Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

ρε παλικαρια,εχω διαβασει δεν ξερω και εγω ποσες σελιδες αλλα δεν εχω βγαλει συμπερασμα.....εχω ενα μπαλκονακι 90 ποντους φαρδος,και λεω να βαλω εκει μια ψησταριτσα οικονομικη για 4-5 κοματια(μπριζολες,μπιφτεκια ή λουκανικα).Καλα θα ειναι να περνει και μια σουβλιτσα.Σκεφτομαι για μια που το ενα της πλαινο θα διπλωνει για να με χωραει σε 90 ποντους.Εχω λιγες απαιτησεις αλλα ψαχνω κατι vfm...πειτε καμια ιδεα!

Ξέρεις ποια είναι οικονομική; Αυτή που μετά από χρόνια , θα λες ότι ήταν μια από τις καλύτερες αγορές που έκανες. Δώσε βάση μόνο στην ποιότητα του ψησίματος και στο να ταιριάξει στο χώρο και στις ανάγκες σου. 

Επεξ/σία από est
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostaskontis είπε

ρε παλικαρια,εχω διαβασει δεν ξερω και εγω ποσες σελιδες αλλα δεν εχω βγαλει συμπερασμα.....εχω ενα μπαλκονακι 90 ποντους φαρδος,και λεω να βαλω εκει μια ψησταριτσα οικονομικη για 4-5 κοματια(μπριζολες,μπιφτεκια ή λουκανικα).Καλα θα ειναι να περνει και μια σουβλιτσα.Σκεφτομαι για μια που το ενα της πλαινο θα διπλωνει για να με χωραει σε 90 ποντους.Εχω λιγες απαιτησεις αλλα ψαχνω κατι vfm...πειτε καμια ιδεα!

Μια τίμια επιλογή είναι η Naterial Kenton, όπως ήδη αναφέρθηκε.

Με βάση τον χώρο που έχεις διαθέσιμο, μπορείς να πάρεις και αυτή που διαθέτει 3 καυστήρες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 3ς ξεκαθαρα 

ειναι vfm η συγκεκριμένη σειρά κ εφόσον όπως λες δεν έχεις απαιτήσεις ειναι απλα σουπερ για τα δεδομένα σου. Στα ενδότερα της ίδιας σειράς οι 2 καυστήρες μπορεί να σου εξοικονομούν μεν χώρο στο μπαλκονι άλλα σου περιορίζουν δυσανάλογα τις επιλογές ψησίματος.

πριν ρωτήσεις τι είναι οι επιλογές που χανεις η πιο βασικη για εμενα -->  νατεριαλ φθηνό κινεζια με 2πλασιες αναφλέξεις κ γιαυτο θες χώρο να μετακινήσεις τα κρέατα πριν το μπουρλότο   

2 ώρες πριν, kostaskontis είπε

με 2 καυστηρες ή τρεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2023 στις 8:55 ΠΜ, ηνίοχος είπε

καλημέρα , κλασική περίπτωση  συνδιασμού  πολύωρου ψήσιματος, μισοάδειας φιάλης και χαμηλής θερμοκρασίας , δεν υπάρχει  κάτι που θα πρέπει να σε προβληματίσει , με χρηση προπανίου θα είχε   ποιο ήπια τα συμπτώματα 
όσο για την πίεση τα 35mlb  είναι  κάπως πολλά για  μείγμα  το θέμα είναι οτι δεν εχει ενδείξεις ρύθμισης

 

Δεν ξέρω εάν ήταν σωστή η πίεση πόσο καλύτερα θα ήταν; 

Σήμερα έκανα μια δοκιμή, ζύγισα την φιάλη χωρίς ρυθμιστή πριν και μετά από ψήσιμο για να δω τι θα κάψει. Συνολικά ήταν αναμμένη για 45 περίπου λεπτά μαζί με την προθέρμανση, περίπου 30 λεπτά 4 καυστήρες και 15 με 3 καυστήρες. Οι 2 ήταν πάντα τέρμα γιατί είχα μανιτάρια επάνω και στο τέλος δεν έκανα πυρόλυση.  Αποτέλεσμα 500γρμ αέριο, ξεκίνησα με 10,6 και στο τέλος είχε 10,1.

Πάλι στα μισά περίπου άρχισε να παγώνει η φιάλη και έχασε δύναμη. Η θερμοκρασία έξω 16 βαθμοί. Η φιάλη πάγωσε περίπου 4 δάχτυλα από τον πάτο της και δοκίμασα να ανοίξω λίγο πίεση ακόμη και έκανε λίγο διαφορά στην απόδοση. Σίγουρα θα δοκιμάσω την γκρι φιάλη την επόμενη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Andy είπε

καπως ετσι ειναι οι σχαρες μια μερα μετα το πρωτο ψησιμο. εχω κανει καμια βλακεια? η ετσι θα πρεπε να ειναι?

thumbnail_IMG_2988.jpg

Έχεις κάνει seasoning ?

Δλδ καθάρισες (τρίψιμο με την βούρτσα όχι σαπούνια κτλ) τις σχάρες τις άλειψες με λάδι και τις ζεστάνες ?

Αν όχι αυτό ειναι κάτι που πρέπει να το κάνεις μετά από κάθε ψήσιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimgoodman είπε

Δεν ξέρω εάν ήταν σωστή η πίεση πόσο καλύτερα θα ήταν; 

Σήμερα έκανα μια δοκιμή, ζύγισα την φιάλη χωρίς ρυθμιστή πριν και μετά από ψήσιμο για να δω τι θα κάψει. Συνολικά ήταν αναμμένη για 45 περίπου λεπτά μαζί με την προθέρμανση, περίπου 30 λεπτά 4 καυστήρες και 15 με 3 καυστήρες. Οι 2 ήταν πάντα τέρμα γιατί είχα μανιτάρια επάνω και στο τέλος δεν έκανα πυρόλυση.  Αποτέλεσμα 500γρμ αέριο, ξεκίνησα με 10,6 και στο τέλος είχε 10,1.

Πάλι στα μισά περίπου άρχισε να παγώνει η φιάλη και έχασε δύναμη. Η θερμοκρασία έξω 16 βαθμοί. Η φιάλη πάγωσε περίπου 4 δάχτυλα από τον πάτο της και δοκίμασα να ανοίξω λίγο πίεση ακόμη και έκανε λίγο διαφορά στην απόδοση. Σίγουρα θα δοκιμάσω την γκρι φιάλη την επόμενη φορά.

Καλησπέρα,  όπως είχα γράψει η φιάλη σου είναι στα τελευταία της , και αυτό το καταλαβαίνει κανείς πρώτον  από το σημείο που έχει πιάσει πάγο και δεύτερον από το βάρος της φιάλης (υποθέτω ότι έχεις την κλασική 10αρα η οποίες το αποβαρο τους είναι στα 10κιλα )

Σε ότι αφορά τον ρυθμιστή πίεσης για χρήση φιάλης με μείγμα καλύτερα να έχεις έναν σταθερό στα 30mlb 

 

3 ώρες πριν, Andy είπε

καπως ετσι ειναι οι σχαρες μια μερα μετα το πρωτο ψησιμο. εχω κανει καμια βλακεια? η ετσι θα πρεπε να ειναι?

thumbnail_IMG_2988.jpg

Καλησπέρα Μία χαρά φαίνεται , εκτός από κάποια θαμπά  σημεία πράγμα που σημαίνει ότι δεν υπάρχει λίπος , για να μην σου βγάλει σκουριές πέρασε την με λίγο λάδι και σκούπισε την καλά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

(υποθέτω ότι έχεις την κλασική 10αρα η οποίες το αποβαρο τους είναι στα 10κιλα )

Ναι την κόκκινη coral gas έχω, αν έχει απόβαρο 10 κιλά τότε στην ουσία μου έμειναν 100γρμ αέριο. Όταν την παρέλαβα πάντως γεμάτη ήταν 16,4 αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Σύμφωνα με τις εμπειρίες σας και επειδή περιμένω την κατάλληλη στιγμή για να βγουν σε προσφορά,να προτιμήσω την Jamestown maddox 4.1 αν ξαναπέσει στα 330€ ή την Naterial Kenton 4B,που την έχει ήδη στα 269€.Το budget είναι χαμηλό καθώς τώρα ξεκινάω το άθλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, jimgoodman είπε

Ναι την κόκκινη coral gas έχω, αν έχει απόβαρο 10 κιλά τότε στην ουσία μου έμειναν 100γρμ αέριο. Όταν την παρέλαβα πάντως γεμάτη ήταν 16,4 αν θυμάμαι καλά.

Προφανώς έχεις την prime και όχι την κλασσική φιάλη που το απόβαρό της είναι κάτι λιγότερο από 7kg.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπουκάλες coral prime έχουν απόβαρο 6,7 κιλά

https://www.skroutz.gr/s/26843927/Coral-Gas-Prime-Φιάλη-Υγραερίου-10kg-1208301-0123.html

Οι συμβατικές μπουκάλες, των 10 κιλών, έχουν 10+ κιλά απόβαρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Οι μπουκάλες coral prime έχουν απόβαρο 6,7 κιλά

https://www.skroutz.gr/s/26843927/Coral-Gas-Prime-Φιάλη-Υγραερίου-10kg-1208301-0123.html

Οι συμβατικές μπουκάλες, των 10 κιλών, έχουν 10+ κιλά απόβαρο.

Αυτή ακριβώς έχω. Αν πάρω την γκρι (προπάνιο) θα είναι καλύτερα στα τελειώματα; Γιατί με την κόκκινη έχει αρχίσει και παγώνει όταν ψήνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...