Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Καλορίζικη και καλά ψησίματα!

Το προπάνιο είναι καλύτερη επιλογή για χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα. Για να χρησιμοποιήσεις προπάνιο, θα χρειαστεί να πάρεις ρυθμιστή στα 37mbar. Αυτός που έχεις την συσκευασία είναι στα 30mbar και είναι για μείγμα.

Εκτος απο τα παραπάνω εχω την εντυπωση οτι οι 30Mbar δίνουν μεχρι 1.3 κιλα αεριο την ωρα ενω οι 37 δινουν 1.5 κιλα. Με 4 μεγαλους καυστηρες δεν ειναι καλυτερα τα 37mbar?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

8 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Εκτος απο τα παραπάνω εχω την εντυπωση οτι οι 30Mbar δίνουν μεχρι 1.3 κιλα αεριο την ωρα ενω οι 37 δινουν 1.5 κιλα. Με 4 μεγαλους καυστηρες δεν ειναι καλυτερα τα 37mbar?

Αυτό ισχύει για τους ρυθμιστές της coral prime. Ο ρυθμιστής που έχει στην συσκευασία είναι 1,5kg/h.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2023 στις 11:29 ΠΜ, vfan είπε

Καλημέρα για τις πέτρες για πίτσα του Lidl, έχει κανείς άποψη.

Τις βρήκα σε Lidl στο Ηράκλειο σε τιμή 8€

διάμετρο 38Cm ή 30x38cm

Ευχαριστώ

Βασίλης

 

υπαρχει λινκ μπας και την βρω και σε αλλο καταστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , θα ήθελα να μου προτείνει οποίος γνωρίζει μια αξιόπιστη ψησταριά υγραερίου . Την χρειάζομαι για μπαλκόνι , να μπορεί να εξυπηρετήσει σίγουρα  4-5 άτομα , τιμή μέχρι 350-400. Ευχαριστώ. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

κανε την με ενα νωπο πανι τωρα και βαλε την μεσα στην ψησταρια να καψει καλα. Καθε φορα θα ψηνεις απο την αναποδη πλευρα και θα καθαριζει μονη της. Μην περιμενεις να ειναι σαν καινουρια ποτε ξανα. Αλλα και να πεσουν πανω υλικα και να γινει χαμος μην τρελαθεις, ασε την να καψει καλα και θα καθαρισει μονη της.

Πάντως εγώ μια πέτρα της kaiser που έχω δεν καθαρίζει...την ψηνω μια από πάνω μια από κάτω αλλά δεν καθαρίζει. 

Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω....πως καθαρίζετε την μαντεμένια πλάκα μετά από ψησιμο; Εγώ όταν ψηνω burgers και μπέικον γεμίζει κομματάκια και λίπη. Πως πρέπει να την καθαρισω; Κάνει να την καθαρισω με νερό;

Επεξ/σία από geornirv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2023 στις 10:11 ΠΜ, ηνίοχος είπε

αυτό  ξεκάθαρα είναι κάποιου είδους επίστρωση ή και χρώμα  που εφυγε  με τη χρήση κάποιου διαλύτη ,  δεν ξέρω αν περιλαμβάνεται  μέσα στην εγγύηση  , σίγουρα όμως θα πρέπει να αφαιρεθεί   για να μην φτάσει να το βρήσκεις στο φαγητό σου

δεν νομίζω οτι υπάρχει  κάτι λάθος ,  είναι δυο διαφορετικές ψησταριές  και είναι λογικό  να  δείχνουν διαφορετικές  ενδεικτικές  θερμοκρασίες ,  για να κάνεις σωστή συγκριση  θα πρέπει να μετρήσεις την θερμοκρασία στην επιφάνεια της σχάρας  ή ακόμη ποιο ευκολα  τον χρόνο  ψησίματος  που τελικά αυτό είναι που μας ενδιαφέρει
 

Το θέμα είναι με έναν ρυθμιζόμενο ρυθμιστή κοκκινο της coral με βαλβίδα από πάνω που μου δώσανε στη σελ στην αρχή τους έπιανε τους 300 αλλά δεν δούλευε σωστά. Αν χαμήλωμα την ένταση από τους διακόπτες στο τέρμα εσβηναν, στη μέση παρπαριζαν. Παιδεύτηκα αλλά άκρη δεν έβγαζα. Μετά παρήγγειλα τον σταθερό τον γκρι της Coral για το προπάνιο εκεί δεν είχα παρπαρίσματα και τέτοια αλλά πάει μέχρι 250. Για αυτό με κάνει εντύπωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gianno1 είπε

Ευχαριστώ , Την έχεις χρησιμοποιήσει ή την έχει κάποιος γνωστός σου ;

Ναι, για τα λεφτά της είναι απλά άψογη. Τη βγάζει σε προσφορά συχνά, την είχα πάρει στο τελευταίο BF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας αγαπητοί...!!!

Το βάζω εδώ πριν σηκώσω αγγελία σε γνωστό σάιτ και FB.

Πωλείται Napoleon 525 (4+1 όχι infrared) 2 ετών καλοχρησιμοποιημενη...δλδ πολλά ψησίματα αλλά σε άριστη κατάσταση με ένα καλό καθάρισμα θα λάμπει σαν καινούργια ... πάντα με κάλυμμα από την πρώτη στιγμή...

Μαζί δίνονται βούρτσες κτλ για να ξεκινήσετε απευθείας τα ψησιματα...στον δρόμο για το σπίτι παίρνετε μια μπουκάλα και είστε κομπλέ...

Δεν αποσυναρμολογείται οπότε θα χρειαστεί να έρθετε αντίστοιχο όχημα...για την μεταφορά... Βρίσκεται στον 4ο οπότε θα βάλω ένα χεράκι βοήθειας...

Τιμή για εδώ 500€

 

Λογος πωλήσεις θέλω να ανέβαινω κατηγορία...οοοτε θα πάω σε exivos...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα τον γενικο καθαρισμό που έκανα στην Napoleon μου, βλεπω τώρα οτι ο δεξιά καυστήρας δεν αναβει. Σπιθα βγαζει κανονικα, απλα η φλογα του jetfire ειναι πολυ αδύναμη και δεν αρκεί να αναψει ο καυστηρας. Μετα απο λιγο παίρνει απο τους αλλους βεβαια αλλα αν θελω να αναψω μονο τον δεξιά δεν μπορω. Αλλαξα επισης θεση στους καυστηρες, καθαρισα και με το ειδικο βουρτσακι την τρυπα του jetfire αλλα χωρις αποτελεσμα. Ξέρετε αν βγαινει ολο το  σωληνακι του jetfire μηπως το καθαρισω; Καμια αλλη ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, katbo είπε

Μετα τον γενικο καθαρισμό που έκανα στην Napoleon μου, βλεπω τώρα οτι ο δεξιά καυστήρας δεν αναβει. Σπιθα βγαζει κανονικα, απλα η φλογα του jetfire ειναι πολυ αδύναμη και δεν αρκεί να αναψει ο καυστηρας. Μετα απο λιγο παίρνει απο τους αλλους βεβαια αλλα αν θελω να αναψω μονο τον δεξιά δεν μπορω. Αλλαξα επισης θεση στους καυστηρες, καθαρισα και με το ειδικο βουρτσακι την τρυπα του jetfire αλλα χωρις αποτελεσμα. Ξέρετε αν βγαινει ολο το  σωληνακι του jetfire μηπως το καθαρισω; Καμια αλλη ιδεα;

Και εμένα μου συμβαίνει, καθαρίσω καλά και το συρματάκι την μυτούλα και το από κάτω με χαρτί κουζίνας και οινόπνευμα γενικά έχω παρατηρήσει ότι το οινόπνευμα καθαρίζει παρά πολύ καλά τα λίπη. Βάζω άκομα και στο καπάκι εξωτερικά πίσω από το χερούλι και καθαρίζει , το είχα αμελήσει 1 χρόνο και, και το κάτω μέρος από το καπάκι μπροστά ειχε θαμπώσει από την καπνά. Όσο και αν δοκίμαζα με το καθαριστικό της ναπολεον τίποτα. Έλα α δοκιμή με οινόπνευμα και έγινε καθρέφτης. Την πρώτη φορα τι έκανα με πολύ φόβο μήπως πάθει τιποτα αλλά νταξει κυριλέ 

Επεξ/σία από Amaretos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...