή πρώτα κάπου αλλού.
Μετά τρίψιμο με σύρμα για να φύγει η σκουριά , τέλος λαδάκι για seasoning και θα σου κρατήσουν μια ζωή. Οι ανοξείδωτες έχουν ημερομηνία λήξης.
Το λινκ είναι απλά το πρώτο που βρήκα, λογικά υπάρχουν και άλλες συσκευασίες.
https://www.cleansolution.gr/APORRYPANTIKA/KAUARISTIKA-KOYZINAS/1715-DIVERSEY-SUMA-GRILL-D9-KAUARISTIKO-075L-7615400130177.html

Οι κωδικοί για τα καθαριστικά είναι απο D1 έως D10 για όσους ενδιαφέρονται να ψαχτούν. Το κάθε ένα κάνει κάτι άλλο.

Επεξ/σία από Glarobats
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Glarobats είπε

Για καλό καθάρισμα στις μαντεμένιες πλάκες θα χρησιμοποιήσεις καθαριστικό D9 (ετσι θα το γκουγκλάρεις). Το χρησιμοποιούσαμε σε μια αλυσίδα γρήγορου φαγητού που εργαζόμουν πιτσιρικάς και ΟΛΑ λάμπανε κάθε βράδυ (μιλάμε για εκατοντάδες burger). ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΥΣΤΙΚΟ οπότε για τις ανοξείδωτες θα έκανα μια δοκιμή πρώτα κάπου αλλού.
Μετά τρίψιμο με σύρμα για να φύγει η σκουριά , τέλος λαδάκι για seasoning και θα σου κρατήσουν μια ζωή. Οι ανοξείδωτες έχουν ημερομηνία λήξης.
Το λινκ είναι απλά το πρώτο που βρήκα, λογικά υπάρχουν και άλλες συσκευασίες.
https://www.cleansolution.gr/APORRYPANTIKA/KAUARISTIKA-KOYZINAS/1715-DIVERSEY-SUMA-GRILL-D9-KAUARISTIKO-075L-7615400130177.html

Οι κωδικοί για τα καθαριστικά είναι απο D1 έως D10 για όσους ενδιαφέρονται να ψαχτούν. Το κάθε ένα κάνει κάτι άλλο.

Αυτό έτσι όπως το κόβω αν μπει πάνω σε μαντεμι θα το γδυσει τελείως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Τώρα που έψαχνα κάτι μπιφτέκια διαπίστωσε ότι υπάρχει ένα κενό στο πίσω μέρος της ψησταριάς.οταν δουλεύει και ο πίσω καυστήρας διαπίστωσα ότι βγαίνει η φλόγα από το πίσω μέρος της ψησταριάς.εχω rogue 425 rsb.ειναι φυσιολογικό??

20230506_214937.jpg

Το κενό είναι μεταξύ του γκρι και του μαύρου πλαισίου από το καπάκι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marksk είπε

Παιδιά καμία ιδέα για κανένα κομμάτι κρέας κοντά στο 1 ½ κιλό να το βάλω να ψηθεί αργά. Συνταγή ολόκληρη βασικά

Tri tip Αργεντινής από the mart. Έχει γύρω στα 15€ το κιλό. Τι κάνεις reverse sear μέχρι medium rare ή medium.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lef79 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Τώρα που έψαχνα κάτι μπιφτέκια διαπίστωσε ότι υπάρχει ένα κενό στο πίσω μέρος της ψησταριάς.οταν δουλεύει και ο πίσω καυστήρας διαπίστωσα ότι βγαίνει η φλόγα από το πίσω μέρος της ψησταριάς.εχω rogue 425 rsb.ειναι φυσιολογικό??

20230506_214937.jpg

Το κενό είναι μεταξύ του γκρι και του μαύρου πλαισίου από το καπάκι 

Όλες έχουν κενό εξαερισμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αυτό έτσι όπως το κόβω αν μπει πάνω σε μαντεμι θα το γδυσει τελείως.

Τι χημεία έχουμε φάει απ έξω Θεέ μου 😂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αυτό έτσι όπως το κόβω αν μπει πάνω σε μαντεμι θα το γδυσει τελείως.

Νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι το ξεπλένουμε μετά από κάποια ώρα…

IMG_2509.jpeg

Επεξ/σία από Glarobats
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...