Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να αγοράσω ψησταριά υγραερίου και έχω κάποιες απορίες. Από μια γρήγορη μάτια που έριξα είδα πολύ καλές κριτικές για την NATERIAL Kenton. Έχω δει και κάποιες Unimac, Blackbull, Bormann κλπ. 
Θα μπορούσατε μήπως να με κατατοπίσατε λίγο για ποιότητα κατασκευής και αποτέλεσμα ψησίματος; Γενικά θα ήθελα να είναι σχετικά μεγάλη (για 6-10 άτομα) και αν αξίζει με πλαϊνό μάτι. Μέχρι 400€

Ευχαριστω!

Επεξ/σία από Douknikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Καλησπέρα! Θέλω να βάλω κοτόπουλο σε αυτό το ταψακι που μπαίνει όρθιο. Πόσες ώρες και σε πόσους βαθμούς το ψήνω; Επίσης με τι το μαριναρετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, karman13 είπε

Καλησπέρα! Θέλω να βάλω κοτόπουλο σε αυτό το ταψακι που μπαίνει όρθιο. Πόσες ώρες και σε πόσους βαθμούς το ψήνω; Επίσης με τι το μαριναρετε; 

Καλησπερα φίλε μου, έχεις θερμόμετρο; Κάθε ψησταριά και κάθε τόπος έχουν δικές τους συνθήκες που είναι μεταβλητές. Άμα σου πω εγώ Θεσσαλονίκη με την τάδε ψησταριά έκανα τόση ώρα, δεν είναι το ίδιο με το να είσαι Αθήνα και να ψήνεις σε άλλη ψησταριά. 

Αν έχεις θερμόμετρο, βγάλτο όταν το στήθος είναι στους 76-77. 

Εμενα στην Naterial την 3αρα με θερμοκρασία στους 180-200 περίπου, έκανε 1 ώρα και είκοσι λεπτά 2kg+ κοτοπουλο.

Επεξ/σία από vins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, karman13 είπε

Καλησπέρα! Θέλω να βάλω κοτόπουλο σε αυτό το ταψακι που μπαίνει όρθιο. Πόσες ώρες και σε πόσους βαθμούς το ψήνω; Επίσης με τι το μαριναρετε; 

Παντως και στον φουρνο να το βαλεις το αποτελεσμα ειναι ακριβως το ιδιο στο ορθιο κοτοπουλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 

19 λεπτά πριν, vins είπε

Καλησπερα φίλε μου, έχεις θερμόμετρο; Κάθε ψησταριά και κάθε τόπος έχουν δικές τους συνθήκες που είναι μεταβλητές. Άμα σου πω εγώ Θεσσαλονίκη με την τάδε ψησταριά έκανα τόση ώρα, δεν είναι το ίδιο με το να είσαι Αθήνα και να ψήνεις σε άλλη ψησταριά. 

Αν έχεις θερμόμετρο, βγάλτο όταν το στήθος είναι στους 76-77. 

Εμενα στην Naterial την 3αρα με θερμοκρασία στους 180-200 περίπου, έκανε 1 ώρα και είκοσι λεπτά 2kg+ κοτοπουλο.

Έχω θερμόμετρο. Θα το δοκιμάσω. Και ς ψήνεται το αλοιφουμε με κάτι, για να γίνει τραγανό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, karman13 είπε

Έχω 

Έχω θερμόμετρο. Θα το δοκιμάσω. Και ς ψήνεται το αλοιφουμε με κάτι, για να γίνει τραγανό;

Εγω βάζω ειτε λίγο ελαιόλαδο είτε λίγη μουστάρδα και μπαχαριαζω με σουμακ, καπνιστή πάπρικα, αποξηραμένο σκόρδο και κρεμμύδι, φρεσκοτριμμένο πιπερι και ανθό αλατιού. 

Προσπαθησε να μην το ανοιγοκλείνεις για να μη χάνεται θερμότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το πιο ψιλό ψάρι, θα ψηθεί χωρίς πρόβλημα για ένα μεζέ (12 σαρδελίτσες & 12 γαυράκια - 400 γρ. - Συνολικό κόστος 2€).

IMG_20230504_184328_1.jpg.94e5c36870f54c052c3c845b7ac3d8ea.jpg

IMG_20230504_185601_1.jpg.15808fd1b6278a93053801bca95a8581.jpg

IMG_20230504_191500_1.jpg.0f626d46451406ac8d10681b47f90990.jpg

 

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 03/05/2023 at 14:36, Fabbyyy said:

Burger Day σήμερα στο σπίτι του Fabbyyy. 

Όταν η πρώτη ύλη και τα εργαλεία είναι όπως πρέπει, δεν μπορεί να πάει κάτι στραβά.

Το μπέργκερ στην οικογένειά μου είναι κάτι το οποίο το ψάχνουμε, μελετάμε και εξελισσουμε πολλά χρόνια. Εντελώς ερασιτεχνικά, για την δική μας ευχαρίστηση, προσπαθούμε συνέχεια να βελτιώνουμε την συνταγή μας και πλέον έχουμε φτάσει σε επαγγελματικό γαστρονομικό, τολμώ να πω γκουρμέ επίπεδο, με μαγιονέζα λαδιού τρούφας και μαρουλάκι/ντοματούλα από το θερμοκήπιο στο χωριό.

Ο κιμάς είναι ένα 70/30 μοσχαρίσιο blend περασμένο αυστηρά μια φορά από την κιμαδομηχανή. Πάντα φρέσκος και χωρίς να έχει περάσει από κατάψυξη γιατί έτσι σφίγγει και χάνει τα υγρά του.

Γιγάντιο ρόλο παίζει εννοείται και το ψωμάκι στο οποίο κατέληξα μετά από πολλή αναζήσηση και έρευνα καθώς πρόκειται για ένα αυθεντικό γαλλικό brioche που δεν κυκλοφορεί στην λιανική και πωλείται μόνο χονδρική σε καλά μπεργκεράδικα με μεγάλο ποσοστό βουτύρου που έρχεται και δένει αρμονικά με τα υπόλοιπα υλικά. Κάτι κάκιστα ψευτο-μπριός που κυκλοφορούν στα σουπερ-μάρκετ σε πλαστικές συσκευασίες δεν έχουν να δείξουν τίποτα μπροστά του.

Η Ναπολέον μου είναι πλέον ο λόγος που δεν μπορώ να ευχαριστηθώ μπέργκερ απ'έξω πλέον. 
Άμα κάτι το κάνεις καλύτερα απόλους σπίτι σου, δεν μπορεί κάποιος εύκολα να σε εντυπωσιάσει έξω.

Και εδώ ένα ASMR-άρικο βίντεο από το ψήσιμο για τους λάτρεις. Είναι λίγο άτσαλο το γύρισμα αλλά κρατούσα το τηλέφωνο με το δεύτερο χέρι 🤣

ΠΑΡΤΕ και ένα ζουμερό GIF!

image.jpeg.47801d18282b9b37bd07b50014d13593.jpegimage.jpeg.d925017ec1e3558be5dcf46cb10b5765.jpegimage.jpeg.c2709d500eb3302ef286a2e1feb2ddf0.jpegimage.jpeg.0fd520450535c88ac905d0a680aaef3d.jpegimage.jpeg.405abba555b86bbfd45d30c920efa14e.jpeg

 

 

Μπορεις να μας πεις τι κρεας εβαλες κ ειναι κ  70/30 ? 

Επίσης ποσα γραμμαρια?

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απορια για το promo με την εκο εgas easy.

αφου εχει ρυθμιστη 2kg η εκο, δεν ειναι λίγο επικίνδυνο οταν οι weber λενε για 1,3-1,5? 
τι χανω?

Επεξ/σία από Eki_13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Eki_13 said:

απορια για το promo με την εκο εgas easy.

αφου εχει ρυθμιστη 2kg η εκο, δεν ειναι λίγο επικίνδυνο οταν οι weber λενε για 1,3-1,5? 
τι χανω?

Δεν είναι επικίνδυνο,απλώς έχει μεγαλύτερη ροή αερίου προς την ψησταριά,.Θεωρητικά πλεονέκτημα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, karman13 είπε

Έχω 

Έχω θερμόμετρο. Θα το δοκιμάσω. Και ς ψήνεται το αλοιφουμε με κάτι, για να γίνει τραγανό;

Για να γίνει τραγανό το κοτόπουλο δεν το αλείψουμε με τίποτα.. ίσα ίσα που στεγνώνουμε  και καλά την πέτσα με χαρτί κουζίνας, είτε στον φούρνο είτε σε ψησταριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μπερδεύτηκα λίγο.

Για την naterial. Παίρνω την coral prime για προσωπική χρήση με τον κόκκινο ρυθμιστή ή την γκρι για επαγγελματική με τον γκρι ρυθμιστή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, michkal91 είπε

Επειδή μπερδεύτηκα λίγο.

Για την naterial. Παίρνω την coral prime για προσωπική χρήση με τον κόκκινο ρυθμιστή ή την γκρι για επαγγελματική με τον γκρι ρυθμιστή; 

Προπάνιο. Έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...