Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 minutes ago, nikos16717 said:

Να δεν είναι ότι απαιτω να πάρω σούβλα  δώρο, από μόνη της η προσφορά ήταν καλή. Αλλά αν ισχύει το promo γιατί να μην το εκμεταλλευτώ? Δεν είπα ότι θα κάνω και καταγγελια στο συνήγορο του καταναλωτή επειδή δεν έστειλαν τη σούβλα 🤣🤣

 

Νομίζω οτι η δε πιάνεις το χιούμορ η δε καταλαβες το μέγεθος  της "κλοπής" που νε κ ο λογος που σε πειράζουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, devils_reject said:

Κατάφερα μετά κόπων και βασάνων να τη συναρμολογήσω..  Μου πήρε κάπου 3+ ώρες. Όσο το σκεφτόμαι καλύτερα να έδινα κάποια λεφτα να τη συναρμολογούσε κάποιος. Όχι τίποτα άλλο ιδίως στο θέμα του αερίου εκεί που συνέδεσα τη βαλβίδα έχω κάποια υπόννοια ότι ίσως θέλει παραπάνω σφίξιμο.

Παρακάτω μια εικόνα image.jpeg.2b97cf7b5520c9619783d15a970a00fa.jpegστημένη και καθαρή για να τη θυμάμαι :-) όπως πρότεινει ο Trelloneritis.

Παρεμπιπτόντως εμένα δεν είχε κάποιο εργαλείο πέραν βίδες κλπ. Το είχα ένα άγχος αν θα ήταν αρκετές ή αν θα έλειπε κανένα κομμάτι αλλά όλα καλά ευτυχώς.

 

Έχω μια απορία για όποιον ξέρει. Όσο και να κοιτούσα τις οδηγίες δεν κατάλαβα τι θέλει αυτή η ασυλίδα και πως πρέπει να είναι τοποθετημένη. Καμιά ιδέα κανένας;

image.jpeg.85e54b2d9f0dbc95bf5dd416734b6c1c.jpeg

Αυτή η αλυσίδα είναι για άναμα των καυστήρων με σπίρτο, σε περίπτωση που δεν δουλεύει η ηλ. ανάφλεξη. Στην δικιά μου κάθεται στο πορτάκι της ψησταριάς.

1 hour ago, nikos16717 said:

Να δεν είναι ότι απαιτω να πάρω σούβλα  δώρο, από μόνη της η προσφορά ήταν καλή. Αλλά αν ισχύει το promo γιατί να μην το εκμεταλλευτώ? Δεν είπα ότι θα κάνω και καταγγελια στο συνήγορο του καταναλωτή επειδή δεν έστειλαν τη σούβλα 🤣🤣

 

Πάντως ψάξτο και "πίεσε" όσο μπορείς γιατί είναι πολύ καλό και ακριβό αξεσουάρ, οπότε μην το χάσεις....

 

Επεξ/σία από skskre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nikos16717 είπε

Να δεν είναι ότι απαιτω να πάρω σούβλα  δώρο, από μόνη της η προσφορά ήταν καλή. Αλλά αν ισχύει το promo γιατί να μην το εκμεταλλευτώ? Δεν είπα ότι θα κάνω και καταγγελια στο συνήγορο του καταναλωτή επειδή δεν έστειλαν τη σούβλα 🤣🤣

 

Εφοσον υπηρχε το αυτοκόλλητο να στείλεις ενα email στην αντιπροσωπεία και στον Κωτσόβολο ζητωντας να σου αποδοθεί το δωρο. Το οτι αγορασες φτηνα μια ψησταριά δε σημαινει οτι αποποιεισαι τα δικαιώματα σου ως καταναλωτης. Σε αντίστοιχη περίπτωση με παιδικό καθισμα (ακριβο) μου εστειλαν επιβεβαιωτικο email οπου στην επισυναπτόμενη φωτο υπήρχε ως δωρο βαση τοποθετησης ποδιων. Μετα απο επικοινωνία και email μου το παρείχαν.

Γενικα μην αφηνουμε τους εμπορους, ποσο μάλλον τις μεγαλες αλυσιδες, να γλυτώνουν την παροχη συνοδευόμενων δώρων. Στην τελική που το ξερεις οτι δεν θα δηλωθει απο το κατάστημα η αγορα της ψησταριάς και οταν φτασει στο καταστημα η σουβλα δεν θα την κρατησει καποιος επιτήδειος;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 ώρες πριν, nikos16717 είπε

Χθες παρέλαβα και εγώ την weber genesis ii μια και την βρήκα στα 650€ από κότσοβόλο. Είναι η πρώτη μου ψησταριά υγραερίου, μέχρι τώρα εψηνα μόνο σε κάρβουνο. Στο πρώτο ψήσιμο, χθες,  τα έψησα λίγο παραπάνω αποσο ήθελα ( βασικά ήταν αρκετά λεπτές οι μπριζόλες) και δεν ενθουσιαστηκα. Σήμερα που τις άφησα σχεδόν το μισο χρόνο το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλύτερο. Σαν φιάλη πήρα την prime της coral gas (προπανιο). Υπάρχει κάποιο αξεσουάρ, πέρα από τη βούρτσα για να καθαριζω τις σχάρες, που είναι mist? Λέω να πάρω την πλάκα ψησίματος για πίτσα, αξίζει? 

[...]

Προσωπικά, το θερμόμετρο θα το έβαζα ψηλά στις προτεραιότητες: ένα καλό θερμόμετρο είναι χρησιμότατο για να βγάζεις το κρέας στις θερμοκρασίες (άρα το βαθμό ψησίματος) που θέλεις, ειδικά τώρα που είσαι στα πρώτα βήματα με ένα νέο εργαλείο αλλά και γενικότερα: σε διάφορα κανάλια -ακόμη και επαγγελματιών σεφ που παρακολουθώ, είναι από τα βασικά εργαλεία για σωστό αποτέλεσμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nikos16717 είπε

Η αλήθεια είναι ότι πάντα ήθελα να πάρω μια καλή ψησταριά υγραερίου, αλλά πάντα το ανέβαλλα γιατί σκεφτόμουν ότι για  να πάρω μια καλή θα έπρεπε να πάω κοντά στα 1000€. Προς το παρόν βολευόμουν κιολας με κάρβουνου μια και είμαι επαρχία, έxω αυλή και δεν ένοχλώ κανένα όταν τη χρησιμοποιώ. Βέβαια ήδη έχω επιβεβαιώσει αυτό που νόμιζα, ότι δλδ με την αερίου μπορείς να ψήνεις κάθε μέρα με ελάχιστο κόπο, και το κυριότερο να ψήνεις ακόμα και μια μπρίζόλα (άντε να ανάψεις κάρβουνα για μια μπριζόλα...). Και ενώ τελευταία έλεγα να πάρω μια οικονομική για αρχή για να δοκιμάσω, είδα σε παραπλήσιο foroum με προσφορές τη συγκεκριμένη και την παράγγειλα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Μια ερώτηση για όποιον ξέρει. Πάνω στο κουτί της είχε ένα αυτοκόλητο που έγραφε ότι για αγορές από 07/04/2023-31/05/2023 της Genesis σειρά 300 δίνουν δωρεάν σούβλα. Βέβαια εγώ δεν παρέλαβα σούβλα. Μήπως έχει πάρει καποιος από Κοτσόβολο πρόσφατα Genesis και την πήρε?

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.jpeg.433c0cd3b7d13f782d099bc41629fcc8.jpeg

 

Με βάση το παρακάτω ποστ στη σελίδα Facebook της εταιρείας, το συγκεκριμένο αυτοκόλλητο αναφέρεται σε προσφορά για το 2022, την αντίστοιχη περίοδο.

IMG_3337.jpeg.292acdeb7697a504ecdf788f3253f2e8.jpeg

Για την φετινή χρόνια, υπήρχε αντίστοιχη προσφορά από τις 01.03

https://www.kyso.gr/psistaria-ugraeriou-weber-genesis-ii-e/p-el-43

Επιπρόσθετα υπάρχει και μία προφορά που αφορά την μπουκάλα Egas Easy της ΕΚΟ, που είναι ακόμα σε ισχύ

https://www.eko.gr/egaseasypromo

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά αγόρασα την Jamestown 4.1 απο Praktiker στα 349€. Την συναρμολογηση την εκανα μονος μου οπως με συμβουλευσατε και πραγματικα ειχατε απολυτο δικιο γιατι ηταν οντως παρα πολυ ευκολη και σας ευχαριστω πολυ για την συμβουλη.

Τωρα ειμαι σε αναζητηση φιαλης και σκεφτομαι την coral gas λογω μεγεθυους κυριως αλλα απο οτι εχω διαβασει θα χρειαστει να αλλαξω ρυθμιστη πιεσης σωστα?Εχει νοημα να το κανω αυτο ή να παω στην σιδερενια χωρις να αλλαξω τιποτα?

επισης ψαχνομαι και για κουκουλα και για θερμομετρο...Εχετε καποια προταση να μου κανετε ή καποιο λινκ?

 

Επεξ/σία από cflour1977
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, cflour1977 είπε

επισης ψαχνομαι και για κουκουλα και για θερμομετρο...Εχετε καποια προταση να μου κανετε ή καποιο λινκ?

 

κουκούλα εμείς πήραμε αυτήν: https://www.praktiker.gr/p/kalymma-psistarias-home-camp-small-78745
με το πτυσσόμενο ράφι κάτω χωράει κομπλέ, απλά δεν φτάνει μέχρι το πάτωμα αν σε ενδιαφέρει αυτό, έχει 10-15 πόντους απόσταση απ το έδαφος.

θερμόμετρο έχω παραγγείλει αυτό από τις κριτικές του: https://www.skroutz.gr/s/24986198/Thermo-Pro-Ψηφιακό-Θερμόμετρο-Μαγειρικής-με-Ακίδα-50-C-300-C-TP-01H.html
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cflour1977 είπε

Τελικά αγόρασα την Jamestown 4.1 απο Praktiker στα 349€. Την συναρμολογηση την εκανα μονος μου οπως με συμβουλευσατε και πραγματικα ειχατε απολυτο δικιο γιατι ηταν οντως παρα πολυ ευκολη και σας ευχαριστω πολυ για την συμβουλη.

Τωρα ειμαι σε αναζητηση φιαλης και σκεφτομαι την coral gas λογω μεγεθυους κυριως αλλα απο οτι εχω διαβασει θα χρειαστει να αλλαξω ρυθμιστη πιεσης σωστα?Εχει νοημα να το κανω αυτο ή να παω στην σιδερενια χωρις να αλλαξω τιποτα?

επισης ψαχνομαι και για κουκουλα και για θερμομετρο...Εχετε καποια προταση να μου κανετε ή καποιο λινκ?

 

Εγώ πήρα από coral gas φιαλη προπανίου μου έδωσαν ρυθμιστή και τον αλλαξα μόνος , δεν ειναι κάτι. Τον ρυθμιστή δεν τον χρέωσαν απόσο θυμάμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, cflour1977 είπε

Τελικά αγόρασα την Jamestown 4.1 απο Praktiker στα 349€. Την συναρμολογηση την εκανα μονος μου οπως με συμβουλευσατε και πραγματικα ειχατε απολυτο δικιο γιατι ηταν οντως παρα πολυ ευκολη και σας ευχαριστω πολυ για την συμβουλη.

Τωρα ειμαι σε αναζητηση φιαλης και σκεφτομαι την coral gas λογω μεγεθυους κυριως αλλα απο οτι εχω διαβασει θα χρειαστει να αλλαξω ρυθμιστη πιεσης σωστα?Εχει νοημα να το κανω αυτο ή να παω στην σιδερενια χωρις να αλλαξω τιποτα?

επισης ψαχνομαι και για κουκουλα και για θερμομετρο...Εχετε καποια προταση να μου κανετε ή καποιο λινκ?

 

Κουκουλα αγορασα με 9 ευρω, απο χοντρο πλαστικο απο το lidl. Ταιριάζει σαν γαντι στην rogue 525 με ανοιχτα τα πλαινα.

Οσο για την φιαλη, εγω προσωπικα ειμαι υπερ των μεγαλων φιαλων. Ειδικα αν χρησιμοποιεις μιγμα τοτε το τελευταιο κιλο στην φιαλη παει αχρηστο, δεν εχει δυναμη να ψησεις και κανει μονο για ζεσταμα για να καθαρισεις τα λιπη. Ψηνω 6-8 φορες τον μηνα περιπου.

Οποτε μετα τις 2 10κιλες που εχω με μιγμα θα γυρισω σε 13κιλες προπανιο (εχω και την ψησταρια σταθερη σε υποστεγο στον κηπο). εχω ηδη αγορασει τον ρυθμιστη.

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το κάλυμμα της ψησταριάς, προτείνετε το φθηνότερο που φαίνεται αν έχει μια υποτιθέμενη αντοχή στο χρόνο ή πρέπει να έχει και κάποια χαρακτηριστικά? Π. Χ. να αεριζεται για να μη μένει υγρασία κτλ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρελαινεστε με το καλυμμα αν η ψησταρια δεν ειναι εκτεθημενη σε βροχη ή αλμυρα απο θαλασσα.

Εγω που ειμαι σε μπαλκονι με τεντα στο Γαλατσι το εχω καταργησει γιατι βαριεμαι το βαλε-βγαλε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Έχω μια ερώτηση σχετικά με τις χοιρινες μπριζόλες. 

Κάποιος φορές κόβονται μαζί με το κομμάτι από το ψαρονέφρι, ενώ τις περισσότερες όχι. 

Υπάρχει διαφορετική ονομασία η όλες λέγονται κοντρα? 

Πως θα τις ζητήσω στο κρεωπωλιο? 

Μέχρι τώρα οπότε είχα παρει ήταν τυχαίο 

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, imr είπε

Καλησπέρα, 

Έχω μια ερώτηση σχετικά με τις χοιρινες μπριζόλες. 

Κάποιος φορές κόβονται μαζί με το κομμάτι από το ψαρονέφρι, ενώ τις περισσότερες όχι. 

Υπάρχει διαφορετική ονομασία η όλες λέγονται κοντρα? 

Πως θα τις ζητήσω στο κρεωπωλιο? 

Μέχρι τώρα οπότε είχα παρει ήταν τυχαίο 

δες εδώ: https://petros-syrigos.com/eidh-xoirinhs-mprizola/

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikos16717 είπε

Όσον αφορά το κάλυμμα της ψησταριάς, προτείνετε το φθηνότερο που φαίνεται αν έχει μια υποτιθέμενη αντοχή στο χρόνο ή πρέπει να έχει και κάποια χαρακτηριστικά? Π. Χ. να αεριζεται για να μη μένει υγρασία κτλ? 

Καλύτερα να «αναπνέει» ώστε να μην «συσσωρεύεται» υγρασία 

https://consumer-care.weber.com/hc/en-us/articles/360023838971-Should-I-cover-my-grill-

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, zanskou είπε

Αυτές που λέω είναι κόντρα αλλά συνήθως έχει αφεραιθει το φιλέτο. 

Ψάχνω αυτην (κάτι σαν την μοσχαρίσια tbone αν καταλαβαίνω καλά) 

https://images.app.goo.gl/1TdHLUXfacfvawxr7

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...