Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

9 λεπτά πριν, panoss1 είπε

https://www.praktiker.gr/m/p/psistaria-ygraeriou-jamestown-knox-3-2-133134

 

Στα 362 ευρώ,ίσως είναι η καλύτερη τιμή που έχει βγει.

Για όποιον ενδιαφέρεται.

πήρα την ίδια πριν 1 μήνα στα 359. Θεωρώ ότι είναι καλή  προσφορά.

Ψησταριά Υγραερίου Jamestown Knox 3.2 _ Praktiker.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ATmega said:

πήρα την ίδια πριν 1 μήνα στα 359. Θεωρώ ότι είναι καλή  προσφορά.

Ψησταριά Υγραερίου Jamestown Knox 3.2 _ Praktiker.pdf 279.92 kB · 0 downloads

Μπορείς να μας πεις εντυπώσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/3/2023 στις 1:08 ΜΜ, Amlet είπε

Παιδια μου ειπανε οτι στις coral gas prime ειτε  εχεις το μειγμα ειτε εχεις το προπανιο , ο ρυθμιστης μπορει να δουλεψει και στα 2. Δηλαδη εγω που εχω την μπορντο για το μειγμα μπορω να την βαλω και σε μια προπανιου οταν παρω.  Ισχυει? Μην δημιουργησω κανενα πυρηνικο αντιδραστηρα στο σπιτι :P

Υσχύει, εγώ έχω την κόκκινη, όταν μένει από πίεση αμέσως βάζω την γκρι. Θα συνεχίσω να το κάνω μέχρι να τελειώσει η κόκκινη. Είναι απίστευτο αλλά η τελειωμένη κόκκινη κρατάει 20-25 λεπτά ψήσιμο μέχρι να μείνει και πάλι από την αρχή την επόμενη φορά. Όταν αδειάσει τελείως θα την πάω πίσω και θα συνδέσω στον γκρι ρυθμιστη.

Γι αυτό πρέπει να έχεις πάντα δεύτερη καβάτζα και όχι να αλλάζεις την πρώτη όταν τελείωσει. Την ξεζουμίζεις ετσι. 

Επεξ/σία από barimagas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoss1 είπε

https://www.praktiker.gr/m/p/psistaria-ygraeriou-jamestown-knox-3-2-133134

 

Στα 362 ευρώ,ίσως είναι η καλύτερη τιμή που έχει βγεί.

Για όποιον ενδιαφέρεται.

Καλυτερη η χειροτερη απο την 4+1 ? Απο το λινκ σου , τα 2 πλευρικα ειναι λιγο too much αλλα μαρεσει που εχει διαφανες 'καπακι' και το σκεφτομαι (αν και θα ηθελα 4+1)

https://www.praktiker.gr/p/psistaria-ygraeriou-jamestown-maddox-4-1-me-4-1-kaystires-124056

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ATmega είπε

πήρα την ίδια πριν 1 μήνα στα 359. Θεωρώ ότι είναι καλή  προσφορά.

Ψησταριά Υγραερίου Jamestown Knox 3.2 _ Praktiker.pdf 279.92 kB · 2 downloads

Εγώ στα 399.

 

Μια χαρά οι εντυπώσεις,τίμια επιλογή,δείχνει για νορμάλ αντοχή στο χρόνο...

 

Μεγάλη η 4αρα για μένα.

 

 

IMG-1293508679ebb6eb5759151c77bf1575-V.jpg.c57aee59022dca84a0a003ebd942401a.jpg

 

Δεν ξέρουμε αν καίει προπάνιο...:D

Επεξ/σία από panoss1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Μπορείς να πας σε κάποιο κοντινό σου σιδηρουργείο/στράντζα, με ένα δείγμα, και να τις φτιάξεις.

Για τη σούβλα/μοτέρ, υπάρχουν αρκετές επιλογές, όπου ίσως χρειαστεί να κάνεις κάποια πατέντα.

Ευχαριστώ! Και μια ακόμα ερώτηση. 

Ψήνεις στη σούβλα με ανοιχτό το καπάκι ή κλειστό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Κάτοχος και εγώ της Naterial Kenton με τις 4 εστίες.

Η φιάλη που έχω είναι η ασημί προπανίου της Coral Gas (10kg)

...αλλά ο ρυθμιστής είναι ένας μεταβαλλόμενος κόκκινος της Coral Gas (τους εισάγει η Coral Gas - σύμφωνα με την ετικέτα στο κουτί)

από 20-22 μέχρι 70mbar.

Στο 1ο ψήσιμο τον ρύθμισα περίπου στο μισό με 2/3 (με το μάτι), όσο τον "άνοιγα" τόσο δυνάμωνε η φλόγα. 

Άνοιξα και τις 4 εστίες στο Full για 20 λεπτά και το θερμόμετρο της ψησταριάς έφτασε μέχρι 380 βαθμούς (κλειστό καπάκι και φυσικά πριν βάλω τα κρέατα).

 

Το ερχόμενο Σ.Κ πάω για το 2ο ψήσιμο.

Πόσο πρέπει να "ανοίξω" τον ρυθμιστή?

Εαν τον ανοίξω τέρμα υπάρχει πρόβλημα? (εφόσον η φιάλη προπανίου δεν μπορεί να δώσει πάνω από 37mbar)

Κινδυνεύω να ανατιναχτώ?

Βοηθήστε πριν το μπαμ!

2023-3-27 18-9-50.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, karman13 είπε

Ευχαριστώ! Και μια ακόμα ερώτηση. 

Ψήνεις στη σούβλα με ανοιχτό το καπάκι ή κλειστό;

Με κλειστό

5 λεπτά πριν, nikosild είπε

Καλησπέρα! Κάτοχος και εγώ της Naterial Kenton με τις 4 εστίες.

Η φιάλη που έχω είναι η ασημί προπανίου της Coral Gas (10kg)

...αλλά ο ρυθμιστής είναι ένας μεταβαλλόμενος κόκκινος της Coral Gas (τους εισάγει η Coral Gas - σύμφωνα με την ετικέτα στο κουτί)

από 20-22 μέχρι 70mbar.

Στο 1ο ψήσιμο τον ρύθμισα περίπου στο μισό με 2/3 (με το μάτι), όσο τον "άνοιγα" τόσο δυνάμωνε η φλόγα. 

Άνοιξα και τις 4 εστίες στο Full για 20 λεπτά και το θερμόμετρο της ψησταριάς έφτασε μέχρι 380 βαθμούς (κλειστό καπάκι και φυσικά πριν βάλω τα κρέατα).

 

Το ερχόμενο Σ.Κ πάω για το 2ο ψήσιμο.

Πόσο πρέπει να "ανοίξω" τον ρυθμιστή?

Εαν τον ανοίξω τέρμα υπάρχει πρόβλημα? (εφόσον η φιάλη προπανίου δεν μπορεί να δώσει πάνω από 37mbar)

Κινδυνεύω να ανατιναχτώ?

Βοηθήστε πριν το μπαμ!

2023-3-27 18-9-50.png

Η φιάλη, είτε προπανίου είτε μείγμα, μπορεί να «δώσει» πολλά παραπάνω από 30 ή 37mbar. Η ρύθμιση δεν μπορεί να γίνει με ακρίβεια, δυστυχώς.  

 

Επικοινώνησε ξανά με το κατάστημα, ώστε να σου δώσουν έναν μη ρυθμιζόμενο, στα 37mbar.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σκέφτομαι να αγοράσω μια απο τις παρακάτω:

https://www.praktiker.gr/p/psistaria-ygraeriou-jamestown-maddox-3-1-me-3-1-kaystires-124055

https://www.praktiker.gr/p/psistaria-ygraeriou-jamestown-maddox-4-1-me-4-1-kaystires-124056

Εχω προβληματιστεί σχετικά με αυτα που ακούω γιατί δεν ξέρω πολύ καλά και είμαι νέος σε αυτά. 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με το τι χρησιμεύει ο ρυθμιστής, και αν όντως χρειάζεται? Δηλαδή δεν μπορώ απλά να συνδέσω την φιάλη χωρίς τον ρυθμιστή? 

Και ποια η διαφορά  μεταξύ μπουκάλας μείγμα και προπάνιό?

Ευχαριστώ για την υπομονή σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, PeopleAreStrange είπε

Παιδια σκέφτομαι να αγοράσω μια απο τις παρακάτω:

https://www.praktiker.gr/p/psistaria-ygraeriou-jamestown-maddox-3-1-me-3-1-kaystires-124055

https://www.praktiker.gr/p/psistaria-ygraeriou-jamestown-maddox-4-1-me-4-1-kaystires-124056

Εχω προβληματιστεί σχετικά με αυτα που ακούω γιατί δεν ξέρω πολύ καλά και είμαι νέος σε αυτά. 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με το τι χρησιμεύει ο ρυθμιστής, και αν όντως χρειάζεται? Δηλαδή δεν μπορώ απλά να συνδέσω την φιάλη χωρίς τον ρυθμιστή? 

Και ποια η διαφορά  μεταξύ μπουκάλας μείγμα και προπάνιό?

Ευχαριστώ για την υπομονή σας. 

Ο ρυθμιστής πίεσης είναι απολύτως απαραίτητος για τον έλεγχο της ροής του αερίου που είναι αποθηκευμένο σε υψηλή πίεση στη φιάλη και τη μείωση της πίεσής του πριν οδηγηθεί στο κύκλωμα διανομής και στους καυστήρες καθώς και σαν φράκτης ασφαλείας μεταξύ της συσκευής που γίνεται η καύση και της φιάλης.

Κατά κανόνα, στη συσκευασία της αγοράς, υπάρχει λάστιχο και ρυθμιστής για σύνδεση με φιάλη μίγματος. Αγοράζεις μια φιάλη, εξοικειώνεσαι με τη χρήση και αν αργότερα αποφασίσεις να αλλάξεις αέριο, ανταλλάσσεις τη φιάλη του μίγματος με φιάλη προπανίου, αγοράζεις τον αντίστοιχο ρυθμιστή και αυτό είναι όλο.

Πιστεύω ότι είναι πρόωρο να σε απασχολήσει αυτό τώρα και θα πρέπει στην παρούσα φάση, να ασχοληθείς μόνο με την επιλογή της κατάλληλης για εσένα ψησταριάς.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PeopleAreStrange είπε

Παιδια σκέφτομαι να αγοράσω μια απο τις παρακάτω:

https://www.praktiker.gr/p/psistaria-ygraeriou-jamestown-maddox-3-1-me-3-1-kaystires-124055

https://www.praktiker.gr/p/psistaria-ygraeriou-jamestown-maddox-4-1-me-4-1-kaystires-124056

Εχω προβληματιστεί σχετικά με αυτα που ακούω γιατί δεν ξέρω πολύ καλά και είμαι νέος σε αυτά. 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με το τι χρησιμεύει ο ρυθμιστής, και αν όντως χρειάζεται? Δηλαδή δεν μπορώ απλά να συνδέσω την φιάλη χωρίς τον ρυθμιστή? 

Και ποια η διαφορά  μεταξύ μπουκάλας μείγμα και προπάνιό?

Ευχαριστώ για την υπομονή σας. 

Ναι χρειάζεται ο ρυθμιστής. Εγώ όπως και πολλοί άλλοι, έχουμε βάλει της coral prime που είναι εύκολος ο ρυθμιστής στο βάλε βγάλε. Το προπάνιο είναι το γκρι με τον αντίστοιχο ρυθμιστή (είναι καλύτερο για μεγαλύτερα ψησιματα καθώς και για ψήσιμο σε χαμηλές θερμοκρασίες). Το μείγμα είναι το μπορντώ. 

Το νου σου επίσης, ανάμεσα στις 2 ψησταριές που έβαλες, η 4άρα πέραν του ότι έχει έναν καυστήρα παραπάνω, έχει και μάτι υπερύθρων αντί για απλό μάτι αερίου στο πλάι. 

Μην αγχώνεσαι γενικά, πλέον με τα τρέχοντα συστήματα υπάρχει μεγάλη ασφάλεια και αν προσέχεις 2-3 πολύ βασικά πράγματα θα είσαι μια χαρά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Εχω μια q3200 και μια spirit 2 E310 στον πατέρα μου. Q3200 με μείγμα φτάνει 300 και βαθμούς ενώ η E310 με προπάνιο φτάνει μέχρι 250. Βαθμό παραπάνω δεν πάει. Και οι δύο είναι prime coral gas με σταθερούς ρυθμιστές. Στην αρχή στο προπάνιο μου δωσαν έναν ρυθμιζόμενο ρυθμιστή όπως ο προηγούμενος που ανέβασε και έκαιγε σαν τρελή στα τέρματα αλλά δεν μπορούσα να τον ρυθμίσω σωστά και πήρα τον σταθερό και φτάνει μέχρι 250. Φταίει κάτι; Είναι κάτι λάθος; έχει και παραπάνω καυστήρες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, prapasgiorgos είπε

Καλησπέρα σε όλους! Εχω μια q3200 και μια spirit 2 E310 στον πατέρα μου. Q3200 με μείγμα φτάνει 300 και βαθμούς ενώ η E310 με προπάνιο φτάνει μέχρι 250. Βαθμό παραπάνω δεν πάει. Και οι δύο είναι prime coral gas με σταθερούς ρυθμιστές. Στην αρχή στο προπάνιο μου δωσαν έναν ρυθμιζόμενο ρυθμιστή όπως ο προηγούμενος που ανέβασε και έκαιγε σαν τρελή στα τέρματα αλλά δεν μπορούσα να τον ρυθμίσω σωστά και πήρα τον σταθερό και φτάνει μέχρι 250. Φταίει κάτι; Είναι κάτι λάθος; έχει και παραπάνω καυστήρες.. 

Κάνε έναν έλεγχο στο θερμόμετρο, με βραστό νερό, εάν δείχνει την σωστή θερμοκρασία. Επίσης δοκίμασε να κάνεις reset τον ρυθμιστή 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...