Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sakisaudi είπε

Γιατι πονηρη;; 😄😄

Την εχω 3 χρονια και ψηνω κυριως καμια πιτσα και κανενα φιλετο. Ολα καλα απλα το καθαρισμα βαριεμαι γτ ειναι μπελας. Την καθαριζω σε καθε ψησιμο γτ μυριζει ασχημα κ μαζευει μηγες μελισσες. Στην πιτσα η αν βαλω τηγανι δεν χρειαζεται καθαρισμα δεν λερώνεται 

Πονηρή επειδή έχει ένα σύστημα ψησίματος που δεν συναντάς σε άλλο grill. Ειδικά ο τρόπος που επιτυγχάνει την εναλλαγή μεταξύ άμεσου και έμμεσου ψησίματος είναι πολύ ιδιαίτερος. Αλλά αυτά που αναφέρεις και δείχνουν δυσκολία στο καθάρισμα, είναι ίσως απογοητευτικά 🤔

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

19 ώρες πριν, katbo είπε

Σήμερα είχε γενέθλια η Napoleon μου και είπα να της κάνω δώρο έναν καλό καθαρισμό. Παρατήρησα λοιπόν στην εσωτερική πλευρά από το καπάκι αυτό που βλέπετε στις φωτό:

Downloads_00003.jpg.a305fdce8d108397c179e5a1c0ccebd6.jpgDownloads_00002.jpg.e1f37be7b28f2f5160b39ed4ed61a1c3.jpgDownloads_00001.jpg.2520a6e973d17e4a5a99d3cdbdb218b8.jpg

Τι είναι αυτό ρε παιδιά; Όταν το έτριβα έφευγαν κομμάτια, σαν να ήταν μπογιά, είναι λογικό αυτό; Το άφησα έτσι οπως είναι, δεν το έτριψα άλλο αλλά μήπως είναι λιπος και να το τρίψω να φύγει όλο;

Επίσης διάβασα στο site της Napoleon οτι για καλό καθαρισμό βουτάμε τις σχάρες σε λεκάνη με νερό και σαπούνι και τις καθαρίζουμε. Είναι σίγουρα καλό αυτό για τις μαντεμένιες σχάρες της Rogue;

Καμμένα λίπη είναι. Τρίψε να φύγουν όλα. Μην ανησυχείς. 

Καμμένα λίπη είναι. Γίνονται σαν φλούδες στο καπάκι, έτσι συμβαίνει και στην weber που έχω. Τρίψε και θα φύγουν όλα μην ανησυχείς. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, katbo είπε

Σήμερα είχε γενέθλια η Napoleon μου και είπα να της κάνω δώρο έναν καλό καθαρισμό. Παρατήρησα λοιπόν στην εσωτερική πλευρά από το καπάκι αυτό που βλέπετε στις φωτό:

Downloads_00003.jpg.a305fdce8d108397c179e5a1c0ccebd6.jpgDownloads_00002.jpg.e1f37be7b28f2f5160b39ed4ed61a1c3.jpgDownloads_00001.jpg.2520a6e973d17e4a5a99d3cdbdb218b8.jpg

Τι είναι αυτό ρε παιδιά; Όταν το έτριβα έφευγαν κομμάτια, σαν να ήταν μπογιά, είναι λογικό αυτό; Το άφησα έτσι οπως είναι, δεν το έτριψα άλλο αλλά μήπως είναι λιπος και να το τρίψω να φύγει όλο;

Επίσης διάβασα στο site της Napoleon οτι για καλό καθαρισμό βουτάμε τις σχάρες σε λεκάνη με νερό και σαπούνι και τις καθαρίζουμε. Είναι σίγουρα καλό αυτό για τις μαντεμένιες σχάρες της Rogue;

 

Σύμφωνα με τις οδηγίες στη Weber πρόκειται για εναποθέσεις άνθρακα. Αιθάλη. Δεν είναι μπογιές.

Χρειάζεται τρίψιμο γιατί πέφτει πάνω στο φαγητό σου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Merlin_o_magos είπε

Καλημέρα σε όλους , 

 

Ψάχνω εδώ και καιρό να πάρω μια ψησταριά αερίου για το μπαλκόνι και επειδή είμαι άσχετος με το θέμα κοιτάω βάση τιμής μιας που φαντάζομαι ότι πληρώνεις παίρνεις , 

Κοιτούσα ας πούμε την Weber q3200 που είναι και σχετικά μαζεμένη σε μέγεθος . Αξίζει να δώσω αυτά τα λεφτά τελικά ή θα μπορούσα να έχω σχεδόν ίδιο αποτέλεσμα με αυτή που βλέπω αναφέρετε πολύ εδώ μέσα την Kenton από leroy - merlin. Σας άσχετος θα με ενδιέφερε να μην έχω αναφλέξεις το βασικότερο και να φυσικά ομοιόμορφο ψήσιμο . Αν μου διαφεύγει κάτι όποιος μπορεί βοηθάει . 

Είδα τώρα ότι το e-shop έβαλε και την παρακάτω σε προσφορά. Αξίζει ? 

https://www.e-shop.gr/psistaria-ygraerioy-bormann-bbq3000-3-estion-me-mantemenia-sxara-p-HAP.205251

 

Η ψησταρια της weber ειναι περιπου 200ε πιο ακριβη απο τις αλλες που αναφερεις. Εγω θα σου προτεινα να πας για την https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-hudson-naterial-me-3-kaustires-kai-1-pleuriki-estia-62209616

 

Που μπορει να παιξει ςτα 350 ενοψει πασχα και εχει και διπλανο ματι για πατατες ψαρια κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Έχω την campingaz 4 series. Έχουν σκουριάσει οι φλογοκρυπτες και θέλουν αλλαγή. Που μπορώ να βρω; Είδα ότι οι γνήσιες έχουν 15€ η μία. Κάτι πιο φθηνό;

 

Επίσης ψαχνομαι και για σούβλα. Αν έχετε κάτι στα υπόψιν θα με βοηθούσε.

Επεξ/σία από karman13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω για ψησταριά αερίου κι εγώ και περιμένω μήπως βγαλουν τίποτα πασχαλιατικες προσφορές. Είθισται να υπάρχουν κάθε Πάσχα? Ενδιαφέρομαι για weber genesis η napoleon rogue, δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, karman13 είπε

Καλησπέρα! Έχω την campingaz 4 series. Έχουν σκουριάσει οι φλογοκρυπτες και θέλουν αλλαγή. Που μπορώ να βρω; Είδα ότι οι γνήσιες έχουν 15€ η μία. Κάτι πιο φθηνό;

 

Επίσης ψαχνομαι και για σούβλα. Αν έχετε κάτι στα υπόψιν θα με βοηθούσε.

Μπορείς να πας σε κάποιο κοντινό σου σιδηρουργείο/στράντζα, με ένα δείγμα, και να τις φτιάξεις.

Για τη σούβλα/μοτέρ, υπάρχουν αρκετές επιλογές, όπου ίσως χρειαστεί να κάνεις κάποια πατέντα.

 

10 ώρες πριν, jonaki7 είπε

Καλησπέρα, ψάχνω για ψησταριά αερίου κι εγώ και περιμένω μήπως βγαλουν τίποτα πασχαλιατικες προσφορές. Είθισται να υπάρχουν κάθε Πάσχα? Ενδιαφέρομαι για weber genesis η napoleon rogue, δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

Λογικά θα υπάρχουν προσφορές για αυτήν την περίοδο. Καλό θα ήταν να έχεις καταλήξει σε 2-3 μοντέλα που σε ενδιαφέρουν, ανάλογα με τα χρήματα που θέλεις/μπορείς να διαθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εστησα χτες. 2 Ατομα, 2μιση ωρες μας εφυγε η παναγια.

 

No description available.

Το περιεργο ειναι πως το τερμα δεξια λαμπακι δεν αναβει

κοιταξα απο κατω και δεν ειναι συνδεδεμενο πουθενα, και δεν εχει κατι να συνδεθει. τι φαση?

No description available.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Την εστησα χτες. 2 Ατομα, 2μιση ωρες μας εφυγε η παναγια.

 

No description available.

Το περιεργο ειναι πως το τερμα δεξια λαμπακι δεν αναβει

κοιταξα απο κατω και δεν ειναι συνδεδεμενο πουθενα, και δεν εχει κατι να συνδεθει. τι φαση?

No description available.

Καλορίζικη και καλά ψησίματα!

Επικοινώνησε με το κατάστημα που την αγόρασες ή/και την αντιπροσωπεία για το λαμπάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την Πέμπτη φερνει ωραια πραματακια το lidl για οποιον χρειαζεται παρελκομενα, τσιμπίδες , ταψακια κλπ κλπ

https://www.lidl-hellas.gr/c/kairos-gia-psisimo/c3898/w2

Επεξ/σία από Amaretos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2023 στις 9:16 ΜΜ, nickmanak είπε

Μαλλον ετρωγες και βερνικι μαζι με τις μπριζολες- αν επεφταν πανω στα κρεατα οι φλουδες μπογιάς.

Δεν υπαρχει βαφη εσωτερικα της ψησταριας. Αυτα ειναι καρβουνιασμενα λιπη που φευγουν με τριψιμο.

 

Στις 25/3/2023 στις 8:16 ΜΜ, katbo είπε

Τι είναι αυτό ρε παιδιά; Όταν το έτριβα έφευγαν κομμάτια, σαν να ήταν μπογιά, είναι λογικό αυτό; Το άφησα έτσι οπως είναι, δεν το έτριψα άλλο αλλά μήπως είναι λιπος και να το τρίψω να φύγει όλο;

Τριψε το με μια πλαστικη σπατουλα να φυγει οτι ειναι να φυγει.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, PeopleAreStrange είπε

Για όσους γνωρίζουν, αξίζει η συγκεκριμένη στα 300 ευρώ?

Καλύτερα να προτιμήσεις τη Naterial Kenton από το Leroy Merlin ή την Jamestown από το Praktiker.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, PeopleAreStrange είπε

Για όσους γνωρίζουν, αξίζει η συγκεκριμένη στα 300 ευρώ?

Χμ,ετσι κ ετσι νομιζω.Βρηκα μια παρουσιαση στο yt για οποιον ενδιαφερεται αρκετα καλη

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...