Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Evgenios_V, @SagoniasSlutRos σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις για θερμόμετρο. Το meater το είχα υπ όψην, αλλά μου πέφτει λίγο ακριβό. Κατέληξα στο Inkbird με τα 2 probs από amazon στα 33 ευρώ με μεταφορικά. Δεν πήγα στα 4 probs για λόγους κόστους, μιας και άμα δω ότι το χρησιμοποιώ πολύ ίσως πάρω έτσι κι αλλιώς κάτι καλύτερο αργότερα και το Inkbird να μείνει για καβάτζα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Αρχικά θα ανάψεις στο φουλ τους καυστήρες για 20-25 λεπτά, ώστε να καούν τα εργοστασιακά έλαια/υπολείμματα. Θα κλείσεις τους καυστήρες και πριν κρυώσουν εντελώς οι σχάρες, θα τις περάσεις με λίγο, πραγματικό λίγο, ηλιέλαιο και από τις 2 μεριές. Έπειτα θα ανάψεις τους καυστήρες μέχρι τους 180 βαθμούς για περίπου 40 λεπτά. Εάν θέλεις, μπορείς να το επαναλάβεις 1-2 φορές ακόμα.

Οδηγίες για συντήρηση, μπορείς να βρεις στο παρακάτω link και σε αντίστοιχα άρθρα και βιντεάκια.

https://www.mantemi.gr/blog/odhgies-xrhshs-katharismou-kai-synthrhshs

καλημέρα,αρα δλδ θελει και πριν και μετα αναμα και καψιμο.αυτο θελει μονο για την πρωτη φορα( το διπλο καψιμο) ή καθε φορα μετα απο ψησιμο;(λογικα οχι)

 

επισης στο σαιτ που εβαλες μιλαει πρωτα για πλυσιμο του σκευους πριν το λαδωμα...ισχυει;

Επεξ/σία από lacta13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Drakumel είπε

@Evgenios_V, @SagoniasSlutRos σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις για θερμόμετρο. Το meater το είχα υπ όψην, αλλά μου πέφτει λίγο ακριβό. Κατέληξα στο Inkbird με τα 2 probs από amazon στα 33 ευρώ με μεταφορικά. Δεν πήγα στα 4 probs για λόγους κόστους, μιας και άμα δω ότι το χρησιμοποιώ πολύ ίσως πάρω έτσι κι αλλιώς κάτι καλύτερο αργότερα και το Inkbird να μείνει για καβάτζα.

Μια χαρα ειναι και με τα 2. Το εχω 3 χρονια και μονο μια φορα ειχα χρησιμοποιησει τρια ταυτοχρονα και το ενα ηταν για το χωρο της ψησταριας. 

Το meater εχει νοημα για σουβλα, αλλιως το inkbird ειναι πιο αξιοπιστο πιστευω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ακομη για τη Napoleon τη μικρουλα που σκεφτομουν δεν θα κανω κινηση μιας κ παιζει να αλλαξω σπιτι κ επειδη τη unimac την εχω κ με εξυπηρετει ακομη χωρις να παραπονιεται,εχετε υπ'οψιν εαν καποιος φτιαχνει inox ανακλαστηρες και να τους στελνει? Λαμια δυστυχως δεν παιζει κατι τετοιο και ηδη απο τη χρηση εχουν γινει λιγο post-apocalyptic οι ανακλαστηρες οποτε απο το να παρω παλι τους ιδιους ελεγα να τους κανω κ εγω inox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημέρα για φίλο που θέλει να αγοράσει απο Κωτσο (άτοκες δόσεις χωρίς κάρτα) και με διάθεση γύρω στα 400 ευρώ, υπάρχει μία KAIZER https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/243134-ψηστιερα-υγραεριου-kaiser-profi

Αξίζει τα λεφτά της? Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα??

Επεξ/σία από barimagas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

επειδή δε ψήνομαι να σκάω το 70αρι για τη σούβλα του leroy, έχει δοκιμάσει κανείς αυτήν σε Naterial ;

Την έχω εγώ σε weber και με πατέντα στη βάση με γωνίες την έχω βολευτεί. Δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην κάνεις δουλειά και στην naterial. 

Screenshot_2023-02-23-11-56-40-680_com.google.android.apps.photos.jpg

Επεξ/σία από tsiro7
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Την έχω εγώ σε weber και με πατέντα στη βάση με γωνίες την έχω βολευτεί. Δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην κάνεις δουλειά και στην naterial. 

Εμ τις πατέντες βαριέμαι :P :P

Αυτές με 2 στροφές / λεπτό κάνουν για κοντοσούβλια & κοτόπουλο ε ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εμ τις πατέντες βαριέμαι :P :P

Αυτές με 2 στροφές / λεπτό κάνουν για κοντοσούβλια & κοτόπουλο ε ; 

4 γωνίες από το πρακτικερ και 2 τρύπες με το τρυπάνι στην βάση που μπαίνει το μοτέρ δεν είναι τρελή φασαρία. Την έχω μόνο για κοτόπουλα και κοντοσουβλι  και είναι μια χαρά. Σκέψου θα γλιτώσεις 40 ευρώ να τα πάρεις σε κρέατα. 😁

Επίσης και χωρίς πατέντα λογικά αν στερέωσεις το μοτέρ πάνω σε κανα βιβλίο παλι θα δουλέψει. 

Επεξ/σία από tsiro7
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Αυτές με 2 στροφές / λεπτό κάνουν για κοντοσούβλια & κοτόπουλο ε ; 

Αυτες ειναι οι ιδανικες στροφες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ στην Napoleon πατέντα έκανα για την σούβλα. Το κέλυφος είχε έτοιμες τρύπες, οπότε με γωνίες έφτιαξα μια βάση και έτοιμη η σουβλα. Και με το dremmel στρογγύλεψα την σούβλα στα σημεία επαφής με τον κάδο....Την έχω χρησιμοποιήσει 6-7 φορές και όλα ήταν άψογα!!!!

 

200€ για σούβλα είναι απλά υπερβολή!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsiro7 είπε

4 γωνίες από το πρακτικερ και 2 τρύπες με το τρυπάνι στην βάση που μπαίνει το μοτέρ δεν είναι τρελή φασαρία. Την έχω μόνο για κοτόπουλα και κοντοσουβλι  και είναι μια χαρά. Σκέψου θα γλιτώσεις 40 ευρώ να τα πάρεις σε κρέατα. 😁

Επίσης και χωρίς πατέντα λογικά αν στερέωσεις το μοτέρ πάνω σε κανα βιβλίο παλι θα δουλέψει. 

 

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αυτες ειναι οι ιδανικες στροφες.

Thanks παίδες, πάω να πάρω ένα σετ από εκεί, και θα δω μετά επί τόπου τι θα χρειαστεί για να το στερεώσω  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

200€ για σούβλα είναι απλά υπερβολή!!!

θα συμφωνήσω. Εγώ χρησιμοποίησα προπολεμικό μοτεράκι κοκορετσίου, σούβλα με 10ευρώ που την έκοψα και την τρόχισα και ένα απλό λαμάκι που το στράβωσα και το βίδωσα στις υπάρχουσες τρύπες. Ούτε καν βάση δεν έφτιαξα δηλαδή. Έχω ψήσει άνετα μέχρι 3-3,5 kgr κρέας χωρίς κανένα πρόβλημα. Κάποια στιγμή θα φτιάξω και κάτι για αντίβαρο να υπάρχει αν και δεν μου έχει χρειαστεί ακόμα. Δεν μπορώ να καταλαβω λοιπόν τι παραπάνω θα μου έδινε ένα κιτ των 200€

s2.jpg

s1.jpeg

s4.jpg

s3.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εγω δεν εχω βαλει καν βαση. Βαζω 2-3 βιβλια και ακουμπαω το μοτερακι εκει με το πλάι.

θυμάμαι κάτι σε προγραμματισμό είχες βάλει ;). Για να πω και την αλήθεια εσύ μας έδωσες τις ιδέες και μας άνοιξες τα μάτια στο θέμα σούβλα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...