Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/4/2023 στις 10:26 ΠΜ, Ntinaras είπε

Καλησπερα, στην προθερμανση για ψησιμο κρεατος, σε τι θερμοκρασια πρεπει να φτασει η θερμοκρασια?

Μου ειπαν 200c, ισχυει?

ισχύει  μόνο εαν εχετε και οι δύο την ίδια ψησταριά  , το εχω πει και παλιότερα  η κάθε ψησταριά έχει τις ιδιαιτερότητες της
που θα τις μάθεις με τη χρήση  (λ.χ.  στη δική μου σουβλάκια , σουτζουκάκια  κλπ   είναι ετοιμα σε περίπου 10 λεπτά συνολικά )

στη περίπτωση σου  μάλλον εχεις μεγαλύτερη θερμοκρασία   με συνέπεια να  ψήνονται γρήγορα απ έξω  πριν προλάβουν να ψηθούν  εσωτερικά ,  δοκίμασε σε ποιο χαμηλή θερμοκρασία (υπάρχει και η περίπτωση που αναφέρουν ποιο πριν  οι συμφουρίτες  να είναι δηλαδή λιπαρά  και να σου αρπάζουν  , οπότε πάλι χρειάζεται χαμηλότερη θερμοκρασία )

14 ώρες πριν, vins είπε

Άσχετο-σχετικό: είδα σε γκρουπ στο φβ ότι ανέβασε ιδιοκτήτης Napoleon 525 εικόνες μετά από 3 χρόνια χρήσης όπου φαίνεται σκουριά και φουσκωμένη η βαφη (έχει πετάξει). Από κάτω σχολίασαν και άλλοι 2 ότι έχουν αντίστοιχο θέμα (ο ενας με freestyle). Αυτος που ανέβασε το θέμα ανέφερε ότι την έχει σε υπόστεγο και με κουκούλα. Έχω σκρινσοτς αλλά δεν τα ανεβάζω για ευνόητους λόγους.

Δε λέω, εννοείται ότι είναι η Napoleon και θα τιμήσει την εγγύηση της για την οποία φημίζεται. Εμένα μου κακοφάνηκε ομως και είναι δυνάμει πελάτης (ψάχνομαι για αναβάθμιση όπως έχω προαναφερει).

Εχετε εσεις αντίστοιχη εμπειρία; Και σε περίπτωση που χρειαστείς την εγγύηση και εισαι επαρχία, τι παίζει; Γιατί είναι μανίκι ας πούμε να έχεις σκάσει 1,5κ και σε 3 χρόνια να πρέπει να μπεις σε διαδικασίες.

Αν κάποιος γνωρίζει, μου απαντά, ευχαριστώ!

αν δεν κάνω λάθος η freestyle υπάρχει στην αγορά περίπου ένα χρόνο ίσως και λιγότερο  και η 525 οριακά εχει τρία χρόνια στην αγορά  , κατα συνέπεια  οι φθορές  δημιουργήθηκαν νωρίτερα
 απο και και πέρα  είναι πασιφανές  οτι εαν ήταν κατασκευασμένες απο ανοξείδωτο  δεν θα υπήρχαν τετοια προβλήματα
 τελικά   τι συμφέρει να επιλέξη κανείς ; την  -ονομαστική- πολυετή εγγύηση ή το υλικό που απδεδειγμένα αντέχει στο χρόνο και σ αυτές τις συνθήκες ;

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκαθαρα επιλεγουμε πιστοποιημενα προιοντα με τα CE τους, με προδιαγραφες ασφαλειας, με ανταλλακτικα, εγγυηση 10-15 χρονια, με support παγκοσμιου επιπεδου κλπ κλπ.

Σιγουρα υπαρχουν και οι αστοχιες υλικων, υπαρχουν λαθη σε αυτους που τις συναρμολογουν (ο ενας νομιζω ειχε σφιξει υπερβολικα τις βιδες), και σιγουρα οταν μια μαρκα εχει πουλησει στην Ελλαδα μερικες χιλιαδες ψησταριες, ειναι πιο πιθανο να βρεθουν 2-3 με καποιο ελλατωμα, παρα απο καποια που εχει πουλησει καμια 50αρια κομματια.

Εγω τη weber που την εχω 3.5 χρονια ξεσκεπαστη στο μπαλκονι στην Αθηνα δεν εχει παθει κατι ακομα. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/4/2023 στις 1:58 ΜΜ, ritualistic είπε

Καλησπερα σε ολους

Δυστυχως ο πισω καυστηρας της Spirit 310 παρεδωσε πνευμα και πλεον η φλογα δεν φτανει μετα τον πρωτο καυστηρα στους υπολοιπους.

Θα τηλεφωνησω αυριο στο καταστημα αγορας για αντικατασταση εντος εγγυησης.

Ειχε κανεις παρομοια εμπειρια ; Κ αν ναι ποσο καιρο εκανε να επιλυθει το ζητημα ;

Σε συνεχεια του θεματος και υστερα απο επικοινωνια με την αντιπροσωπεια μου δοθηκε οδηγια να βγαλω τον καυστηρα και να τον αφησω ενα διωρο σε καυτο νερο, ξυδι και απορρυπαντικο πιατων να μουλιασει και υστερα να ξεπλυνω.

Πραγμα το οποιο εκανα αλλα χωρις αποτελεσμα.

Απο εκει και περα η αντιπροσωπεια προτεινει να στειλω τον καυστηρα εγω με δικη μου χρεωση, να τον καθαρισουν (θα κανουν ακριβως τα ιδια μου ειπαν) και να τον επιστρεψουν σε εμενα ξανα με δικη μου χρεωση εντος 10 ημερων.

Προσωπικα βλεπω την λυση ως ανεπαρκη και θα το σκεφτω διπλα να επιλεξω Weber οταν και αν ερθει η ωρα της αντικαταστασης.

Επεξ/σία από ritualistic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους.

Μολις ειδα οτι η Weber Genesis II E-310  βρισκεται σε προσφορα στα 1027 ευρω και δωρο η σουβλα αξιας 200 ευρω,

https://www.praktiker.gr/p/psistaria-ygraeriou-weber-genesis-ii-e-310-122187

Μου ακουγεται καλη προσφορα για οποιον ενδιαφερεται. ;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ο γιαννακοπουλος εδω 350Κ  https://www.newsauto.gr/news/ta-chose-sti-mercedes-o-dimitris-giannakopoulos/ και μπαινει αερας απο τις τσιμουχες, και εμεις διαμαρτυρομαστε αν ξεφτισε η ψησταρια  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Σε συνεχεια του θεματος και υστερα απο επικοινωνια με την αντιπροσωπεια μου δοθηκε οδηγια να βγαλω τον καυστηρα και να τον αφησω ενα διωρο σε καυτο νερο, ξυδι και απορρυπαντικο πιατων να μουλιασει και υστερα να ξεπλυνω.

Πραγμα το οποιο εκανα αλλα χωρις αποτελεσμα.

Απο εκει και περα η αντιπροσωπεια προτεινει να στειλω τον καυστηρα εγω με δικη μου χρεωση, να τον καθαρισουν (θα κανουν ακριβως τα ιδια μου ειπαν) και να τον επιστρεψουν σε εμενα ξανα με δικη μου χρεωση εντος 10 ημερων.

Προσωπικα βλεπω την λυση ως ανεπαρκη και θα το σκεφτω διπλα να επιλεξω Weber οταν και αν ερθει η ωρα της αντικαταστασης.

Μίλησες με την επίσημη αντιπροσωπεία και σου είπαν τέτοιο πράγμα; Στείλτους email και αν σου απαντησουν τα ίδια γραπτως, στείλτο μετά με translate στη μαμά εταιρία... Τραγικοί το λιγότερο σε αυτό που πρότειναν 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο κυρ Μπαμπης και ο κυρ Θανασης να εμπορευονται ακομα ψησταριες σε 5-6 χρονια που θα χρειαστει καποιος ενα ανταλλακτικο; 'Η θα ψαχνεται στο aliexpress και το alibaba με τους 40 κλεφτες να βρει ανταλλακτικο;

Ξαναλεω, οταν πωλουνται χιλιαδες ψησταριες στην Ελλαδα και εκατομμυρια σε ολο τον κοσμο, τοτε σιγουρα θα υπαρχουν και αστοχιες υλικων.

Οποιος εχει λοιπον προβλημα, ας μιλησει με το επισημο support και οχι με τους μεταπωλητες αν δεν του βρουν λυση στο προβλημα του.

image.png.4f670abada25cb8db9ec4ada6be9ff3d.png 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Έχω πάρει τη Rogue SE και ήθελα να ρωτήσω αν κανείς έχει αγοράσει το δίσκο για τα κάρβουνα και εντυπώσεις γιατί θέλω να το πάρω αλλά δεν ξέρω αν αξίζει, αν λειτουργεί σωστά κτλ.

Μιλάμε για αυτό,

Napoleon 67732 Κουτί Καπνίσματος Ψησταριάς Δίσκος Κάρβουνων | Skroutz.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vins είπε

Μίλησες με την επίσημη αντιπροσωπεία και σου είπαν τέτοιο πράγμα; Στείλτους email και αν σου απαντησουν τα ίδια γραπτως, στείλτο μετά με translate στη μαμά εταιρία... Τραγικοί το λιγότερο σε αυτό που πρότειναν 

Μιλησα με την Kyso που απο οσο ξερω ειναι ο επισημος αντιπροσωπος εδω στην Ελλαδα.

Βρισκω και εγω τραγικη την αντιμετωπιση. Να ψαξω εγω να βρω κουριερ να συσκευασω το ανταλλακτικο να το πληρωσω.... Και ολα αυτα για να κανετε αυτα που σας αναφερω οτι εκανα και δεν λειτουργησαν. Δεν ξερω. 

Στο δικο μου μυαλο στειλτε καποιον να το δει και αν θελει αντικατασταση να γινει.

Αλλιως ολα τα αλλα τα βρισκω οριακα προσβλητικα για τις τιμες που πουλαει η συγκεκριμενη μαρκα και το after sales support που ισχυριζεται πως εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Μιλησα με την Kyso που απο οσο ξερω ειναι ο επισημος αντιπροσωπος εδω στην Ελλαδα.

Δεν ειμαι σιγουρος αν υπαρχει επισημος αντιπροσωπος ή ειναι απλα ολοι πωλητες και απλα μιλανε με weber Γερμανιας. Απο ποιο καταστημα την αγορασες;

https://www.weber.com/GR/el/storefinder/

Αυτα τα 3 τα βγαζει ολα στην ανωτερη κατηγορια Weber World.

image.png.7aa4c8d3a2e5c22611014679fbf91959.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SagoniasSlutRos είπε

Δεν ειμαι σιγουρος αν υπαρχει επισημος αντιπροσωπος ή ειναι απλα ολοι πωλητες και απλα μιλανε με weber Γερμανιας. Απο ποιο καταστημα την αγορασες;

https://www.weber.com/GR/el/storefinder/

Απο το BBQ.gr στην Γλυφαδα την αγορασα αλλα επειδη ειχα τηλεφωνησει σε εκεινους πρωτα και μου ειχαν πει θα επικοινωνησουν με την αντιπροσωπεια, πηγα κατευθειαν στην Kyso για να γλιτωσω χρονο μπας και λυσω το προβλημα πριν το ΣΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Απο το BBQ.gr στην Γλυφαδα την αγορασα αλλα επειδη ειχα τηλεφωνησει σε εκεινους πρωτα και μου ειχαν πει θα επικοινωνησουν με την αντιπροσωπεια, πηγα κατευθειαν στην Kyso για να γλιτωσω χρονο μπας και λυσω το προβλημα πριν το ΣΚ.

Απ οτι βλεπω εχουν ιδιο επιπεδο τα δυο αυτα μαγαζια.

Ειχα μιλησει και γω με το κυσο πριν κανα δυο χρονια για κατι που ηθελα, και περιμενα να τους απαντησει η αντιπροσωπια (προφανως οι Γερμανοι).

Πηγαινε στο bbq.gr αν εισαι κοντα ή μιλα με αυτους ή στειλε στο website απευθειας. Πιστευω το bbq.gr δεν θα ζητησει μεταφορικα κλπ.

Ενημερωσε μας να ξερουμε...

edit:

To Γερμανικο, το Αγγλικο, το Αμερικανικο και ισως και αλλων μεγαλων χωρων εχουν να κανεις register το bbq σου. Το ελληνικο δεν εχει τετοια επιλογη, εχει μονο τις βασικες.

Εγω εχω κανει register στο αμερικανικο αλλα φαινονται οι ψησταριες μου σε ολα και εχει επιλογη για warranty claim απ ευθειας:

image.png.cde6c6f8c6e24aa06643f5f70caf6d14.png

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

Ποια η γνώμη σας γι αυτήν;

Ειναι η πρώτη φορα που θα αγοράσω ψησταριά και δεν θέλω να ανεβώ πολύ σε κόστος.

https://www.skroutz.gr/s/34124804/Jamestown-Maddox-4-1-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένιας-Σχάρας-73-5x41-5εκ-με-4-Εστίες-14kW-και-Πλαϊνό-Μάτι-Υπερύθρων.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...