Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Δυστυχώς όχι, ειδικά και με την τιμή που είχε. Η Tomahawk άρεσε πολύ περισσότερο, σε όλους.

Ακριβώς το ίδιο και απο εμένα με το συγκεκριμένο που είχα δοκιμάσει...και ακριβό και υπολοιπόταν απο γεύση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Πήρα την κλασική από τα Leroy και μόλις την έστησα.

Η πρώτη μου όποτε έχω τις εξής απορίες.

1. Τα "καπάκια" που μπαίνουν πάνω από τους καυστηρες είναι έτσι χύμα; πρέπει να βιδωθουν?

2. Με τη φιάλη στο συνημμένο θα είμαι κομπλέ; Τι άλλο θα χρειαστώ; 

3. Δείτε λίγο την συνημμένη 2. Αν καταλαβαίνω καλά εννοεί να κόψω το tire up και να βιδωσω την άκρη που έχει και να αφήσω υποδοχή για τη φιάλη. Σωστά; 

IMG_0122.jpeg

IMG_0125.jpeg

Επεξ/σία από michkal91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, michkal91 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Πήρα την κλασική από τα Leroy και μόλις την έστησα.

Η πρώτη μου όποτε έχω τις εξής απορίες.

1. Τα "καπάκια" που μπαίνουν πάνω από τους καυστηρες είναι έτσι χύμα; πρέπει να βιδωθουν?

2. Με τη φιάλη στο συνημμένο θα είμαι κομπλέ; Τι άλλο θα χρειαστώ; 

3. Δείτε λίγο την συνημμένη 2. Αν καταλαβαίνω καλά εννοεί να κόψω το tire up και να βιδωσω την άκρη που έχει και να αφήσω υποδοχή για τη φιάλη. Σωστά; 

IMG_0122.jpeg

IMG_0125.jpeg

1. οι φλογοκρυπτες μπαίνουν χωρίς βιδωμα και καλύπτουν τους καυστηρες

2.  Θέλεις ρυθμιστή πίεσης κατάλληλο για τις φιάλες coral prime. Μπαίνει κουμπωτός και το κυριότερο ειναι το χαμηλό βάρος της φιάλης και η ευκολία στην αλλαγή φιάλης. 
3.  Εκεί θα συνδέσεις το λάστιχο με τον ρυθμιστή της φιάλης. Δεν ξέρω αν θέλει κόψιμο το tire up δεν μπορώ να καταλάβω από το σχέδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους

Δυστυχως ο πισω καυστηρας της Spirit 310 παρεδωσε πνευμα και πλεον η φλογα δεν φτανει μετα τον πρωτο καυστηρα στους υπολοιπους.

Θα τηλεφωνησω αυριο στο καταστημα αγορας για αντικατασταση εντος εγγυησης.

Ειχε κανεις παρομοια εμπειρια ; Κ αν ναι ποσο καιρο εκανε να επιλυθει το ζητημα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Καλησπερα σε ολους

Δυστυχως ο πισω καυστηρας της Spirit 310 παρεδωσε πνευμα και πλεον η φλογα δεν φτανει μετα τον πρωτο καυστηρα στους υπολοιπους.

Θα τηλεφωνησω αυριο στο καταστημα αγορας για αντικατασταση εντος εγγυησης.

Ειχε κανεις παρομοια εμπειρια ; Κ αν ναι ποσο καιρο εκανε να επιλυθει το ζητημα ;

Δοκίμασες να τον καθαρίσεις;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ilpapacha ναι.

Το προβλημα ειχε παρουσιαστει και παλιοτερα αλλα με καθαρισμο λυθηκε.

Και αυτη τη φορα τον εβγαλα τον καυστηρα τον ετριψα καλα εβαλα και ενα καλαμακι μεσα να παρει το κατι επιπλεον αλλα χωρις αποτελεσμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ritualistic είπε

@ilpapacha ναι.

Το προβλημα ειχε παρουσιαστει και παλιοτερα αλλα με καθαρισμο λυθηκε.

Και αυτη τη φορα τον εβγαλα τον καυστηρα τον ετριψα καλα εβαλα και ενα καλαμακι μεσα να παρει το κατι επιπλεον αλλα χωρις αποτελεσμα.

Δοκίμασε και με σπρέι πεπιεσμένου αέρα. Μπορείς να πας και σε κάποιο βενζινάδικο και να δοκιμάσεις με το μηχάνημα που είναι για τον αέρα στα λάστιχα. Λογικά έχει «βουλώσει» σε κάποιο σημείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,καλησπέρα σε όλους σας και Χριστός Ανέστη!!Με καθυστέρηση ενός ολόκληρου χρόνου, λόγω σοβαρου προβλήματος υγείας που αντιμετώπισα, περιμένω την Τρίτη την rogueb425 rsb.εχω πάρει επίσης την μαντεμένια πλάκα και την πλάκα πίτσας της napoleon.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για το ποια είναι τα βήματα που πρέπει να κάνω μετά τη συναρμολογηση.Δηλαδη τι υγραέριο ταιριάζει σε αυτή την ψησταρια,πως να κάνω seasoning και γενικά ότι μπορεί ο καθένας με βάση την εμπειρία του. Πρώτη φορά ασχολούμαι με υγραέριο! Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, lef79 είπε

,καλησπέρα σε όλους σας και Χριστός Ανέστη!!Με καθυστέρηση ενός ολόκληρου χρόνου, λόγω σοβαρου προβλήματος υγείας που αντιμετώπισα, περιμένω την Τρίτη την rogueb425 rsb.εχω πάρει επίσης την μαντεμένια πλάκα και την πλάκα πίτσας της napoleon.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για το ποια είναι τα βήματα που πρέπει να κάνω μετά τη συναρμολογηση.Δηλαδη τι υγραέριο ταιριάζει σε αυτή την ψησταρια,πως να κάνω seasoning και γενικά ότι μπορεί ο καθένας με βάση την εμπειρία του. Πρώτη φορά ασχολούμαι με υγραέριο! Ευχαριστώ προκαταβολικά 

Αληθώς ο Κυρίως! Περαστικά και σιδερένιος! Με το καλό να παραλάβεις.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε μείγμα είτε προπάνιο. Ο ρυθμιστής που έχει στην συσκευασία είναι στα 30mbar και είναι για μείγμα. Για να χρησιμοποιήσεις προπάνιο, θα χρειαστεί να πάρεις ρυθμιστή στα 37mbar. Το προπάνιο έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα.

Θα ανάψεις στο φουλ τους καυστήρες για 20-25 λεπτά,  ώστε να καούν όλα τα εργοστασιακά έλαια/κατάλοιπα. Θα κλείσεις τους καυστήρες και πριν κρυώσουν εντελώς οι σχάρες, θα τις περάσεις με λίγο, πραγματικό λίγο, ηλιέλαιο και από τις 2 μεριές. Έπειτα θα ανάψεις τους καυστήρες μέχρι τους 180 βαθμούς για περίπου 40 λεπτά. Εάν θέλεις, μπορείς να το επαναλάβεις 1-2 φορές ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Δοκίμασε και με σπρέι πεπιεσμένου αέρα. Μπορείς να πας και σε κάποιο βενζινάδικο και να δοκιμάσεις με το μηχάνημα που είναι για τον αέρα στα λάστιχα. Λογικά έχει «βουλώσει» σε κάποιο σημείο.

Καλημερα καλη εβδομαδα

Ναι αυτο ειναι το θεμα αλλα δεν ειναι λυση να ψαχνω βενζιναδικο μεσα στη νυχτα η οποτε θελησω να ψησω επειδη βουλωσε ο καυστηρας και ενω κανω σωστη συντηρηση.

Και απο τη στιγμη που εχει ξανασυμβει νομιζω πως ειναι λογος αντικαταστασης του ανταλλακτικου εντος εγγυησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Καλησπερα, στην προθερμανση για ψησιμο κρεατος, σε τι θερμοκρασια πρεπει να φτασει η θερμοκρασια?

Μου ειπαν 200c, ισχυει?

250c ειναι το ιδανικο για να εχει πυρωσει η σχαρα και επισης ανοιγοντας να βαλεις τα κρεατα θα εχεις απωλειες οποτε καλο θα ηταν να μην ξεκινησεις παλι απο τους 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Καλημερα καλη εβδομαδα

Ναι αυτο ειναι το θεμα αλλα δεν ειναι λυση να ψαχνω βενζιναδικο μεσα στη νυχτα η οποτε θελησω να ψησω επειδη βουλωσε ο καυστηρας και ενω κανω σωστη συντηρηση.

Και απο τη στιγμη που εχει ξανασυμβει νομιζω πως ειναι λογος αντικαταστασης του ανταλλακτικου εντος εγγυησης.

Δεν το πρότεινα ως οριστική λύση. Το πρότεινα ως λύση για να μπορέσεις να ψήσεις. Όπως και να ‘χει οι καυστήρες χρειάζονται, ανά περιόδους, καθαρισμό/συντήρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ritualistic είπε

250c ειναι το ιδανικο για να εχει πυρωσει η σχαρα και επισης ανοιγοντας να βαλεις τα κρεατα θα εχεις απωλειες οποτε καλο θα ηταν να μην ξεκινησεις παλι απο τους 100.

χμ, οποτε κατι κανω λαθος.

Γιατι οταν ψηνω καλαμακια, απ εξω τα καιει, και μεσα ειναι ωμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...