Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστευω το θεμα ειναι να σε εξυπηρετησουν τελικα και να βγει ακρη. 

Απο την εμπειρια μου με customer support, παντα ζητανε καποιο αποδεικτικο με φωτογραφια ή βιντεο. Ειναι προτιμοτερο γι αυτους απο θεμα κοστους να σου στειλουν ανταλλακτικο, παρα να ξοδεψουν χρηματα να στειλουν καποιον στο χωρο σου να το δει και μετα να στειλουν και ανταλλακτικο.

Στο αμαζον ζητησα να επιστρεψω κατι ηχεια 5.1 (Logitech Z906) απο Ελλαδα στην Αγγλια και επειδη ηταν πολλα τα μεταφορικα, μου λενε κρατα τα και μου επεστρεψαν τα χρηματα. Η Corsair που εστειλα οτι χαλασαν τα μαξιλαρακια απο τα ακουστικα, μου ζητησαν φωτογραφια και εστειλαν αλλα. Η logitech μου εχει αλλαξει 2-3 ποντικια που μεσα στην εγγυηση αρχισαν να διπλοκλικαρουν απλα με ενα μαιλ. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν μπαινουν στη διαδικασια να ερθουν να ελεγξουν ή να σου πουνε στειλε να το τσεκαρουμε εμεις (που κακως σου ειπε το kyso). Απλα με φωτο ή βιντεο το αντικαθιστουν.

Το κοστος να σου στειλουν αλλο καυστηρα μπορει να ειναι 20-30ευρω το ανταλλακτικο και 10ευρω τα μεταφορικα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

14 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πιστευω το θεμα ειναι να σε εξυπηρετησουν τελικα και να βγει ακρη. 

Απο την εμπειρια μου με customer support, παντα ζητανε καποιο αποδεικτικο με φωτογραφια ή βιντεο. Ειναι προτιμοτερο γι αυτους απο θεμα κοστους να σου στειλουν ανταλλακτικο, παρα να ξοδεψουν χρηματα να στειλουν καποιον στο χωρο σου να το δει και μετα να στειλουν και ανταλλακτικο.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν μπαινουν στη διαδικασια να ερθουν να ελεγξουν ή να σου πουνε στειλε να το τσεκαρουμε εμεις (που κακως σου ειπε το kyso). Απλα με φωτο ή βιντεο το αντικαθιστουν.

Το κοστος να σου στειλουν αλλο καυστηρα μπορει να ειναι 20-30ευρω το ανταλλακτικο και 10ευρω τα μεταφορικα. 

Συμφωνω σε ολα.

Απλα ξεκινησαμε με τραγικη λογικη τυπου πληρωσε πακεταρε και στειλε μου το ανταλλακτικο αντι απο την αρχη να παμε στο στειλε μας ενα βιντεο να το δουμε και να σου πουμε.

Οπως επισης και τραγικη ειναι η δηλωση της αντιπροσωπειας στειλτο να κανουμε το ιδιο πραγμα που σου ειπαμε να κανεις αλλα μαλλον δεν εκανες αρκετα καλα. Ουτε καν να δοκιμασουμε κατι πιο specialized με τα δικα μας εργαλεια.

Στην τελικη, για εμενα δεν ειναι το κοστος του ανταλλακτικου, αλλα οταν δηλωμενα σε καλυπτει η εγγυηση και βρισκομαστε σε αυτο το ευρος τιμης δεν δικαιολογειται αυτη η αντιμετωπιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ritualistic είπε

Συμφωνω σε ολα.

Απλα ξεκινησαμε με τραγικη λογικη τυπου πληρωσε πακεταρε και στειλε μου το ανταλλακτικο αντι απο την αρχη να παμε στο στειλε μας ενα βιντεο να το δουμε και να σου πουμε.

Οπως επισης και τραγικη ειναι η δηλωση της αντιπροσωπειας στειλτο να κανουμε το ιδιο πραγμα που σου ειπαμε να κανεις αλλα μαλλον δεν εκανες αρκετα καλα. Ουτε καν να δοκιμασουμε κατι πιο specialized με τα δικα μας εργαλεια.

Στην τελικη, για εμενα δεν ειναι το κοστος του ανταλλακτικου, αλλα οταν δηλωμενα σε καλυπτει η εγγυηση και βρισκομαστε σε αυτο το ευρος τιμης δεν δικαιολογειται αυτη η αντιμετωπιση.

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος σε αυτο που θα πω, φοβαμαι οτι το kyso αυτοπροσδιοριζεται κακως ως η αντιπροσωπια της weber στην Ελλαδα. Οπως ειδες και σε ενα screenshot που σου εδειξα προχτες, ειναι στην ιδια βαθμιδα με το bbq.gr και ενα αλλο καταστημα ως επισημοι μεταπωλητες ή κατι τετοιο. Και αυτοι μιλανε ΜΑΛΛΟΝ με τη Γερμανια οταν προκειται για εγγυηση.

Αφου μιλας με το bbq.gr, ρωτησε τους ευθεως, υπαρχει ελληνικη αντιπροσωπια; Μιλατε με Γερμανια ή καποια αλλη χωρα για ανταλλακτικα κλπ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Ακριβώς. Κάνε μια δοκιμή.

καλημερα.η δοκιμη έγινε! ολα καλα.Εχω ομως ακομη μια ερώτηση.Εχω την μαντεμένια πλακα της napoleon. χτες που απλα την εβαλα να δω πως κάθεται, διαπίστωσα οτι αν μπει κάθετα στην ψησταριά, δεν κλεινει καλα το καπάκι της, αφήνει κενό.Υπάρχει πρόβλημα εαν τη χρησιμοποιώ τοποθετώντας την οριζόντια στην ψησταρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσες περιπτώσεις χρειάστηκε να κάνω χρήση τις εγγύησης, σε διαφορά προϊόντα που είχα/έχω, ζητάνε αποδεικτικά όπως φωτό ή/και βίντεο. Είναι απόλυτα φυσιολογικό, ως διαδικασία. Σε κάποιες περιπτώσεις χρειάστηκε να «ανταλλάξουμε» αρκετά emails. Το «καλό» σε αυτή την περίπτωση είναι ότι την αγόρασες από ένα κατάστημα που εξειδικεύεται σε αυτά τα προϊόντα και μπορεί πολύ πιο εύκολα να «καταλάβει» το πρόβλημα. Εάν την είχες αγοράσει από κάποιο πχ πολυκατάστημα, δεν θα ασχολιόντουσαν το ίδιο και μπορεί να σου έλεγαν να απευθυνθείς απευθείας στην αντιπροσωπεία.

7 λεπτά πριν, lef79 είπε

καλημερα.η δοκιμη έγινε! ολα καλα.Εχω ομως ακομη μια ερώτηση.Εχω την μαντεμένια πλακα της napoleon. χτες που απλα την εβαλα να δω πως κάθεται, διαπίστωσα οτι αν μπει κάθετα στην ψησταριά, δεν κλεινει καλα το καπάκι της, αφήνει κενό.Υπάρχει πρόβλημα εαν τη χρησιμοποιώ τοποθετώντας την οριζόντια στην ψησταρια?

Τι ακριβώς εννοείς; Την έχω τοποθετημένη επάνω από τις σχάρες και δεν υπάρχει κάποιο θέμα. Επίσης μπορείς να την τοποθετήσεις στην θέση της μίας σχάρας. «Ανέβασε» καμία φωτό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαι στη Napoleon ισως ισχυει αυτο που εγραψα για τη weber. Οτι δεν υπαρχει κανονικη αντιπροσωπια.

image.png.e4baea149adfc4182dd20486b92c05fc.png

 

 

edit:

Μου εχουν χαλασει κατι λαστιχακια που εχει στο καπακι για να παταει στον καδο και να μην κοπανανε τα μεταλα. Οποτε ειπα να κανω ενα warranty claim στην weber απευθειας απο περιεργεια να δω τι θα μου πουν.

image.png.2f4b37784792442ac84de784acb68bc6.png

341717449_2207166752817019_1419281483772104739_n.jpg

343721780_212591998166373_7616950791329046606_n.jpg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cflour1977 είπε

Έχω από τα Χριστούγεννα τη maddox 4.1 

Δεν έχω εμπειρία από ποιοτικότερες ψησταριές αφού η προηγούμενη υγραερίου ήταν μια πολύ απλή των 60€. 

Και δεν ξέρω από θέμα εγγύησης τι θα κάνει το πρακτικερ αν χρειαστεί. Εμένα από εκεί μου την έκαναν δώρο . 

Πάντως μέχρι στιγμής με έχει ικανοποιήσει. Θα ήθελα καλύτερη κατανομή της θερμότητας γιατί νομίζω ότι μπροστά μπροστά δεν ψήνει αλλά ίσως παίζει και λίγο ρόλο ο αέρας. Εκεί που την έχω αν φυσάει είναι εκτεθημενη. 

Επειδή έψαχνα σούβλα και μοτέρ πήγα από leroy . Έριξα και μια ματιά τη γνωστή kenton naterial. Μου άφησε την εντύπωση ότι είναι λίγο χειρότερη ποιοτικά αυτή του leroy. Δεν μπορώ να προσδιορίσω το πόσο. 

Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι είναι οκ η τιμή στα 350€. Αν ήταν στα 300€ θα ήταν τέλεια. Πάντως τα 2 πλαϊνά μάτια είναι υπερβολή για εμένα. Αφού με το 1 της maddox τηγανίζεις κανονικά. Και έχεις έξτρα καυστήρα και χώρο για ψήσιμο.

3 ώρες πριν, cflour1977 είπε

 

 

Επεξ/σία από johni41
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος σε αυτο που θα πω, φοβαμαι οτι το kyso αυτοπροσδιοριζεται κακως ως η αντιπροσωπια της weber στην Ελλαδα. Οπως ειδες και σε ενα screenshot που σου εδειξα προχτες, ειναι στην ιδια βαθμιδα με το bbq.gr και ενα αλλο καταστημα ως επισημοι μεταπωλητες ή κατι τετοιο. Και αυτοι μιλανε ΜΑΛΛΟΝ με τη Γερμανια οταν προκειται για εγγυηση.

Αφου μιλας με το bbq.gr, ρωτησε τους ευθεως, υπαρχει ελληνικη αντιπροσωπια; Μιλατε με Γερμανια ή καποια αλλη χωρα για ανταλλακτικα κλπ;

Συμφωνα με το bbq.gr η Kyso ειναι η αντιπροσωπεια στην Ελλαδα.

@SagoniasSlutRos εστειλα και εγω σημερα στην μαμα εταιρεια στην Αμερικη. Λες να στειλω και Ευρωπη ?

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Σε όσες περιπτώσεις χρειάστηκε να κάνω χρήση τις εγγύησης, σε διαφορά προϊόντα που είχα/έχω, ζητάνε αποδεικτικά όπως φωτό ή/και βίντεο. Είναι απόλυτα φυσιολογικό, ως διαδικασία. Σε κάποιες περιπτώσεις χρειάστηκε να «ανταλλάξουμε» αρκετά emails.

Σωστα ομως δεν ξεκινησαμε απο εκει! Ξεκινησαμε απο το πακεταρε το ανταλλακτικο κ πληρωσε 2 αποστολες για να το παραλαβεις πιο σωστα καθαρισμενο απο τον τροπο που το καθαρισες εσυ. Και εγω αυτο το βρισκω προβληματικο.

Επεξ/σία από ritualistic
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Kαι στη Napoleon ισως ισχυει αυτο που εγραψα για τη weber. Οτι δεν υπαρχει κανονικη αντιπροσωπια.

 

 

 

 

Το χαρτι της Napoleon που ειχε το κουτι της 525 που πηρα πριν ένα μηνα και αναφερει σε λιστα ολες τις αντιπροσωπειες, στη Ελλαδα εχει μονο την HOMING. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johni41 είπε

ότι είναι λίγο χειρότερη ποιοτικά αυτή του leroy

εννοεις οτι του leroy ειναι χειροτερη ποιοτικα του πρακτικερ?ή το αντιθετο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Συμφωνα με το bbq.gr η Kyso ειναι η αντιπροσωπεια στην Ελλαδα.

 

7 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Το χαρτι της Napoleon που ειχε το κουτι της 525 που πηρα πριν ένα μηνα και αναφερει σε λιστα ολες τις αντιπροσωπειες, στη Ελλαδα εχει μονο την HOMING. 

Aρα παιδια εκανα λαθος, σορρυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παλαιότερη επικοινωνία που είχα για ένα ερώτημα σε αξεσουάρ το οποίο δεν υπήρχε/υπάρχει στην Ελλάδα, επικοινώνησα με την Ολλανδία. Η απάντηση που πήρα ήρθε από το homing

IMG_3319.jpeg.5d7ebecd36b1805e152bdbb7f502503f.jpeg

@SagoniasSlutRos @ritualistic Στη Napoleon πάντως φαίνεται ότι στέλνουν στις κατά τόπους αντιπροσωπείες, ανάλογα, λογικά, με την ip που «βλέπουν». Όπως είχα αναφέρει και σε παλιότερο ποστ

Εάν μπορείς, στείλε το email μέσω vpn 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερίζω άπαντες.

 

Σε συνέχεια του χθεσινού μηνύματος,

παρέλαβα σήμερα την ψησταριά από το Leroy και φυσικά δεν άντεξα να μην την συναρμολογίσω.

 

(ελαφρώς τροποποιημένη άποψη μετά από την χρήση, θα προσπαθήσω να δώσω αναλυτικό review)

 

Ως πρώτη εντύπωση δηλώνω κατενθουσιασμένος, φυσικά πάντα σε σύγκριση με την τιμή της.

Δείχνει να είναι μια προσεγμένη και καλά μελετημένη ψησταριά, τουλάχιστον σε θέμα ποιότητας επιμέρους υποτμημάτων αλλά και συναρμολόγησης.

Έχει αρκετές λεπτομέρειες, κάτι γαντζάκια, κάτι μαγνητάκια στις πόρτες που δίνουν την αίσθηση οτι είναι προσεγμένη.

Η συσκευασία τρομερά λεπτομερής, με πολλά υπο-κουτιά, χωρισμένα σε sections, με κυψέλες χαρτονιού ώστε να μην πλέει τίποτα και γίνει ζημιά στη μεταφορά.

Το μάνουαλ είναι αρκετά λεπτομερές και η συναρμολόγηση έγινε σχετικά γρήγορα και εύκολα, σε διάστημα περίπου μιας ώρας.

Η ψησταριά διαθέτει αποσπόμενο ταψάκι το οποίο επάνω του έχει αποσπόμενο λιποσυλλέκτη.

Μοναδική "στεναχώρια" οτι δεν χωράει από κάτω την κανονική μπουκάλα και θα πρέπει πάλι να την σέρνω είτε να καταφύγω σε λύση coral gas ή κάτι πιο μαζεμένο τέλος πάντων.

Στο πρώτο ζέσταμα της, δείχνει πολύ καλή απόκριση, εύκολα και πολύ γρήφορα έπιασε και ξεπέρασε  τους 300 °C, κάτι που δεν ήταν αυτονόητο στην προηγούμενη.

Το πλαϊνό μάτι μου φάνηκε κάπως μέτριο σε φλόγα,  αρκετά πιο αδύναμο από το κλασσικό μάτι πετρογκάζ που είχα βάλει ως τσόντα-προσθήκη στην προηγούμενη.

Κατανομές θερμότητας και ψησίματα θα σας πω όταν ψήσω.

 

Για να μην παρεξηγηθώ:

δεν είμαι κανάς τρομερός μερακλής που θα ψάξω το κάτι παραπάνω.

Κάνω πολύ συγκεκριμένα ψησίματα, σουβλάκια χοιρινά, κοτόπουλα, πανσέτες, κεμπάπ και αυτά συνήθως τους εαρινούς μήνες τα σ/κ.

Το κριτήριο σύγκρισης που έχω είναι η προηγούμενη ψησταριά, μιας no name 3 εστίων ψησταριά από το leroy επίσης, την οποία είχα αγοράσει στα 170€ και έβγαλε μια 8ετία (τελευταία φωτό)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...