Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Αναρωτιεμαι αν ειναι λειτουργικο να παταει η σουβλα πανω σε 2 βασεις (π.χ. απο MDF) που δεν ειναι βιδωμενες στην ψησταρια (λαμακια) και δεν θα ζεσταινονται αλλα πατανε σταθερα πανω στα 2 πλαινα ραφια της rogue σε αποσταση 1cm απο το πλαινο του καπακιου. Αυτες θα μπορουσαν να εχουν 2 ρουλεμαν η καθε μια και η σουβλα να γυριζει πανω εκει ενω η δεξια βαση θα ειχε και το στηριγμα για το μοτερ/αντιροπη.

π.χ. κατι τετοιο. με κοκκινο ρουλεμαν και τορνιρισμενη σουβλα 10χ10 σε φ10 σε εκεινο το σημειο.

image.png.dfe945099534428fea44cead00731f1a.png

Απο την μια μερια εκει που ειναι το μοτερ ΔΕΝ παταει ετσι και αλλιως, αφου την κραταει το μοτερ, μονο το απεναντι σε νοιαζει. Ειτε βαλεις μοτερακι που βιδωνει με καποια βαση στη ψησταρια, ειτε βαλεις ενα μοτερ ασχετο και το ακουμπησεις διπλα στο ραφι με τακους/τουβλα/βιβλια whatever δεν ακουμπαει. Απλα καντε ενα στρογγυλεμα στην αλλη ακρη, δεν θελει πολυ επιστημη :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

24 λεπτά πριν, Merlin_o_magos είπε

Καλησπέρα παιδιά , 

 

Μόλις παρέλαβα την Weber Spirit ΙΙ και ψάχνω λίγο τις coral gas . Η prime coral gas κάνει ή χρειάζεται να αλλάξω κάτι ? Γνωρίζει κανείς ? πρώτη φορά παίρνω οπότε ψάχνομαι μην γίνει κάποιο λάθος . 

 

Ευχαριστώ 

Welcome to the club!

Ως προς το ερώτημά σου, θα σου πω ότι το παρελθόν και λογικά ισχύει και τώρα, έδινες την παλιά σου φιάλη στη Shell και στην αντικαταστούσε με την ακριβότερη prime χωρίς πρόσθετη επιβάρυνση. Μπορείς να ρωτήσεις σε ένα πρατήριο Shell αν αυτό ισχύει ακόμα.

Σε θετική περίπτωση και με δεδομένο ότι η ψησταριά σου διαθέτει ήδη τον κλασσικό ρυθμιστή, θα σου πρότεινα να πάρεις μια κλασσική φιάλη και να την δουλέψεις μέχρι να εξαντληθεί το αέριο της. Στη συνέχεια αν θελήσεις να μεταπηδήσεις σε prime και κατασταλάξεις στη χρήση μίγματος ή προπανίου, ανταλλάσσεις την αρχική φιάλη σου με την αντίστοιχη prime και το ρυθμιστή της. Σκέψου το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Απο την μια μερια εκει που ειναι το μοτερ ΔΕΝ παταει ετσι και αλλιως, αφου την κραταει το μοτερ, μονο το απεναντι σε νοιαζει. Ειτε βαλεις μοτερακι που βιδωνει με καποια βαση στη ψησταρια, ειτε βαλεις ενα μοτερ ασχετο και το ακουμπησεις διπλα στο ραφι με τακους/τουβλα/βιβλια whatever δεν ακουμπαει. Απλα καντε ενα στρογγυλεμα στην αλλη ακρη, δεν θελει πολυ επιστημη :)

Θα γελάσετε, αλλά εγώ σε αυτή την περίπτωση ( δλδ αγοράς σούβλας χωρίς να έχω στρογγυλέψει τις άκρες, είχα πάρει 2 βάσεις από κουρτινόξυλα μεταλλικά των οποίων ρύθμιζες το ύψος ώστε να τα έχω σαν βάση να πατάει η άκρη της σούβλας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Θα γελάσετε, αλλά εγώ σε αυτή την περίπτωση ( δλδ αγοράς σούβλας χωρίς να έχω στρογγυλέψει τις άκρες, είχα πάρει 2 βάσεις από κουρτινόξυλα μεταλλικά των οποίων ρύθμιζες το ύψος ώστε να τα έχω σαν βάση να πατάει η άκρη της σούβλας.

Ολα γινονται ;) Αρκει να φαμε!!! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Amaretos είπε

Ολα γινονται ;) Αρκει να φαμε!!! 

Και φαντάσου ότι έχω πάρει το ΚΙΤ από την onlyfire εδώ και ένα χρόνο και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, est είπε

Welcome to the club!

Ως προς το ερώτημά σου, θα σου πω ότι το παρελθόν και λογικά ισχύει και τώρα, έδινες την παλιά σου φιάλη στη Shell και στην αντικαταστούσε με την ακριβότερη prime χωρίς πρόσθετη επιβάρυνση. Μπορείς να ρωτήσεις σε ένα πρατήριο Shell αν αυτό ισχύει ακόμα.

Σε θετική περίπτωση και με δεδομένο ότι η ψησταριά σου διαθέτει ήδη τον κλασσικό ρυθμιστή, θα σου πρότεινα να πάρεις μια κλασσική φιάλη και να την δουλέψεις μέχρι να εξαντληθεί το αέριο της. Στη συνέχεια αν θελήσεις να μεταπηδήσεις σε prime και κατασταλάξεις στη χρήση μίγματος ή προπανίου, ανταλλάσσεις την αρχική φιάλη σου με την αντίστοιχη prime και το ρυθμιστή της. Σκέψου το...

Ευχαριστώ παιδιά ! Είναι η πρώτη μου οπότε και δεν έχω κάποια μπουκάλα για αντικατάσταση κτλ . Και έλεγα απλά να πάω απευθείας στην prime με το μείγμα . Λόγο μεγέθους και βάρους κυρίως . 

 

Αυτό που με προβληματίζει μιας που δεν την έχω δει καθόλου κτλ είναι αν κάνει ο ρυθμιστείς κτλ για την weber . Φαντάζομαι πως η prime έρχεται με δικό της ρυθμιστή και αλλάζω τον κλασικό της weber σωστά ? 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Merlin_o_magos είπε

Ευχαριστώ παιδιά ! Είναι η πρώτη μου οπότε και δεν έχω κάποια μπουκάλα για αντικατάσταση κτλ . Και έλεγα απλά να πάω απευθείας στην prime με το μείγμα . Λόγο μεγέθους και βάρους κυρίως . 

 

Αυτό που με προβληματίζει μιας που δεν την έχω δει καθόλου κτλ είναι αν κάνει ο ρυθμιστείς κτλ για την weber . Φαντάζομαι πως η prime έρχεται με δικό της ρυθμιστή και αλλάζω τον κλασικό της weber σωστά ? 

 

Σε prime πρεπει να παρεις τον δικο τους ρυθμιστη και να αντικαταστησεις της weber.

Αν παρεις μειγμα θα παρεις τον 30αρη ρυθμιστη. Αν παρεις προπανιο τον 37αρη ρυθμιστη. Αυτο να προσεξεις μονο.

Παρε μια μπουκαλα για αρχη και σε κανα μηνα παρε και μια δευτερη να εχεις καβατζα για οταν τελειωσει η πρωτη. Μην περιμενεις να τελειωσει και να παραγγειλεις αλλη μπουκαλα ενω εχεις ξεκινησει ψησιμο.

Και για να σε προλαβω ο μετρητης που εχει η coral prime ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΥΠΟΛΛΟΙΠΟ ΤΟΥ ΑΕΡΙΟΥ, δειχνει την πιεση της μπουκαλας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μετρητής της Coral ειναι ενας απο τους μεγαλύτερους urban legends της εποχής μας...

Αντε να βάλω και το οτι οι Weber, Napoleon κτλ ειναι καλύτερες απο τις Exivos...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σε prime πρεπει να παρεις τον δικο τους ρυθμιστη και να αντικαταστησεις της weber.

Αν παρεις μειγμα θα παρεις τον 30αρη ρυθμιστη. Αν παρεις προπανιο τον 37αρη ρυθμιστη. Αυτο να προσεξεις μονο.

Παρε μια μπουκαλα για αρχη και σε κανα μηνα παρε και μια δευτερη να εχεις καβατζα για οταν τελειωσει η πρωτη. Μην περιμενεις να τελειωσει και να παραγγειλεις αλλη μπουκαλα ενω εχεις ξεκινησει ψησιμο.

Και για να σε προλαβω ο μετρητης που εχει η coral prime ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΥΠΟΛΛΟΙΠΟ ΤΟΥ ΑΕΡΙΟΥ, δειχνει την πιεση της μπουκαλας.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια . Αν κατάλαβα καλά δλδ αν πάρω μια οποιαδήποτε κλασσική άλλη μπουκάλα εκτός prime τότε μπορώ να κρατήσω τον ρυθμιστή της weber . 

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει αν αξίζει τελικά να πάρω την prime και όχι μια οποιαδήποτε κλασσική 😛 Δεν βλέπω δλδ κάποιο benefit εκτός ίσως του μεγέθους στα ίδια κιλά με τις άλλες 10άρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Merlin_o_magos είπε

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια . Αν κατάλαβα καλά δλδ αν πάρω μια οποιαδήποτε κλασσική άλλη μπουκάλα εκτός prime τότε μπορώ να κρατήσω τον ρυθμιστή της weber . 

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει αν αξίζει τελικά να πάρω την prime και όχι μια οποιαδήποτε κλασσική 😛 Δεν βλέπω δλδ κάποιο benefit εκτός ίσως του μεγέθους στα ίδια κιλά με τις άλλες 10άρες 

Τα 2 κύρια πλεονεκτήματα της coral prime είναι το βάρος και η ευκολία αλλαγής της. Εάν επιθυμείς να κρατήσεις τον ρυθμιστή που έχεις, μπορείς να πάρεις μία «πλαστική», όπως πχ αυτή που έχει η Πετρογκάζ.

9 ώρες πριν, Merlin_o_magos είπε

Καλησπέρα παιδιά , 

 

Μόλις παρέλαβα την Weber Spirit ΙΙ και ψάχνω λίγο τις coral gas . Η prime coral gas κάνει ή χρειάζεται να αλλάξω κάτι ? Γνωρίζει κανείς ? πρώτη φορά παίρνω οπότε ψάχνομαι μην γίνει κάποιο λάθος . 

 

Ευχαριστώ 

Καλορίζικη και καλά ψησίματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Merlin_o_magos είπε

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια . Αν κατάλαβα καλά δλδ αν πάρω μια οποιαδήποτε κλασσική άλλη μπουκάλα εκτός prime τότε μπορώ να κρατήσω τον ρυθμιστή της weber . 

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει αν αξίζει τελικά να πάρω την prime και όχι μια οποιαδήποτε κλασσική 😛 Δεν βλέπω δλδ κάποιο benefit εκτός ίσως του μεγέθους στα ίδια κιλά με τις άλλες 10άρες 

Απλά αλλάζει χωρίς εργαλείο η coral. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως ανεφερα πριν μερικες μερες, αγορασα την ROGUE 525, την οποια συναρμολογησα προχθες.

ο ρυθμιστης που εχει πανω λέει βουτανιο και 30mbar.

Στις οδηγίες λεει οτι θέλει φιαλη βουτανιο απο 13kg και πάνω και προπανιο απο 6 κιλα και πανω.

13kg βουτανιο απο οτι καταλαβα δεν υπάρχει.

ειχα λοιπον μια φιαλη 10 εκο με περιπου 1 κιλο μεσα που την ειχα βγαλει για αλλαγη απο την μικρη ψησταρια με 2 καυστηρες που έχω και ειπα να την βαλω στη Napoleon για  να κανω την πρωτη καυση. Δουλεψε 4-5 λεπτα να παει η θερμοκρασια μεχρι 230 και μετα φαινοταν οτι δεν ανεβαζε πλεον και οι καυστηρες απλα σιγοκαιγαν (δεν εκανε διαφορα το min με max στα κουμπια).

Την βγαζω και την ζυγιζω και φαινεται πως ειχε μεσα περιπου 1 κιλο ακομα.

Παω σε καταστημα που εχει και εμπορευεται  μονο φιαλες υγραεριου και εξαρτηματα πανω απο 40 χρονια στην πολη.

Του λεω γιατι να βαλω προπανιο και γιατι 37mbar? Μου ειπε:

1. το προπανιο θα καει σχεδον μεχρι και τα τελευταια γραμμαρια με την ιδια αποδοση και ειναι πιο καθαρο και στην καυση και στα καταλοιπα.

2. Θα δουλεψει και με 30mbar το προπανιο αν για 4 καυστηρες εχω 1.5 kg/h ρυθμιστη, αλλα η μεγαλη διαφορα ειναι οτι ο 37mb εχει φτιαχτει για πιεσεις ΕΙΣΟΔΟΥ μεγαλυτερες γιατι το προπανιο εχει πολυ μεγαλυτερη πιεση στη φιαλη. 

τιμή coral βουτ=20 και προπανιο 21.5.

Συμπερασμα το προπανιο ειναι 7% ακριβοτερο αλλα αν καιγεται ολο και εχει και μεγαλυτερη θερμογονο μαλλον βγαινει φτηνοτερο.

Εχει καποιος δοκιμασμενο ρυθμιστη 37mbar?

Να πάω εδω? Thermogatz Ρυθμιστής Υγραερίου Χαμηλής Πίεσης Σταθερός Παροχής 1.5 kg/h 01.110.075 | Skroutz.gr

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Απλά αλλάζει χωρίς εργαλείο η coral. 

Καλημέρα!
Εκτός αυτού, δε χρειάζεται να κάνεις τεστ με σαπουνόνερο για να ελέγξεις τυχόν διαρροές.
Απλά σβήνεις, κλείνεις διακόπτη, ξεκουμπώνεις την άδεια φιάλη, κουμπώνεις την γεμάτη, ανοίγεις διακόπτη, ανάβεις.
Διαδικασία ενός λεπτού το πολύ.
Το μειονέκτημα (αν είναι μειονέκτημα) είναι ότι ο ρυθμιστής της Coral είναι 1,3kg/h ενώ αυτός που είχε πάνω της η Napoleon είναι 1,5kg/h.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Trelloneritis είπε

Καλημέρα!
Εκτός αυτού, δε χρειάζεται να κάνεις τεστ με σαπουνόνερο για να ελέγξεις τυχόν διαρροές.
Απλά σβήνεις, κλείνεις διακόπτη, ξεκουμπώνεις την άδεια φιάλη, κουμπώνεις την γεμάτη, ανοίγεις διακόπτη, ανάβεις.
Διαδικασία ενός λεπτού το πολύ.
Το μειονέκτημα (αν είναι μειονέκτημα) είναι ότι ο ρυθμιστής της Coral είναι 1,3kg/h ενώ αυτός που είχε πάνω της η Napoleon είναι 1,5kg/h.

Δεν νομιζω οτι το αυτοματο κουμπωμα εξασφαλιζει την μη διαρροη. Δεν ξερω πως ακριβως λειτουργει αλλα η βιδωτη συνδεση προυποθέτει ανθρωπινο λαθος για να μην γινει σωστα ενω η κουμπωτη εχει και μηχανικα μερη τα οποια φθειρονται πιθανώς? 

θεωρω λοιπον πως ο ελεγχος με το σαπουνονερο πρεπει να γίνεται παντα.

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...