Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-b500-4-1-84516188

 

Γνώμη κανείς;

 

Ανοίγει ο καιρός και ξενερώνω που δεν πήρα τον χειμώνα την Kenton  στα 180... Λυπήθηκα να έχω τα λεφτά μέσα σε μια κούτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Σήμερα πριν βάλω να ψήσω ζύγισα την φιάλη γιατί ήταν στα τελειώματα και ήταν 8.2 κιλά (prime κόκκινη) είχα ήδη πάρει μια γκρί προπάνιο ρεζέρβα. Στιν αρχή όλα καλά, αλλά μετά από 20 με 30 λεπτά μου έβγαλε την πίστη. Δεν είχε καθόλου δύναμη, με το ζόρι 150 βαθμοί με 4 καυστήρες (kenton 4b). Αναγκάστηκα να την έχω ξάπλα και να την κουνάω κάπου κάπου με το πόδι για να μπορέσω να τελειώσω το ψήσιμο. Το γαμώτο είναι ότι νωρίτερα που πήρα την γκρί φιάλη ρωτούσα στο κατάστημα εάν υπάρχει κάποιο μανόμετρο για να μπει με ταφ μετά τον ρυθμιστή για βλέπω την πίεση του αερίου γιατί μου είχαν δώσει ρυθμιζόμενο ρυθμιστή. Η απάντηση ήταν ότι δεν υπάρχει κάποιο μανόμετρο και δεν παίζει πολύ ρόλο που το έχω, όσο χρειαστεί άνοιξέ το λέει, δεν πειράζει να είναι παραπάνω. Τότε γιατί λέω η κόκκινη θέλει 30mbar και η γκρι 37 τι ρόλο παίζει; Καμία απάντηση σοβαρή μόνο μπούρδες. Πάντως στο τελείωμα πολύ μπελάς ρε παιδιά ή την αλλάζεις με κανένα κιλό μέσα ακόμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2023 στις 11:54 ΠΜ, paposgsxr είπε

Μόλις την καθάρισα. Έκανα δουλειά, αλλά είδα το αχνοφαίνονται μικρές γρατζουνιές. Θέλω να πιστεύω δεν θα επηρεάζουν στο ψήσιμο ή στην υγιεινή 

Ε, τι να πω για τις γρατζουνιές; στην δικιά μου έχω ξύσει λίπη με την μυτερή γωνία της μεταλλικής σπάτουλας χωρίς να αφήνει κανένα ίχνος! Σίγουρα δεν είναι γρατζουνιές πάνω σε στρώμα λίπους; Πάντως ακόμα και την επίστρωση να έχεις χαράξει δεν τίθεται θέμα υγιεινής στο μαντέμι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2023 στις 7:18 ΜΜ, go1971 είπε

Καλησπέρα και από μένα. Μόλις πρόσφατα αγόρασα μια Jamestown Xander ψησταρια υγραεριου. Μετά από αρκετές δοκιμές με το ψήσιμο και αφού κατάφερα να βγάλω ζουμερές και καλοψημένες μπριζόλες, παρατήρησα πως στα κρέατα πάνω εμφανίζονται μαύρα στίγματα, κάτι σαν να έχει ρίξει κάποιος πιπέρι. ΤI γίνεται; Η ψησταριά μετά από κάθε ψήσιμο καθαρίζεται επιμελώς. Είναι δυνατόν να προέρχεται από το μαντέμι?

Μπορεί να είναι υπολείμματα από προηγούμενα ψησίματα. Έχεις παρατηρήσει να «ξεφλουδίζουν» οι μαντεμένιες σχάρες;

Στις 17/3/2023 στις 4:52 ΜΜ, crazysok είπε

Καλησπέρα παιδιά μιας και άσχετος θέλω την γνώμη σας για αυτές τις δυο ψησταριές που είναι σε προσφορά!Την πρώτη την είδα από κοντε και μου φάνηκε φτηνή κατασκευή και η δεύτερη σαφώς καλύτερη αλλά ποιο ακριβή .Δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα και δεν ξέρω αν αξίζει.Κάθε γνώμη δεκτή 

Ευχαριστώ 

36189B1D-92A8-4517-924E-9001B174ED85.png

1DB8D50C-1C0E-41FF-B8CE-DABFFE146088.png

Σε αυτό το εύρος τιμής, καλύτερα να προτιμήσεις τη Naterial Kenton του Leroy Merlin. Την έχουν αρκετά παιδιά και είναι ευχαριστημένοι.

16 ώρες πριν, nickol-us είπε

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-b500-4-1-84516188

 

Γνώμη κανείς;

 

Ανοίγει ο καιρός και ξενερώνω που δεν πήρα τον χειμώνα την Kenton  στα 180... Λυπήθηκα να έχω τα λεφτά μέσα σε μια κούτα...

Με βάση τις φωτό που έχει, δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια υποδοχή για σούβλα. Η Naterial Kenton είναι καλύτερη επιλογή. 


Με τους 3 καυστήρες είναι στα 199€

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602?ref=reccodo-search

Με τους 4, είναι στα 239€

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-naterial-kenton-62209623?ref=reccodo-search

Ισως να υπάρξουν καλύτερες προσφορές, προς το Πάσχα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

Θέλω να παραθέσω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Πέρσι τον Αύγουστο, αγόρασα απο το Πράκτικερ μια ψησταριά υγραερίου ADVANCE NATTERA με 4 καυστήρες. Η χρήση της είναι αρκετά περιορισμένη γιατί έχω και BBQ  και τζάκι. Χθές είδα οτι υπάρχει μία μεγάλη ρωγμή σε έναν απο τους σωλήνες φλόγας και επικοινώνησα με το κατάστημα. Η κυρία που με πήρε σήμερα, μου είπε οτι δεν κάνω σωστή χρήση της ψησταριάς γιατί με βάση τις φωτογραφίες, φαίνονται σκουριές και η εγγύηση δεν καλύπτει προβλήματα απο κακή χρήση!!!!!

Οταν αγόρασα την ψησταριά, κατέβασα τον οδηγό χρήσης και ένα σωρό βιντεάκια για τον τρόπο καθαρισμού!

Γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει ια το θέμα;

Ευχαριστώpdf24_images_merged-1-1.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, eboia είπε

Καλημέρα σας.

Θέλω να παραθέσω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Πέρσι τον Αύγουστο, αγόρασα απο το Πράκτικερ μια ψησταριά υγραερίου ADVANCE NATTERA με 4 καυστήρες. Η χρήση της είναι αρκετά περιορισμένη γιατί έχω και BBQ  και τζάκι. Χθές είδα οτι υπάρχει μία μεγάλη ρωγμή σε έναν απο τους σωλήνες φλόγας και επικοινώνησα με το κατάστημα. Η κυρία που με πήρε σήμερα, μου είπε οτι δεν κάνω σωστή χρήση της ψησταριάς γιατί με βάση τις φωτογραφίες, φαίνονται σκουριές και η εγγύηση δεν καλύπτει προβλήματα απο κακή χρήση!!!!!

Οταν αγόρασα την ψησταριά, κατέβασα τον οδηγό χρήσης και ένα σωρό βιντεάκια για τον τρόπο καθαρισμού!

Γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει ια το θέμα;

Ευχαριστώpdf24_images_merged-1-1.pdf

 

Στο site του πρακτικερ λεει

  • 4 καυστήρες απο ανοξείδωτο ατσάλι για μεγαλύτερη αντοχή, με ισχύ 11,72 kW.

, απο Αυγουστο , 7-8 μηνες με περιορισμενη χρηση και να εχει γινει αυτο το το κακο? Η δεν ειναι ανοξειδωτοι η κατι δεν μας λες τι να πω, μηπως πλυμηρησε και εμεινε μηνες με νερο, παντως φαινεται απιστευτα ταλαιπωρημενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eboia είπε

Καλημέρα σας.

Θέλω να παραθέσω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Πέρσι τον Αύγουστο, αγόρασα απο το Πράκτικερ μια ψησταριά υγραερίου ADVANCE NATTERA με 4 καυστήρες. Η χρήση της είναι αρκετά περιορισμένη γιατί έχω και BBQ  και τζάκι. Χθές είδα οτι υπάρχει μία μεγάλη ρωγμή σε έναν απο τους σωλήνες φλόγας και επικοινώνησα με το κατάστημα. Η κυρία που με πήρε σήμερα, μου είπε οτι δεν κάνω σωστή χρήση της ψησταριάς γιατί με βάση τις φωτογραφίες, φαίνονται σκουριές και η εγγύηση δεν καλύπτει προβλήματα απο κακή χρήση!!!!!

Οταν αγόρασα την ψησταριά, κατέβασα τον οδηγό χρήσης και ένα σωρό βιντεάκια για τον τρόπο καθαρισμού!

Γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει ια το θέμα;

Ευχαριστώpdf24_images_merged-1-1.pdf

 

Ετσι οπως τη βλεπω παιζει να μην εχει καθαριστει ποτε μεσα στους 7-8 μηνες που λες με την περιορισμενη χρηση. Αλλα αυτο δεν δικαιολογει σε καμια περιπτωση το ραγισμα που σου λενε οτι δεν καλυπτεται απο εγγυηση. Παρε και ρωτησε τους ποια ακριβως κακη χρηση θα οδηγουσε σε αυτο το προβλημα.

Επισης το αλουμινοχαρτο εκει ειναι κακη ιδεα.

Εχω την εντυπωση οτι πουλαει το πρακτικερ κατι καυστηρες σκετους, δες μηπως εχει κανενα να παρεις. Αλλιως βρες απο καπου αλλου καποιον universal να ταιριαζει και αλλαξε τον μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μου ειπανε οτι στις coral gas prime ειτε  εχεις το μειγμα ειτε εχεις το προπανιο , ο ρυθμιστης μπορει να δουλεψει και στα 2. Δηλαδη εγω που εχω την μπορντο για το μειγμα μπορω να την βαλω και σε μια προπανιου οταν παρω.  Ισχυει? Μην δημιουργησω κανενα πυρηνικο αντιδραστηρα στο σπιτι :P

Επεξ/σία από Amlet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Amlet είπε

Παιδια μου ειπανε οτι στις coral gas prime ειτε  εχεις το μειγμα ειτε εχεις το προπανιο , ο ρυθμιστης μπορει να δουλεψει και στα 2. Δηλαδη εγω που εχω την μπορντο για το μειγμα μπορω να την βαλω και σε μια προπανιου οταν παρω.  Ισχυει? Μην δημιουργησω κανενα πυρηνικο αντιδραστηρα στο σπιτι :P

Το μπορεί να δουλέψει με το δουλεύει σωστά έχει διαφορά.

Αν ίσχυε το ότι μπορεί να δουλέψει σωστά και με τα δυο δε θα είχαν και δυο διαφορετικούς ρυθμιστές. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Amlet είπε

Παιδια μου ειπανε οτι στις coral gas prime ειτε  εχεις το μειγμα ειτε εχεις το προπανιο , ο ρυθμιστης μπορει να δουλεψει και στα 2. Δηλαδη εγω που εχω την μπορντο για το μειγμα μπορω να την βαλω και σε μια προπανιου οταν παρω.  Ισχυει? Μην δημιουργησω κανενα πυρηνικο αντιδραστηρα στο σπιτι :P

Θα δουλεψει αλλα οχι 100% σωστα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2023 στις 5:39 ΜΜ, nickol-us είπε

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-b500-4-1-84516188

 

Γνώμη κανείς;

 

Ανοίγει ο καιρός και ξενερώνω που δεν πήρα τον χειμώνα την Kenton  στα 180... Λυπήθηκα να έχω τα λεφτά μέσα σε μια κούτα...

Σαφως πιο ποιοτικη η Κεντον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, eboia είπε

Καλημέρα σας.

Θέλω να παραθέσω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Πέρσι τον Αύγουστο, αγόρασα απο το Πράκτικερ μια ψησταριά υγραερίου ADVANCE NATTERA με 4 καυστήρες. Η χρήση της είναι αρκετά περιορισμένη γιατί έχω και BBQ  και τζάκι. Χθές είδα οτι υπάρχει μία μεγάλη ρωγμή σε έναν απο τους σωλήνες φλόγας και επικοινώνησα με το κατάστημα. Η κυρία που με πήρε σήμερα, μου είπε οτι δεν κάνω σωστή χρήση της ψησταριάς γιατί με βάση τις φωτογραφίες, φαίνονται σκουριές και η εγγύηση δεν καλύπτει προβλήματα απο κακή χρήση!!!!!

Οταν αγόρασα την ψησταριά, κατέβασα τον οδηγό χρήσης και ένα σωρό βιντεάκια για τον τρόπο καθαρισμού!

Γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει ια το θέμα;

Ευχαριστώpdf24_images_merged-1-1.pdf

 

Οι καυστήρες είναι από τα αναλώσιμα μέρη μιας ψησταριάς αερίου. Το πότε θα χρειαστούν αντικατάσταση, έχει να κάνει κυρίως από τον τύπο του μετάλλου και το πάχος του. Το να φτάσει σε αυτήν την κατάσταση μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα που αναφέρεις, δεν είναι φυσιολογικό. Εκτός κι αν την είχες σε τοποθεσία εκτός σπιτιού, χωρίς κάποιο κάλυμμα κτλ, όπου με βάση τις οδηγίες θα πρέπει να είναι «προστατευμένη» https://s3.praktiker.gr/myPraktiker.Images/Products/133112/2/27394/Attachments/M_600463.pdf

Έστειλες κάποιο email με τις σχετικές φωτό/βίντεο; Τι είδους κακή χρήση σου ανέφεραν ότι έγινε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω σε σκεπασμένο μέρος, με κάλυμμα και την καθαρίζω μετά απο τη χρήση (τα χοντρά χοντρά). Πλήρη καθαρισμό κάνω μετά απο τρείς-τέσσερεις χρήσεις ανάλογα τι έχω ψήσει και οπωσδήποτε μετά απο ψάρια!! Όσο για  το αλουμινόχαρτο στην εγγύηση λέει 'Καλύψτε τον δίσκο σταξίματος με αλουμινόχαρτο. Έτσι, το καθάρισμα θα γίνει πιο εύκολο'. Το αλλάζω κάθε φορά και όντως μαζεύει πολύ σαβούρα.... Με ξανακάλεσαν χθές απο την εταιρία και θα μου στείλουν το ανταλλακτικό. Οι φωτογραφίες την αδικούν. Ακολουθώ όλες τις προτροπές της εγγύησης, αλλά αν γνωρίζετε κάτι περισσότερο για το καθάρισμα, παρακαλώ ενημερώστε με. Δεν θέλω να καταλήξει στα σκουπίδια απο δική μου άγνοια-αμέλεια 😟

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eboia είπε

Την έχω σε σκεπασμένο μέρος, με κάλυμμα και την καθαρίζω μετά απο τη χρήση (τα χοντρά χοντρά). Πλήρη καθαρισμό κάνω μετά απο τρείς-τέσσερεις χρήσεις ανάλογα τι έχω ψήσει και οπωσδήποτε μετά απο ψάρια!! Όσο για  το αλουμινόχαρτο στην εγγύηση λέει 'Καλύψτε τον δίσκο σταξίματος με αλουμινόχαρτο. Έτσι, το καθάρισμα θα γίνει πιο εύκολο'. Το αλλάζω κάθε φορά και όντως μαζεύει πολύ σαβούρα.... Με ξανακάλεσαν χθές απο την εταιρία και θα μου στείλουν το ανταλλακτικό. Οι φωτογραφίες την αδικούν. Ακολουθώ όλες τις προτροπές της εγγύησης, αλλά αν γνωρίζετε κάτι περισσότερο για το καθάρισμα, παρακαλώ ενημερώστε με. Δεν θέλω να καταλήξει στα σκουπίδια απο δική μου άγνοια-αμέλεια 😟

Ευχαριστώ

Από την στιγμή που θα σου στείλουν το ανταλλακτικό, μια χαρά. Το αλουμινόχαρτο μπορεί να κάνει «ζάρες» και να μαζεύει λίπη όπου δημιουργούν αναφλέξεις, ίσως και φωτιά. Οπότε χρειάζεται προσοχή.

Για το καθάρισμα, καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιείς «βαριά» καθαριστικά. Προτίμησε υγρό πιάτων με ζεστό νερό ή ξύδι, με μαγειρική σόδα. Η ψησταριά δεν θα γίνει όπως ήταν καινούργια και δεν υπάρχει και κάποιος λόγος να γίνει έτσι. Μετά το τέλος του καθαρισμού, άναψε ξανά τους καυστήρες, ώστε να στεγνώσει καλά για να μην «κρατήσει» υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...