Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, trelomam είπε

ναι οκ εχεις δικιο..επρεπε να το ειχα σκεφτει οταν ξεκινησα,,,,τωρα πλεον θα περιμενω να βαλω την δευτερη μπουκαλα...και να κρατησω χρονους

Συμφωνω με τον est η rogue με 4 καυστηρες 19kw λεει μεγιστη καταναλωση ~1.3kg την ωρα αρα εσυ με 14kw θα εχεις το πολυ 1kg. Mε 5 κιλα πιστευω οτι θα ψησεις ανετα 4 φορες αν θεωρησουμε οτι εχεις σε καθε ψησιμο μιση ωρα στο φουλ και το πολυ 1 ωρα στη μεση της καταναλωσης και να καταναλωνεις συνολικα 1 κιλο καθε 1.5 ωρες.

Αν βεβαια ψηνεις τιποτα πανσετες-σουβλακια ή ψαρι  που βγαινουν μαζι με την προθερμανση στο μισαωρο θα ψησεις πολυ περισσοτερες φορες.    

Οι 4 φορες που σου λεω θα ηταν 5 με προπανιο. Σε 4 καυστηρες οταν μεινει στη μπουκαλα λιγο κατω απο 1 κιλο μιγμα, τοτε απλα σιγοκαινε, δεν ψηνουν και αυτο το περιπου κιλο δεν λαμβανεται υποψη.

το προπανιο καιγεται με ιδια αποδοση μεχρι το τελευταιο γραμμαριο.

Επεξ/σία από johnniek13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Στις 11/4/2023 στις 7:03 ΜΜ, KAPAKOSTAS είπε

Η σουβλα της napoleon η γνησια ειναι 8mm? Γνωρίζει καποιος

Ειναι εξαγωνη νομιζω.

Εγω παντως μολις ολοκληρωσα την ιδιοκατασκευη της σουβλας για την 525.

Με 65 ευρω αγοραζα ετοιμη με 6χ6 σουβλα οχι ανωξειδωτη και μοτερ 6w.

Αγορασα λοιπον 1 μετρο καρε 10χ10 ανοξ. στα 7 ευρω.

ενα μοτερ ΛΙΑΝΟΣ L802 20W με ρυθμιση 0-18 στρ. 46 ευρω

4 πιρουνες μη ανοξειδωτες 10 ευρω.

και φιλος μου τορνιρησε 2 σημεια στη σουβλα και τα κανε  φ10 για 25mm στα σημεια που παταει η σουβλα.

στο ποτηρακι της σουβλας που ειχε εσωτερικο φ22.5 περασαμε ενα πολυγωνο καρυδακι 3/8 της ιντσας που εχει μεσα τετραγωνο 9.7 χ 9.7. πηραμε με λιμα 3/10 την σουβλα και περασε μεσα.

εφτιαξα και μια βαση (ενα πλαισιακι ξυλινο με μια αλουμινενια πλακα) και βιδωσα το μοτερ και δουλευει τζαμι. και στοιχισε  63 ευρω...

στην πλευρα που εχει το μοτερ η σουβλα κρατιεται στον αερα απο το μοτερ. στην αλλη πλευρα εβαλα ενα ανοξ. λαμακι 2mm εσωτερικα με βιδες στις τρυπες που εχει η rogue και στο πανω μερος εκανα ενα φ10.5 και το εκοψα να γινει μισο. εκει παταει η σουβλα χωρις να ακουμπαει στον καδο της rogue.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα! Ευτυχης ιδιοκτητης Jamestown Knox 4.2 απο τα Praktiker και πρωτη ψησταρια υγραεριου ever. 

Συναρμολογηση σε 2 περιπου ωρες γιατι ημουν και κουρασμενος αλλα ολα πηγαν ρολοι. Πηρα και μια μπουκαλα 10Kg Προπανιου και την συνδεσα επανω ΑΛΛΑ εχω μικρη διαρροη. Διαπιστωση απο μυρωδια αλλα εσταξα και λιγο αφρο απο το σφουγγαρι της κουζινας και ειδα οτι κανει φουσκαλες.

Απο εκει που αγορασα την μπουκαλα μου εδωσαν και ενα τσιμουχακι το οποιο εβαλα στο ρακορακι του σωληνα της ψησταριας. Προσεξα ομως οτι το ρακορακι μεσα εχει λαστιχο. Η ερωτηση μου ειναι χρειαζεται το τσιμουχακι; Τι παιζει να εχω συνδεσει λαθος;; 

Επισης απο τους 4 καυστηρες μονο οι 2 αναβουν αμεσως οι αλλοι 2 πρεπει να τους γυρισεις 3-4 φορες μεχρι να παρουν φλογα και εναν την πρωτη φορα απελπιστηκα και τον αναψα με αναπτηρα...  Ειναι φυσιολογικο αυτο; Παιζει να ειναι πεσμενες οι μπαταριες;

Αυτα.. επανερχομαι με φωτογραφιες απο την σουβλα και αν ολα πανε καλα πρωτο ψησιμο το πασχα κοκορετσακι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gallikan είπε

Καλησπερα στην παρεα! Ευτυχης ιδιοκτητης Jamestown Knox 4.2 απο τα Praktiker και πρωτη ψησταρια υγραεριου ever. 

Συναρμολογηση σε 2 περιπου ωρες γιατι ημουν και κουρασμενος αλλα ολα πηγαν ρολοι. Πηρα και μια μπουκαλα 10Kg Προπανιου και την συνδεσα επανω ΑΛΛΑ εχω μικρη διαρροη. Διαπιστωση απο μυρωδια αλλα εσταξα και λιγο αφρο απο το σφουγγαρι της κουζινας και ειδα οτι κανει φουσκαλες.

Απο εκει που αγορασα την μπουκαλα μου εδωσαν και ενα τσιμουχακι το οποιο εβαλα στο ρακορακι του σωληνα της ψησταριας. Προσεξα ομως οτι το ρακορακι μεσα εχει λαστιχο. Η ερωτηση μου ειναι χρειαζεται το τσιμουχακι; Τι παιζει να εχω συνδεσει λαθος;; 

Επισης απο τους 4 καυστηρες μονο οι 2 αναβουν αμεσως οι αλλοι 2 πρεπει να τους γυρισεις 3-4 φορες μεχρι να παρουν φλογα και εναν την πρωτη φορα απελπιστηκα και τον αναψα με αναπτηρα...  Ειναι φυσιολογικο αυτο; Παιζει να ειναι πεσμενες οι μπαταριες;

Αυτα.. επανερχομαι με φωτογραφιες απο την σουβλα και αν ολα πανε καλα πρωτο ψησιμο το πασχα κοκορετσακι...

Αν εχει λαστιχο αφηνεις μονο το λαστιχο για αρκετες αλλαγες μεχρι να χαλασει. Αν δεν εχει λαστιχο τοτε βαζεις την ροδελα που ειναι σαν πεπιεσμενο χαρτονι η οποια ομως ειναι μιας χρησεως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gallikan είπε

Καλησπερα στην παρεα! Ευτυχης ιδιοκτητης Jamestown Knox 4.2 απο τα Praktiker και πρωτη ψησταρια υγραεριου ever. 

Συναρμολογηση σε 2 περιπου ωρες γιατι ημουν και κουρασμενος αλλα ολα πηγαν ρολοι. Πηρα και μια μπουκαλα 10Kg Προπανιου και την συνδεσα επανω ΑΛΛΑ εχω μικρη διαρροη. Διαπιστωση απο μυρωδια αλλα εσταξα και λιγο αφρο απο το σφουγγαρι της κουζινας και ειδα οτι κανει φουσκαλες.

Απο εκει που αγορασα την μπουκαλα μου εδωσαν και ενα τσιμουχακι το οποιο εβαλα στο ρακορακι του σωληνα της ψησταριας. Προσεξα ομως οτι το ρακορακι μεσα εχει λαστιχο. Η ερωτηση μου ειναι χρειαζεται το τσιμουχακι; Τι παιζει να εχω συνδεσει λαθος;; 

Επισης απο τους 4 καυστηρες μονο οι 2 αναβουν αμεσως οι αλλοι 2 πρεπει να τους γυρισεις 3-4 φορες μεχρι να παρουν φλογα και εναν την πρωτη φορα απελπιστηκα και τον αναψα με αναπτηρα...  Ειναι φυσιολογικο αυτο; Παιζει να ειναι πεσμενες οι μπαταριες;

Αυτα.. επανερχομαι με φωτογραφιες απο την σουβλα και αν ολα πανε καλα πρωτο ψησιμο το πασχα κοκορετσακι...

Καλορίζικη και καλά ψησίματα! Δεν γνωρίζω πως είναι το σύστημα ανάφλεξης της Jamestown, όμως δοκίμασε να καθαρίσεις την ακίδα με ένα σφουγγάρι από την πράσινη μεριά. Επίσης «άφησε» λίγο χρόνο να περάσει ώστε να γεμίσουν οι σωληνώσεις με αέριο, πχ 15-20 δευτερόλεπτα, και μετά γύρνα τον διακόπτη να ανάψεις τους καυστήρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, johnniek13 είπε

Ειναι εξαγωνη νομιζω.

Εγω παντως μολις ολοκληρωσα την ιδιοκατασκευη της σουβλας για την 525.

Με 65 ευρω αγοραζα ετοιμη με 6χ6 σουβλα οχι ανωξειδωτη και μοτερ 6w.

Αγορασα λοιπον 1 μετρο καρε 10χ10 ανοξ. στα 7 ευρω.

ενα μοτερ ΛΙΑΝΟΣ L802 20W με ρυθμιση 0-18 στρ. 46 ευρω

4 πιρουνες μη ανοξειδωτες 10 ευρω.

και φιλος μου τορνιρησε 2 σημεια στη σουβλα και τα κανε  φ10 για 25mm στα σημεια που παταει η σουβλα.

στο ποτηρακι της σουβλας που ειχε εσωτερικο φ22.5 περασαμε ενα πολυγωνο καρυδακι 3/8 της ιντσας που εχει μεσα τετραγωνο 9.7 χ 9.7. πηραμε με λιμα 3/10 την σουβλα και περασε μεσα.

εφτιαξα και μια βαση (ενα πλαισιακι ξυλινο με μια αλουμινενια πλακα) και βιδωσα το μοτερ και δουλευει τζαμι. και στοιχισε  63 ευρω...

στην πλευρα που εχει το μοτερ η σουβλα κρατιεται στον αερα απο το μοτερ. στην αλλη πλευρα εβαλα ενα ανοξ. λαμακι 2mm εσωτερικα με βιδες στις τρυπες που εχει η rogue και στο πανω μερος εκανα ενα φ10.5 και το εκοψα να γινει μισο. εκει παταει η σουβλα χωρις να ακουμπαει στον καδο της rogue.

Βγαλε καμια φωτο η βιντεο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, KAPAKOSTAS είπε

Βγαλε καμια φωτο η βιντεο 

Ενα βιντεο 40 sec 82mb.

H βαση απλα καθεται δεν ειναι βιδωμενη πουθενα.

https://files.fm/u/pc6mssep4

Επεξ/σία από johnniek13
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ! Έβγαλα την τσιμουχα και κούμπωσε άψογα καμία διαρροή. Άνοιξα τέρμα τη μπουκάλα αφησα να γεμίσουν και άναψαν όλες οι εστίες ανετοτατα!!

IMG_20230414_171100_(1080_x_1080_pixel).jpg

IMG_20230414_171135_(1080_x_1080_pixel).jpg

IMG_20230414_171155_(1080_x_1080_pixel).jpg

IMG_20230414_171215_(1080_x_1080_pixel).jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnniek13 είπε

Ενα βιντεο 40 sec 82mb.

H βαση απλα καθεται δεν ειναι βιδωμενη πουθενα.

https://files.fm/u/pc6mssep4

Μπραβο φοβερο.ανεβασε το κ στην ομαδα napoleon sto foubou γτ ρωτανε πολλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KAPAKOSTAS είπε

Μπραβο φοβερο.ανεβασε το κ στην ομαδα napoleon sto foubou γτ ρωτανε πολλοι

ετοιμη λυση και ξεμπερδευεις!!!

https://www.skroutz.gr/s/28218886/Kaiser-Ανοξείδωτη-Σούβλα-Ψησταριάς-για-Κοτόπουλο-με-Μοτέρ-86εκ-03THB1855B.html

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα βαλω αυριο ενα χοιρινο κοντοσουβλι περι τα 3 κιλα. 

χρειαζεται κατα μηκος να βαλω κατι για τα λιπη που θα σταζουν? και αν ναι, μπορω να βαλω αυτα τα αλουμινενια της μιας χρησης?

 

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Θα βαλω αυριο ενα χοιρινο κοντοσουβλι περι τα 3 κιλα. 

χρειαζεται κατα μηκος να βαλω κατι για τα λιπη που θα σταζουν? και αν ναι, μπορω να βαλω αυτα τα αλουμινενια της μιας χρησης?

 

Ναι μπορείς να βάλεις αυτά της 1 χρήσης αλλά θα σου έλεγα χεστηκες :) άσε να πέφτει να καπνίζει κιόλας πιο νόστιμο θα γίνει, βγάλε μπόλικες φωτό την ψησταριά όπως είναι γιατί δεν θα την ξαναδείς έτσι ποτέ , θα λερωθεί και θα την χαρεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...