Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Εάν την βαρεθείς ή όχι δεν μπορεί να στο πει κάποιος. Έχει να κάνει με το πόση «όρεξη» έχεις για ψήσιμο, εάν θα σε «παιδέψει» η ψησταριά κτλ.

Παραθέτω μια αρνητική εμπειρία που είχα με μία ψησταριά υγραερίου στο παρελθόν 

Καλό θα ήταν να προτιμήσεις κάποια που να έχει αφαιρούμενο πάτο/ταψί, ώστε να καθαρίζεται πιο εύκολα. Μία τίμια επιλογή είναι η Naterial Kenton που έχει το Leroy Merlin. 

 

Από την στιγμή που σε ενδιαφέρει το ψήσιμο σε σούβλα, τότε θα σε βοηθήσει ο οπίσθιος καυστήρας. Οι οπίσθιοι καυστήρες της Broil King και της Napoleon, διαφέρουν σε «τεχνολογία» . Στην Broil King έχει τοποθετηθεί απλά ένας καυστήρας στο πίσω μέρος, ενώ στη Napoleon έχουν προσθέσει κι ένα μετάλλιο «περίβλημα», όπου διαχέει καλύτερα την θερμότητα.

Ο κάδος της Napoleon είναι πιο λείος και μπορείς να τον καθαρίσεις πιο εύκολα.

Το ύψος από την σχάρα μέχρι την σούβλα, για την σειρά Rogue, εάν θυμάμαι σωστά είναι περίπου 11 εκατοστά. Ενδεχομένως να μπορέσουν να δώσουν πιο ακριβή αριθμό, τα παιδιά που την έχουν. 

Καλό θα ήταν, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα, να τις δεις κι από κοντά.

Εάν σε ενδιαφέρει σε μεταχειρισμένη, υπάρχει μια αγγελία στο Facebook για Napoleon Rogue 525 SE. Δεν γνωρίζω αν είναι ακόμα διαθέσιμη.

https://www.facebook.com/marketplace/item/2830930507038353/

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφιριες και τις συμβουλες. Γενικα το budget που κοιταω ειναι μεχρι 1200 και ισως να εκανα την υπερβαση και να εφτανα τα 1500 αν υπηρχε ενας παρα πολυ καλος λογος. Η Napoleon Rogue 525 SE αυτη τη στιγμη εχει φτασει 1900 οποτε ειναι αρκετα πανω απο εκει που μπορω να φτασω. (Θα το σκεφτω για την μεταχειρισμενη).

 

 

12 ώρες πριν, ivas75 είπε

Η συμβουλή μου είναι να πας σε ότι καλύτερο αντέχει η τσέπη σου. 
Αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση κάντην. Παίρνεις κάτι που θα το κρατήσεις τουλάχιστον 10 χρόνια. Πρόσεξε μην μετανιώσεις που δεν έδωσες 100-200 παραπάνω στα νούμερα που κινείσαι και το σκέφτεσαι κάθε φορά που ψήνεις. 
Δες οπωσδήποτε την 525 SE που πόσταρε ο @ilpapacha  

Την πήρε ένας φίλος και είναι εξαιρετική. 
Εγώ προτίμησα την Weber E-330 GBS που ήταν τότε στα 1250€, ενώ η 525 SE έβγαινε στα 1600€ με την έκπτωση. Τώρα πουλιέται 1900€. 

Σε ευχαριστω πολυ, κι εμενα αυτη ειναι η λογικη μου γι αυτο το ψαχνω ακομα και γι αυτο εκλινα προς την Broil king που σου δινει την δυνατοτητα να προσθεσεις τον πλαινο καυστηρα σε δευτερο χρονο. Το budget μου γενικα οπως εγραψα κι αποο πανω ειναι στα 1200 με υπερβαση τα 1500 αν ειναι κατι πολυ καλο και δικαιολογει αυτη τη διαφορα.

Ευχαριστω και παλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

19 λεπτά πριν, Antonis__7 είπε

Γενικα το budget που κοιταω ειναι μεχρι 1200 και ισως να εκανα την υπερβαση και να εφτανα τα 1500 αν υπηρχε ενας παρα πολυ καλος λογος.

Kανε υπομονη κανενα μηνα, λογικα θα πεσουν προσφορες για Πασχα. Ισως γι αυτο εχουν ανεβασει τωρα τις τιμες για να κανουν "εκπτωσεις" μετα.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/3/2023 στις 4:44 ΜΜ, john1987 είπε

καλησπέρα σε όλους,

Σκέφτομαι να αποκτήσω ψησταριά υγραεριου (δεν γνωρίζω πολλά από ψησιμο) αλλα φοβάμαι λίγο μήπως την βαρεθώ στο τέλος και μείνει σε αχρησία. Έχει συμβεί σε κανένα; Έχει κάποια ιδιαίτερη ταλαιπωρία το να την καθερισεις κλπα;

Εγώ έπιανα τον εαυτό μου πολλές φορές που είχαμε κρεατικά να σκέφτομαι τι καλά θα ήταν να τα έψηνα στη σχάρα, αλλά ποιος κουβαλάει την ψησταριά από το υπόγειο να ανάψει κάρβουνα να γίνει το μπαλκόνι χάλια και κάπνα full. Έτσι επειδή είχα τις αμφιβολίες που λες και εσύ αν θα μου αρέσει και τα λοιπά είπα να πάω σε κάτι οικονομικό και πήρα την naterial από το leroy με 4 καυστήρες. Πλέων δεν το σκέφτομαι καν αν θα ανάψω την ψησταριά είναι πανεύκολη στη χρήση και το καθάρισμα είναι σχετικό με το πόσο "ψείρας" θα είσαι. Προχθές για παράδειγμα που είχαμε μακαρονάδα άναψα και έκανα σκορδόψωμο που δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνω με κάρβουνο. Εγώ προσωπικά καθαρίζω καλά κάθε 4 με 5 περίπου ψησίματα ανάλογα βέβαια τα κρέατα που θα μπούν. Ειδικά στα λεφτά πού σκέφτεσαι να δώσεις θα πάρεις κάτι σίγουρα καλό που νομίζω ότι θα το ευχαριστηθείς.

Επεξ/σία από jimgoodman
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Antonis__7 είπε

Σε ευχαριστω πολυ, κι εμενα αυτη ειναι η λογικη μου γι αυτο το ψαχνω ακομα και γι αυτο εκλινα προς την Broil king που σου δινει την δυνατοτητα να προσθεσεις τον πλαινο καυστηρα σε δευτερο χρονο. Το budget μου γενικα οπως εγραψα κι αποο πανω ειναι στα 1200 με υπερβαση τα 1500 αν ειναι κατι πολυ καλο και δικαιολογει αυτη τη διαφορα.

Ευχαριστω και παλι!

Μπορείς να δεις και την Napoleon 425 SE που είναι με 3 καυστήρες, πίσω και πλαϊνό υπέρυθρα. Είναι λίγο πιο ψηλά στα 1600, αλλά σε σχέση με την RSB έχει και ανοξείδωτες σχάρες που αν τις αγόραζες μετά θα ήθελες περισσότερα από 200€. Να έχεις στο νου σου πως από κοντά με λίγο παζάρι μπορεί να πέσει η τιμή.

https://www.skroutz.gr/s/26702534/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένιας-Σχάρας-60x45εκ-με-3-Εστίες-23-75kW-και-Πλαϊνό-Μάτι-Υπερύθρων-RSE425RSIBPSS-1-GR.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

11εκ ειναι στη genesis. Νομιζω η rogue πρεπει να εχει 15-16εκ. 

Ποσο εχει η prestige?

Η απόσταση από το κέντρο της σούβλας μέχρι τις σχάρες είναι στα 15 εκατοστά. Οπότε, θεωρητικά, μπορείς να βάλεις κρέας με διάμετρο ~30 εκατοστά, χωρίς να χρειαστεί να βγάλεις τις σχάρες. Στην σειρά Rogue η απόσταση αυτή είναι πιο μικρή Λογικά 2-3 εκατοστά πιο κοντή από την Prestige.

7ADF298D-93D6-484C-B2E3-16CC92B46696.jpeg.2b730027064bb4b8e78b1f750cc92c2a.jpeg

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Η απόσταση από το κέντρο της σούβλας μέχρι τις σχάρες είναι στα 15 εκατοστά. Οπότε, θεωρητικά, μπορείς να βάλεις κρέας με διάμετρο ~30 εκατοστά, χωρίς να χρειαστεί να βγάλεις τις σχάρες. Στην σειρά Rogue η απόσταση αυτή είναι πιο μικρή Λογικά 2-3 εκατοστά πιο κοντή από την Prestige.

7ADF298D-93D6-484C-B2E3-16CC92B46696.jpeg.2b730027064bb4b8e78b1f750cc92c2a.jpeg

Αν μπορείς κάνε τον κόπο να μετρήσεις και χωρίς τις σχάρες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Η απόσταση από το κέντρο της σούβλας μέχρι τις σχάρες είναι στα 15 εκατοστά.

11cm ειναι στη genesis χωρις τη σχαρα. Χαοτικη διαφορα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ χρησιμη πληροφορια παντως για καποιον που σκεφτεται να αγορασει ψησταρια, και σκοπευει να βαζει σουβλες, εγω οταν εψαχνα ουτε καν ειχε περασει απο το μυαλο μου αυτο, ελεγα πανω κατω ολες ιδιες (σαν μεγεθος) οποτε οκ, ευτυχως ημουν τυχερος και διαλεξα napoleon

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Πολυ χρησιμη πληροφορια παντως για καποιον που σκεφτεται να αγορασει ψησταρια, και σκοπευει να βαζει σουβλες, εγω οταν εψαχνα ουτε καν ειχε περασει απο το μυαλο μου αυτο, ελεγα πανω κατω ολες ιδιες (σαν μεγεθος) οποτε οκ, ευτυχως ημουν τυχερος και διαλεξα napoleon

Ευτυχως στην καινουρια genesis το διορθωσαν, γιατι πραγματικα ειναι το μονο αρνητικο που εχει σαν ψησταρια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Αν μπορείς κάνε τον κόπο να μετρήσεις και χωρίς τις σχάρες...

Η αντίστοιχη απόσταση μέχρι το seat plate που είναι ανάμεσα στους καυστήρες είναι στα 20 εκατοστά

66D4C9EA-E303-442D-802B-1E748325249F.jpeg.581bebfaba1fbafe39cb2efa373aaeb9.jpeg
 

ενώ με το sear plate που βρίσκεται πάνω από τον καυστήρα, είναι στα 22,2 εκατοστά

DC9CB979-5AA5-4231-B7B1-B4C42CBC0D9C.jpeg.1e25fea694e2c461cafa39a97c11456f.jpeg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Η απόσταση από το κέντρο της σούβλας μέχρι τις σχάρες είναι στα 15 εκατοστά. Οπότε, θεωρητικά, μπορείς να βάλεις κρέας με διάμετρο ~30 εκατοστά, χωρίς να χρειαστεί να βγάλεις τις σχάρες. Στην σειρά Rogue η απόσταση αυτή είναι πιο μικρή Λογικά 2-3 εκατοστά πιο κοντή από την Prestige.

 

Τώρα μέτρησα στην Rouge και η απόσταση μέχρι τις σχάρες είναι 10cm. Χωρίς τις σχάρες η απόσταση μέχρι το sear plate είναι 16cm.

Επεξ/σία από ppetros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ppetros είπε

Τώρα μέτρησα στην Rouge και η απόσταση μέχρι τις σχάρες είναι 10cm. Χωρίς τις σχάρες η απόσταση μέχρι το seat plate είναι 16cm.

Οπότε ισχύει αυτό που είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilpapacha είπε

Οπότε ισχύει αυτό που είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ

Nαι οντως εχεις δικιο, ειχες αναφερει αποσταση σχαρας-σουβλας. 

Κρατησε τα αν θες εκει στα αρχεια στην υπογραφη σου να υπαρχουν ολα μαζεμενα.

Weber Genesis II:
σουβλα - σχαρα 6 εκατοστα
σουβλα - φλογοκρυπτες 11 εκατοστα

Οποιος εχει Weber spirit, Napoleon Freestyle, Naterial, Jamestown, Broil King Gem/Monarch/Baron/Signet κλπ ας γραψει να τα μαζεψουμε ολα γιατι ειναι πολυ χρησιμη πληροφορια που δεν βρισκεις ευκολα στο διαδικτυο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σαρδελα στη σχαρα εχετε κανει, αξιζει; εγω μεχρι τωρα την κανω στο ταψι στον ηλεκτρ.φουρνο με λαδοριγανη βγαινει πολυ νοστιμη και την τρωνε τα παιδια..σκεφτομαι να αγορασω μια ανοξειδωτη διπλη σχαρα να τη δοκιμασω στην ψησταρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, energy52 είπε

Παιδια σαρδελα στη σχαρα εχετε κανει, αξιζει; εγω μεχρι τωρα την κανω στο ταψι στον ηλεκτρ.φουρνο με λαδοριγανη βγαινει πολυ νοστιμη και την τρωνε τα παιδια..σκεφτομαι να αγορασω μια ανοξειδωτη διπλη σχαρα να τη δοκιμασω στην ψησταρια

Ψηνω μονο στα καρβουνα σαρδελα, κυριως στο χωριο :) Γινεται της ποπης!!!! Αλλιως στο ταψι οπως λες στον φουρνο, στην γκαζιου δεν εχω και δεν θελω να τολμησω , εχει τοσο λιπος που θαγινει ο κακος χαμος φανταζομαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...