Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/4/2023 στις 4:53 ΜΜ, ritualistic είπε

Η αντιπροσωπεια στην Ελλαδα δεν ανταποκρινεται τελικα.

Επειτα απο δικη μου επικοινωνια, ειπαν πως θα χρειαστουν 3-10 εργασιμες μερες για να αποφανθουν ΕΑΝ θα με καλυψει η εγγυηση και οταν ανεφερα στο καταστημα αγορας οτι εχω επικοινωνησει με τα κεντρικα στην Αμερικη και δεν θελω να εκθεσω κανεναν για αυτο και προσπαθω να συνεννοηθω μαζι τους, η απαντηση ηταν πως εδω ειναι Ελλαδα και δε μπορω να συγκρινω ανομοια πραγματα... Ολα αυτα την στιγμη που απο Αμερικη θελουν να με καλυψουν ακομα κ για ολους τους καυστηρες αν χρειαστει!

Σηκωνω τα χερια ψηλα. Δε νομιζω οτι εχω αντιμετωπιστει χειροτερα απο αντιπροσωπεια γνωστου brand σε οποιαδηποτε αγορα και να εχω κανει στο παρελθον.

 

Σε ότι αφορά το πρόβλημα σου , εάν τους ανάψεις βλέπεις διαφορά στη φλόγα σε σχέση με πριν ; Εάν ναι είναι πολύ πιθανό να έχεις χαμηλή πίεση που δεν φτάνει να γεμίσει τον ενδιάμεσο καυστήρα κάτι που μπορεί να οφείλεται από τον ρυθμιστή πίεσης ή ακόμη και από κάποιο σκουπίδι στο μπεκ του διακόπτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

31 λεπτά πριν, marksk είπε

Από την στιγμή που έχεις μαντεμένιες σχάρες, καλό θα ήταν να προτιμήσεις μια βούρτσα με ορειχάλκινες τρίχες.

Δες ένα προηγούμενο ποστ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2023 στις 4:21 ΜΜ, ηνίοχος είπε

 

Σε ότι αφορά το πρόβλημα σου , εάν τους ανάψεις βλέπεις διαφορά στη φλόγα σε σχέση με πριν ; Εάν ναι είναι πολύ πιθανό να έχεις χαμηλή πίεση που δεν φτάνει να γεμίσει τον ενδιάμεσο καυστήρα κάτι που μπορεί να οφείλεται από τον ρυθμιστή πίεσης ή ακόμη και από κάποιο σκουπίδι στο μπεκ του διακόπτη 

Οχι καμια διαφορα τουλαχιστον που να ειναι αντιληπτη απο εμενα. Το πιο πιθανο ειναι πως σε ενα συγκεκριμενο σημειο στο οπισθιο σωληνακι εχουν φραξει οι τρυπες απο λιπος που δεν φευγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ritualistic είπε

Οχι καμια διαφορα τουλαχιστον που να ειναι αντιληπτη απο εμενα. Το πιο πιθανο ειναι πως σε ενα συγκεκριμενο σημειο στο οπισθιο σωληνακι εχουν φραξει οι τρυπες απο λιπος που δεν φευγει.

Εάν είναι έτσι τότε δεν υπάρχει θέμα εγγύησης , καθάρισε το και θα είναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2023 στις 8:33 ΜΜ, devils_reject είπε

Πήρα και εγώ την 425 με τις υπέρυθρες περισσότερο επειδή παρασύρθηκα. Αυτό που με φοβίζει προς το παρόν που κοιτάω το κουτί είναι η συναρμολόγηση. Για 1150 ευρώ αρχική θα περίμενε κανείς να έχει και τα εργαλεία συναρμολόγησης αλλά το προσπερνάω. Τη συναρμολόγησε κανένας μόνος του; Ελπίζω να μην υπάρχει κανένας ιδιαίτερος κίνδυνος αν δεν μπει κάτι καλά ή δεν την έχει συναρμολογήσει επαγγελματίας.  Για φιάλη και εγώ σκέφτομαι προς το παρόν την coral prime. 

Άσχετο στις υπέρυρθρες γίνεται μόνο shearing ή παίζει να μπει και κανένα σκεύος για να μαγειρέψεις κάτι παράλληλα; Ή αυτό είναι μόνο δυνατόν να γίνει στην έκδοση με την εστία;

Στη συσκευασία περιέχεται το εργαλείο που θα χρειαστείς για τη συναρμολόγηση (τουλάχιστον όταν πήρα τη δική  μου το παρείχε η Napoleon). Η συναρμολόγηση δεν είναι κάτι δύσκολο. Στην ουσία φτιάχνεις τη βάση/ντουλάπι, ο θάλαμος ψησίματος είναι έτοιμος από την εταιρία. Φτιάξε καφέ και αφιέρωσε 1½-2 ώρες. Μην ξεχάσεις όταν τελειώσεις να βγάλεις φωτογραφίες γιατί δεν πρόκειται να την ξαναδείς έτσι καθαρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργία σήμερα.

Ποιος δεν "απεργεί";

Ένα ψαράδικο της "αγοράς του καταναλωτή" στη λαχαναγορά του Ρέντη....

That's fine.

Ευκαιρία τώρα που τελείωσε η αυξημένη κίνηση της Σαρακοστής για μερικά κυδώνια (λίγα μπήκαν στη σχάρα για αλλαγή) και δύο θράψαλα ...

IMG_20230501_145832_1.jpg.99fb9df1d8dd4c791e671a6b2ab0b995.jpg

 

IMG_20230501_145848_1.jpg.cf732d1604bae9dabc30ebbe2160c62d.jpg

 

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες παρέλαβα και εγώ την weber genesis ii μια και την βρήκα στα 650€ από κότσοβόλο. Είναι η πρώτη μου ψησταριά υγραερίου, μέχρι τώρα εψηνα μόνο σε κάρβουνο. Στο πρώτο ψήσιμο, χθες,  τα έψησα λίγο παραπάνω αποσο ήθελα ( βασικά ήταν αρκετά λεπτές οι μπριζόλες) και δεν ενθουσιαστηκα. Σήμερα που τις άφησα σχεδόν το μισο χρόνο το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλύτερο. Σαν φιάλη πήρα την prime της coral gas (προπανιο). Υπάρχει κάποιο αξεσουάρ, πέρα από τη βούρτσα για να καθαριζω τις σχάρες, που είναι mist? Λέω να πάρω την πλάκα ψησίματος για πίτσα, αξίζει? 

IMG20230430004555.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, nikos16717 είπε

Χθες παρέλαβα και εγώ την weber genesis ii μια και την βρήκα στα 650€ από κότσοβόλο. Είναι η πρώτη μου ψησταριά υγραερίου, μέχρι τώρα εψηνα μόνο σε κάρβουνο. Στο πρώτο ψήσιμο, χθες,  τα έψησα λίγο παραπάνω αποσο ήθελα ( βασικά ήταν αρκετά λεπτές οι μπριζόλες) και δεν ενθουσιαστηκα. Σήμερα που τις άφησα σχεδόν το μισο χρόνο το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλύτερο. Σαν φιάλη πήρα την prime της coral gas (προπανιο). Υπάρχει κάποιο αξεσουάρ, πέρα από τη βούρτσα για να καθαριζω τις σχάρες, που είναι mist? Λέω να πάρω την πλάκα ψησίματος για πίτσα, αξίζει? 

IMG20230430004555.jpg

Καλορίζικη και καλά ψησίματα!

 

Για αξεσουάρ

1) 2-3 λαβίδες

2) Σπάτουλα 

3) Γάντια

4) Βούρτσα καθαρισμού 

5) Θερμόμετρο (μπορείς να το πάρεις σε 2ο χρόνο)

6) Μαντεμένια πλάκα (μπορείς να την πάρεις σε 2ο χρόνο)

7) Σούβλα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

8) Πέτρα για πίτσα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάφερα μετά κόπων και βασάνων να τη συναρμολογήσω..  Μου πήρε κάπου 3+ ώρες. Όσο το σκεφτόμαι καλύτερα να έδινα κάποια λεφτα να τη συναρμολογούσε κάποιος. Όχι τίποτα άλλο ιδίως στο θέμα του αερίου εκεί που συνέδεσα τη βαλβίδα έχω κάποια υπόννοια ότι ίσως θέλει παραπάνω σφίξιμο.

Παρακάτω μια εικόνα image.jpeg.2b97cf7b5520c9619783d15a970a00fa.jpegστημένη και καθαρή για να τη θυμάμαι :-) όπως πρότεινει ο Trelloneritis.

Παρεμπιπτόντως εμένα δεν είχε κάποιο εργαλείο πέραν βίδες κλπ. Το είχα ένα άγχος αν θα ήταν αρκετές ή αν θα έλειπε κανένα κομμάτι αλλά όλα καλά ευτυχώς.

 

Έχω μια απορία για όποιον ξέρει. Όσο και να κοιτούσα τις οδηγίες δεν κατάλαβα τι θέλει αυτή η ασυλίδα και πως πρέπει να είναι τοποθετημένη. Καμιά ιδέα κανένας;

image.jpeg.85e54b2d9f0dbc95bf5dd416734b6c1c.jpeg

Επεξ/σία από devils_reject
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos16717 είπε

Χθες παρέλαβα και εγώ την weber genesis ii μια και την βρήκα στα 650€ από κότσοβόλο. Είναι η πρώτη μου ψησταριά υγραερίου, μέχρι τώρα εψηνα μόνο σε κάρβουνο. Στο πρώτο ψήσιμο, χθες,  τα έψησα λίγο παραπάνω αποσο ήθελα ( βασικά ήταν αρκετά λεπτές οι μπριζόλες) και δεν ενθουσιαστηκα. Σήμερα που τις άφησα σχεδόν το μισο χρόνο το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλύτερο. Σαν φιάλη πήρα την prime της coral gas (προπανιο). Υπάρχει κάποιο αξεσουάρ, πέρα από τη βούρτσα για να καθαριζω τις σχάρες, που είναι mist? Λέω να πάρω την πλάκα ψησίματος για πίτσα, αξίζει? 

IMG20230430004555.jpg

Το deal του αιώνα έκανες. Καλορίζικο το εργαλείο!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Το deal του αιώνα έκανες. Καλορίζικο το εργαλείο!

Η αλήθεια είναι ότι πάντα ήθελα να πάρω μια καλή ψησταριά υγραερίου, αλλά πάντα το ανέβαλλα γιατί σκεφτόμουν ότι για  να πάρω μια καλή θα έπρεπε να πάω κοντά στα 1000€. Προς το παρόν βολευόμουν κιολας με κάρβουνου μια και είμαι επαρχία, έxω αυλή και δεν ένοχλώ κανένα όταν τη χρησιμοποιώ. Βέβαια ήδη έχω επιβεβαιώσει αυτό που νόμιζα, ότι δλδ με την αερίου μπορείς να ψήνεις κάθε μέρα με ελάχιστο κόπο, και το κυριότερο να ψήνεις ακόμα και μια μπρίζόλα (άντε να ανάψεις κάρβουνα για μια μπριζόλα...). Και ενώ τελευταία έλεγα να πάρω μια οικονομική για αρχή για να δοκιμάσω, είδα σε παραπλήσιο foroum με προσφορές τη συγκεκριμένη και την παράγγειλα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Μια ερώτηση για όποιον ξέρει. Πάνω στο κουτί της είχε ένα αυτοκόλητο που έγραφε ότι για αγορές από 07/04/2023-31/05/2023 της Genesis σειρά 300 δίνουν δωρεάν σούβλα. Βέβαια εγώ δεν παρέλαβα σούβλα. Μήπως έχει πάρει καποιος από Κοτσόβολο πρόσφατα Genesis και την πήρε?

Spoiler

image.jpeg.433c0cd3b7d13f782d099bc41629fcc8.jpeg

 

Επεξ/σία από nikos16717
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nikos16717 είπε

Η αλήθεια είναι ότι πάντα ήθελα να πάρω μια καλή ψησταριά υγραερίου, αλλά πάντα το ανέβαλλα γιατί σκεφτόμουν ότι για  να πάρω μια καλή θα έπρεπε να πάω κοντά στα 1000€. Προς το παρόν βολευόμουν κιολας με κάρβουνου μια και είμαι επαρχία, έxω αυλή και δεν ένοχλώ κανένα όταν τη χρησιμοποιώ. Βέβαια ήδη έχω επιβεβαιώσει αυτό που νόμιζα, ότι δλδ με την αερίου μπορείς να ψήνεις κάθε μέρα με ελάχιστο κόπο, και το κυριότερο να ψήνεις ακόμα και μια μπρίζόλα (άντε να ανάψεις κάρβουνα για μια μπριζόλα...). Και ενώ τελευταία έλεγα να πάρω μια οικονομική για αρχή για να δοκιμάσω, είδα σε παραπλήσιο foroum με προσφορές τη συγκεκριμένη και την παράγγειλα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Μια ερώτηση για όποιον ξέρει. Πάνω στο κουτί της είχε ένα αυτοκόλητο που έγραφε ότι για αγορές από 07/04/2023-31/05/2023 της Genesis σειρά 300 δίνουν δωρεάν σούβλα. Βέβαια εγώ δεν παρέλαβα σούβλα. Μήπως έχει πάρει καποιος από Κοτσόβολο πρόσφατα Genesis και την πήρε?

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.jpeg.433c0cd3b7d13f782d099bc41629fcc8.jpeg

 

Εγώ λέω να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nikos16717 είπε

Μια ερώτηση για όποιον ξέρει. Πάνω στο κουτί της είχε ένα αυτοκόλητο που έγραφε ότι για αγορές από 07/04/2023-31/05/2023 της Genesis σειρά 300 δίνουν δωρεάν σούβλα. Βέβαια εγώ δεν παρέλαβα σούβλα. Μήπως έχει πάρει καποιος από Κοτσόβολο πρόσφατα Genesis και την πήρε?

Μιλα με Κωτσοβολο ή με το Kyso

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, est είπε

Εγώ λέω να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω 😂

Να δεν είναι ότι απαιτω να πάρω σούβλα  δώρο, από μόνη της η προσφορά ήταν καλή. Αλλά αν ισχύει το promo γιατί να μην το εκμεταλλευτώ? Δεν είπα ότι θα κάνω και καταγγελια στο συνήγορο του καταναλωτή επειδή δεν έστειλαν τη σούβλα 🤣🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...