Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

6 ώρες πριν, johnniek13 είπε

Οπως ανεφερα πριν μερικες μερες, αγορασα την ROGUE 525, την οποια συναρμολογησα προχθες.

ο ρυθμιστης που εχει πανω λέει βουτανιο και 30mbar.

Στις οδηγίες λεει οτι θέλει φιαλη βουτανιο απο 13kg και πάνω και προπανιο απο 6 κιλα και πανω.

13kg βουτανιο απο οτι καταλαβα δεν υπάρχει.

ειχα λοιπον μια φιαλη 10 εκο με περιπου 1 κιλο μεσα που την ειχα βγαλει για αλλαγη απο την μικρη ψησταρια με 2 καυστηρες που έχω και ειπα να την βαλω στη Napoleon για  να κανω την πρωτη καυση. Δουλεψε 4-5 λεπτα να παει η θερμοκρασια μεχρι 230 και μετα φαινοταν οτι δεν ανεβαζε πλεον και οι καυστηρες απλα σιγοκαιγαν (δεν εκανε διαφορα το min με max στα κουμπια).

Την βγαζω και την ζυγιζω και φαινεται πως ειχε μεσα περιπου 1 κιλο ακομα.

Παω σε καταστημα που εχει και εμπορευεται  μονο φιαλες υγραεριου και εξαρτηματα πανω απο 40 χρονια στην πολη.

Του λεω γιατι να βαλω προπανιο και γιατι 37mbar? Μου ειπε:

1. το προπανιο θα καει σχεδον μεχρι και τα τελευταια γραμμαρια με την ιδια αποδοση και ειναι πιο καθαρο και στην καυση και στα καταλοιπα.

2. Θα δουλεψει και με 30mbar το προπανιο αν για 4 καυστηρες εχω 1.5 kg/h ρυθμιστη, αλλα η μεγαλη διαφορα ειναι οτι ο 37mb εχει φτιαχτει για πιεσεις ΕΙΣΟΔΟΥ μεγαλυτερες γιατι το προπανιο εχει πολυ μεγαλυτερη πιεση στη φιαλη. 

τιμή coral βουτ=20 και προπανιο 21.5.

Συμπερασμα το προπανιο ειναι 7% ακριβοτερο αλλα αν καιγεται ολο και εχει και μεγαλυτερη θερμογονο μαλλον βγαινει φτηνοτερο.

Εχει καποιος δοκιμασμενο ρυθμιστη 37mbar?

Να πάω εδω? Thermogatz Ρυθμιστής Υγραερίου Χαμηλής Πίεσης Σταθερός Παροχής 1.5 kg/h 01.110.075 | Skroutz.gr

Για ρυθμιστή, προτίμησε GOK, RECA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Για ρυθμιστή, προτίμησε GOK, RECA.

αυτος?

Ρυθμιστής Αερίου Χαμηλής Πίεσης 1.5 Kg Ρυθμιζόμενος (tsakalos.expert)

Αλλα πως ρυθμιζεται? εχει 3-4 θεσεις ή πας τυφλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εχω μια coral prime (την γκρι) 10αρα.
Αλλα μου φαινεται οτι ο μετρητης δεν δειχνει την σωστη σταθμη. Την εβαλα πανω στην ζυγαρια και μου βγαζει 7 κιλα περιπου. Θα ειμαι οκ για ψησιμο αυριο? Αν ξερει καποιος το καθαρο βαρος θα βοηθουσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Andy είπε

Καλησπερα. Εχω μια coral prime (την γκρι) 10αρα.
Αλλα μου φαινεται οτι ο μετρητης δεν δειχνει την σωστη σταθμη. Την εβαλα πανω στην ζυγαρια και μου βγαζει 7 κιλα περιπου. Θα ειμαι οκ για ψησιμο αυριο? Αν ξερει καποιος το καθαρο βαρος θα βοηθουσε

Η prime με περιεχομενο 10kg εχει αποβαρο 6.5 - 6.7 κιλα. 

Αν τωρα η ζυγαρια σου δειχνει 7. τοτε εχει μεσα 300 γραμμαρια και σου φτανει για μιση ωρα το πολυ για 2 καυστηρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, johnniek13 είπε

αυτος?

Ρυθμιστής Αερίου Χαμηλής Πίεσης 1.5 Kg Ρυθμιζόμενος (tsakalos.expert)

Αλλα πως ρυθμιζεται? εχει 3-4 θεσεις ή πας τυφλά.

Το εύρος ρύθμισής του, είναι μικρό. Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει η δυνατότητα ακριβούς ρύθμισης, καθώς δεν υπάρχουν σχετικές ενδείξεις πάνω στον ρυθμιστή. Καλύτερα να προτιμήσεις έναν σταθερό ρυθμιστή.

Ψάρι για λίγο ω3

IMG_3212.jpeg.f93740ecce5ec6d4f861a387ab12e5df.jpeg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Το εύρος ρύθμισής του, είναι μικρό. Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει η δυνατότητα ακριβούς ρύθμισης, καθώς δεν υπάρχουν σχετικές ενδείξεις πάνω στον ρυθμιστή. Καλύτερα να προτιμήσεις έναν σταθερό ρυθμιστή.

Ψάρι για λίγο ω3

IMG_3212.jpeg.f93740ecce5ec6d4f861a387ab12e5df.jpeg

Ωραιος και εγώ τσιπούρες εψησα χτες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Amaretos είπε

Ωραιος και εγώ τσιπούρες εψησα χτες 

Εγώ χθες, χταπόδι και σαρδέλες και σήμερα Κυριακή των Βαϊων, χοιρινές μπριζόλες 😔. Κάπου χάσαμε τη μπάλα 😂.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας, σε ΚΕΝΤΟΝ 4β έχω μπουκάλα κοκκινη coral prime τη ζύγισα και έχει 11.8 αρα 11.8-6,7=5.1 κιλα μιγμα ξερει κανεις που εχει τη συγκεκριμενη ψησταρια (λογω ιδιας καταναλαωσης το λεω) πόση ώρα ακόμα ψήσιμο μπορεί να κάνει; ειναι η πρώτη μου ψησταρια και η πρωτη μπουκαλα...δεν εχω εμπειρια και φυσικα ρωτα αν καποιος ξερει απο εμπειρια...οχι για να τζογαρω μεχρ το τελευταιο λεπτο....αχαχαχαχαχ και να μεινω με τα κρεατικα αψητα στη σχαρα....ευχαριστώ ή αν καποιος εχει υπολογισει εστω και σε αλλη ψησταρια περιπου τον χρονο σε σχεση με το βαρος του καυσιμου. δηαλδη ας που 1 ωρα = χχχ βαρος κτλπ....για να εχω μια ιδεα τι να περιμενω Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, trelomam είπε

καλημέρα σας, σε ΚΕΝΤΟΝ 4β έχω μπουκάλα κοκκινη coral prime τη ζύγισα και έχει 11.8 αρα 11.8-6,7=5.1 κιλα μιγμα ξερει κανεις που εχει τη συγκεκριμενη ψησταρια (λογω ιδιας καταναλαωσης το λεω) πόση ώρα ακόμα ψήσιμο μπορεί να κάνει; ειναι η πρώτη μου ψησταρια και η πρωτη μπουκαλα...δεν εχω εμπειρια και φυσικα ρωτα αν καποιος ξερει απο εμπειρια...οχι για να τζογαρω μεχρ το τελευταιο λεπτο....αχαχαχαχαχ και να μεινω με τα κρεατικα αψητα στη σχαρα....ευχαριστώ ή αν καποιος εχει υπολογισει εστω και σε αλλη ψησταρια περιπου τον χρονο σε σχεση με το βαρος του καυσιμου. δηαλδη ας που 1 ωρα = χχχ βαρος κτλπ....για να εχω μια ιδεα τι να περιμενω Ευχαριστώ

Σύμφωνα με τη συνολική ισχύ της ψησταριάς σου (14KW) θα έπρεπε να υπολογίσεις 1 ώρα ανά κιλό αερίου με τους καυστήρες στο φουλ. Όπως καταλαβαίνεις, αυτό δεν πρόσκειται να συμβεί στην πράξη οπότε έχεις ανάλογα, πολύ περισσότερο διαθέσιμο χρόνο ψησίματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trelomam είπε

καλημέρα σας, σε ΚΕΝΤΟΝ 4β έχω μπουκάλα κοκκινη coral prime τη ζύγισα και έχει 11.8 αρα 11.8-6,7=5.1 κιλα μιγμα ξερει κανεις που εχει τη συγκεκριμενη ψησταρια (λογω ιδιας καταναλαωσης το λεω) πόση ώρα ακόμα ψήσιμο μπορεί να κάνει; ειναι η πρώτη μου ψησταρια και η πρωτη μπουκαλα...δεν εχω εμπειρια και φυσικα ρωτα αν καποιος ξερει απο εμπειρια...οχι για να τζογαρω μεχρ το τελευταιο λεπτο....αχαχαχαχαχ και να μεινω με τα κρεατικα αψητα στη σχαρα....ευχαριστώ ή αν καποιος εχει υπολογισει εστω και σε αλλη ψησταρια περιπου τον χρονο σε σχεση με το βαρος του καυσιμου. δηαλδη ας που 1 ωρα = χχχ βαρος κτλπ....για να εχω μια ιδεα τι να περιμενω Ευχαριστώ

Δυστυχώς δεν μπορεί κάποιος να σου απαντήσει με ακρίβεια σε αυτό το ερώτημα. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις μια δεύτερη μπουκάλα.

Από την στιγμή πάντως που έχεις καταναλώσει ήδη την μισή ποσότητα, με βάση αυτά που αναφέρεις, μπορείς να υπολογίσεις πόσο, περίπου, χρόνος ψησίματος σου απομένει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilpapacha είπε

Δυστυχώς δεν μπορεί κάποιος να σου απαντήσει με ακρίβεια σε αυτό το ερώτημα. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις μια δεύτερη μπουκάλα.

Από την στιγμή πάντως που έχεις καταναλώσει ήδη την μισή ποσότητα, με βάση αυτά που αναφέρεις, μπορείς να υπολογίσεις πόσο, περίπου, χρόνος ψησίματος σου απομένει.

ναι οκ εχεις δικιο..επρεπε να το ειχα σκεφτει οταν ξεκινησα,,,,τωρα πλεον θα περιμενω να βαλω την δευτερη μπουκαλα...και να κρατησω χρονους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...