Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, energy52 είπε

Παιδια σαρδελα στη σχαρα εχετε κανει, αξιζει; εγω μεχρι τωρα την κανω στο ταψι στον ηλεκτρ.φουρνο με λαδοριγανη βγαινει πολυ νοστιμη και την τρωνε τα παιδια..σκεφτομαι να αγορασω μια ανοξειδωτη διπλη σχαρα να τη δοκιμασω στην ψησταρια

Έχω ψήσει εγώ... μια χαρά ήταν. Βγήκε τόσο νόστιμη με γκρανολα σως, που αν και δεν μου αρέσουν τα ψάρια, τις ξαναέκανα 3-4 φορές. Δε θυμάμαι κάτι για αναφλέξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

31 λεπτά πριν, energy52 είπε

Παιδια σαρδελα στη σχαρα εχετε κανει, αξιζει; εγω μεχρι τωρα την κανω στο ταψι στον ηλεκτρ.φουρνο με λαδοριγανη βγαινει πολυ νοστιμη και την τρωνε τα παιδια..σκεφτομαι να αγορασω μια ανοξειδωτη διπλη σχαρα να τη δοκιμασω στην ψησταρια

Εχω ψησει μια φορα καμια 10αρια τεμαχια για δοκιμη πριν 2 χρονια. Ωραιες βγηκαν. Τωρα μην ρωτησεις τι και πως, δεν θυμαμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα, σκέφτομαι να πάρω ενα θερμόμετρο instant για γρήγορο τοπικό τσέκ (σαν αυτό του λινκ) κατα το μαγείρεμα (ειδικά κοτόπουλο) έχετε να προτείνετε κάτι...ιδανικά κάτι που μπορώ να βρω και Ελλάδα...???

https://www.skroutz.gr/s/19364380/Westmark-Ψηφιακό-Θερμόμετρο-Μαγειρικής-με-Ακίδα-0-C-200-C-12782280.html

απλά να πώ οτι:

έχω ασυρματο (αν και τον τελευταίο καιρό δεν λέει να συνδεθεί)

Εχω 2 με ακίδες για ποιό μόνιμο τσέκ θερμοκρασίας

Έχω και ενα σαν αυτό που θέλω αλλά δεν ειναι instant και δεν το πολυεμπιστευομαι...

 

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, σκέφτομαι να πάρω ενα θερμόμετρο instant για γρήγορο τοπικό τσέκ (σαν αυτό του λινκ) κατα το μαγείρεμα (ειδικά κοτόπουλο) έχετε να προτείνετε κάτι...ιδανικά κάτι που μπορώ να βρω και Ελλάδα...???

https://www.skroutz.gr/s/19364380/Westmark-Ψηφιακό-Θερμόμετρο-Μαγειρικής-με-Ακίδα-0-C-200-C-12782280.html

απλά να πώ οτι:

έχω ασυρματο (αν και τον τελευταίο καιρό δεν λέει να συνδεθεί)

Εχω 2 με ακίδες για ποιό μόνιμο τσέκ θερμοκρασίας

Έχω και ενα σαν αυτό που θέλω αλλά δεν ειναι instant και δεν το πολυεμπιστευομαι...

 

Έχω το thermopro που βλέπω ότι είναι στα 8,5€ στο Σκρουτζ και είμαι απολύτως ευχαριστημένος 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ilpapacha @ivas75  Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και για τις μετρησεις. Πολυ χρισιμη πληροφορια που η αληθεια ειναι οτι δεν ειχε περασει απο το μυαλο μου. 

Τελικα μαλλον καταληγω στην https://www.skroutz.gr/s/40046682/Napoleon-Rogue-425-SE-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένιας-Σχάρας-45x60εκ-με-3-Εστίες-και-Πλαϊνό-Μάτι-Υπερύθρων-RSE425RSIBPPK-1-GR-A.html#description.

Θα κοιταξω και την stainless steal με τις ανοξειδωτες σχαρες αλλα δεν την ηθελα ολη Inox (επισης στην περιγραφη δεν λεει οτι περιλαμβανεται η σουβλα). Δεν θα κολλησουμε στο εμφανησιακο κομματι ομως :).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Nαι οντως εχεις δικιο, ειχες αναφερει αποσταση σχαρας-σουβλας. 

Κρατησε τα αν θες εκει στα αρχεια στην υπογραφη σου να υπαρχουν ολα μαζεμενα.

Weber Genesis II:
σουβλα - σχαρα 6 εκατοστα
σουβλα - φλογοκρυπτες 11 εκατοστα

Οποιος εχει Weber spirit, Napoleon Freestyle, Naterial, Jamestown, Broil King Gem/Monarch/Baron/Signet κλπ ας γραψει να τα μαζεψουμε ολα γιατι ειναι πολυ χρησιμη πληροφορια που δεν βρισκεις ευκολα στο διαδικτυο.

Θα φτιάξω ένα αρχείο με αυτές τις πληροφορίες. Για να είναι, όσο το δυνατόν, πιο «ποιοτική» η πληροφορία, καλό θα ήταν η απόσταση να υπολογίζεται από την μέση της σούβλας και να «συνοδεύεται από τις αντίστοιχες φωτό.

27 λεπτά πριν, Antonis__7 είπε

@ilpapacha @ivas75  Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και για τις μετρησεις. Πολυ χρισιμη πληροφορια που η αληθεια ειναι οτι δεν ειχε περασει απο το μυαλο μου. 

Τελικα μαλλον καταληγω στην https://www.skroutz.gr/s/40046682/Napoleon-Rogue-425-SE-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένιας-Σχάρας-45x60εκ-με-3-Εστίες-και-Πλαϊνό-Μάτι-Υπερύθρων-RSE425RSIBPPK-1-GR-A.html#description.

Θα κοιταξω και την stainless steal με τις ανοξειδωτες σχαρες αλλα δεν την ηθελα ολη Inox (επισης στην περιγραφη δεν λεει οτι περιλαμβανεται η σουβλα). Δεν θα κολλησουμε στο εμφανησιακο κομματι ομως :).

 

Το μοντέλο που έχει τις ανοξείδωτες σχάρες δεν περιλαμβάνει την σούβλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, vins είπε

Έχω το thermopro που βλέπω ότι είναι στα 8,5€ στο Σκρουτζ και είμαι απολύτως ευχαριστημένος 

Ευχαριστώ απο αυτά στο skroytz αυτό ειχα βάλει στο καλάθι μου, φαντάζομαι με το ευχαριστημένος ειναι και το οτι ειναι ακριβές και γρήγορο/instant...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Ευχαριστώ απο αυτά στο skroytz αυτό ειχα βάλει στο καλάθι μου, φαντάζομαι με το ευχαριστημένος ειναι και το οτι ειναι ακριβές και γρήγορο/instant...

Ναι ακριβώς, δεν έχω κανένα παράπονο, γρήγορη και ακριβής μέτρηση, καλή κατασκευή -μου έχει πέσει αρκετές φορές γιατί είμαι λίγο ατσούμπαλος, έχει και μαγνητακι από πίσω όποτε το στερεώνω στην ψησταριά όταν δεν το χρησιμοποιω, έχει αρκετά μυτερή μύτη με καπάκι σιλικονης όταν δεν το χρησιμοποιεις. Και η thermopro είναι καλή εταιρία γενικά. Στην τιμή αυτή νομίζω είναι ισως η καλύτερη επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2023 στις 6:50 ΜΜ, ilpapacha είπε

Εάν σε ενδιαφέρει σε μεταχειρισμένη, υπάρχει μια αγγελία στο Facebook για Napoleon Rogue 525 SE. Δεν γνωρίζω αν είναι ακόμα διαθέσιμη.

https://www.facebook.com/marketplace/item/2830930507038353/

Μιας και δεν είμαι ειδικός, με βάση την κατάσταση της από τις φωτό, συνάδει με τα γραφόμενα για 6-8 ψησίματα; Γιατί μου φαίνεται πιο ταλαιπωρημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, purif είπε

Μιας και δεν είμαι ειδικός, με βάση την κατάσταση της από τις φωτό, συνάδει με τα γραφόμενα για 6-8 ψησίματα; Γιατί μου φαίνεται πιο ταλαιπωρημένη.

Με βάση την εικόνα που έχει «ανεβάσει» και δείχνει τον κάδο, η ψησταριά έχει κάνει λίγα ψησίματα. Δεν γνωρίζω αν είναι 6,8,15 κτλ. Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις απευθείας μαζί του και να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες/φωτό, εφόσον ενδιαφέρεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, purif είπε

Μιας και δεν είμαι ειδικός, με βάση την κατάσταση της από τις φωτό, συνάδει με τα γραφόμενα για 6-8 ψησίματα; Γιατί μου φαίνεται πιο ταλαιπωρημένη.

Πεντακαθαρος ειναι ο καδος. Να περιμενεις να γινει ολος μαυρος σιγα σιγα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

η μαυρίλα στον κάδο ειναι γευση...!!!! 

Κανεις κ παπαρα με λιγο ελαιόλαδο κ ντοματούλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, sndev είπε

Κανεις κ παπαρα με λιγο ελαιόλαδο κ ντοματούλα 

Once Upon a Time in Texas...

τα καλά bbq pits τα ξεχώριζες (αυτή ηταν και η συμβουλή των ντόπιων) απο την μυρωδιά καπνού οταν εμπαινές στον χώρο (και απο το πάρκιν σε κάποιες περιπτώσεις) καθώς και την μαυρίλα στους τοίχους του καταστήματος (απο το συνεχές κάπνισμα των κρεάτων)...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...