Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, john_shadow είπε

Καλησπέρα στην παρέα!

Τσίμπησε και ο πατέρας μου την Jamestown Maddox 4.1 οπότε πρέπει να ψαχτώ για το πως θα την δουλέψει 😂

Για μπουκάλα και ρυθμιστή έχουμε καμιά πρόταση; Λογικά 10κιλη αν και διάβασα ένας χρήστης έβαλε 15αρα.
Να πάμε σε coral η και όποια να ναι μας κάνει; επίσης κάποιοι που έχουν μανόμετρο είναι για να δείχνει πόσο έχει μέσα;

Για το καθαρισμό να πάρουμε κάποιο ειδικό καθαριστικό;

Για αρχή θα ακολουθήσω τις οδηγίες που γράψανε τα παιδιά πιο πίσω να φανταστώ.

Τελικά βρήκες φίλε γιατί θέλει να πάρει και ο πατέρας μου..

Καλορίζικη και καλά ψησίματα! Για μείγμα θα χρειαστείς ρυθμιστή στα 30mbar ενώ για προπάνιο στα 37mbar. Καλύτερα να προτιμήσεις προπάνιο, έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα.

Η coral prime έχει κουμπωτό ρυθμιστή και είναι πιο ελαφριά, σε σχέση με τις συμβατικές φιάλες. Υπάρχει επίσης η «πλαστική» της Petrogaz, η οποία θέλει βιδωτό ρυθμιστή. Το μανόμετρο δείχνει την πίεση και όχι την ποσότητα. Εάν θέλεις να μετράς την ποσότητα, μπορείς να πάρεις μία ζυγαριά ώστε να ξέρεις πόσο αέριο μένει, αφαιρώντας το απόβαρο. Η καλύτερη λύση είναι να έχει μια δεύτερη μπουκάλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

24 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Καλορίζικη και καλά ψησίματα! Για μείγμα θα χρειαστείς ρυθμιστή στα 30mbar ενώ για προπάνιο στα 37mbar. Καλύτερα να προτιμήσεις προπάνιο, έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα.

Η coral prime έχει κουμπωτό ρυθμιστή και είναι πιο ελαφριά, σε σχέση με τις συμβατικές φιάλες. Υπάρχει επίσης η «πλαστική» της Petrogaz, η οποία θέλει βιδωτό ρυθμιστή. Το μανόμετρο δείχνει την πίεση και όχι την ποσότητα. Εάν θέλεις να μετράς την ποσότητα, μπορείς να πάρεις μία ζυγαριά ώστε να ξέρεις πόσο αέριο μένει, αφαιρώντας το απόβαρο. Η καλύτερη λύση είναι να έχει μια δεύτερη μπουκάλα.

είναι άοσμο γενικά; θυμάμαι παλιά μου είχε πει ένας φίλος με σόμπα υγραερίου ότι έβαζε άοσμο για να μην μυρίζει, ισχύει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, john_shadow είπε

είναι άοσμο γενικά; θυμάμαι παλιά μου είχε πει ένας φίλος με σόμπα υγραερίου ότι έβαζε άοσμο για να μην μυρίζει, ισχύει κάτι τέτοιο;

Το υγραέριο; Προφανώς δεν είναι άοσμο. Υπάρχουν και θέματα ασφάλειας, ώστε να μπορείς να «εντοπίζεις» πιθανή διαρροή. Ακόμα και το γκαζάκι που έχει κάποιος για να φτιάχνει πχ τον καφέ του, έχει χαρακτηριστική μυρωδιά. Αυτή η οσμή/μυρωδιά δεν υπάρχει, όταν γίνεται καύση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sndev είπε

Για ποία  Ναπολέον λες;

Δεν ξέρω ακόμα, παίζει να μετακομίσω και να έχω περισσότερο χώρο, όποτε θα αλλάξουν τα πλάνα. Ιδανικά θα ήθελα σειρά 525 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vins είπε

Εντέλει τις έβγαλε με -25% και τις Napoleon στο Leroy!!! 

Πρακτικά τις έβγαλε όλες με μοναδική εξαίρεση την Naterial (4 εστιών) που εδώ και καιρό τρέχει σε προσφορά από 339 στα 239.

Ευτυχώς, γιατί προχτές που αγόρασα την 4+1 στα 175 το είχα στο μυαλό, αφού η Naterial  έχει αποσπάσει τόσες πολλές καλές κριτικές και η 4αρα μου άρεσε με τα πτυσσόμενο πλαϊνά.

Στα ίδια χρήματα (παίζει εκεί σε τιμές bf) θα την προτιμούσα ως πιο safe  επιλογή κι ας μην έχει πλαϊνό μάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, vins είπε

Εντέλει τις έβγαλε με -25% και τις Napoleon στο Leroy!!! 

Γνωρίζεις πως εμφανίζεται η έκπτωση;

έκανα εγγραφή στο leroy club κι έβαλα μία freestyle στο «καλάθι», όμως δεν εμφανίζει κάποια έκπτωση

IMG_3323.jpeg.80e6be9d7ec21c5e91f5a189a7aa4cbd.jpeg

 

Update

Έκανα log out, ξανά log in και το εμφάνισε.

IMG_1756.jpeg.60872e64e1a6683bdab312a5396ac3e5.jpeg

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

έκανα εγγραφή στο leroy club κι έβαλα μία freestyle στο «καλάθι», όμως δεν εμφανίζει κάποια έκπτωση

μήπως έχει κάποιο delay μέχρι να σε δει το σύστημα τους σαν μέλος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makis269 είπε

μήπως έχει κάποιο delay μέχρι να σε δει το σύστημα τους σαν μέλος .

Ίσως. Πάντως μετά το log out/in που έκανα,  εμφανίζει την έκπτωση κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Γνωρίζεις πως εμφανίζεται η έκπτωση;

έκανα εγγραφή στο leroy club κι έβαλα μία freestyle στο «καλάθι», όμως δεν εμφανίζει κάποια έκπτωση

IMG_3323.jpeg.80e6be9d7ec21c5e91f5a189a7aa4cbd.jpeg

 

Update

Έκανα log out, ξανά log in και το εμφάνισε.

IMG_1756.jpeg.60872e64e1a6683bdab312a5396ac3e5.jpeg

Σορυ, τώρα το είδα! Πάντως δεν υπάρχει ήδη διαθεσιμότητα στις περισσότερες…

Εγω εντωμεταξύ έχω και ένα προσωπικό -10% που συνδυάζεται. Η sb 425 (απλό μάτι) μου βγαίνει τελική 593 και το σκέφτομαι καπως… Αν και θα ήθελα 525 σειρά και όχι freestyle.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Τελικά μετά τις χτεσινές προσφορές κατέληξα και αγόρασα την NAPOLEON Freestyle 365 F365SBPGT-GR με πλαϊνό μάτι να κάνει η γυναίκα μου και καμιά πατατούλα. Έχω κάποιες απορίες γιατί διαβάζω διάφορα και δεν θα ήθελα να κάνω κάτι λάθος.

1) Κάποια πρόταση σε κουκούλα για το μπαλκόνι ή να πάρω το δικό της που είναι αρκετά τσιμπημένο σε τιμή;

2) Όταν τελειώσει η συναρμολόγηση θα ανάψω στο τέρμα τους καυστήρες για 20 λεπτά και μετά σβήνω. Κατόπιν βάζω λάδι και καίω στο χαμηλό για περίπου μια ώρα; Η διαδικασία με το λάδι χρειάζεται ή όχι σε επισμαλτωμένη σχάρα (νομίζω έτσι διάβασα για την freestyle).

3) Πώς καθαρίζουν οι επισμαλτωμένες σχάρες; Με νερό σφουγγαράκι ή με βούρτσα σαν τις μαντεμένιες;

4) Γενικά υπάρχει κάποιος οδηγός για να δω πώς θα την καθαρίζω γενικά, από τον κάδο, μέχρι το καπάκι;

5) Από φιάλη υπάρχει κάποια που να είναι ιδανική και θα πρέπει να την προτιμήσω σε σχέση με τις υπόλοιπες;

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας. Λογικά θα επανέλθω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...