Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

43 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

χμ, οποτε κατι κανω λαθος.

Γιατι οταν ψηνω καλαμακια, απ εξω τα καιει, και μεσα ειναι ωμα :P

για καλαμακια δεν πρεπει να εχεις θερμοκρασια θαλαμου πανω απο 190-200c, τωρα ποσο χρονο ακριβως χρειαζεται απο καθε πλευρα εξαρταται απο την ψησταρια σου και ποσο χοντρο ειναι το κρεας.

σε weber spirit δεν χρειαστηκα ποτε πανω απο 9-10 λεπτα την πλευρα.

Επεξ/σία από ritualistic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Άσχετο-σχετικό: είδα σε γκρουπ στο φβ ότι ανέβασε ιδιοκτήτης Napoleon 525 εικόνες μετά από 3 χρόνια χρήσης όπου φαίνεται σκουριά και φουσκωμένη η βαφη (έχει πετάξει). Από κάτω σχολίασαν και άλλοι 2 ότι έχουν αντίστοιχο θέμα (ο ενας με freestyle). Αυτος που ανέβασε το θέμα ανέφερε ότι την έχει σε υπόστεγο και με κουκούλα. Έχω σκρινσοτς αλλά δεν τα ανεβάζω για ευνόητους λόγους.

Δε λέω, εννοείται ότι είναι η Napoleon και θα τιμήσει την εγγύηση της για την οποία φημίζεται. Εμένα μου κακοφάνηκε ομως και είναι δυνάμει πελάτης (ψάχνομαι για αναβάθμιση όπως έχω προαναφερει).

Εχετε εσεις αντίστοιχη εμπειρία; Και σε περίπτωση που χρειαστείς την εγγύηση και εισαι επαρχία, τι παίζει; Γιατί είναι μανίκι ας πούμε να έχεις σκάσει 1,5κ και σε 3 χρόνια να πρέπει να μπεις σε διαδικασίες.

Αν κάποιος γνωρίζει, μου απαντά, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, vins είπε

Άσχετο-σχετικό: είδα σε γκρουπ στο φβ ότι ανέβασε ιδιοκτήτης Napoleon 525 εικόνες μετά από 3 χρόνια χρήσης όπου φαίνεται σκουριά και φουσκωμένη η βαφη (έχει πετάξει). Από κάτω σχολίασαν και άλλοι 2 ότι έχουν αντίστοιχο θέμα (ο ενας με freestyle). Αυτος που ανέβασε το θέμα ανέφερε ότι την έχει σε υπόστεγο και με κουκούλα. Έχω σκρινσοτς αλλά δεν τα ανεβάζω για ευνόητους λόγους.

Δε λέω, εννοείται ότι είναι η Napoleon και θα τιμήσει την εγγύηση της για την οποία φημίζεται. Εμένα μου κακοφάνηκε ομως και είναι δυνάμει πελάτης (ψάχνομαι για αναβάθμιση όπως έχω προαναφερει).

Εχετε εσεις αντίστοιχη εμπειρία; Και σε περίπτωση που χρειαστείς την εγγύηση και εισαι επαρχία, τι παίζει; Γιατί είναι μανίκι ας πούμε να έχεις σκάσει 1,5κ και σε 3 χρόνια να πρέπει να μπεις σε διαδικασίες.

Αν κάποιος γνωρίζει, μου απαντά, ευχαριστώ!

Εν αντιθέσει με την λογοκρισία που ενδεχομένως να υπάρχει σε τέτοιου είδους ομάδες, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα να παραθέσεις τις φωτό σε αυτό το forum. Εξάλλου υπάρχουν ποστ, από διάφορες ψησταριές, με προβλήματα που παρουσιάστηκαν κατά την χρήση τους.

Προσωπικά δεν μου έχει παρουσιαστεί κάποιο τέτοιο πρόβλημα. Και οι 2 ψησταριές που έχουμε είναι σκεπασμένες, με το κάλυμμά τους. Η μία βρίσκεται στο μπαλκόνι του διαμερίσματος και η άλλη στο εξοχικό, στην βεράντα. 

Πάντως δεν έχω παρατηρήσει παρόμοια θέματα ούτε σε αντίστοιχη γερμανική/αμερικάνικη ομάδα. Προφανώς θα υπάρχουν κι εξαιρέσεις.

Όσον αφορά την εγγύηση, λογικά σου στέλνουν το αντίστοιχο εξάρτημα που έχει πρόβλημα/φθορά ώστε να το αντικαταστήσεις.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Εν αντιθέσει με την λογοκρισία που ενδεχομένως να υπάρχει σε τέτοιου είδους ομάδες, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα να παραθέσεις τις φωτό σε αυτό το forum. Εξάλλου υπάρχουν ποστ, από διάφορες ψησταριές, με προβλήματα που παρουσιάστηκαν κατά την χρήση τους.

Προσωπικά δεν μου έχει παρουσιαστεί κάποιο τέτοιο πρόβλημα. Και οι 2 ψησταριές που έχουμε είναι σκεπασμένες, με το κάλυμμά τους. Η μία βρίσκεται στο μπαλκόνι του διαμερίσματος και η άλλη στο εξοχικό, στην βεράντα. 

Πάντως δεν έχω παρατηρήσει παρόμοια θέματα ούτε σε αντίστοιχη γερμανική/αμερικάνικη ομάδα. Προφανώς θα υπάρχουν κι εξαιρέσεις.

Όσον αφορά την εγγύηση, λογικά σου στέλνουν το αντίστοιχο εξάρτημα που έχει πρόβλημα/φθορά ώστε να το αντικαταστήσεις.

Ευχαριστώ, δεν ανεβάζω γιατί η ομάδα είναι ιδιωτική στο φβ και οι φωτο δεν είναι δικές μου… Από το γκρουπ της ναπολεον είναι, νομίζω είσαι μέλος 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά , σκέφτομαι να αγοράσω για το μπαλκόνι μια ψησταριά υγραερίου  ,  δεν έχω εμπειρία καθώς τόσο καιρό ήμουν υπέρμαχος του κάρβουνου , όμως λόγο χρόνου και χώρου έχω καταλήξει να μην ψήνω καθόλου και έτσι λέω να δοκιμασω , Τι πρέπει να προσέξω στην αγορά ; Να προλάβω  τους ενθουσιώδης δεν σκέφτομαι να πάω σε κάτι τοπ αλλά σε κάτι vfm για entry και μετά βλέπουμε,  το μόνο που θελω είναι να είναι εύκολη στο καθάρισμα . Ευχαριστω και καλά ψησίματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, vins είπε

Ευχαριστώ, δεν ανεβάζω γιατί η ομάδα είναι ιδιωτική στο φβ και οι φωτο δεν είναι δικές μου… Από το γκρουπ της ναπολεον είναι, νομίζω είσαι μέλος 😀

Είμαι μέλος ναι και με έχουν βάλει και συντονιστή, όμως δεν πολύ ασχολούμαι με αυτό.

21 λεπτά πριν, dimigero88 είπε

Καλησπέρα παιδιά , σκέφτομαι να αγοράσω για το μπαλκόνι μια ψησταριά υγραερίου  ,  δεν έχω εμπειρία καθώς τόσο καιρό ήμουν υπέρμαχος του κάρβουνου , όμως λόγο χρόνου και χώρου έχω καταλήξει να μην ψήνω καθόλου και έτσι λέω να δοκιμασω , Τι πρέπει να προσέξω στην αγορά ; Να προλάβω  τους ενθουσιώδης δεν σκέφτομαι να πάω σε κάτι τοπ αλλά σε κάτι vfm για entry και μετά βλέπουμε,  το μόνο που θελω είναι να είναι εύκολη στο καθάρισμα . Ευχαριστω και καλά ψησίματα .

Μια πολύ καλή επιλογή για τα χρήματά της είναι η Naterial Kenton του Leroy Merlin. Την έχουν αρκετά παιδιά και είναι ευχαριστημένα. Διαθέτει και αφαιρούμενο πάτο/ταψί, όπου κάνει πιο εύκολο τον καθαρισμό της.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vins είπε

Άσχετο-σχετικό: είδα σε γκρουπ στο φβ ότι ανέβασε ιδιοκτήτης Napoleon 525 εικόνες μετά από 3 χρόνια χρήσης όπου φαίνεται σκουριά και φουσκωμένη η βαφη (έχει πετάξει). Από κάτω σχολίασαν και άλλοι 2 ότι έχουν αντίστοιχο θέμα (ο ενας με freestyle). Αυτος που ανέβασε το θέμα ανέφερε ότι την έχει σε υπόστεγο και με κουκούλα. Έχω σκρινσοτς αλλά δεν τα ανεβάζω για ευνόητους λόγους.

Δε λέω, εννοείται ότι είναι η Napoleon και θα τιμήσει την εγγύηση της για την οποία φημίζεται. Εμένα μου κακοφάνηκε ομως και είναι δυνάμει πελάτης (ψάχνομαι για αναβάθμιση όπως έχω προαναφερει).

Εχετε εσεις αντίστοιχη εμπειρία; Και σε περίπτωση που χρειαστείς την εγγύηση και εισαι επαρχία, τι παίζει; Γιατί είναι μανίκι ας πούμε να έχεις σκάσει 1,5κ και σε 3 χρόνια να πρέπει να μπεις σε διαδικασίες.

Αν κάποιος γνωρίζει, μου απαντά, ευχαριστώ!

η δική μου ψησταριά ειναι πλέον των 2ετών πλέον...ειναι σε μπαλκόνι...με κουκούλα απο την αρχή...με αρκετά συχνή χρήση (ΣΚ) με πολύωρα ψησίματα...αλλά και με βαρβάτα ψησίματα (για μεγάλες παρέες)...και οχι ιδιαίτερη (απλά τυπική) φροντίδα...

ειναι στην κυριολεξία εξωτερικά όσο και εσωτερικά (πέραν του στρώματος γεύσης :) στον κάδο) δεν έχει το παραμικρό σημάδι, δειχνει σχεδόν σαν καινούργια...δεν έχει δείξει σημάδια φθοράς (οποιουδήποτε είδους)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Αληθώς ο Κυρίως! Περαστικά και σιδερένιος! Με το καλό να παραλάβεις.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε μείγμα είτε προπάνιο. Ο ρυθμιστής που έχει στην συσκευασία είναι στα 30mbar και είναι για μείγμα. Για να χρησιμοποιήσεις προπάνιο, θα χρειαστεί να πάρεις ρυθμιστή στα 37mbar. Το προπάνιο έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα.

Θα ανάψεις στο φουλ τους καυστήρες για 20-25 λεπτά,  ώστε να καούν όλα τα εργοστασιακά έλαια/κατάλοιπα. Θα κλείσεις τους καυστήρες και πριν κρυώσουν εντελώς οι σχάρες, θα τις περάσεις με λίγο, πραγματικό λίγο, ηλιέλαιο και από τις 2 μεριές. Έπειτα θα ανάψεις τους καυστήρες μέχρι τους 180 βαθμούς για περίπου 40 λεπτά. Εάν θέλεις, μπορείς να το επαναλάβεις 1-2 φορές ακόμα.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!Τη μαντεμένια πλάκα που πήρα πρέπει να την κάνω seasoning σε φούρνο ηλεκτρικό η στην ψησταριά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lef79 είπε

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!Τη μαντεμένια πλάκα που πήρα πρέπει να την κάνω seasoning σε φούρνο ηλεκτρικό η στην ψησταριά??

Εάν είναι απλή μαντεμένια ναι, χρειάζεται seasoning. Εάν είναι επισμαλτωμένη όχι. Προσωπικά το seasoning το κάνω στην ψησταριά, όμως μπορείς να το κάνεις και στην ηλεκτρική κουζίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι της napoleon.Σημερα που θα έρθει θα σου πω αν είναι επισμαλτωμενη η όχι.αρα μπορώ το seasoning να το κάνω ταυτόχρονα και για σχάρα και για πλάκα,εφόσον είναι και αυτή μαντεμένια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, lef79 είπε

Είναι της napoleon.Σημερα που θα έρθει θα σου πω αν είναι επισμαλτωμενη η όχι.αρα μπορώ το seasoning να το κάνω ταυτόχρονα και για σχάρα και για πλάκα,εφόσον είναι και αυτή μαντεμένια?

Η Napoleon έχει και τις 2 επιλογές

Χωρίς επισμάλτωση

https://www.skroutz.gr/s/23289446/Napoleon-Αντικολλητική-Πλάκα-Ψησίματος-Διπλής-Όψης-με-Μαντεμένια-Λεία-Επιφάνεια-για-Rogue-425-45x29-8x2εκ-56425.html

Με επισμάλτωση

https://www.skroutz.gr/s/26703044/Napoleon-Πλάκα-Ψησίματος-Διπλής-Όψης-με-Μαντεμένια-Λεία-Ραβδωτή-Επιφάνεια-45x33x2εκ-56426.html

Η επισμαλτωμένη καθαρίζεται και πολύ πιο εύκολα. Χρησιμοποείς ζεστό νερό με μία ξύστρα για κεραμικές εστίες, σκουπίζεις με μία πετσέτα ή χαρτί κουζίνας και είσαι έτοιμος. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάποια παραπάνω διαδικασία, όπως στην απλή μαντεμένια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

η δική μου ψησταριά ειναι πλέον των 2ετών πλέον...ειναι σε μπαλκόνι...με κουκούλα απο την αρχή...με αρκετά συχνή χρήση (ΣΚ) με πολύωρα ψησίματα...αλλά και με βαρβάτα ψησίματα (για μεγάλες παρέες)...και οχι ιδιαίτερη (απλά τυπική) φροντίδα...

ειναι στην κυριολεξία εξωτερικά όσο και εσωτερικά (πέραν του στρώματος γεύσης :) στον κάδο) δεν έχει το παραμικρό σημάδι, δειχνει σχεδόν σαν καινούργια...δεν έχει δείξει σημάδια φθοράς (οποιουδήποτε είδους)...

Ευχαριστώ για την απάντηση! Γι’ αυτό ρωτάω κι εδώ γιατί ξέρω οτι υπάρχουν Napoleonάδες 😅 Είναι λογικό στα πολλά κομμάτια να υπάρχουν και κάποια ελαττωματικά και εφόσον υπάρχει καλή εγγύηση δεν έχεις τόσο άγχος. (Επισης είναι γνωστό ότι συνηθως αυτοί που είναι ευχαριστημένοι δε θα μπουν να γράψουν όσο οι «δυσαρεστημένοι»)

Ποια έχεις αν επιτρέπεται φίλε μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...