Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

32 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εγω δεν εχω βαλει καν βαση. Βαζω 2-3 βιβλια και ακουμπαω το μοτερακι εκει με το πλάι.

Έχω κλάψει γιατί κι εγώ ό,τι κι αν θελω να στηρίξω πάντα βιβλία βάζω 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/2/2023 στις 3:14 ΜΜ, vins είπε

Καλησπέρα φίλε μου, έχω την 3αρα και θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σε όσα ξέρω από προσωπική εμπειρία:

Καθάρισμα: Δεν χρειάζεται να κανεις πυρόλυση (και δεν ενδείκνυται κιόλας για τις δικές μας ψησταριές γιατί δεν είναι και από τα καλύτερα υλικά). Οι σχάρες είναι με εμαγιε επίστρωση, όποτε αφου ψήσεις, περιμένεις να κρυώσουν λίγο να είναι χλιαρές και τις καθαρίζεις απλά με ένα σφουγγάρι και σαπουνόνερο. Το ίδιο για τα καλυπτρα/φλογοκρυπτες. Τα σκουπίζει λίγο και μετά αν θες τα καις λίγο στην ψησταριά πάνω να στεγνώσουν. Προσωπικά στις σχάρες δεν έβαζα λάδι γιατί γίνονταν χειρότερα. Λάδωνα μόνο τα φαγητά πριν μπουν επάνω. Για το κάδο θα πάρεις μια μικρη σπάτουλα πλαστική σκληρή και θα τον περνάς κρύο με αυτήν να παίρνεις τα λίπη. Μετά μπορείς να περάσεις και με νωπό (όχι υγρό τελειως) βετεξ αν θέλεις και καις λίγο την ψησταριά πάλι στο τέλος.

Εμμεσο ψήσιμο: δεν είναι απαραίτητο να τα κανεις με έμμεσο όλα, ειδικά τις κοπές. Το έμμεσο εγώ το χρησιμοποιώ για μεγαλύτερα κομμάτια κρέατος, όπου ο καυστήρας που είναι από κάτω είναι κλειστός τελείως καη παρακολουθείς τη θερμοκρασία του κάδου να κινείται στα επίπεδα που θέλεις. Για τις κοπές, τις περισσότερες φορές εγώ την ανάβω στο τέρμα να κάψει καλά μέχρι τους 220 περίπου, βάζω τα κρέατα και τα χαμηλώνω όλα στο τέρμα. Έτσι δε θα έχεις και αναφλέξεις.

Σκευη: Μαντεμι, κεραμικές γάστρες και 100% ινοξ δεν έχουν θέμα τσεκαρισμένα από μενα. Προσοχή σε απότομες μεταβολές θερμοκρασίας, μην τα βγάλεις πχ να ζεματάνε και τα πλύνεις με κρύο νερό. Για πυρέξ δεν ξέρω γιατί δε χρησιμοποιω, αλλά δε φαντάζομαι να έχει θέμα αν κινείσαι εντός των ορίων θερμοκρασίας τους. Προσοχή: η σχάρα είναι πιο καυτη από το πάνω μέρος του κάδου που είναι το θερμόμετρο, όποτε λαβέ το υπόψη σου. 

Εν κατακλείδι, δοκίμασε διαφορα πράγματα κι εσυ ο ίδιος για να δεις τι σε βολεύει και τι λειτουργεί καλύτερα, είναι ωραία εμπειρία και ενασχόληση! 

Καλα ψησιματα με υγεία!

Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου. Μετά από μερικά ψησίματα με kenton 4b παρατήρησα ότι καθαρίζουν πανεύκολα οι σχάρες γιατί είναι εμαγιέ και από κάτω στο "ταψί" όπως είναι κρύα η ψησταριά μαζεύω τα πολλά λίπη στο ταψάκι το οποίο το έχω καλύψει με αλουμινόχαρτο και κάθε πέντε-έξι ψησίματα το πετάω. Νομίζω ότι δεν θέλει να ασχολείσαι πολύ ώρα με το καθάρισμα. Προσωπικά όταν ανάψω και πιάσει θερμοκρασία τρίβω με συρματόβουρτσα και ψήνω. Κάθε 5 με 6 ψησίματα ανάλογα τι έψησα βέβαια καθαρίζω λίγο παραπάνω σχάρες καλύπτρες και κάδο εσωτερικά. Επίσης έχω πάρει άλλη μια σχάρα και έχω περισσότερο χώρο και βάζω πλάκα όταν χρειαστώ. Τέλος να πω ότι την τσικνοπέμπτη που πέρασε μετά από μιάμιση ώρα ψήσιμο μόλις έβαλα τα μανιτάρια επάνω και έβαλα στο φουλ τους καυστήρες είδα ότι δεν ανέβαζε θερμοκρασία πάνω από 170 και η φιάλη από κάτω είχε πιάσει πάγο απέξω με εξωτερική θερμοκρασία περίπου 6-7 βαθμούς (κόκκινη coral). Είχα αναμμένους όλη την ώρα και τους τέσσερις καυστήρες λίγο πάνω από τη μέση, ίσως δοκιμάσω γκρι φιάλη την επόμενη μιας και μου είχε πει και ο προμηθευτής ότι το προπάνιο είναι για πολύωρα ψησίματα. Ίσως είναι θέμα και του φθηνιάρικου ρυθμιστή βέβαια που είναι από 22 εως 70mbar που μάλλον το είχα στα 35 περίπου. Εν τέλει θέλει λίγο εξοικείωση και να μην τη λυπάστε αλλά να την χαρείτε.

Επεξ/σία από jimgoodman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lacta13 είπε

καλημέρα,αρα δλδ θελει και πριν και μετα αναμα και καψιμο.αυτο θελει μονο για την πρωτη φορα( το διπλο καψιμο) ή καθε φορα μετα απο ψησιμο;(λογικα οχι)

 

επισης στο σαιτ που εβαλες μιλαει πρωτα για πλυσιμο του σκευους πριν το λαδωμα...ισχυει;

Στο ποστ που έκανα, αναφέρομαι στην διαδικασία για την πρώτη φορά που θα ανάψεις την ψησταριά, ώστε να κάνουν πρώτα τα εργοστασιακά έλαια/υπολείμματα και έπειτα τα να κάνεις την διαδικασία του seasoning. Δεν χρειάζεται να την κάνεις έπειτα από κάθε ψήσιμο.

Δεν είναι είναι απαραίτητο να τα πλύνεις. Τα μαντεμένια σκεύη/σχάρες χρειάζονται φροντίδα/συντήρηση ώστε να διατηρούνται σε καλή κατάσταση.

7 ώρες πριν, AristidisZ είπε

επειδή δε ψήνομαι να σκάω το 70αρι για τη σούβλα του leroy, έχει δοκιμάσει κανείς αυτήν σε Naterial ;

Καλό θα ήταν να επιλέξεις ανοξείδωτη σούβλα. Υπάρχει και στήριγμα για μοτέρ που κάνει για πολλές ψησταριές. Ενδεχομένως να ταιριάζει και στην δική σου.

https://grillme.gr/gr/aksesouar/aksesouar-psisimatos/soyvles/universal-base-for-rotisserie-hd0214500

6 ώρες πριν, Gatilaras είπε

Επειδη ακομη για τη Napoleon τη μικρουλα που σκεφτομουν δεν θα κανω κινηση μιας κ παιζει να αλλαξω σπιτι κ επειδη τη unimac την εχω κ με εξυπηρετει ακομη χωρις να παραπονιεται,εχετε υπ'οψιν εαν καποιος φτιαχνει inox ανακλαστηρες και να τους στελνει? Λαμια δυστυχως δεν παιζει κατι τετοιο και ηδη απο τη χρηση εχουν γινει λιγο post-apocalyptic οι ανακλαστηρες οποτε απο το να παρω παλι τους ιδιους ελεγα να τους κανω κ εγω inox.

Δοκίμασε στα παρακάτω καταστήματα

https://www.vrisko.gr/search/Σιδηρουργία/Λαμία-ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ/

https://aggelakopoulos.com.gr

6 ώρες πριν, barimagas είπε

Kαλημέρα για φίλο που θέλει να αγοράσει απο Κωτσο (άτοκες δόσεις χωρίς κάρτα) και με διάθεση γύρω στα 400 ευρώ, υπάρχει μία KAIZER https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/243134-ψηστιερα-υγραεριου-kaiser-profi

Αξίζει τα λεφτά της? Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα??

Καλύτερα να δει τις Naterial από το Leroy και τις Jamestown από το Praktiker

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Στη Λαμια με κατασκευες inox 2 ασχολουνται ενας στην περιοχη Αγια Παρασκευη και ενας στο δρομο για Φραντζη(χωριο λιγο πιο εξω) αλλα ο ενας ειναι της υπομονης και ο αλλος δεν ασχολειται με "μικροκατασκευες" γι'αυτο κ ρωτησα εαν καποιος στελνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Στη Λαμια με κατασκευες inox 2 ασχολουνται ενας στην περιοχη Αγια Παρασκευη και ενας στο δρομο για Φραντζη(χωριο λιγο πιο εξω) αλλα ο ενας ειναι της υπομονης και ο αλλος δεν ασχολειται με "μικροκατασκευες" γι'αυτο κ ρωτησα εαν καποιος στελνει.

Από ομάδα του Facebook, έχουν αναφερθεί τα παρακάτω καταστήματα που μπορούν να στείλουν 

https://www.google.gr/search?q=gbg+inox
https://www.sompes-valmas.gr

Από Αθήνα δεν γνωρίζω κάποιο συγκεκριμένο να σου προτείνω

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Καλό θα ήταν να επιλέξεις ανοξείδωτη σούβλα. Υπάρχει και στήριγμα για μοτέρ που κάνει για πολλές ψησταριές. Ενδεχομένως να ταιριάζει και στην δική σου.

Ανοξείδωτη δεν είναι αυτή που έδειξα ;

Τωρα αν πάμε σε special βάσεις, βάλε τη σούβλα, βάλε το μοτέρ, ε πάνω κάτω τα ίδια με του Leroy θα βγει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ανοξείδωτη δεν είναι αυτή που έδειξα ;

Τωρα αν πάμε σε special βάσεις, βάλε τη σούβλα, βάλε το μοτέρ, ε πάνω κάτω τα ίδια με του Leroy θα βγει…

Μπορείς να κάνεις μια ερώτηση στο κατάστημα που θα την αγοράσεις, για επιβεβαίωση. Για επαφή με τρόφιμα, θα πρέπει να είναι ανοξείδωτο, όχι γαλβανιζέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Καλημέρα , αρχικά εάν δεις ότι υπάρχει λάδι ή και βρωμιες στη σχάρα και στα καλυπτρα των καυστήρων πλύνε τα με χλιαρό νερό και απορρυπαντικό για τα πιάτα στη συνέχεια ας την να κάψει για λίγη ώρα σε δυνατή φωτιά 20 με 25 λεπτά είναι αρκετά , στην συνέχεια εάν η σχάρα σου είναι εμαγιέ μπορείς να ψήσεις κανονικά ίσως μια μικρή επάλειψη με λίγο λάδι θα βοηθήσει στο να μην κολλάνε τα ψητά, διαφορετικά εάν δηλαδή  είναι σκέτο μαντέμι χωρίς επίστρωση εμαγιέ θα πρέπει να κάνεις εσύ μια επίστρωση αλείφοντας την με λίγο φυτικό λάδι  όταν αυτή είναι ακόμη ζεστή στη συνέχεια θα πρέπει να την κάψεις , αυτό μπορείς να το κάνεις δύο φορές  , με αυτό θα κλείσουν οι πόροι και θα την προστατεύει από σκουριές  , και ακόμη δεν θα κολλάνε τα ψητά 

Καλά ψησίματα 

 

το θεμα ειναι οτι το σκρουτζ γραφει οτι ειναι εμαγιε, ενω το πρακτικερ απλο μαντεμι. θα το κανω οπως και να εχει να ειμαι σιγουρος.

Για καθαρισμο μετα απο ψησιμο τι κανουμε? αφηνουμε να κρυωσει και τριβουμε με μια τετοια βουρτσα? https://www.praktiker.gr/p/vourtsa-katharismou-bbq-jamestown-30-5x17x3cm-anokseidoto-110473?gclid=Cj0KCQiAutyfBhCMARIsAMgcRJTKr5mciMxhgFqGeXGm-LSLoSJMcyRjaHKsF1DYFL2bdC-e9XKe5jAaAsfzEALw_wcB

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Andy είπε

το θεμα ειναι οτι το σκρουτζ γραφει οτι ειναι εμαγιε, ενω το πρακτικερ απλο μαντεμι. θα το κανω οπως και να εχει να ειμαι σιγουρος.

Για καθαρισμο μετα απο ψησιμο τι κανουμε? αφηνουμε να κρυωσει και τριβουμε με μια τετοια βουρτσα? https://www.praktiker.gr/p/vourtsa-katharismou-bbq-jamestown-30-5x17x3cm-anokseidoto-110473?gclid=Cj0KCQiAutyfBhCMARIsAMgcRJTKr5mciMxhgFqGeXGm-LSLoSJMcyRjaHKsF1DYFL2bdC-e9XKe5jAaAsfzEALw_wcB

Καλά στο Σκρουτζ είναι ότι να ναι , μην αγχώνεσαι όμως θα το καταλάβεις αμέσως εάν είναι εμαγιέ από τη λεία και στιλπνή επιφάνεια 

Ναι η βούρτσα είναι μια χαρά  μετά το τέλος του ψησίματος αφήνεις για λίγο τη ψησταριά να κάψει τα κατάλοιπα και την τρίβεις ζεστή στο τέλος ίσως χρειαστεί μια ελαφριά επάλειψη με λάδι και ένα καλό σκούπισμα 

Επεξ/σία από ηνίοχος
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, jimgoodman είπε

Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου. Μετά από μερικά ψησίματα με kenton 4b παρατήρησα ότι καθαρίζουν πανεύκολα οι σχάρες γιατί είναι εμαγιέ και από κάτω στο "ταψί" όπως είναι κρύα η ψησταριά μαζεύω τα πολλά λίπη στο ταψάκι το οποίο το έχω καλύψει με αλουμινόχαρτο και κάθε πέντε-έξι ψησίματα το πετάω. Νομίζω ότι δεν θέλει να ασχολείσαι πολύ ώρα με το καθάρισμα. Προσωπικά όταν ανάψω και πιάσει θερμοκρασία τρίβω με συρματόβουρτσα και ψήνω. Κάθε 5 με 6 ψησίματα ανάλογα τι έψησα βέβαια καθαρίζω λίγο παραπάνω σχάρες καλύπτρες και κάδο εσωτερικά. Επίσης έχω πάρει άλλη μια σχάρα και έχω περισσότερο χώρο και βάζω πλάκα όταν χρειαστώ. Τέλος να πω ότι την τσικνοπέμπτη που πέρασε μετά από μιάμιση ώρα ψήσιμο μόλις έβαλα τα μανιτάρια επάνω και έβαλα στο φουλ τους καυστήρες είδα ότι δεν ανέβαζε θερμοκρασία πάνω από 170 και η φιάλη από κάτω είχε πιάσει πάγο απέξω με εξωτερική θερμοκρασία περίπου 6-7 βαθμούς (κόκκινη coral). Είχα αναμμένους όλη την ώρα και τους τέσσερις καυστήρες λίγο πάνω από τη μέση, ίσως δοκιμάσω γκρι φιάλη την επόμενη μιας και μου είχε πει και ο προμηθευτής ότι το προπάνιο είναι για πολύωρα ψησίματα. Ίσως είναι θέμα και του φθηνιάρικου ρυθμιστή βέβαια που είναι από 22 εως 70mbar που μάλλον το είχα στα 35 περίπου. Εν τέλει θέλει λίγο εξοικείωση και να μην τη λυπάστε αλλά να την χαρείτε.

καλημέρα , κλασική περίπτωση  συνδιασμού  πολύωρου ψήσιματος, μισοάδειας φιάλης και χαμηλής θερμοκρασίας , δεν υπάρχει  κάτι που θα πρέπει να σε προβληματίσει , με χρηση προπανίου θα είχε   ποιο ήπια τα συμπτώματα 
όσο για την πίεση τα 35mlb  είναι  κάπως πολλά για  μείγμα  το θέμα είναι οτι δεν εχει ενδείξεις ρύθμισης

Στις 21/2/2023 στις 4:53 ΜΜ, ilpapacha είπε

καλά δεν είναι απλά ¨αξιόλογες εταιρίες ¨  lynx , blazer , lion ,   κι άλλες στην  αμερική υπάρχουν τόσες πολλές εταιρίες με κορυφαίες  ψησταριές υγραερίου  αλλα και υβριδικές  όπως η kalamazoo και η american grill που ούτε μπορούμε να φανταστούμε κοινό χαρακτηριστικό τους είναι όλες εξ ολοκλήρου απο ανοξείδωτο ατσάλι που πραγματικά είναι το μόνο που αντέχει  στα καμμένα λίπη που  τρώνε τα μέταλλα σαν οξύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Αυτές ειναι απο ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΟ ΑΤΣΑΛΙ...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2022 στις 10:23 ΠΜ, SagoniasSlutRos είπε

Εγω λεω οτι πρεπει να κανονισουμε οταν ξεμπερδεψουμε απο κορονοιο μια μεγαλη μαζωξη τα μελη απο εδω να κανουμε χαμο.

Btw αποψε θα φτιαξω ζυμαρι για 4 πιτσες να το εχω αυριο. Δυο ατομα θα ειμαστε, πιστευω ειναι καλα!

Με αφορμή ένα παλαιότερο ποστ από @SagoniasSlutRos, περί μάζωξης, νομίζω πως θα ήταν ωραίο να το κανονίσουμε στο εγγύς μέλλον.

Κάποια μέλη @plasTOST @biovaggoulas @tzoukos @Kyrx @sndev @Rabbit30 @Evgenios_V είχαν κάνει “like” στο ποστ, οπότε υποθέτω ότι θα ήθελαν να γίνει κάτι τέτοιο.

Δεν γνωρίζω σε ποια πόλη/περιοχή είναι το κάθε μελος, οπότε θα αναφερθώ κυρίως στα μέλη εντός Αττικής. Για να μπορέσουμε να συντονιστούμε καλύτερα, θα ήταν καλύτερο να γίνει μέσω WhatsApp. Οπότε όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να μου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα, ώστε να μαζευτούμε όσοι θελουμε/μπορούμε και να κανονίσουμε να πάμε για καφέ/φαγητό (προφανώς είναι προτιμότερο το δεύτερο 😁).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...