Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, skskre είπε

Δεν είναι επικίνδυνο,απλώς έχει μεγαλύτερη ροή αερίου προς την ψησταριά,.Θεωρητικά πλεονέκτημα ειναι.

Μεγαλύτερη ροή δεν σημαίνει και μεγαλύτερη κατανάλωση όμως? εγώ που είχα ρωτήσει στην Kyso αυτό μου είχαν πει, ότι ναι μεν μπορώ να το αλλάξω, αλλά θα έχω κάποια αύξηση στην κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα!

Καμιά πρόταση για αξιόλογη ορειχάλκινη βούρτσα και φιάλη προπανίου έχουμε;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, protathlitis said:

Μεγαλύτερη ροή δεν σημαίνει και μεγαλύτερη κατανάλωση όμως? εγώ που είχα ρωτήσει στην Kyso αυτό μου είχαν πει, ότι ναι μεν μπορώ να το αλλάξω, αλλά θα έχω κάποια αύξηση στην κατανάλωση.

Όχι απαραίτητα, η ροή υπάρχει αν τη χρειαστείς αν όχι το αέριο θα ρέει αναλόγως την ζήτηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, protathlitis είπε

Μεγαλύτερη ροή δεν σημαίνει και μεγαλύτερη κατανάλωση όμως? εγώ που είχα ρωτήσει στην Kyso αυτό μου είχαν πει, ότι ναι μεν μπορώ να το αλλάξω, αλλά θα έχω κάποια αύξηση στην κατανάλωση.

 

3 λεπτά πριν, skskre είπε

Όχι απαραίτητα, η ροή υπάρχει αν τη χρειαστείς αν όχι το αέριο θα ρέει αναλόγως την ζήτηση σου.

Στο αεριο εχουμε μια σταθερη πιεση μετα τον ρυθμιστη (30/37mbar) και με ανοιγμα σχεδον μιση στροφη εχει και την μεγιστη παροχη, δηλαδη π.χ. 2 kg την ωρα.

Οταν η ψησταρια εχει κατοπιν δηλωσης του κατασκευαστη 1.3kg  μεγιστη καταναλωση με 1.5kg/h ρυθμιστη θα δουλευει και στην συγκεκριμενη πιεση καυσης στις τρυπες του καυστηρα. Οταν λοιπον στριβεις δεξια το κουμπι ρυθμισης του καυστηρα τοτε ανοιγει περισσοτερο η τρυπα παροχης στο κουμπι, καιγεται περισσοτερο αεριο και ο ρυθμιστης "βλεπει" την πτωση πιεσης και ρυθμιζεται εσωτερικα ωστε να ανοιξει και να δωσει περισσοτερο αεριο. Αν κλεινεις τωρα τον καυστηρα η πιεση ανεβαινει αναμεσα σε καυστηρα και φιαλη και ο ρυθμιστης αναλογα μειωνει την παροχη για να διατηρησει την πιεση (30/37mbar)

αρα τα 2kg/h απο την φιαλη θα βγουν μονο αν οι καυστηρες μπορουν να τραβηξουν 2 κιλα με πιεση 37mbar. Αν οι καυστηρες ειναι στο max συνολο 1.3kg τοτε θα καψουν περιπου 1.3 κιλα γιατι ο ρυθμιστης δεν θα δωσει πανω απο 1.3 επειδη θα πρεπει να αυξησει την πιεση πανω απο 37mbar πραγμα που δεν γίνεται.  Ο ρυθμιστης διατηρει την πιεση σταθερη επειδη "φροντιζει" σε αυτη την πιεση οσο αεριο βγαινει απο τους καυστηρες τοσο να δινει και η φιαλη. Οταν ξεπεραστει το οριο που μπορει να δωσει ο ρυθμιστης, π.χ. τα 1.5kg/h αυτο σημαινει οτι ειναι τερμα ανοιχτος αλλα η απεναντι πλευρα των καυστηρων εχει τοσο μεγαλα ανοιγματα που η πιεση πλεον δεν διατηρειται στα 37mb αλλα πιο κατω. Αρα δεν ψηνεις οπως πρεπει.

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

 

Στο αεριο εχουμε μια σταθερη πιεση μετα τον ρυθμιστη (30/37mbar) και με ανοιγμα σχεδον μιση στροφη εχει και την μεγιστη παροχη, δηλαδη π.χ. 2 kg την ωρα.

Οταν η ψησταρια εχει κατοπιν δηλωσης του κατασκευαστη 1.3kg  μεγιστη καταναλωση με 1.5kg/h ρυθμιστη θα δουλευει και στην συγκεκριμενη πιεση καυσης στις τρυπες του καυστηρα. Οταν λοιπον στριβεις δεξια το κουμπι ρυθμισης του καυστηρα τοτε ανοιγει περισσοτερο η τρυπα παροχης στο κουμπι, καιγεται περισσοτερο αεριο και ο ρυθμιστης "βλεπει" την πτωση πιεσης και ρυθμιζεται εσωτερικα ωστε να ανοιξει και να δωσει περισσοτερο αεριο. Αν κλεινεις τωρα τον καυστηρα η πιεση ανεβαινει αναμεσα σε καυστηρα και φιαλη και ο ρυθμιστης αναλογα μειωνει την παροχη για να διατηρησει την πιεση (30/37mbar)

αρα τα 2kg/h απο την φιαλη θα βγουν μονο αν οι καυστηρες μπορουν να τραβηξουν 2 κιλα με πιεση 37mbar. Αν οι καυστηρες ειναι στο max συνολο 1.3kg τοτε θα καψουν περιπου 1.3 κιλα γιατι ο ρυθμιστης δεν θα δωσει πανω απο 1.3 επειδη θα πρεπει να αυξησει την πιεση πανω απο 37mbar πραγμα που δεν γίνεται.  Ο ρυθμιστης διατηρει την πιεση σταθερη επειδη "φροντιζει" σε αυτη την πιεση οσο αεριο βγαινει απο τους καυστηρες τοσο να δινει και η φιαλη. Οταν ξεπεραστει το οριο που μπορει να δωσει ο ρυθμιστης, π.χ. τα 1.5kg/h αυτο σημαινει οτι ειναι τερμα ανοιχτος αλλα η απεναντι πλευρα των καυστηρων εχει τοσο μεγαλα ανοιγματα που η πιεση πλεον δεν διατηρειται στα 37mb αλλα πιο κατω. Αρα δεν ψηνεις οπως πρεπει.

 

 

Η δικιά μου έχει αυτή την κατανάλωση:

image.jpeg.37036c650daeed5cebdd08d712363a30.jpeg

 

O προ εγκαταστημένος ρυθμιστής που έχει είναι αυτός:

image.jpeg.722893bd9bc7f22c465ec689f00b19e5.jpeg

Άρα με τον δικό της ρυθμιστή θα καταναλώνει το ίδιο πάντα ανεξάρτητα το πόσοι καυστήρες είναι ανοιχτοί και πόσο δεξιά είναι γυρισμένοι? Αυτό ξέρω μέχρι τώρα.

Αν αλλαχθεί ρυθμιστής με της coral πχ, τι θα αλλάξει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Η δικιά μου έχει αυτή την κατανάλωση:

image.jpeg.37036c650daeed5cebdd08d712363a30.jpeg

 

O προ εγκαταστημένος ρυθμιστής που έχει είναι αυτός:

image.jpeg.722893bd9bc7f22c465ec689f00b19e5.jpeg

Άρα με τον δικό της ρυθμιστή θα καταναλώνει το ίδιο πάντα ανεξάρτητα το πόσοι καυστήρες είναι ανοιχτοί και πόσο δεξιά είναι γυρισμένοι? Αυτό ξέρω μέχρι τώρα.

Αν αλλαχθεί ρυθμιστής με της coral πχ, τι θα αλλάξει?

 

Δεν θα αλλαξει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Δεν θα αλλαξει τίποτα.

Κατά καιρούς πάντως που διαβάζω αυτό το thread, αρκετοί λένε το αντίθετο. Ότι η κατανάλωση σχετίζεται με το πόση ένταση δίνεις στους καυστήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Κατά καιρούς πάντως που διαβάζω αυτό το thread, αρκετοί λένε το αντίθετο. Ότι η κατανάλωση σχετίζεται με το πόση ένταση δίνεις στους καυστήρες.

αν ο ρυθμιστης ειναι αρκετος τοτε η ενταση εξαρταται απο τους καυστηρες. πως αλλιως? ενα καυστηρας στο min καιει 50-100 γραμ την ωρα και στο max το πολυ 350 γραμμαρια.

αν ο ρυθμιστης ειναι 2 κιλα, οι 4 καυστηρες ως ανω θα καψουν 400 γραμμαρια την ωρα στο min και 1600 γραμμαρια στο max.

αν ο ρυθμιστης ειναι 1 κιλο τα νουμερα ειναι 400 και 1000 (4Χ250).

η διαφορα του ενος ρυθμιστη με τον αλλο ειναι οτι λογω μεγεθους δεν χωραει να περασει η ιδια ποσοτητα αεριο στην ακριβως ιδια πιεση (30/37mbar). Στον μεγαλο ομως η πλευρα των καυστηρων επιβαλει στον ρυθμιστη να μειωνει την παροχη για να υπαρχει ισορροπια πιεσης.  

Αυτο βεβαια επειδη δεν γινεται ακαριαια και επειδη οι ρυθμιστες δεν ειναι υψηλης ακριβειας οργανα ενοειται πως υπαρχουν αποκλισεις λειτουργικες. Ενας ρυθμιστης 3kg/h σαφως λειτουργει με μικροτερη ακριβεια και ισως δινει ελαφρως μεγαλυτερες καταναλωσεις απο εναν 1kg/h οταν η καταναλωση ειναι 1-2 καυστηρες στο low. 

Η ουσια ειναι οτι οσο αεριο περασει τοσο περισσοτερη θερμοτητα/ενεργεια θα λαβεις και αρα θα ψησεις πιο γρηγορα αν θελεις. αρα καταναλωνω 1 κιλο/hr και ψηνω 2 ωρες ή καταναλωνω 2 κιλα/hr και ψηνω 1 ωρα.

η εννοια της μεγαλυτερης καταναλωσης δεν υπαρχει εδω εφοσων η αποδοση ειναι παντα η ιδια.

δεν ειναι οπως στα αυτοκινητα που μιλαμε για καταναλωση ανα χιλιομετρο, οπου αν πας πιο γρηγορα μεγαλωνει η καταναλωση  lt/χλμ. 

 

Επεξ/σία από johnniek13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Η ουσια ειναι οτι οσο αεριο περασει τοσο περισσοτερη θερμοτητα/ενεργεια θα λαβεις και αρα θα ψησεις πιο γρηγορα αν θελεις. αρα καταναλωνω 1 κιλο/hr και ψηνω 2 ωρες ή καταναλωνω 2 κιλα/hr και ψηνω 1 ωρα.

Άρα αν τολμήσω να αργοψήσω ένα brisket που μπορεί να θέλει 10-15 ώρες έμμεσο ψήσιμο με τους ακριανούς καυστήρες τέρμα αριστερά, θα είναι το αντίστοιχο άμεσου full ψησίματος πολλών λιγότερων ωρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Άρα αν τολμήσω να αργοψήσω ένα brisket που μπορεί να θέλει 10-15 ώρες έμμεσο ψήσιμο με τους ακριανούς καυστήρες τέρμα αριστερά, θα είναι το αντίστοιχο άμεσου full ψησίματος πολλών λιγότερων ωρών.

Με τους δυο ακριανους καυστηρες αναμενους στο χαμηλο, θα εχεις μεγαλυτερη θερμοκρασια απο αυτη που χρειαζεσαι για brisket. Προτεινω τον  ενα καυστηρα μονο αναμενο σε ενταση λιγο περισσοτερο απο το χαμηλο. Θα πρεπει να δεις την ψησταρια σου πως ανταποκρινεται. Θα σου παρει καμια ωρα μεχρι να σταθεροποιηθει η θερμοκρασια και να μπορεσεις να το αφησεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Με τους δυο ακριανους καυστηρες αναμενους στο χαμηλο, θα εχεις μεγαλυτερη θερμοκρασια απο αυτη που χρειαζεσαι για brisket. Προτεινω τον  ενα καυστηρα μονο αναμενο σε ενταση λιγο περισσοτερο απο το χαμηλο. Θα πρεπει να δεις την ψησταρια σου πως ανταποκρινεται. Θα σου παρει καμια ωρα μεχρι να σταθεροποιηθει η θερμοκρασια και να μπορεσεις να το αφησεις.

 

Στην συνταγή με το ολόκληρο brisket των 5-7 κιλών, μου δίνει ότι χρειάζεται 120-150 βαθμούς, κάτι που το καταφέρνω με τους 2 καυστήρες.

Στην συνταγή με το brisket point cut ή brisket flat cut των 1.5 κιλών, μου δίνει 95 με 120, που μάλλον δεν γίνεται με 2 καυστήρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Στην συνταγή με το ολόκληρο brisket των 5-7 κιλών, μου δίνει ότι χρειάζεται 120-150 βαθμούς, κάτι που το καταφέρνω με τους 2 καυστήρες.

Στην συνταγή με το brisket point cut ή brisket flat cut των 1.5 κιλών, μου δίνει 95 με 120, που μάλλον δεν γίνεται με 2 καυστήρες. 

Γι αυτο εγραψα οτι εξαρταται απο την ψησταρια σου. Η δικη μου δεν παει τοσο χαμηλα με 2 καυστηρες, οποτε παιζω με τον ενα οπως σου εγραψα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, ψάχνω να πάρω μια ψησταριά υγραερίου, δεν θα ήθελα να χαλάσω ένα σκασμό λεφτά, μικρά bbq 4-6 άτομα, τίποτα σπουδαίο.

Μπάτζετ ταβάνι 350.

Θένκς ην Άντβάνς"σ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, lyberis είπε

Παιδιά καλησπέρα, ψάχνω να πάρω μια ψησταριά υγραερίου, δεν θα ήθελα να χαλάσω ένα σκασμό λεφτά, μικρά bbq 4-6 άτομα, τίποτα σπουδαίο.

Μπάτζετ ταβάνι 350.

Θένκς ην Άντβάνς"σ"

Καλησπέρα φίλε, Kenton Naterial από Leroy ή Jamestown από Praktiker (κοιτα για τουλ. 3 καυστήρες, όχι 2)

Βασικά μόλις κοίταξα και στα 2 site και έληξαν οι προσφορές που τις είχαν. Αν μπορείς να κάνεις λίγη υπομονή και δεν χρειάζεσαι άμεσα, θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο γιατί αξίζουν πολύ περισσότερο στις τιμές της προσφοράς. Βάζουν αρκετά συχνά διαφορα μοντέλα. 

Εκτος του κόστους της ψησταριάς, υπολόγισε χοντρικά +50€ για φιάλη (αν την πάρεις εξ ολοκλήρου καινουρια και δεν έχεις κενή φιάλη από παλιά) και περίπου άλλα τόσα για διαφορα αξεσουάρ, όπως γάντι, βούρτσα, τσιμπίδες, θερμόμετρο κλπ αν δεν τα έχεις.

Επεξ/σία από vins
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, lyberis είπε

Παιδιά καλησπέρα, ψάχνω να πάρω μια ψησταριά υγραερίου, δεν θα ήθελα να χαλάσω ένα σκασμό λεφτά, μικρά bbq 4-6 άτομα, τίποτα σπουδαίο.

Μπάτζετ ταβάνι 350.

Θένκς ην Άντβάνς"σ"

Ότι είπε ο Vins.

Οι τιμές τώρα είναι τσιμπημένες, μην αγοράσεις.

Leroy  πρόσφατα αγόρασα την b500 στα 175, μέτρια επιλογή, θετικό που έχει το πλαϊνό μάτι.

Πήγα και είδα την  Naterial 4 εστίες, έχει μεγαλύτερη επιφάνεια και δείχνει ανώτερη ποιοτικά. Έχει καλύτερες σχάρες και δίνει και μαντέμι. Μέχρι προχτές την είχε στα 240,  ενώ σε black Friday(το τελευταίο) είχε πέσει στα 175. Παρακολουθείς και περιμένεις για σωστή τιμή.

Αν έχεις δυνατότητα, περνάς και μια βόλτα από τα καταστήματα για να έχεις μια εικόνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...