Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, jimgoodman είπε

Αυτή ακριβώς έχω. Αν πάρω την γκρι (προπάνιο) θα είναι καλύτερα στα τελειώματα; Γιατί με την κόκκινη έχει αρχίσει και παγώνει όταν ψήνω.

Το προπάνιο έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα. Θα χρειαστεί να αγοράσεις και τον αντίστοιχο γκρι ρυθμιστή, στα 37mbar. Προσωπικά χρησιμοποιώ coral prime προπάνιο, χωρίς να έχω κάποιο θέμα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

21 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Το προπάνιο έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα. Θα χρειαστεί να αγοράσεις και τον αντίστοιχο γκρι ρυθμιστή, στα 37mbar. Προσωπικά χρησιμοποιώ coral prime προπάνιο, χωρίς να έχω κάποιο θέμα.
 

Ρυθμιστή μου δώσανε ένα universal απο 22 εώς 70mbar αν θυμάμαι καλά τα νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jimgoodman είπε

Ρυθμιστή μου δώσανε ένα universal απο 22 εώς 70mbar αν θυμάμαι καλά τα νούμερα.

Μου τον είχαν δώσει παλαιότερα. Τον έδωσα σε έναν κουμπάρο μας, τον ρυθμίσαμε και λειτουργεί μια χαρά, με coral prime προπάνιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι επιπόλαιο και αυθαίρετο αυτό, αλλά εμένα οι universal ρυθμιστές κάπως μου κάθονται περίεργα στο μυαλό. Όποτε άλλαζα τύπο φιάλης, θυσίαζα άνετα το αντίτιμο του αντίστοιχου ρυθμιστή. Δηλαδή σε αυτή την περίπτωση θα έδινα άνετα το δωδεκάευρο ή όσο έχει ο standard κόκκινος ρυθμιστής της κοκκινης prime πριν κάνω οτιδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimgoodman είπε

Αυτή ακριβώς έχω. Αν πάρω την γκρι (προπάνιο) θα είναι καλύτερα στα τελειώματα; Γιατί με την κόκκινη έχει αρχίσει και παγώνει όταν ψήνω.

Όπως προείπε και ο συμφορητης το προπάνιο ενδείκνυται για χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα , αυτό που προκύπτει από τις συχνές αναφορές για το θέμα αυτό είναι ότι για τις  ψησταριές υγραερίου δεν ενδείκνυται το μείγμα , και αυτό γιατί οι απαιτήσεις των ψησταριών  για αέριο υπερβαίνουν τις δυνατότητες του

Κάτι κάναμε και σήμερα 

 

Screenshot_20230226-143229.png

Screenshot_20230226-151455.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριακή της Τυρινής σήμερα αλλά θα τηρήσω την παράδοση το βράδυ, με μια μακαρονάδα με τυρί.

Για μια μπύρα το μεσημέρι, προτίμησα χοιρινά παΐδάκια...

IMG_20230226_122850.jpg.1c166ab3830ca06c78b32c1c46c34765.jpgIMG_20230226_123024.jpg.2245d958b8e7a80a00420fb487a26029.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, est είπε

Μπορεί να είναι επιπόλαιο και αυθαίρετο αυτό, αλλά εμένα οι universal ρυθμιστές κάπως μου κάθονται περίεργα στο μυαλό. Όποτε άλλαζα τύπο φιάλης, θυσίαζα άνετα το αντίτιμο του αντίστοιχου ρυθμιστή. Δηλαδή σε αυτή την περίπτωση θα έδινα άνετα το δωδεκάευρο ή όσο έχει ο standard κόκκινος ρυθμιστής της κοκκινης prime πριν κάνω οτιδήποτε άλλο.

Συμφωνώ. Κανονικά δεν θα έπρεπε να τους δίνουν, σε ιδιώτες τουλάχιστον. Ακόμα πιο παλιά, μας είχαν δώσει έναν που είχε εύρος ρύθμισης 0-2bar. Ο οποίος ήταν προφανώς αδύνατο να ρυθμιστεί σωστά, χωρίς να διαθέτει κάποιος κατάλληλα εργαλεία. Ευτυχώς η ψησταριά έχει εσωτερική ασφάλεια/κόφτη, όπου κλείνει όταν πας να «δώσεις» περισσότερη πίεση από την προβλεπόμενη.


Πάντως με τον ρυθμιστή που έχει εύρος 22-70mbat, μπορέσαμε να τον ρυθμίσουμε σχετικά εύκολα.

Εν τω μεταξύ η ίδια εταιρεία, από την οποία τα προμηθεύεται η coral, έχει και ρυθμιστή με μικρότερο εύρος ρύθμισης, που θα ήταν καλύτερη επιλογή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/2/2023 στις 6:29 ΜΜ, ilpapacha είπε

Στο ποστ που έκανα, αναφέρομαι στην διαδικασία για την πρώτη φορά που θα ανάψεις την ψησταριά, ώστε να κάνουν πρώτα τα εργοστασιακά έλαια/υπολείμματα και έπειτα τα να κάνεις την διαδικασία του seasoning. Δεν χρειάζεται να την κάνεις έπειτα από κάθε ψήσιμο.

Δεν είναι είναι απαραίτητο να τα πλύνεις. Τα μαντεμένια σκεύη/σχάρες χρειάζονται φροντίδα/συντήρηση ώστε να διατηρούνται σε καλή κατάσταση.

 

Λοιπόν εκανα τον αρχικό καψιμο,αλλα μαλλον δεν ειχα καταλαβει καλα και μαλλον δεν το εκανα σωστά...

Δλδ αναψα στο φουλ για 30 λεπτά,το εσβησα και αλοιψα με λαδι τις σχάρες.μεχρι εκει...δλδ δεν τις ξαναζεστανα...

Τωρα μπορω να κανω κατι;δεν εχω ψησει ακομα....

 

Επισης ειδα εσυ σε παλαιοτερο ποστ οτι πηρες coral προπανιο με τον ρυθμιζομενο ρυθμιστη.εισαι ευχαριστημενος;να ζητησω κι εγω οταν τελειωσει η παλια μπουκαλα που ειχα τέτοιον;

Τελικα προπανιο για μεγαλυτερης ωρα ψησίματα και κρυο καο μειγμα για μικροτερα καο ζεστη; Εχω ψιλομπερδευτει...

Τωρα εχω σιδερένια coral μειγμα.στο πρώτο κάψιμο ανεβασε μεχρι 275

 

Υποψιν ξανα ειμαι νεος στο υγραέριο...😎

Screenshot_20230226_200858.jpg.e868f14a115d8d66d59d309af59162ff.jpg

Επεξ/σία από lacta13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, est είπε

Μπορεί να είναι επιπόλαιο και αυθαίρετο αυτό, αλλά εμένα οι universal ρυθμιστές κάπως μου κάθονται περίεργα στο μυαλό. Όποτε άλλαζα τύπο φιάλης, θυσίαζα άνετα το αντίτιμο του αντίστοιχου ρυθμιστή. Δηλαδή σε αυτή την περίπτωση θα έδινα άνετα το δωδεκάευρο ή όσο έχει ο standard κόκκινος ρυθμιστής της κοκκινης prime πριν κάνω οτιδήποτε άλλο.

Και εγώ δεν τον πολύ συμπάθησα και για αυτό προσπαθώ να βγάλω άκρη. Από την άλλη ο προμηθευτής όταν πήρα την φιάλη του λέω που το ρυθμίζω αυτό, μου λέει βάλτο κάπου στην μέση και είναι καλά. Μήπως τελικά δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο ο ρυθμιστής και η ρύθμιση γίνεται από τα κουμπιά του κάθε καυστήρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, lacta13 είπε

Λοιπόν εκανα τον αρχικό καψιμο,αλλα μαλλον δεν ειχα καταλαβει καλα και μαλλον δεν το εκανα σωστά...

Δλδ αναψα στο φουλ για 30 λεπτά,το εσβησα και αλοιψα με λαδι τις σχάρες.μεχρι εκει...δλδ δεν τις ξαναζεστανα...

Τωρα μπορω να κανω κατι;δεν εχω ψησει ακομα....

 

Επισης ειδα εσυ σε παλαιοτερο ποστ οτι πηρες coral προπανιο με τον ρυθμιζομενο ρυθμιστη.εισαι ευχαριστημενος;να ζητησω κι εγω οταν τελειωσει η παλια μπουκαλα που ειχα τέτοιον;

Τελικα προπανιο για μεγαλυτερης ωρα ψησίματα και κρυο καο μειγμα για μικροτερα καο ζεστη; Εχω ψιλομπερδευτει...

Τωρα εχω σιδερένια coral μειγμα.στο πρώτο κάψιμο ανεβασε μεχρι 275

 

Υποψιν ξανα ειμαι νεος στο υγραέριο...😎

Screenshot_20230226_200858.jpg.e868f14a115d8d66d59d309af59162ff.jpg

Την διαδικασία του seasoning, ως διαδικασία, μπορείς να την κάνεις όποτε θέλεις. Συνίσταται πριν αρχίσεις τα ψησίματα, καθώς προστατεύει τα μαντεμένια σκεύη από την εμφάνιση σκουριάς και βοηθάει να αποκτήσουν αντικολλητική ιδιότητα.

Με βάση του τι έχεις κάνει μέχρι στιγμής, θα πρέπει καθαρίσεις με χαρτί κουζίνας ότι λάδι υπάρχει πάνω στις σχάρες, να ανάψεις τους καυστήρες στην χαμηλότερη ένταση, για περίπου 10 λεπτά, ώστε να «ανοίξουν» οι πόροι του μαντεμιού, έπειτα να περάσεις με ελάχιστο ηλιέλαιο/λαρδί τις σχάρες και να ανάψεις τους καυστήρες σε θερμοκρασία 180 βαθμών για 40 λεπτά.

Όσον αφορά τους ρυθμιστές, αυτό που θα πρέπει να γνωρίζεις είναι ότι για μείγμα χρειάζεσαι ρυθμιστή στα 30mbar και για το προπάνιο στα 37mbar. Απέφυγε τους ρυθμιζόμενους. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, μας είχαν δώσει έναν με εύρος ρυθμιστής 22-70mbar, όπου καταφέραμε να τον ρυθμίσουμε σχετικά εύκολα και λειτουργεί σωστά.

Καλύτερα να προτιμήσεις προπάνιο. Δεν υπάρχει λόγος να αλλάζεις τύπο αερίου, ανά εποχή.

12 ώρες πριν, jimgoodman είπε

Και εγώ δεν τον πολύ συμπάθησα και για αυτό προσπαθώ να βγάλω άκρη. Από την άλλη ο προμηθευτής όταν πήρα την φιάλη του λέω που το ρυθμίζω αυτό, μου λέει βάλτο κάπου στην μέση και είναι καλά. Μήπως τελικά δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο ο ρυθμιστής και η ρύθμιση γίνεται από τα κουμπιά του κάθε καυστήρα; 

Ο ρυθμιστής «παίζει» μεγάλο ρόλο, καθώς μειώνει την πίεση με την οποία εισάγεται το αέριο στην ψησταριά και την ροή του. Τα κουμπιά που υπάρχουν στην ψησταριά, απλά ρυθμίζουν την ένταση της φλόγας, με βάση το αέριο που «δέχονται» από τον ρυθμιστή. Εάν η ροή/πίεση του αερίου είναι πάνω από το προβλεπόμενο του κατασκευαστή της ψησταριάς, υπάρχει κίνδυνος να γίνει ζημιά. 

Μπορείς να καλέσεις απευθείας την Coral (https://www.coralgas.gr/contact/), όπου θα σε ενημερώσουν για τα συμβεβλημένα καταστήματα και πως/από που μπορείς να προμηθευτείς τον σταθερό ρυθμιστή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέω να δοκιμάσω να ψήσω γαρίδες αλλά δεν έχω ψήσει ποτέ ξανά ούτε σε φούρνο οπότε κάθε συμβουλή δεκτή. Επίσης τα λαχανικά σχάρα ή πλάκα; Και βάζετε τίποτα ή τα ψήνετε σκέτα;

Επεξ/σία από jimgoodman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους και πάλι!! ύστερα απο 3 χρόνια με την outdoorchef 425(4 εστίες και πλαϊνό μάτι) είμαι σε αναζήτηση ψησταριάς υγραερίου για το δικό μου σπίτι.Η εύκολη λύση είναι να παρω πάλι την ίδια αλλα 650€ δεν ξέρω αμα θα τα έδινα και εύκολα... έχετε να προτείνετε κάποια με 4 εστίες, πλάκα ψησίματος και να είναι δυνατή(μ αυτήν άνετα έπιανε 350 βαθμούς);το πλαϊνό μάτι δεν με ενδιαφέρει μιας και στην υπάρχουσα χρησιμοποιήθηκε μονο 3-4 φορές σ αυτα τα 3 χρόνια... ιδανικά στα 500€-550€ απλα θα ήθελα να δω κι άλλες προτάσεις!!

 

Επεξ/σία από arxontas2323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, jimgoodman είπε

Λέω να δοκιμάσω να ψήσω γαρίδες αλλά δεν έχω ψήσει ποτέ ξανά ούτε σε φούρνο οπότε κάθε συμβουλή δεκτή. Επίσης τα λαχανικά σχάρα ή πλάκα; Και βάζετε τίποτα ή τα ψήνετε σκέτα;

Προσωπικά τα λαχανικά τα ψήνω πάντα στη σχάρα , μια επάλειψη με λίγο λάδι και αλάτι όσο για θερμοκρασία ανάλογα, μελιτζάνες, κολοκυθάκια, μανιτάρια, πιπεριές σε δυνατή φωτιά με ένα η δύο φορές γύρισμα.

Άλλα όπως σπαράγγια και κρεμμυδάκι φρέσκο, μπρόκολο σε μέτρια φωτιά με ένα έως δύο γυρίσματα , και πατάτες, καρότο παντζάρι σε μέτρια προς χαμηλή φωτιά με πολλά γυρίσματα μέχρι να μαλακώσουν χωρίς να καούν 

Θερμοκρασία και χρόνους δεν σου γράφω κάθε ψησταριά λειτουργεί διαφορετικά και θα είναι κρίμα να ακολουθήσεις λάθος οδηγίες , και που σίγουρα θα έχεις άλλο αποτέλεσμα , καλύτερα να το βρεις μόνος σου , και με αυτό το τρόπο θα μάθεις καλύτερα τις δυνατότητες της ψησταριάς σου 

(η πλάκα κατά τη γνώμη μου είναι πιο κοντά στο τηγάνισμα παρά στο ψήσιμο) 

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Είμαι νέος με το άθλημα. Πριν μια εβδομάδα πήρα την ψησταριά Jamestown Knox 3.2 που βρήκα σε προσφορά στα 359 από 649. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας σχετικά με τον τύπο αερίου γιατί έχω μπερδευτεί. Λέγοντας υγραέριο εννοούμε ένα μίγμα που μπορεί να έχει διάφορα αέρια? Επισυνάπτω φωτο με τις προδιαγραφές του τύπου αερίου. 

Spoiler

img1.jpg

Spoiler

img2.jpg

Δηλαδή πρέπει να πάρω ή βουτάνιο ή προπάνιο? Τι είναι καλύτερο? 

Από ότι κατάλαβα από αυτά που γράφετε πιο πάνω, θα πρέπει να έχω και ρυθμιστή πίεσης. Στη φωτογραφία που επισυνάπτω αυτό που φαίνεται είναι ο ρυθμιστής πίεσης για βουτάνιο και αν πάρω προπάνιο πρέπει να αλλάξει? 

Spoiler

img3.jpg

Τι μπουκάλα προτείνετε 5kg ή 11kg?

Ευχαριστώ.

 

Επεξ/σία από ATmega
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...