Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Rabbit30 είπε

Πηρες Traeger!?😋😋. Προσωπικα δεν θα το τυλιγα κατα τα αλλα δειχνει πολυ ωραιο

Οχι στην 525 θα το κάνω...

πιστεύω οτι ΑΝ δεν το σκεπάσεις στους 74 εσωτερική όπως προτεινει και προσθέσεις υγρασία, οταν θα φτάσει στους 92-94 εσωτερική (για να λειώσει) τότε φοβάμαι οτι θα έχει στγνώσει πλήρως...

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

3 ώρες πριν, shodan είπε

Έχω και εγώ αυτή που έβαλε ο φίλος Amaretos για την 425. Μια χαρά λειτουργεί, δοκιμασμένη με ολόκληρο κοτόπουλο, κοντοσούβλι και 1/4 αρνάκι.  
Μικρό τιπ μιας και η σούβλα είναι τετράγωνη. Αν και γυρνούσε μια χαρά χωρίς προβλήματα από την πλευρά που πατάει στην εγκοπή της ψησταριάς βρήκα ένα μικρό κομμάτι σωλήνα ελαφρώς μεγαλύτερο από την σούβλα και κάθε φορά που ψήνω το περνάω από πάνω ώστε να μην έχει καθόλου τριβή. 

Αυτη η σουβλα εχει διατομη 6Χ6mm ή 8Χ8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, shodan είπε

Έχω και εγώ αυτή που έβαλε ο φίλος Amaretos για την 425. Μια χαρά λειτουργεί, δοκιμασμένη με ολόκληρο κοτόπουλο, κοντοσούβλι και 1/4 αρνάκι.  
Μικρό τιπ μιας και η σούβλα είναι τετράγωνη. Αν και γυρνούσε μια χαρά χωρίς προβλήματα από την πλευρά που πατάει στην εγκοπή της ψησταριάς βρήκα ένα μικρό κομμάτι σωλήνα ελαφρώς μεγαλύτερο από την σούβλα και κάθε φορά που ψήνω το περνάω από πάνω ώστε να μην έχει καθόλου τριβή. 

Σωστός εγώ την πήγα σε ένα τορνο και και μου την στρογγυλεψαν 1-2 πόντους φάρδος εκεί που παταει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, KAPAKOSTAS said:

σε napoleon 425 η αλλο μοντελο εχει κανει κανεις καμμια πατεντα με σουβλα leroy η καποια αλλη που κανει περαν της μαμας napoleon?

Aγοράζεις απο Leroy την μεγάλη των 85 cm, πας σε σιδερά να σου φτιάξει τη βάση που παραθέτω και είσαι έτοιμος.

Εναλλακτικά, αντί για σιδερά, πας amazon- ... https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B06WLP68S5/ref=ox_sc_saved_image_1?smid=A1Z68AVNRDTZ1L&psc=1

 

image.png.e2c0745f895011dbc48fa0489ac9dc8c.png

Επεξ/σία από skskre
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Οχι στην 525 θα το κάνω...

πιστεύω οτι ΑΝ δεν το σκεπάσεις στους 74 εσωτερική όπως προτεινει και προσθέσεις υγρασία, οταν θα φτάσει στους 92-94 εσωτερική (για να λειώσει) τότε φοβάμαι οτι θα έχει στγνώσει πλήρως...

Ναι βεβαια αν το κανεις pulled οπως αυτος, εγω το ειπα γιατι δεν το θελω pulled και θελω να εχει τραγανη πετσουλα!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, φουλ αρχάριος εδώ, θέλω να πάρω την πρώτη μου ψησταριά. Κυρίως θα χρησιμοποιηθεί για 2 άτομα, αραιά και που για 4-5. Να περιμένω την τριπλή από το Leroy να μπει σε προσφορά ή να πάρω την 4πλή που την έχει τώρα σε καλή τιμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, steve62742 είπε

Καλησπέρα παιδιά, φουλ αρχάριος εδώ, θέλω να πάρω την πρώτη μου ψησταριά. Κυρίως θα χρησιμοποιηθεί για 2 άτομα, αραιά και που για 4-5. Να περιμένω την τριπλή από το Leroy να μπει σε προσφορά ή να πάρω την 4πλή που την έχει τώρα σε καλή τιμή?

4πλη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, skskre είπε

Aγοράζεις απο Leroy την μεγάλη των 85 cm, πας σε σιδερά να σου φτιάξει τη βάση που παραθέτω και είσαι έτοιμος.

Εναλλακτικά, αντί για σιδερά, πας amazon- ... https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B06WLP68S5/ref=ox_sc_saved_image_1?smid=A1Z68AVNRDTZ1L&psc=1

 

image.png.e2c0745f895011dbc48fa0489ac9dc8c.png

Την πουλανε κ εδω την.βαση αρα με τη βαση κ.την.σουβλα του Λέρου εισαι κομπλε η θελει κ.καμια άλλη πατεντα για να κατσει καλυτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, KAPAKOSTAS said:

Την πουλανε κ εδω την.βαση αρα με τη βαση κ.την.σουβλα του Λέρου εισαι κομπλε η θελει κ.καμια άλλη πατεντα για να κατσει καλυτερα?

Στα 2 σημέια που πατάει η σούβλα στη ψησταριά καλό είναι να τη τροχίσεις λίγο για να στρογγυλέψει και να μην κάνει ζημιά στη ψησταριά στα σημεία εκείνα. Πέραν αυτού είσαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, skskre είπε

Στα 2 σημέια που πατάει η σούβλα στη ψησταριά καλό είναι να τη τροχίσεις λίγο για να στρογγυλέψει και να μην κάνει ζημιά στη ψησταριά στα σημεία εκείνα. Πέραν αυτού είσαι κομπλέ.

Οκ.εχεις καμια φωτο στα σημεια που το έχεις κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KAPAKOSTAS είπε

Οκ.εχεις καμια φωτο στα σημεια που το έχεις κάνει?

θα την βαλεις πανω στην ψησταρια σου και θα σημειωσεις με ενα μαρκαδορο ή μια ταινια τα δυο σημεια που παταει, γιατι καθε ψησταρια ειναι διαφορετικη, και θα την τροχισεις μετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

θα την βαλεις πανω στην ψησταρια σου και θα σημειωσεις με ενα μαρκαδορο ή μια ταινια τα δυο σημεια που παταει, γιατι καθε ψησταρια ειναι διαφορετικη, και θα την τροχισεις μετα

Ακριβως αυτο θα κανεις, δεν υπαρχει κανονας,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναρωτιεμαι αν ειναι λειτουργικο να παταει η σουβλα πανω σε 2 βασεις (π.χ. απο MDF) που δεν ειναι βιδωμενες στην ψησταρια (λαμακια) και δεν θα ζεσταινονται αλλα πατανε σταθερα πανω στα 2 πλαινα ραφια της rogue σε αποσταση 1cm απο το πλαινο του καπακιου. Αυτες θα μπορουσαν να εχουν 2 ρουλεμαν η καθε μια και η σουβλα να γυριζει πανω εκει ενω η δεξια βαση θα ειχε και το στηριγμα για το μοτερ/αντιροπη.

π.χ. κατι τετοιο. με κοκκινο ρουλεμαν και τορνιρισμενη σουβλα 10χ10 σε φ10 σε εκεινο το σημειο.

image.png.dfe945099534428fea44cead00731f1a.png

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά , 

 

Μόλις παρέλαβα την Weber Spirit ΙΙ και ψάχνω λίγο τις coral gas . Η prime coral gas κάνει ή χρειάζεται να αλλάξω κάτι ? Γνωρίζει κανείς ? πρώτη φορά παίρνω οπότε ψάχνομαι μην γίνει κάποιο λάθος . 

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...