Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

 

Για αξεσουάρ

1) 2-3 λαβίδες

2) Σπάτουλα 

3) Γάντια

4) Βούρτσα καθαρισμού 

5) Θερμόμετρο (μπορείς να το πάρεις σε 2ο χρόνο)

6) Μαντεμένια πλάκα (μπορείς να την πάρεις σε 2ο χρόνο)

7) Σούβλα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

8) Πέτρα για πίτσα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

Θα ανάψεις στο φουλ τους καυστήρες για 20-25 λεπτά,  ώστε να καούν όλα τα εργοστασιακά έλαια/κατάλοιπα. Θα κλείσεις τους καυστήρες και πριν κρυώσουν εντελώς οι σχάρες, θα τις περάσεις με λίγο, πραγματικό λίγο, ηλιέλαιο και από τις 2 μεριές. Έπειτα θα ανάψεις τους καυστήρες μέχρι τους 180 βαθμούς για περίπου 40 λεπτά. Εάν θέλεις, μπορείς να το επαναλάβεις 1-2 φορές ακόμα.

 

 

16825188967295847337492128908615.jpg

Μόλις τώρα, lef79 είπε

 

16825188967295847337492128908615.jpg

Το πρώτο κάψιμο πάει καλά!Για να κρυώνουν οι σχάρες και να κάνω seasoning με ανοιχτό η κλειστό καπάκι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

2 λεπτά πριν, lef79 είπε

 

16825188967295847337492128908615.jpg

Το πρώτο κάψιμο πάει καλά!Για να κρυώνουν οι σχάρες και να κάνω seasoning με ανοιχτό η κλειστό καπάκι??

Άστο κλειστό. Πριν κρυώσουν εντελώς, πέρνα τες με το ηλιέλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα θα κάνει πάνω από 2 ώρες να κρυώσει λογικά σωστά??ευχαριστώ πολύ 

Εννοείται ότι κλείνω και τη φιάλη, σωστά?

Μόνο ο πίσω καυστήρες με τις υπέρυθρες δεν μου ανάβει.δοκιμασα αρκετά άλλα δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lef79 είπε

Άρα θα κάνει πάνω από 2 ώρες να κρυώσει λογικά σωστά??ευχαριστώ πολύ 

Εννοείται ότι κλείνω και τη φιάλη, σωστά?

Μόνο ο πίσω καυστήρες με τις υπέρυθρες δεν μου ανάβει.δοκιμασα αρκετά άλλα δεν...

update. τέλος και το πρώτο seasoning στις σχάρες ολα καλα.Όμως τον πίσω καυστήρα δεν μπορεσα να τον αναψω.Γυρίζω το κουμπί του όπως πρέπει,ακούω το υγραέριο αλλα δεν κάνει το κλίκ όπως το jetfire στους άλλους καυστήρες.Εχει τύχει σε κάποιον?Τι με συμβουλέυετε να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lef79 είπε

Άρα θα κάνει πάνω από 2 ώρες να κρυώσει λογικά σωστά??ευχαριστώ πολύ 

Εννοείται ότι κλείνω και τη φιάλη, σωστά?

Μόνο ο πίσω καυστήρες με τις υπέρυθρες δεν μου ανάβει.δοκιμασα αρκετά άλλα δεν...

Δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις τόση ώρα. Το θέμα είναι να μην είναι πολλή ζεστές οι σχάρες, ώστε να μπορείς να τις πιάσεις και να τις περάσεις ηλιέλαιο.

40 λεπτά πριν, lef79 είπε

update. τέλος και το πρώτο seasoning στις σχάρες ολα καλα.Όμως τον πίσω καυστήρα δεν μπορεσα να τον αναψω.Γυρίζω το κουμπί του όπως πρέπει,ακούω το υγραέριο αλλα δεν κάνει το κλίκ όπως το jetfire στους άλλους καυστήρες.Εχει τύχει σε κάποιον?Τι με συμβουλέυετε να κάνω?

Ο οπίσθιος καυστήρας ανάβει, γυρνώντας το κουμπί του καυστήρα και έπειτα πατώντας το κουμπί της ανάφλεξης. Θα πρέπει να έχεις τοποθετήσει και την μπαταρία, ώστε να υπάρχει σπινθήρας.

Πριν ανάψεις τον οπίσθιο καυστήρα, να αφαιρέσεις την βοηθητική σχάρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lef79 είπε

Δεν το είχα δει αυτό!που παίρνει μπαταρία ο οπίσθιος καυστήρες??μια μπαταρία είδα,αυτή στο πλαϊνό μάτι 

Το κουμπί ανάφλεξης είναι ένα. Αυτό παίρνει την μπαταρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lef79 είπε

Δεν το είχα δει αυτό!που παίρνει μπαταρία ο οπίσθιος καυστήρες??μια μπαταρία είδα,αυτή στο πλαϊνό μάτι 

Α δηλαδή το κουμπί ανάφλεξης κάνει και για τα 2?γιατί το πλαϊνό το συνέδεσα αλλά αν δεν είδα κανένα καλώδιο να υπάρχει πίσω και να χρειάζεται σύνδεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lef79 είπε

Α δηλαδή το κουμπί ανάφλεξης κάνει και για τα 2?γιατί το πλαϊνό το συνέδεσα αλλά αν δεν είδα κανένα καλώδιο να υπάρχει πίσω και να χρειάζεται σύνδεση 

Ακριβώς. Κάνε μια δοκιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AGGANIS13 είπε

Σε ευχαριστώ... την τσίμπησα.

 

Επειδή στο παρελθόν έχει γίνει ερώτηση, το κύριο μειονέκτημα της είναι οτι δεν έχει υποδοχή για σούβλα και δεν είναι δοκιμασμένη από μέλη για την ποιότητά της. Επίσης δεν είναι καθαρά διακριτό αν έχει αποσπώμενο ταψάκι.

 

Επειδή παρακολουθώ κάμποσο καιρό τις τιμές(από πέρυσι που χάλασε η δική μου), νομίζω είναι τρομερά καλό deal σε αυτά που προσφέρει.

4 εστίες + μάτι για πατάτες κτλ στα 175 θα έλεγα οτι δεν έχει υπάρξει εδώ και καιρό.

Χωρίς προσωπική εμπειρία πήρα το ρίσκο.

 

Τη δική μου την είχα αγοράσει στα 170€, no name από Leroy, με 3 εστίες, χωρίς μάτι και χωρίς υποδοχή για μπουκάλα. Έβγαλε 8ετία αξιοπρεπώς,την αντικαθιστώ καθώς πέθανε ο ένας διακόπτης και δεν πιστεύω οτι αξίζει να δώσω 30€ για ανταλλακτικό από Κίνα που παίζει και να με κρεμάσει...

 

Δεν ξέρω πόσο βοηθητικά είναι τα παραπάνω στην επιλογή σου, ωστόσο τα είπα και ξέσκασα :D

Εφόσον πάνε όλα καλά, θα δώσω κριτική στο σύντομο μέλλον

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cflour1977 είπε

Εξαρτάται από το χώρο και τα θέλω σου! Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία με αυτές στο ψήσιμο, η Knox μου φάνηκε κάπως πιο ποιοτική από τη Maddox όταν τις είδα από κοντά. Ωστόσο εγώ αν είχα το χώρο θα έπαιρνα τη μεγαλύτερη γιατί κάνω και πιο μεγάλα ψησιματα. Το μάτι υπερύθρων μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και ως κανονικό ματι από ότι έχουν πει τα παιδιά, όποτε δε νομίζω να σου λείψει σε σχέση με τη Knox που έχει 2 (και υπερύθρων και κανονικό). Και σου μένουν και 50 να δωσεις για μπουκάλα ή παρελκόμενα. Έτσι το βλέπω εγώ, ας πουν και τα αλλα παιδιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους

Σε συνεχεια του θεματος με το προβλημα του καυστηρα επισυναπτω ενα βιντεο για να εχετε εικονα.

Μιλησα με το καταστημα αγορας της ψησταριας και εχουν αναλαβει την επικοινωνια με την αντιπροσωπεια, βεβαια απο χτες νωρις το πρωι που εστειλα το αρχειο δεν εχω παρει ακομα ενημερωση.

Το βιντεο ζητηθηκε για να αποδειξω οτι ειναι σε καλη κατασταση η ψησταρια και οτι το προβλημα οντως υπαρχει. Βρισκουν παραλογο να αναλαβω να στειλω το σωληνακι και μαλιστα με δικα μου εξοδα, δεν βρισκουν τοσο παραλογο να μην αντικατασταθει εντος εγγυησης.

Προσωπικα θεωρω πως θα επρεπε να ερχεται ανθρωπος για να δει το προβλημα απο κοντα με ραντεβου ωστε να μπορει να αξιολογηθει σωστα.

Δεν ξερω η ολη αντιμετωπιση και απο το καταστημα αλλα κ απο την αντιπροσωπεια με εχουν δυσαρεστησει. Απο τη μια πρακτικα εγω κυνηγαω να ασχοληθει καποιος με το θεμα, απο την αλλη καλουμαι να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας για κατι που ειναι εντος εγγυησης και που δεν δουλευει σωστα παρα το οτι ακολουθησα ακριβως τα βηματα που υποδειχτηκαν για τον καθαρισμο.

FD74ABB1-3E6B-472C-9AFC-9B2BE156F064.mov

FD74ABB1-3E6B-472C-9AFC-9B2BE156F064.mov

 

 

Επεξ/σία από ritualistic
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...