Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, vins είπε

Λοιπόν επειδή δεύτερη φορά γίνεται αυτό, να ξανά διευκρινίσω ότι μετέφερα κάποια πράγματα που είδα και ζήτησα γνώμες. Φυσικά ο καθένας μπορεί να πει τη δικιά του και να κριθεί εφόσον γράφει δημόσια.

Παμε πάλι λοιπόν: όχι και «ονομαστική» η εγγύηση… Ξέρω προσωπικά άτομα που έκαναν χρήση της εγγύησης Napoleon και μου είπαν ότι ήταν ο,τι καλύτερο έχουν βιώσει σε εγγυηση και εξυπηρέτηση ΓΕΝΙΚΑ, όχι μόνο σε bbq.

Σαφώς και εμπιστεύομαι μια πολυεθνική σε θέμα εγγύησης από τον οποιονδήποτε άγνωστο εδώ που λέει x έτη περιορισμένη χωρίς τι και πώς και δεν ξέρω κιόλας αύριο μεθαύριο πού θα είναι. Το αυτό και για ασφάλεια χρήσης.

Επίσης επειδή ειπώθηκε κάτι και για υλικά, το υλικό είναι ένα και η τεχνογνωσία/ έρευνα κι ανάπτυξη και η εργασία/παραγωγή είναι άλλο.

Έχει ας πούμε ινοξ που κρεμάνε και δε σου αφήνει καλές εντυπώσεις η κατασκευή τους κι ας είναι ινοξ……

1)"Ονομαστική εγγύηση" γιατί δεν είναι κάθετη και αναφέρομαι στην 15ετη ή 10ετη διάρκεια η οποία δεν περιλαμβάνει όλα τα μέρη . (Μπορεί να το δεί ο οποιοσδήποτε μέσα στους όρους της εγγύησης)

2) Όλα τα υλικά έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά τα οποία δεν μπορούν να αλλάξει κάποια εταιρεία , δεν μπορεί δηλαδή μια μαύρη λαμαρίνα να αποκτήσει τις ιδιότητες του ανοξείδωτου

Αυτά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

8 ώρες πριν, Andreas69gr είπε

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας διοτι είμαι λιγο άσχετος με της ψησταριες υγραερίου. Δεν ξέρω τι πρέπει να προσέξω και που θα πρέπει να προσέξω.  Εχω ενα μπάτζετ κάπου στα 300 με 400 € Εχω δει διαφορες ψησταριές,  αλλες η αλήθεια είναι ότι μια εταιρεία μου κέρδισε το ενδιαφέρον.,τόσο σε κατασκευη  οσο και σε μεγεθος. Μιλαω για ψησταριές της εταιρείας  jamestown. Το μόνο που δεν μου αρέσει και ίσως με φρενάρει λιγο ειναι οτι την βρισκω μονο σε praktiker. Δεν ξερω αν θα μπορω ν βρω ανταλλακτικά μελλοντικά. 

Μεχρι στιγμης ειμαι ανάμεσα σε 3ης. Δειτε και πείτε μου την γνωμη σας αν καποιος εχει δοκιμάσει καποια.

1. Ψησταριά Υγραερίου Jamestown Maddox 4.1 με 4+1 Καυστήρες .349€ 3 https://www.praktiker.gr/m/p/psistaria-ygraeriou-jamestown-maddox-4-1-me-4-1-kaystires-124056?gclid=CjwKCAjw9J2iBhBPEiwAErwpeSrlh2eOVotZtrlgEY7hxTG5nEPR31naxknHwWGH9pS79Y-918nNqRoCJGYQAvD_BwE

2. BLACKBULL "FOLDER" 325"

. https://www.isompes.gr/blackbull-folder-0405blb-details

3.Ψησταριά υγραερίου NATERIAL Kentog.239€  . https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-naterial-kenton-62209623?ref=reccodo-pr-j3u7Xel7ot3q&cr=fb3b1eedad374003ba048fa64647e1b9

 

Ευχαριστώ εκ το προτέρων...

Η Naterial Kenton είναι μία εταιρεία, ένα μοντέλο, που το εμπορεύεται χρόνια το Leroy Merlin. Προφανώς είναι δική του «μάρκα». Σε κάποιο παλαιότερο ποστ είχε αναφερθεί ότι υπάρχει υποστήριξη ανταλλακτικών.


Η Jamestown είναι μια εταιρεία της OBI, αντίστοιχο γερμανικό πολυκατάστημα. Το Praktiker τις εμπορεύεται το τελευταίο διάστημα στην Ελλάδα. 

Υπάρχουν αρκετά παιδιά που έχουν είτε την μία είτε την άλλη και είναι ευχαριστημένα. Από τις επιλογές σου, θα απέφευγα την Blackbull.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Η Naterial Kenton είναι μία εταιρεία, ένα μοντέλο, που το εμπορεύεται χρόνια το Leroy Merlin. Προφανώς είναι δική του «μάρκα». Σε κάποιο παλαιότερο ποστ είχε αναφερθεί ότι υπάρχει υποστήριξη ανταλλακτικών.


Η Jamestown είναι μια εταιρεία της OBI, αντίστοιχο γερμανικό πολυκατάστημα. Το Praktiker τις εμπορεύεται το τελευταίο διάστημα στην Ελλάδα. 

Υπάρχουν αρκετά παιδιά που έχουν είτε την μία είτε την άλλη και είναι ευχαριστημένα. Από τις επιλογές σου, θα απέφευγα την Blackbull.

Οκ σε ευχαριστώ 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σχεδον καταληξει να παρω απο το Praktiker την Jamestown 4.1 στα 349€ που έχουν βγαλει προσφορα..(το μικροτερο μοντελο με 3 καυστηρες και χωρις ματι με υπερυθρες το εχουν στα 379€!!!!!).

Υπαρχει και η επιλογη να ερθουν να μου κανουν την συναρμιολογηση στο σπιτι με κοστος 50€. Επειδη δεν εχω ξαναασχοληθει με ψησταριες υγραεριου και επειδη προκειται για υγραεριο και οσο να ναι ενα φοβο στο αν την εχω συναρμολογησει σωστα θα τον εχω σκεφτομαι να αγορασω και την συναρμολογηση της...Πιστευετε αξιζει τον κοπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cflour1977 είπε

Έχω σχεδον καταληξει να παρω απο το Praktiker την Jamestown 4.1 στα 349€ που έχουν βγαλει προσφορα..(το μικροτερο μοντελο με 3 καυστηρες και χωρις ματι με υπερυθρες το εχουν στα 379€!!!!!).

Υπαρχει και η επιλογη να ερθουν να μου κανουν την συναρμιολογηση στο σπιτι με κοστος 50€. Επειδη δεν εχω ξαναασχοληθει με ψησταριες υγραεριου και επειδη προκειται για υγραεριο και οσο να ναι ενα φοβο στο αν την εχω συναρμολογησει σωστα θα τον εχω σκεφτομαι να αγορασω και την συναρμολογηση της...Πιστευετε αξιζει τον κοπο;

Δωσε τα 50€ και αναβαθμισε την ψησταρια σου με ματι υπερυθρων. Σε μια δυο ωρες θα την εχεις στησει μονος σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cflour1977 είπε

Έχω σχεδον καταληξει να παρω απο το Praktiker την Jamestown 4.1 στα 349€ που έχουν βγαλει προσφορα..(το μικροτερο μοντελο με 3 καυστηρες και χωρις ματι με υπερυθρες το εχουν στα 379€!!!!!).

Υπαρχει και η επιλογη να ερθουν να μου κανουν την συναρμιολογηση στο σπιτι με κοστος 50€. Επειδη δεν εχω ξαναασχοληθει με ψησταριες υγραεριου και επειδη προκειται για υγραεριο και οσο να ναι ενα φοβο στο αν την εχω συναρμολογησει σωστα θα τον εχω σκεφτομαι να αγορασω και την συναρμολογηση της...Πιστευετε αξιζει τον κοπο;

Υπάρχουν οδηγίες συναρμολόγησης και σχεδόν όλοι τις συναρμολογούν μόνοι τους ή/και με την βοήθεια κάποιου φίλου τους. Ανάλογα το πόσο «πιάνουν» τα χέρια τους, κάποιοι την συναρμολογούν σε λιγότερο χρόνο.  Έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να κάνεις έναν έλεγχο διαρροής μόλις την συναρμολογήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δωσε τα 50€ και αναβαθμισε την ψησταρια σου με ματι υπερυθρων. Σε μια δυο ωρες θα την εχεις στησει μονος σου.

Το μοντελο χωρις τις υπερυθρες και με τους λιγοτερους καυστηρες ειναι πιο ακριβο(379€) ενω αυτο με τους 4 καυστηρες και με τις υπερυθρες ειναι πιο φτηνο(349€).

Αρα απο οτι καταλαβαινω να μην την φοβηθω την συναρμολογηση...Εχει κανεις το ιδιο μοντελο να μου πει αν οι αοδηγιες ειναι βοηθητικες και αν ειχε καποιο θεμα;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, cflour1977 είπε

Το μοντελο χωρις τις υπερυθρες και με τους λιγοτερους καυστηρες ειναι πιο ακριβο(379€) ενω αυτο με τους 4 καυστηρες και με τις υπερυθρες ειναι πιο φτηνο(349€).

Αρα απο οτι καταλαβαινω να μην την φοβηθω την συναρμολογηση...Εχει κανεις το ιδιο μοντελο να μου πει αν οι αοδηγιες ειναι βοηθητικες και αν ειχε καποιο θεμα;

 

ειναι απλές κατασκευές...οπότε μην φοβάσαι...τα δύσκολα/κρήσιμα κομμάτια (βλέπε καυστήρες κτλ) ειναι ήδη συναρμολογημένα...στην ουσία εσύ βάζεις τον σκελετό και τα πλαινά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, cflour1977 είπε

Το μοντελο χωρις τις υπερυθρες και με τους λιγοτερους καυστηρες ειναι πιο ακριβο(379€) ενω αυτο με τους 4 καυστηρες και με τις υπερυθρες ειναι πιο φτηνο(349€).

Αρα απο οτι καταλαβαινω να μην την φοβηθω την συναρμολογηση...Εχει κανεις το ιδιο μοντελο να μου πει αν οι αοδηγιες ειναι βοηθητικες και αν ειχε καποιο θεμα;

 

Λαθος καταλαβα. 

Κανε τη συναρμολογηση μονος σου και δωσε το 50αρικο να παρεις 2 μπουκαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά βλέπω τη napoleon freestyle 365 που τρέχει προσφορά στα 549.

να πατήσω το κουμπί; 

δεν ήθελα να φτάσω σε αυτά τα χρήματα αλλά την πήρε ο αδερφός μου με ψήνει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marksk είπε

παιδιά βλέπω τη napoleon freestyle 365 που τρέχει προσφορά στα 549.

να πατήσω το κουμπί; 

δεν ήθελα να φτάσω σε αυτά τα χρήματα αλλά την πήρε ο αδερφός μου με ψήνει 

giphy.gif

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Περιμένω την Kenton και ειχα απορία / ερώτηση. Την φιάλη την έχετε μέσα ή την κρατάτε έξω από την ψησταριά?(για λόγους υψηλής θερμοκρασίας)

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

job done

 

εκτός από βούρτσεςτσιμπίδες τι άλλα για αρχή; 

και φιάλη 

καμιά κουκούλα 

Σίγουρα θα έχει απαντηθεί πολλές φορές, αλλά πριν το πρώτο ψήσιμο τι κάνω; Μετά από κάθε ψήσιμο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, marksk είπε

job done

 

εκτός από βούρτσεςτσιμπίδες τι άλλα για αρχή; 

και φιάλη 

καμιά κουκούλα 

Σίγουρα θα έχει απαντηθεί πολλές φορές, αλλά πριν το πρώτο ψήσιμο τι κάνω; Μετά από κάθε ψήσιμο;

Για αξεσουάρ

1) 2-3 λαβίδες

2) Σπάτουλα 

3) Γάντια

4) Βούρτσα καθαρισμού 

5) Θερμόμετρο (μπορείς να το πάρεις σε 2ο χρόνο)

6) Μαντεμένια πλάκα (μπορείς να την πάρεις σε 2ο χρόνο)

7) Σούβλα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

8) Πέτρα για πίτσα (αν σε ενδιαφέρει να κάνεις τέτοιου είδους ψησίματα)

Θα ανάψεις στο φουλ τους καυστήρες για 20-25 λεπτά,  ώστε να καούν όλα τα εργοστασιακά έλαια/κατάλοιπα. Θα κλείσεις τους καυστήρες και πριν κρυώσουν εντελώς οι σχάρες, θα τις περάσεις με λίγο, πραγματικό λίγο, ηλιέλαιο και από τις 2 μεριές. Έπειτα θα ανάψεις τους καυστήρες μέχρι τους 180 βαθμούς για περίπου 40 λεπτά. Εάν θέλεις, μπορείς να το επαναλάβεις 1-2 φορές ακόμα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...