Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tkappas είπε

Παιδιά καλησπέρα. Τελικά μετά τις χτεσινές προσφορές κατέληξα και αγόρασα την NAPOLEON Freestyle 365

1) Κάποια πρόταση σε κουκούλα για το μπαλκόνι ή να πάρω το δικό της που είναι αρκετά τσιμπημένο σε τιμή;

Καλημερα και καλα  ψησιματα!

Εγω για την Napoleon Phantom Rogue 425 SE  εχω αγορασει αυτο:  Bormann Elite BBQ1245

Ειναι χοντρο καλυμμα και φαινεται αρκετα καλης ποιοτητας. Δες και τις κριτικες.

Εμενα την χωραει ανετα με το ενα πλαινο κλειστο. Πιστευω οτι θα ειναι ενταξει για την δικια σου αλλα τεσεκαρε πρωτα τις διαστασεις.

Πιστευω οτι τα καλυμματα της σειρας  Elite απο την Bormann εχουν καλο value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι προσφορές 25% του club  του  Leroy Merlin, απ'ότι τουλάχιστον μου είπαν, ισχύουν μόνο για σήμερα. Βεβαίως αυτό έχει σημασία για κάποιον που επείγεται και εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα. Διαφορετικά, οι προσφορές δεν τελειώνουν ποτέ. Οπότε ας χαλαρώσουμε...

IMG_20230429_124118.jpg.4fbd312c3a71dbeff57cc7797a06a442.jpg

Γαρίδες Σκλαβενίτη 

IMG_20230429_124533_1.jpg.488a193657151bc20f404aae09907a98.jpg

Λαυράκι Lidl

 

Επεξ/σία από est
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Καθαρισμός BBQ...

αν και βαρύς στα χημικά...έκανε καλή δουλειά...

 

 

Έχω αρκετές ενστάσεις με το βίντεο. Ειδικά με τα χημικά για τον κάδο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, est είπε

Οι προσφορές 25% του club  του  Leroy Merlin, απ'ότι τουλάχιστον μου είπαν, ισχύουν μόνο για σήμερα.

μπορεις να παρεις την προσφορα και σε καταστημα ή μονο online?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

μπορεις να παρεις την προσφορα και σε καταστημα ή μονο online?

Η προσφορά ισχύει με όλους τους τρόπους αγοράς ή παραγγελίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tkappas είπε

Παιδιά καλησπέρα. Τελικά μετά τις χτεσινές προσφορές κατέληξα και αγόρασα την NAPOLEON Freestyle 365 F365SBPGT-GR με πλαϊνό μάτι να κάνει η γυναίκα μου και καμιά πατατούλα. Έχω κάποιες απορίες γιατί διαβάζω διάφορα και δεν θα ήθελα να κάνω κάτι λάθος.

1) Κάποια πρόταση σε κουκούλα για το μπαλκόνι ή να πάρω το δικό της που είναι αρκετά τσιμπημένο σε τιμή;

2) Όταν τελειώσει η συναρμολόγηση θα ανάψω στο τέρμα τους καυστήρες για 20 λεπτά και μετά σβήνω. Κατόπιν βάζω λάδι και καίω στο χαμηλό για περίπου μια ώρα; Η διαδικασία με το λάδι χρειάζεται ή όχι σε επισμαλτωμένη σχάρα (νομίζω έτσι διάβασα για την freestyle).

3) Πώς καθαρίζουν οι επισμαλτωμένες σχάρες; Με νερό σφουγγαράκι ή με βούρτσα σαν τις μαντεμένιες;

4) Γενικά υπάρχει κάποιος οδηγός για να δω πώς θα την καθαρίζω γενικά, από τον κάδο, μέχρι το καπάκι;

5) Από φιάλη υπάρχει κάποια που να είναι ιδανική και θα πρέπει να την προτιμήσω σε σχέση με τις υπόλοιπες;

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας. Λογικά θα επανέλθω :D

Καλορίζικη και καλά ψησίματα!

1) Μπορείς να επιλέξεις κάποιο από αυτά που έχει το Leroy Merlin https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/?page=1&q=Είδος-Κάλυμμα Το έχουν κάποια παιδιά και δεν έχουν αναφέρει κάποιο πρόβλημα. Προσωπικά, έχω της Napoleon.

2) Θα ανάψεις στο φουλ τους καυστήρες για 20-25 λεπτά,  ώστε να καούν όλα τα εργοστασιακά έλαια/κατάλοιπα. Θα κλείσεις τους καυστήρες και πριν κρυώσουν εντελώς οι σχάρες, θα τις περάσεις με λίγο, πραγματικό λίγο, ηλιέλαιο και από τις 2 μεριές. Έπειτα θα ανάψεις τους καυστήρες μέχρι τους 180 βαθμούς για περίπου 40 λεπτά. Εάν θέλεις, μπορείς να το επαναλάβεις 1-2 φορές ακόμα.

3) Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια βούρτσα με ορειχάλκινες τρίχες, για να μην «πληρώσεις» το seasoning. 
4) https://www.napoleon.com/en/us/grills/blog/how-deep-clean-your-napoleon-bbq

5) Ιδανική είναι αυτή που μπορείς να βρεις πιο εύκολα στην γειτονιά που μένεις. Ο ρυθμιστής που έχει η συσκευασία είναι στα 30mbar και είναι για μείγμα. Για προπάνιο θα πρέπει να πάρεις έναν ρυθμιστή στα 37mbar. Υπάρχουν οι συμβατικές σιδερένιες μπουκάλες και οι «πλαστικές», με σαφώς μικρότερο βάρος, όπως πχ της Petrogaz. Από εκεί και πέρα υπάρχουν οι μπουκάλες τις coral prime όπου έχουν κουμπωτό ρυθμιστή και μπορείς να κάνεις εύκολα/γρήγορα την αλλαγή μπουκάλας, χωρίς την χρήση κάποιου εργαλείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα και εγώ την 425 με τις υπέρυθρες περισσότερο επειδή παρασύρθηκα. Αυτό που με φοβίζει προς το παρόν που κοιτάω το κουτί είναι η συναρμολόγηση. Για 1150 ευρώ αρχική θα περίμενε κανείς να έχει και τα εργαλεία συναρμολόγησης αλλά το προσπερνάω. Τη συναρμολόγησε κανένας μόνος του; Ελπίζω να μην υπάρχει κανένας ιδιαίτερος κίνδυνος αν δεν μπει κάτι καλά ή δεν την έχει συναρμολογήσει επαγγελματίας.  Για φιάλη και εγώ σκέφτομαι προς το παρόν την coral prime. 

Άσχετο στις υπέρυρθρες γίνεται μόνο shearing ή παίζει να μπει και κανένα σκεύος για να μαγειρέψεις κάτι παράλληλα; Ή αυτό είναι μόνο δυνατόν να γίνει στην έκδοση με την εστία;

Επεξ/σία από devils_reject
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, devils_reject είπε

Πήρα και εγώ την 425 με τις υπέρυθρες περισσότερο επειδή παρασύρθηκα. Αυτό που με φοβίζει προς το παρόν που κοιτάω το κουτί είναι η συναρμολόγηση. Για 1150 ευρώ αρχική θα περίμενε κανείς να έχει και τα εργαλεία συναρμολόγησης αλλά το προσπερνάω. Τη συναρμολόγησε κανένας μόνος του; Ελπίζω να μην υπάρχει κανένας ιδιαίτερος κίνδυνος αν δεν μπει κάτι καλά ή δεν την έχει συναρμολογήσει επαγγελματίας.  Για φιάλη και εγώ σκέφτομαι προς το παρόν την coral prime. 

Άσχετο στις υπέρυρθρες γίνεται μόνο shearing ή παίζει να μπει και κανένα σκεύος για να μαγειρέψεις κάτι παράλληλα; Ή αυτό είναι μόνο δυνατόν να γίνει στην έκδοση με την εστία;

Η συναρμολογηση δεν ειναι κατι το δυσκολο. Απλα θα σου θελει λιγο χρονο. Εγω την εκανα βημα βημα παρακολουθοντας βιντεο στο youtube      οπως αυτο παρακατω.  Απλα σε καποια φαση θα χρειαστει και 2ο ατομο.

Οσο αφορα την εστια υπερυθρων ναι μπορεις να χρησιμοποιησεις κανονικα ανοξειδωτα και μαντεμενια σκευη.

Spoiler

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilpapacha είπε

 

3) Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια βούρτσα με ορειχάλκινες τρίχες, για να μην «πληρώσεις» το seasoning. 
 

Την απάντηση στο 3 δεν την κατάλαβα. Είναι καλό να χρησιμοποιήσω ορειχάλκινη βούρτσα; Και ο λόγος είναι ότι σε κάθε άλλη περίπτωση θα χαλάσουν οι σχάρες κάποια στιγμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σήμερα βλέπω τρέχει η προσφορά -25% στο Leroy.

Μάλιστα πλέον δεν αναγράφεται το Club-25% αλλά κατευθείαν έχει αφαιρεθεί από την τελική τιμή

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/?order=product.price.asc&page=1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tkappas είπε

Την απάντηση στο 3 δεν την κατάλαβα. Είναι καλό να χρησιμοποιήσω ορειχάλκινη βούρτσα; Και ο λόγος είναι ότι σε κάθε άλλη περίπτωση θα χαλάσουν οι σχάρες κάποια στιγμή;

Προτείνεται η βούρτσα με ορειχάλκινες τρίχες, όπου είναι πιο μαλακές κι έτσι δεν «πληγώνουν» (όχι πληρώνουν όπως «έγραψα» στο προηγούμενο ποστ), το seasoning. Το seasoning είναι ουσιαστικά ένα προστατευτικό φιλμ όπου «δίνει» αντικολλητικές ιδιότητες στο μαντέμι και ταυτόχρονα το προστατεύει από την εμφάνιση σκουριάς. Με τον καιρό αυτό το «φιλμ» φθείρεται και ίσως χρειαστεί να κάνεις ξανά την διαδικασία του seasoning. Για τον λόγο αυτό προτείνεται να λαδώνουμε τα μαντεμένια σκεύη/σχάρες πριν τα χρησιμοποιήσουμε, πχ ψεκάζοντας με λίγο ηλιέλαιο. Μπορείς να πάρεις κάποιο έτοιμο σπρει, όπως αυτό που έχει προτείνει ο @SagoniasSlutRos ( https://www.themart.gr/fytiko-ladi-formatto-500g-2113355200013.html ) ή κάποιο δοχείο που μπορείς να το γεμίζεις, όπως αυτό 

Δες μία και τα παρατώ άρθρα που αφορούν τα μαντεμένια σκεύη

https://www.mantemi.gr/blog/einai-antikollhtiko-to-mantemi
https://www.mantemi.gr/blog/odhgies-xrhshs-katharismou-kai-synthrhshs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...