Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ATmega είπε

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Είμαι νέος με το άθλημα. Πριν μια εβδομάδα πήρα την ψησταριά Jamestown Knox 3.2 που βρήκα σε προσφορά στα 359 από 649. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας σχετικά με τον τύπο αερίου γιατί έχω μπερδευτεί. Λέγοντας υγραέριο εννοούμε ένα μίγμα που μπορεί να έχει διάφορα αέρια? Επισυνάπτω φωτο με τις προδιαγραφές του τύπου αερίου. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

img1.jpg

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

img2.jpg

Δηλαδή πρέπει να πάρω ή βουτάνιο ή προπάνιο? Τι είναι καλύτερο? 

Από ότι κατάλαβα από αυτά που γράφετε πιο πάνω, θα πρέπει να έχω και ρυθμιστή πίεσης. Στη φωτογραφία που επισυνάπτω αυτό που φαίνεται είναι ο ρυθμιστής πίεσης για βουτάνιο και αν πάρω προπάνιο πρέπει να αλλάξει? 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

img3.jpg

Τι μπουκάλα προτείνετε 5kg ή 11kg?

Ευχαριστώ.

 

καλησπέρα 
 10αρα φιάλη σε κάθε περίπτωση,  όσο για το αεριο  και σύμφωνα με τον ρυθμιστή της εικόνας ταιριάζει με φιάλη  μείγματος  ,  για προπάνιο -που είναι και ποιο σταθερό στη διάρκεια της χρήσης αλλά και στη χαμηλή θερμοκρασία - θα χρειαστεί να το συνδυάσεις  με ρυθμιστή στα 37mlb
καλά ψησίματα

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

1 ώρα πριν, sndev είπε

meater me 120 e. 

Καλά δεν είναι και must have αξεσουάρ το meater, πιο πολύ nice to have  (εκτός κι αν βάζεις σούβλες κάθε τρεις και λίγο, τότε ναι 😂 )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vins είπε

Καλά δεν είναι και must have αξεσουάρ το meater, πιο πολύ nice to have  (εκτός κι αν βάζεις σούβλες κάθε τρεις και λίγο, τότε ναι 😂 )

Είναι τέλειως λαθος ερωτηση οποτε δινω μια τελειως λαθος απάντηση :ph34r:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια μιλαω για σπατουλες , τσιμπιδες , καλύμματα , μαχαιρια , ποδιες , καθαριστικα , βουρτσες κλπ 

ειδικα για βουρτσες ψαχνω κατι να μου κανει την ζωη ευκολοτερη. εχω πεσει σε πολλες μετριες βουρτσες.

Επεξ/σία από Allan-Wake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ATmega είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

img3.jpg

Τι μπουκάλα προτείνετε 5kg ή 11kg?

Ευχαριστώ.

 

Ο ρυθμιστής που έχεις είναι κατάλληλος για μείγμα ενώ ο ενδεδειγμένος για προπάνιο είναι 37mbar. Οπότε αν δεν θέλεις να μπεις στο κόπο αλλαγής ρυθμιστή παίρνεις μείγμα και ξεκινάς, αλλιώς αλλάζεις και ρυθμιστή.

Παρότι το προπάνιο προτείνετε από πολλούς, εγώ με μείγμα  σε 2-3 ώρες ψήσιμο δεν είχα ποτέ θέμα, ούτε πάγωσε ποτέ η φιάλη, ούτε ζορίστηκε να ανεβάσει θερμοκρασίες >250C και όλα τα ψησίματα έγιναν καλά. Άλλωστε, δεν χρειάζεται να έχεις τέτοιες θερμοκρασίες κατά το ψήσιμο, τα περισσότερα ψησίματα απαιτούν  μικρότερες. Επίσης, το προπάνιο χρησιμοποιείται κυρίως για επαγγελματική χρήση λόγω των χαρακτηριστικών που αναφέρουν οι φίλοι εδώ μέσα.

Για φιάλη, η 10Kg μεταλλική είναι η πιο συνηθισμένη που χρησιμοποιείται, εκτός και αν πας για "νέου" τύπου  φιάλη, με τον δικό της ρυθμιστή η κάθε μια  - CORAl PRIME, EKO Egas easy κ.τ.λ.- με την ανάλογη ευκολία που έχουν στην μεταφορά και αλλαγή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Allan-Wake είπε

παιδια μιλαω για σπατουλες , τσιμπιδες , καλύμματα , μαχαιρια , ποδιες , καθαριστικα , βουρτσες κλπ 

ειδικα για βουρτσες ψαχνω κατι να μου κανει την ζωη ευκολοτερη. εχω πεσει σε πολλες μετριες βουρτσες.

Σπάτουλες τσιμπίδες κτλ δες να πάρεις ανοξείδωτες (εγώ κάτι φτηνές έχω που πήρα από mart, Leroy κλπ, μια χαρά βαστάνε).
 

Μαχαίρια μεγάλο κεφάλαιο ανάλογα τη χρήση, εγώ κατά κύριο λόγο χρησιμοποιω 4 είδη: ένα ξεκοκκαλισματος victorinox που φιλεταρω κιόλας, ένα samura που βγάζει συχνά πυκνά προσφορές στο site τους (εγώ έχω το sultan pro stonewash που το είχα πάρει 17,5€ με μεταφορικα) και το έχω για all around χρήση, ένα του σεφ εστία φτηνο που όμως είναι μια χαρά (έχω και του ικεα επίσης καλό για τα λεφτά του) και ένα μπαλταδακι από mart. Επίσης έχω κι ένα μασατι victorinox. (Σου λέω τα πιο οικονομικά τώρα, ανάλογα τη χρήση σου εσυ ξέρεις τι θα χρειαστείς).

Ποδια έχω και δεν τη φοράω ποτε 😂

Καθαριστικα δε χρειάστηκα (σπάτουλα πλαστική και βούρτσα).

Οσο για τις βούρτσες, εξαρτάται τι σχάρες έχεις, για μαντεμι θες ορείχαλκο, για ανοξείδωτες παίρνεις και τις πιο σκληρές τις ατσάλινες. Αν έχεις ανοξείδωτες σχάρες, το συρματινο ανοξείδωτο σφουγγάρι (το απλό της κουζίνας για κατσαρόλες) κάνει την καλύτερη δουλειά.

Παρε για αρχή ένα θερμόμετρο ακίδας ακριβείας και αν θες και κανενα με probes για πιο αργά ψησιματα (inkbird και thermopro σχετικά οικονομικές και καλές, και του ικεα με το probe στα 10€ μια χαρά είναι βέβαια) 

Γενικα όμως υπάρχουν άπειρες μεταβλητές που έχουν να κάνουν με την ψησταριά σου και τη χρήση που θέλεις να κανεις. Μπορείς να βάζεις στην αναζητηση λέξεις κλειδιά για το παρόν θέμα και να διαβάσεις όσα έχουν γραφτεί στο παρελθόν (έχει πολύ υλικό από τα παιδιά)

Επεξ/σία από vins
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

Καλησπέρα σε όλους και πάλι!! ύστερα απο 3 χρόνια με την outdoorchef 425(4 εστίες και πλαϊνό μάτι) είμαι σε αναζήτηση ψησταριάς υγραερίου για το δικό μου σπίτι.Η εύκολη λύση είναι να παρω πάλι την ίδια αλλα 650€ δεν ξέρω αμα θα τα έδινα και εύκολα... έχετε να προτείνετε κάποια με 4 εστίες, πλάκα ψησίματος και να είναι δυνατή(μ αυτήν άνετα έπιανε 350 βαθμούς);το πλαϊνό μάτι δεν με ενδιαφέρει μιας και στην υπάρχουσα χρησιμοποιήθηκε μονο 3-4 φορές σ αυτα τα 3 χρόνια... ιδανικά στα 500€-550€ απλα θα ήθελα να δω κι άλλες προτάσεις!!

 

Μια τίμια επιλογή είναι η Naterial Kenton του Leroy Merlin. Μπορείς επίσης να δεις και την Jamestown του Praktiker.

Στο εύρος τιμής που αναφέρεις, υπάρχουν η Weber Spirit και η Napoleon Freestyle. Με λιγότερους όμως καυστήρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Μια τίμια επιλογή είναι η Naterial Kenton του Leroy Merlin. Μπορείς επίσης να δεις και την Jamestown του Praktiker.

Στο εύρος τιμής που αναφέρεις, υπάρχουν η Weber Spirit και η Napoleon Freestyle. Με λιγότερους όμως καυστήρες.

θα παω να δω απο κοντα τις naterial kenton...οι jamestown είναι στα ίδια κοστολόγια σχεδόν με outdoorchef,οπότε να δώσω κάτι παραπάνω και να την πάρω έτοιμη αν καταλήξω εκεί!!όσοι με ρωτάνε γιατι θα ξανα πάρω ψησταριά είναι γιατί το θεωρώ εξάρτημα της κουζίνας όπως τον φούρνο!!και ναι ψήνω πάρα πολυ συχνά στην ψησταριά!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, arxontas2323 είπε

θα παω να δω απο κοντα τις naterial kenton...οι jamestown είναι στα ίδια κοστολόγια σχεδόν με outdoorchef,οπότε να δώσω κάτι παραπάνω και να την πάρω έτοιμη αν καταλήξω εκεί!!όσοι με ρωτάνε γιατι θα ξανα πάρω ψησταριά είναι γιατί το θεωρώ εξάρτημα της κουζίνας όπως τον φούρνο!!και ναι ψήνω πάρα πολυ συχνά στην ψησταριά!!

Ενδεχομένως να υπάρξουν προσφορές για το Πάσχα. Οπότε, εφόσον δεν σε επείγει, καλό θα ήταν να περιμένεις λίγο.

Από τότε που πήραμε την ψησταριά, την ηλεκτρική κουζίνα δεν την χρησιμοποιούμε σχεδόν καθόλου. Είναι μεγάλη ευκολία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, arxontas2323 είπε

θα παω να δω απο κοντα τις naterial kenton...οι jamestown είναι στα ίδια κοστολόγια σχεδόν με outdoorchef,οπότε να δώσω κάτι παραπάνω και να την πάρω έτοιμη αν καταλήξω εκεί!!όσοι με ρωτάνε γιατι θα ξανα πάρω ψησταριά είναι γιατί το θεωρώ εξάρτημα της κουζίνας όπως τον φούρνο!!και ναι ψήνω πάρα πολυ συχνά στην ψησταριά!!

Aν χρησιμοποιεις τοσο συχνα την ψησταρια, κανε μια σωστη επενδυση και παρε κατι καλο να το ευχαριστηθεις. Ψησταριες τυπου naterial ειναι γι αυτους που λενε οτι δεν ξερουν αν θα τη χρησιμοποιουν συχνα ή εχουν πολυ πολυ περιορισμενο budget.

Παρε μια καλη και θα λες μετα οτι ειναι η καλυτερη αγορα που εχεις κανει γιατι θα την ευχαριστηθεις στο φουλ.

Εγω ξεκινησα να κοιταζω ψησταριες 200-300€, ανεβηκα ταβανι στα 600€, αλλα οταν τις ειδα απο κοντα ειπα θα κανω την υπερβαση. Δεν εχω μετανιωσει ουτε ενα ευρω που εδωσα παραπανω. Αν επαιρνα παλι ψησταρια θα τα ξαναεδινα και με το παραπανω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Οι φιαλες ειναι ολες το ιδιο? Όχι, είναι μείγμα (βουτάνιο) 30mbar ή προπάνιο 37mbar

Παιρνω απο βενζιναδικο? Ναι

Η εχω κι αλλες επιλογες? Έχεις από καταστήματα εμπορίου για αέριο

Τι τιμη παιζουν? 10κ. φιάλη μείγμα σε ΕΚΟ είχε πριν 2 εβδομάδες ~24€.

 

Επεξ/σία από Mpiftekis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...