Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To κοκορετσι 4 κιλα, ηθελε 2,5 ωρες του και οριακα χωραγε στην ψησταρια. Ιδανικα θελει γυρω στα 3,5 κιλα.

Το κοντοσουβλι 2 κιλα, περιπου 80 λεπτα. Στην χαμηλη θερμοκρασια οι διακοπτες (πηγα να πειραματιστω και μου αρπαξε η δεξια μερια απο το κοκορετσι).

Το αποτελεσμα ηταν οντως αριστο, το κοντοσουβλι σε μαριναδα απο Πεμπτη με γιαουρτι, μουσταρδα, μπαχαρικα, ριγανη Αιτωλοακαρνανιας και αλατι Ιμαλαιων. Βιαστικα λιγο και δεν ειχα πρωι πρωι να βαλω πιπερια και κρεμμυδι αλλα θα οργανωθω καλυτερα την επομενη φορα.

Μοτερ αυτο

https://www.praktiker.gr/p/moter-gia-souvla-220v-135193

με πατεντα για να στερεωθει. Μαλλον θα παω σε αυτο τωρα

https://pyrostia.gr/moter-gia-soybla-kokoretsioy-l06?utm_source=snif.gr&utm_medium=css&utm_campaign=Snif+CSS&utm_source_platform=Snif+CSS&gclid=EAIaIQobChMIs8yuvZSJ_gIVGdvVCh2alQflEAQYBSABEgJZ__D_BwE

Σουβλα μια προχειρη που βρηκα στην Αθηνάς, υπαρχουν βλεπω και κατι ετοιμες λυσεις

https://www.skroutz.gr/s/36713509/Bormann-Lite-BBQ1232-Ανοξείδωτη-Σούβλα-Ψησταριάς-για-Κοτόπουλο-με-Μοτέρ-72εκ-για-BBQ3100-BBQ5000-BBQ5030-BBQ5040.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

2 ώρες πριν, Amaretos είπε

Και εμένα μου συμβαίνει, καθαρίσω καλά και το συρματάκι την μυτούλα και το από κάτω με χαρτί κουζίνας και οινόπνευμα γενικά έχω παρατηρήσει ότι το οινόπνευμα καθαρίζει παρά πολύ καλά τα λίπη. Βάζω άκομα και στο καπάκι εξωτερικά πίσω από το χερούλι και καθαρίζει , το είχα αμελήσει 1 χρόνο και, και το κάτω μέρος από το καπάκι μπροστά ειχε θαμπώσει από την καπνά. Όσο και αν δοκίμαζα με το καθαριστικό της ναπολεον τίποτα. Έλα α δοκιμή με οινόπνευμα και έγινε καθρέφτης. Την πρώτη φορα τι έκανα με πολύ φόβο μήπως πάθει τιποτα αλλά νταξει κυριλέ 

Το δοκίμασα ήδη με οινόπνευμα αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα. Παλιότερα που δεν έδινε καν σπινθήρα το οινόπνευμα είχε κάνει δουλίτσα, τώρα όμως δίνει σπινθήρα αλλά η φλόγα ζορίζεται να ανάψει. Και ακόμα και να ανάψει είναι πολύ αδύναμη, το μήκος της είναι 1-2cm δεν αρκεί για να φτάσει στον καυστήρα ώστε να τον ανάψει. Κάπως έτσι θα έπρεπε να είναι κανονικά

image.png.540f8f71adebd51f1d7d7cbc6346d13e.png 

Αν καταφέρω αύριο θα βγάλω φωτο και τη δική μου να δείτε διαφορά.

Φαντάζομαι θα έχει βουλώσει από κανά σκουπιδάκι το σωληνάκι και με το βουρτσάκι που προσπάθησα να το καθαρίσω να το έσπρωξα ακόμα πιο μέσα. Ξέρει κάποιος αν μπορώ να το βγάλω ώστε να το καθαρίσω πλήρως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katbo είπε

Το δοκίμασα ήδη με οινόπνευμα αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα. Παλιότερα που δεν έδινε καν σπινθήρα το οινόπνευμα είχε κάνει δουλίτσα, τώρα όμως δίνει σπινθήρα αλλά η φλόγα ζορίζεται να ανάψει. Και ακόμα και να ανάψει είναι πολύ αδύναμη, το μήκος της είναι 1-2cm δεν αρκεί για να φτάσει στον καυστήρα ώστε να τον ανάψει. Κάπως έτσι θα έπρεπε να είναι κανονικά

image.png.540f8f71adebd51f1d7d7cbc6346d13e.png 

Αν καταφέρω αύριο θα βγάλω φωτο και τη δική μου να δείτε διαφορά.

Φαντάζομαι θα έχει βουλώσει από κανά σκουπιδάκι το σωληνάκι και με το βουρτσάκι που προσπάθησα να το καθαρίσω να το έσπρωξα ακόμα πιο μέσα. Ξέρει κάποιος αν μπορώ να το βγάλω ώστε να το καθαρίσω πλήρως;

Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις ηλεκτρική σκούπα ή κάποιο ηλεκτρικό σκουπάκι. Από εκεί και πέρα καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με το κατάστημα που την αγόρασες ή/και την αντιπροσωπεία.

23 ώρες πριν, geornirv είπε

Πάντως εγώ μια πέτρα της kaiser που έχω δεν καθαρίζει...την ψηνω μια από πάνω μια από κάτω αλλά δεν καθαρίζει. 

Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω....πως καθαρίζετε την μαντεμένια πλάκα μετά από ψησιμο; Εγώ όταν ψηνω burgers και μπέικον γεμίζει κομματάκια και λίπη. Πως πρέπει να την καθαρισω; Κάνει να την καθαρισω με νερό;

Με ζεστό νερό και μια πλαστική σπάτουλα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το σφουγγάρι από την πράσινη μεριά, με προσοχή. Εάν είναι επισμαλτωμένη, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την ξύστρα για τις κεραμικές εστίες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εις αναζητηση ψησταριας θελω πλεονεκτηματα υπερ επιλογης ψησταριας 3 εστιων αντι 2. Απαιτησεις 3 μελης οικογένειας κατα κύριο λογο με περιορισμο σε χωρο λογω μπαλκονιου.ψηνομαι κ να μπει σουβλα για κοτοπουλο κοντοσουβλι. Δεκτες ολες οι απόψεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KAPAKOSTAS είπε

Εις αναζητηση ψησταριας θελω πλεονεκτηματα υπερ επιλογης ψησταριας 3 εστιων αντι 2. Απαιτησεις 3 μελης οικογένειας κατα κύριο λογο με περιορισμο σε χωρο λογω μπαλκονιου.ψηνομαι κ να μπει σουβλα για κοτοπουλο κοντοσουβλι. Δεκτες ολες οι απόψεις 

Θα έχεις μεγαλύτερη ευελιξία στο ψήσιμο, έμμεσο-άμεσο. Εφόσον υπάρχει και η διαφορά στις διαστάσεις του κυρίως χώρου ψησίματος, θα μπορείς να βάλεις και περισσότερο κρέας στην σούβλα, που σε ενδιαφέρει ως ψήσιμο. Για τον χώρο που είναι περιορισμένος, μπορείς να μην τοποθετήσεις ένα ή και τα 2 πλαϊνά ράφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2023 στις 7:08 ΠΜ, prapasgiorgos είπε

Το θέμα είναι με έναν ρυθμιζόμενο ρυθμιστή κοκκινο της coral με βαλβίδα από πάνω που μου δώσανε στη σελ στην αρχή τους έπιανε τους 300 αλλά δεν δούλευε σωστά. Αν χαμήλωμα την ένταση από τους διακόπτες στο τέρμα εσβηναν, στη μέση παρπαριζαν. Παιδεύτηκα αλλά άκρη δεν έβγαζα. Μετά παρήγγειλα τον σταθερό τον γκρι της Coral για το προπάνιο εκεί δεν είχα παρπαρίσματα και τέτοια αλλά πάει μέχρι 250. Για αυτό με κάνει εντύπωση. 

Κατά αρχήν οι 250° είναι μια χαρά  , σε σχέση με αυτήν που συγκρίνεις η διαφορά τους είναι η απουσία του φλογοκρυπτη (αφού είναι ενσωματωμένος  κατά κάποιο τρόπο στη σχάρα) και είναι λογικό να έχει μεγαλύτερη ονομαστική θερμοκρασία η οποία όμως δεν έχει και μεγάλη σημασία

Τώρα σε ότι αφορά τι μπορεί να φταίει που δεν ανεβάζει θερμοκρασία είναι πολλοί οι παράγοντες ξεκινώντας από την θερμοκρασία περιβάλλοντος , το αέριο που χρησιμοποιείται, η στάθμη του αερίου, ο ρυθμιστής πίεσης , ακόμη και εάν φυσάει αέρας και πόσο επηρεάζεται από αυτόν , όλα αυτά όμως θα τα βρεις με τον καιρό 

 

Στις 1/4/2023 στις 10:46 ΠΜ, Evgenios_V είπε

Καλημέρα σας αγαπητοί...!!!

Το βάζω εδώ πριν σηκώσω αγγελία σε γνωστό σάιτ και FB.

Πωλείται Napoleon 525 (4+1 όχι infrared) 2 ετών καλοχρησιμοποιημενη...δλδ πολλά ψησίματα αλλά σε άριστη κατάσταση με ένα καλό καθάρισμα θα λάμπει σαν καινούργια ... πάντα με κάλυμμα από την πρώτη στιγμή...

Μαζί δίνονται βούρτσες κτλ για να ξεκινήσετε απευθείας τα ψησιματα...στον δρόμο για το σπίτι παίρνετε μια μπουκάλα και είστε κομπλέ...

Δεν αποσυναρμολογείται οπότε θα χρειαστεί να έρθετε αντίστοιχο όχημα...για την μεταφορά... Βρίσκεται στον 4ο οπότε θα βάλω ένα χεράκι βοήθειας...

Τιμή για εδώ 500€

 

Λογος πωλήσεις θέλω να ανέβαινω κατηγορία...οοοτε θα πάω σε exivos...

Ε, λογικό το βρίσκω θα σου έλεγα μάλιστα να πας κατευθείαν εδώ  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0cL22acSBhkrXVdj8hzXzbG79PZaU3BZCTVjwxTekWPmV1M4Y5Qb8RdKwRb2aG3FHl&id=100057033866612

😋😋

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, KAPAKOSTAS είπε

Εις αναζητηση ψησταριας θελω πλεονεκτηματα υπερ επιλογης ψησταριας 3 εστιων αντι 2. Απαιτησεις 3 μελης οικογένειας κατα κύριο λογο με περιορισμο σε χωρο λογω μπαλκονιου.ψηνομαι κ να μπει σουβλα για κοτοπουλο κοντοσουβλι. Δεκτες ολες οι απόψεις 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602

Δες παραπανω για σουβλα για κοτοπουλο\κοντοσουβλι\κοκορετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δυο ερωτήσεις να κάνω κι εγώ σαν νέος στο χώρο.

Είναι καλύτερη η Kenton NATERIALαπό το Leroy ή η Jamestown από Praktiker και σαν επέκταση της ερώτησης αυτή με τους 3 ή με 4 καυστήρες. Ρωτάω γιατί βλέπω ότι το Leroy έχει σε προσφορά αυτήν με τους 4 καυστήρες στα 239 και το σκέφτομαι σοβαρά να την πάρω σαν πρώτη μου ψησταριά.

Σαν δεύτερο ερώτημα θα ήθελα να βάλω σε σύγκριση δυο φορητές ψησταριές για κάμπινγκ. Είναι η weber Q1200 και η Napoleon TravelQ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johni41 είπε

Καλησπέρα, αυτό το θερμόμετρο πώς σας φαίνεται; 

https://www.e-shop.gr/psifiako-thermometro-kreatosxronometro-koyzinas-egxromi-othoni-afis-life-well-done-p-HAP.261944

10 + 3 μεταφορικα στο σκρουτζ με πολλες αρνητικες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tkappas είπε

Παιδιά δυο ερωτήσεις να κάνω κι εγώ σαν νέος στο χώρο.

Είναι καλύτερη η Kenton NATERIALαπό το Leroy ή η Jamestown από Praktiker και σαν επέκταση της ερώτησης αυτή με τους 3 ή με 4 καυστήρες. Ρωτάω γιατί βλέπω ότι το Leroy έχει σε προσφορά αυτήν με τους 4 καυστήρες στα 239 και το σκέφτομαι σοβαρά να την πάρω σαν πρώτη μου ψησταριά.

Σαν δεύτερο ερώτημα θα ήθελα να βάλω σε σύγκριση δυο φορητές ψησταριές για κάμπινγκ. Είναι η weber Q1200 και η Napoleon TravelQ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Είναι εφάμιλλης κατασκευής. Η Jamestown έχει πλαϊνό μάτι συμβατικό/infrared, σε κάποια μοντέλα τζάμι στο καπάκι και led στα κουμπιά. Η Kenton είναι μια τίμια επιλογή. Την έχουν πολλά παιδιά και είναι ευχαριστημένοι. Εφόσον έχεις τον απαραίτητο διαθέσιμο χώρο, καλύτερα να επιλέξεις αυτή με τους 4 καυστήρες.

 

Για Weber Q και Napoleon Travelq, δες ένα παλαιότερο ποστ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2023 στις 10:20 ΜΜ, gianno1 είπε

Ευχαριστώ , Την έχεις χρησιμοποιήσει ή την έχει κάποιος γνωστός σου ;

Την έχω εγώ φίλε μου και νομίζω ότι τώρα είναι στα 230 περίπου. Σε αυτά τα λεφτά δεν νομίζω να βρεις κάτι καλύτερο. Μην το σκέφτεσαι πολύ χτύπα την.

Στις 1/4/2023 στις 2:35 ΜΜ, Fotis_Greece είπε

Αμα εισαι απο Αιτωλοακαρνανία!!!!

IMG_20230401_143457.jpg

Θέλω να βρω τρόπο και εγώ για να βάλω σούβλα αλλά σκέφτομαι να βάλω ρουλεμάν και να μην γυρνάει έτσι σκέτο πάνω στο πλαϊνό. Δεν σου έκανε ζημιά έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, ουτε το χρωμα δε γρατσουνισε. Και εγω σκεφτηκα κατι σε ρουλεμαν αλλα δεν αξιζει. Ισως εαν ξαναπερασω απο Σπυρου Πατση που ειναι ολα μαζεμενα τα καταστηματα με εργαλεια να εντοπισω κατι, αλλα και πως θα στερεωθει το ρουλεμαν εκει πανω??

Για τον φιλο που ρωτησε για θερμομετρο, ολα αυτα τα φθηνα κινεζικα ειναι τα ιδια χαλια, μονο Thermapen αξιζει (αλλα κοστιζει κιολας)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fotis_Greece είπε

Οχι, ουτε το χρωμα δε γρατσουνισε. Και εγω σκεφτηκα κατι σε ρουλεμαν αλλα δεν αξιζει. Ισως εαν ξαναπερασω απο Σπυρου Πατση που ειναι ολα μαζεμενα τα καταστηματα με εργαλεια να εντοπισω κατι, αλλα και πως θα στερεωθει το ρουλεμαν εκει πανω??

Για τον φιλο που ρωτησε για θερμομετρο, ολα αυτα τα φθηνα κινεζικα ειναι τα ιδια χαλια, μονο Thermapen αξιζει (αλλα κοστιζει κιολας)

Επειδή έχει τρύπες για την δικιά της βάση, σκέφτομαι να κάνω δικιά μου βάση και να κολλήσω ρουλεμάν εκεί. Αν το κάνω θα βάλω φωτό.

Επεξ/σία από jimgoodman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...