Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Titos301 είπε

αυτο το εχει το lidl συνεχεια στα καταστηματα ή οταν το εχεις θα το βαλει και στο φυλλαδιο;

Μόνο όταν το έχει το φυλλάδιο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

g30 βουτανιο και g31 προπανιο

Απο αυτα βλεπω οτι θες 1.5κιλο για να εισαι σιγουρος οτι θα δουλευει σωστα ακομα και οταν ολοι οι καυστηρες δουλευουν στο φουλ.

Ο ρυθμιστης που εχεις τωρα τι γραφει πανω;

Γιατί αυτα που γράφει μου φαίνονται πιο χαμηλα? Να εχουν βαλει λαθος ?!

IMG_3139.jpg

IMG_3138.jpg

Επεξ/σία από Eki_13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vins είπε

Αυτό με τους 4 καυστήρες πρώτη φορά το ακούω και φαντάζομαι ήταν παπάς επειδή δεν είχαν. Με 3 είμαι και δουλεύει άψογα. 

Απο τη στιγμή που πήρες την απλή (και καλα εκανες εφόσον δεν εβρισκες εύκολα τις prime κοντά σου), καλά είναι αν πάρεις δεύτερη και αυτή απλή να είναι για να μην έχεις βάζε βγάζε και στους ρυθμιστές. 

Καλα ψησιματα και καλή απόλαυση!

Πηγα στον Γερακα γιατι εκει την βρηκα διαθεσιμη, δεν ειναι οτι δεν την ειχαν. Δεν ξερω τι να σου πω...

46 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Μπορούσες να καλέσεις την εταιρεία, ώστε να σε ενημερώσει σχετικά με τα συνεργαζόμενα καταστήματα στην περιοχή σου

https://www.coralgas.gr/contact/

Ένας κουμπάρος μας έχει την Rogue 425 και λειτουργεί με την coral prime προπάνιο, χωρίς πρόβλημα. Προφανώς ισχύει αυτό που αναφέρει ο @vins.

Αυτό που αναφέρεις σχετικά με την εγγύηση, δεν το έχω ακούσει ξανά. Από την στιγμή που ο ρυθμιστής πλήρες τις προδιαγραφές για τον αντίστοιχο τύπο αερίου και της ψησταριάς, δεν υπάρχει κάποιο θέμα.

Ο ρυθμιστής στα 37mbar είναι για το προπάνιο, ενώ στα 30mbar είναι για το μείγμα. Στο πίσω μέρος της ψησταριά υπάρχει και ετικέτα που αναφέρει την σχετική πληροφορία ανά χώρα/τύπο αερίου.

Καλεσα αλλα την ηθελα εντος 1 ημερας γιατι θα ερχοταν η ψησταρια και ηθελα να την εχω για να μου δειξουν 2-3 πραγματα μιας και ειναι η πρωτη υγραεριου. 

1 ώρα πριν, Amaretos είπε

Ναι οκ λίγο τραγικό αυτό με τους 4 καυστήρες και τον περιορισμό :) σε λίγο θα πει κανείς σε τι όροφο είσαι? Από 3 και πάνω προπάνιο , από κάτω μίγμα :)

Κλαιω 🤣

Παιδια ευχαριστω και παλι, καλα ψησιματα σε ολους!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sndev είπε

Η αλήθεια είναι οτι εψαχνα σημερα μαγαζι να παω να τη δω απο κοντά ;)

Απ όσο ξέρω στην Αθήνα την έχει το the foukou project 

Επεξ/σία από ηνίοχος
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Eki_13 είπε

Γιατί αυτα που γράφει μου φαίνονται πιο χαμηλα? Να εχουν βαλει λαθος ?!

Δεν ξέρω 100% να σου πω. Η δική μου η 310 ήρθε με 1.5κ ρυθμιστή. Ρώτησε στο μαγαζί που την πήρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν ξέρω 100% να σου πω. Η δική μου η 310 ήρθε με 1.5κ ρυθμιστή. Ρώτησε στο μαγαζί που την πήρες

είναι το μονο που μπορουσες να πειραξεις με κλειστή συσκευασια γτ ειχε ανοιγμα στο πλαϊ. η 330 ειναι η 310 + πλαϊνη αρα αποκλειεται να είναι λιγότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Eki_13 είπε

η 330 ειναι η 310 + πλαϊνη αρα αποκλειεται να είναι λιγότερο

Μα γι' αυτό σου λέω ότι δεν μου φαίνεται σωστό. Η δική μου έχει αγοραστεί από Αγγλία βέβαια, αλλά έχουμε ίδιες προδιαγραφές με Αγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν offtopic αλλά κοιτάζω καιρό τις ψησταριές pellet. Δεν έχω βρει ακόμα κάποιο σοβαρό λόγο για να αγοράσω μιας και ήδη έιμαι μια χαρά με την Napoleon και με την plancha, με ενα δυο μαντεμένια τηγάνια/γαστρες και μια μικρή κάρβουνου. Όμως έχει βγάλει το praktiker μια pellet Jamestown σε καλή τιμή και τρώγομαι... τι να κάνω; έχει κανένας εμπειρία απο pellet;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ChristophorosGiam είπε

Σχεδόν offtopic αλλά κοιτάζω καιρό τις ψησταριές pellet. Δεν έχω βρει ακόμα κάποιο σοβαρό λόγο για να αγοράσω μιας και ήδη έιμαι μια χαρά με την Napoleon και με την plancha, με ενα δυο μαντεμένια τηγάνια/γαστρες και μια μικρή κάρβουνου. Όμως έχει βγάλει το praktiker μια pellet Jamestown σε καλή τιμή και τρώγομαι... τι να κάνω; έχει κανένας εμπειρία απο pellet;;

Eχεις σκοπο να καπνιζεις συχνα και μεγαλες ποσοτητες; Αν ναι τοτε θα ηταν χρησιμη. Αν οχι, τοτε κανεις τη δουλεια σου και με αυτα που εχεις, ψησταρια αεριου και καπνιστηρι μεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ψησταριά με επισμαλτωμενο πλατώ και χρησιμοποιώ μόνο εργαλεία σιλικόνης και ξύλινη σπάτουλα για τον καθαρισμό της, αλλά δεν μπορώ να κάνω βαθύ καθαρισμό. Έχετε καμία ιδέα χωρίς να γρατσουνισω την επιφάνεια; 

IMG_20230316_112253-min.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις μιλησα με τεχνικο της weber. Αναφέρω τί μου είπε:

  • το καλωδιο και ο ρυθμιστής ειναι σωστα και ειναι αυτα που ερχονται στην Ελλάδα. (ακομα βεβαια δε καταλαβαινω πως γινεται να δουλευει αφου ειναι χαμηλοτερη απο τα specs της ψησταριας)
  • στην Ελλαδα δουλευουμε το μειγμα κι οχι μονο προπανιο
  • αν παρω τις prime δε θα ανεβαζει θερμοκρασια
  • το καλυτερο μείγμα στην Ελλάδα το εχει η ΕΚΟ. Μια σιδερενια γκρι μολυβι. 
  • οσες ειναι γενικα ελαφριες με κουμπωτο ρυθμιστη δε βγάζουν πιεση και δε θα λειτουργει καλα
  • Η 10kg η μεταλικη μπορεί να κρεμαστεί κανονικά στο πλάι στον γάντζο (ενω στις οδηγιες λέει οχι)

Σχόλια? με μπερδεψε πιο πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Eki_13 είπε

στην Ελλαδα δουλευουμε το μειγμα κι οχι μονο προπανιο

Πες του οτι μενεις Φλωρινα και το χειμωνα εχει -10 με 0 βαθμους το πολυ. Να παρω μειγμα;

Ειναι αστεια αυτα που λεγονται πραγματικα. Παντου στον κοσμο τα λενε propane gas grills. Η ψησταρια σου εχει προδιαγραφες για προπανιο σκετο και βουτανιο σκετο. 

Κανε ενα τεστ με τον ρυθμιστη που εχεις και μια μπουκαλα εκο. Αναψε ολους ολους τους καυστηρες στο τερμα και δες ποση ωρα θελει να ανεβασει στους 300+.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Eki_13 είπε

Μολις μιλησα με τεχνικο της weber. Αναφέρω τί μου είπε:

  • το καλωδιο και ο ρυθμιστής ειναι σωστα και ειναι αυτα που ερχονται στην Ελλάδα. (ακομα βεβαια δε καταλαβαινω πως γινεται να δουλευει αφου ειναι χαμηλοτερη απο τα specs της ψησταριας)
  • στην Ελλαδα δουλευουμε το μειγμα κι οχι μονο προπανιο
  • αν παρω τις prime δε θα ανεβαζει θερμοκρασια
  • το καλυτερο μείγμα στην Ελλάδα το εχει η ΕΚΟ. Μια σιδερενια γκρι μολυβι. 
  • οσες ειναι γενικα ελαφριες με κουμπωτο ρυθμιστη δε βγάζουν πιεση και δε θα λειτουργει καλα
  • Η 10kg η μεταλικη μπορεί να κρεμαστεί κανονικά στο πλάι στον γάντζο (ενω στις οδηγιες λέει οχι)

Σχόλια? με μπερδεψε πιο πολυ

Προσωπικα απο την πρωτη μερα εχω prime μειγμα και δεν ειχα ποτε! προβλημα με την θερμοκρασια! 2 χρονια τωρα ολα καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχουν καμιά συνεργασία με ΕΚΟ? παντως σιγουρα με τα 1000 αντι για 1400, θα αργει να ανεβάσει θερμοκρασία. Προφανως οταν δεν ειναι στο φουλ θα παίζει οκ. Αλλα πολύ περιεργο δεν ειναι που τις στέλνουν έτσι Ελλάδα? να υπάρχει κανας νόμος που το περιορίζει?
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...