Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, johni41 είπε

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω μοτέρ και σούβλα για την Jamestown madox 4.1 

Δεν έχω ξανασχοληθει και γι'αυτό ίσως ρωτάω και βλακείες....

Το σετ στα leroy με 70€ δεν νομίζω ότι αξίζει. 

Τι μοτέρ να κοιτάξω; Βλέπω κάποια που έχουν και ανεμιστήρα για ψύξη και πιστεύω ότι θα αντέξουν περισσότερο. 

Άλλα μοτέρ δέχονται στρογγυλές και άλλα τετράγωνες σούβλες; Ή όλες οι σούβλες μπαίνουν σε όλα;

Από σούβλα; Τετράγωνη ή στρογγυλή; Παίζει ρόλο βασικά ; Να κοιτάξω για συγκεκριμένο υλικό κατασκευής; Μπορώ να βρω οδηγούς που θα μπουν στις εσοχες της ψησταριάς για να μη τρίβεται η σούβλα πάνω στη λαμαρίνα;

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο ποστ 

Παρε μια ανοξειδωτη σουβλα κοκορετσιου, θα ειναι τετραγωνη 6-8 χιλιοστα λογικα. Παρε και ενα μοτερακι που να ταιριαζει στη σουβλα. Τωρα που ερχεται το Πασχα θα μπορεις να βρεις και απο τα δυο σε μεγαλο Σκλαβενιτη για να τα τεσταρεις.

Μετα θα πρεπει να τροχισεις τη σουβλα στα σημεια επαφης με την ψησταρια για να γυριζει και να κοψεις και το κομματι που θα περισσευει. 

Κοστος θα σου βγει κανενα 35ευρω συνολικα. Θα εχει σαφως πιο καλο μοτερο απο του ρελου το οποιο θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις και με μεγαλη σουβλα για αρνι το πασχα σε αλλη ψησταρια.

Δες εδω βιντεο απο τη δικη μου που ειχα φτιαξει. Ειναι λιγο out of focus σε καποια σημεια αλλα θα παρεις μια γευση.

https://www.dropbox.com/s/x6b2myqf10vobme/VID_20200416_194610.mp4?dl=0

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

1 ώρα πριν, est είπε

Νερά που θα δεχτούν λίπη και λάδια , σε χώρο που δεν θα γίνεται φασίνα μετά από κάθε ψήσιμο καταλήγουν βρωμόνερα, τι άλλο; Και επιτέλους, οι κατασκευαστές προτείνουν συγκεκριμένη διαδικασία χρήσης και καθαρισμού. Ας κάψουμε τις οδηγίες χρήσης και να κάνουμε ότι σκεφτεί ο καθένας. Αλλά είναι σίγουρο ότι αργά ή γρήγορα, θα καταλάβουμε ότι ήταν λάθος.

Αυτό είναι τελείως διαφορετικό , άλλο να καταστρέφεται μια ψησταριά λόγο της υγρασίας και αλλο να δημιουργήσει πρόβλημα στην υγεία 

46 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σεντονι λεγεται ;)

Γι αυτο οταν καποιος ρωταει εδω του προτεινουμε την καλυτερη βαση του μπατζετ του και του λεμε και αν γινεται να παρει ακομα λιγο καλυτερη. Και αν δεν θελει να δωσει λεφτα ή δεν μπορει του λεμε νατεριαλ που ειναι δοκιμασμενη και τιμια για τα λεφτα της.

 

Ασχετο με το ταψι φουρνου (αν και αυτο μπελας ειναι στο καθαρισμα). Εδω λεμε οτι με αυτη τη μεθοδο εχεις να καθαρισεις και το ταψι με το νερο καθε φορα που ψηνεις. Ενω χωρις ταψι με νερο, καθαριζεις την ψησταρια μια φορα το μηνα/2μηνο/3μηνο αναλογως ποσες φορες και τι ψηνεις.

Πχ σημερα εψησα δυο τσιπουριτσες. Εκανα μιση ωρα διαλειμμα απο τη δουλεια, εψησα, εφαγα, εβαλα τα πιατα στο πλυντηριο και συνεχισα δουλεια. Αν ειχα ταψι με νερο, θα επρεπε να παω τωρα που τελειωσα τη δουλεια να το παρω να το μεταφερω μεσα απο το σαλονι μεχρι το μπανιο να το αδειασω στη λεκανη και ξανα πισω στο μπαλκονι. (Και θα ειχα και το μωρο που μπουσουλαει σε ολο το σπιτι να σερνεται πανω σε οτι εχει σταξει). Αν ηθελα να το πλυνω κιολας για να φυγουν τα λιπη, εξτρα βασανο. Ενω τωρα οοοοταν εχω χρονο θα κανω μια γενικη στην ψησταρια που θα μου παρει κανα 2ωρο, αλλα θα αποφασισω εγω ποτε θα το κανω.

 

Δεν ειπε κανεις οτι δεν εχει εγκριθει απο το υγειονομικο. Λεμε για το αν το θελουμε ή οχι. 

Το έχουμε καταλάβει ότι δεν σου αρέσει, για ποιο λόγο σε ενοχλεί να το χρησιμοποιούν άλλοι δεν έχω καταλάβει 

37 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Με βάση το παρακάτω, οι συσκευές αερίου, θα πρέπει να έχουν και πιστοποίηση, όπως είχαμε αναφέρει και σε παλαιότερα ποστ

https://www.priority.com.gr/service/ypiresies-pistopoiisis-proiontos-ce-mark/

Πάντως «βλέπω» τον @Evgenios_V να κάνει, ακόμα μία φορά, ποστ περί υπομονής…😁

 

Απορεις και εσύ με την υπομονή μου Ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ηνίοχος είπε

Απορεις και εσύ με την υπομονή μου Ε;

Και που να ξερες πόσοι άλλοι κάνουν υπομονή εδώ μέσα με αυτά που βλέπουν συχνά πυκνά.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά είναι περίεργο κάθε φορά που θα γράψει κάποιος στο φόρουμ ότι ενδιαφέρεται για ψησταριά, εμφανίζεται ένας συγκεκριμένος χρήστης που δεν συμμετέχει όλο το άλλο διάστημα, και γράφει για τα πλεονεκτήματα του νερού μέσα στην ψησταριά και προτείνει έμμεσα συγκεκριμένη μάρκα. Και αναφέρει συνέχεια πόσο ζουμερά είναι τα ψητά, αναφέρει συνέχεια για μηδενικές αναφλεξεις κλπ και απαξιώνει κάθε άλλη ψησταριά νομίζοντας ότι έχει ανακύψει ξανά τον τροχό. Κάποιος κακοπροαίρετος θα έλεγε ότι ο χρήστης αυτός έχει άμεση σχέση με συγκεκριμένη μάρκα και θέλει απλά να την προωθήσει.

Εγώ λοιπόν που δηλώνω Weber fanboy, αλλά συνήθως προτείνω Napoleon γιατί τη θεωρώ πιο value for money, φέρνω τον αντίλογο βάση της όποιας εμπειρίας έχω αποκτήσει από τα χρόνια που ασχολούμαι. 

Τώρα αν κάποιος θέλει να ψήνει πάνω από νερό, κάτω από νερό είτε μέσα σε νερό, δεν με ενδιαφέρει. Θα φέρω τον αντίλογο και όποιος θέλει συμφωνεί και όποιος θέλει διαφωνεί.  

Παντού υπάρχουν κόντρες, Intel vs amd, nvidia vs ati, bmw vs Mercedes, ε  και εδώ έχουμε Weber/Napoleon/Broil king vs exivos 😋

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, skskre είπε

Και που να ξερες πόσοι άλλοι κάνουν υπομονή εδώ μέσα με αυτά που βλέπουν συχνά πυκνά.....

Καλώς τον !!

Για πες !

13 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Απλά είναι περίεργο κάθε φορά που θα γράψει κάποιος στο φόρουμ ότι ενδιαφέρεται για ψησταριά, εμφανίζεται ένας συγκεκριμένος χρήστης που δεν συμμετέχει όλο το άλλο διάστημα, και γράφει για τα πλεονεκτήματα του νερού μέσα στην ψησταριά και προτείνει έμμεσα συγκεκριμένη μάρκα. Και αναφέρει συνέχεια πόσο ζουμερά είναι τα ψητά, αναφέρει συνέχεια για μηδενικές αναφλεξεις κλπ και απαξιώνει κάθε άλλη ψησταριά νομίζοντας ότι έχει ανακύψει ξανά τον τροχό. Κάποιος κακοπροαίρετος θα έλεγε ότι ο χρήστης αυτός έχει άμεση σχέση με συγκεκριμένη μάρκα και θέλει απλά να την προωθήσει.

Εγώ λοιπόν που δηλώνω Weber fanboy, αλλά συνήθως προτείνω Napoleon γιατί τη θεωρώ πιο value for money, φέρνω τον αντίλογο βάση της όποιας εμπειρίας έχω αποκτήσει από τα χρόνια που ασχολούμαι. 

Τώρα αν κάποιος θέλει να ψήνει πάνω από νερό, κάτω από νερό είτε μέσα σε νερό, δεν με ενδιαφέρει. Θα φέρω τον αντίλογο και όποιος θέλει συμφωνεί και όποιος θέλει διαφωνεί.  

Παντού υπάρχουν κόντρες, Intel vs amd, nvidia vs ati, bmw vs Mercedes, ε  και εδώ έχουμε Weber/Napoleon/Broil king vs exivos 😋

... Να κλαίει και να γελάει κανείς με όλα αυτά  που συμβαίνουν σήμερα . Η αρχή έγινε με αφορμή όταν ένα μέλος ανέφερε απλά ότι η μετατροπή που έκανε βάζοντας ένα συρτάρι νερού στη ψησταριά του είχε σαν αποτέλεσμα να έχει ποίο ζουμερα ψητά , αυτό και μόνο έφτανε και ξεκίνησε μια συζήτηση ουσιαστικά χωρίς λόγο .

Όλα μα όλα όσα γράφεις δεν έχουν καμία βάση , ευτυχώς  υπάρχουν όλα γραμμένα και μπορεί ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματά του .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ηνίοχος είπε

Καλώς τον !!

Για πες !

... Να κλαίει και να γελάει κανείς με όλα αυτά  που συμβαίνουν σήμερα . Η αρχή έγινε με αφορμή όταν ένα μέλος ανέφερε απλά ότι η μετατροπή που έκανε βάζοντας ένα συρτάρι νερού στη ψησταριά του είχε σαν αποτέλεσμα να έχει ποίο ζουμερα ψητά , αυτό και μόνο έφτανε και ξεκίνησε μια συζήτηση ουσιαστικά χωρίς λόγο .

Όλα μα όλα όσα γράφεις δεν έχουν καμία βάση , ευτυχώς  υπάρχουν όλα γραμμένα και μπορεί ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματά του .

 

Φίλε μου αν και με κουράζει όλο αυτό και δε θέλω να συμμετέχω, θέλω απλώς να ξεκαθαρίσω σε ό,τι αφορά τα δικά μου λεγόμενα, πως εγώ μίλησα συγκεκριμένα για την naterial, η οποία πάσχει στο κομμάτι κάδος καθώς είναι πολύ κοντά στους καυστήρες. 

Επομενως όλα όσα γραφω, αφορούν αποκλειστικά τη μετατροπή που έκανα σε αυτή τη συγκεκριμένη ψησταριά, από την προσωπική μου εμπειρία. Δεν δουλευω αυτή τη στιγμή άλλη μαρκα, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη ούτε για μανισιες με ταψι νερού, ούτε για μετατροπές σε ταψι νερού σε αλλες.

Τέλος, έχω δοκιμάσει τελευταία κρέατα και από Weber και από Napoleon -μεταξύ άλλων- τα οποία ήταν εξίσου ζουμερά με αυτά που έκανα εγώ, χωρίς να έχουν συρτάρι νερού αυτές οι ψησταριές. 
Αυτα από μενα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vins είπε

Φίλε μου αν και με κουράζει όλο αυτό και δε θέλω να συμμετέχω, θέλω απλώς να ξεκαθαρίσω σε ό,τι αφορά τα δικά μου λεγόμενα, πως εγώ μίλησα συγκεκριμένα για την naterial, η οποία πάσχει στο κομμάτι κάδος καθώς είναι πολύ κοντά στους καυστήρες. 

Επομενως όλα όσα γραφω, αφορούν αποκλειστικά τη μετατροπή που έκανα σε αυτή τη συγκεκριμένη ψησταριά, από την προσωπική μου εμπειρία. Δεν δουλευω αυτή τη στιγμή άλλη μαρκα, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη ούτε για μανισιες με ταψι νερού, ούτε για μετατροπές σε ταψι νερού σε αλλες.

 

Μία χαρά !! Που διαφωνούμε; 

Ανέφερα κάποια συγκεκριμένη εταιρεία ; 

Μήπως ανέφερα  δικά ψησίματα ;

ΟΧΙ ! Τότε για ποιο λόγο η επίθεση ; 

Υγ όχι από μέρους σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το όλο θέμα μου θυμίζει γενικά με την ανωτέρωτητα προϊόντων που φτιάχνονται σε βιοτεχνίες στην καλύτερη ή σε εργαστήρια στην χειρότερη και ταυτόχρονα στην απαξίωση προϊόντων που φτιάχνονται σε βιομηχανίες που έχουν από πίσω πολλά τμήματα πχ R&D.. 

Επειδή ζούμε στην εποχή, εδώ και χρόνια της παγκοσμιοποιησης, μέσω του διαδικτύου είναι εύκολο για κάποιον να προωθηθεί στις μεγάλες αγορές του κόσμου. Ας ξεφύγουμε λίγο από τα στενά όρια της χώρας μας και ας αναμετρηθούν τα προϊόντα που παράγουμε εδώ στον παγκόσμιο χάρτη. 

Υπάρχουν βιομηχανίες πχ σε σύνθετα υλικά στην Ελλάδα που εξάγουν σε όλο τον κόσμο. Οπότε ας αποκτήσουμε μια τέτοια και στο χώρο των ψησταριων.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ασχετο με το ταψι φουρνου (αν και αυτο μπελας ειναι στο καθαρισμα). Εδω λεμε οτι με αυτη τη μεθοδο εχεις να καθαρισεις και το ταψι με το νερο καθε φορα που ψηνεις. Ενω χωρις ταψι με νερο, καθαριζεις την ψησταρια μια φορα το μηνα/2μηνο/3μηνο αναλογως ποσες φορες και τι ψηνεις.

Πχ σημερα εψησα δυο τσιπουριτσες. Εκανα μιση ωρα διαλειμμα απο τη δουλεια, εψησα, εφαγα, εβαλα τα πιατα στο πλυντηριο και συνεχισα δουλεια. Αν ειχα ταψι με νερο, θα επρεπε να παω τωρα που τελειωσα τη δουλεια να το παρω να το μεταφερω μεσα απο το σαλονι μεχρι το μπανιο να το αδειασω στη λεκανη και ξανα πισω στο μπαλκονι. (Και θα ειχα και το μωρο που μπουσουλαει σε ολο το σπιτι να σερνεται πανω σε οτι εχει σταξει). Αν ηθελα να το πλυνω κιολας για να φυγουν τα λιπη, εξτρα βασανο. Ενω τωρα οοοοταν εχω χρονο θα κανω μια γενικη στην ψησταρια που θα μου παρει κανα 2ωρο, αλλα θα αποφασισω εγω ποτε θα το κανω.

 

Δεν ειπε κανεις οτι δεν εχει εγκριθει απο το υγειονομικο. Λεμε για το αν το θελουμε ή οχι. 

Έχεις φτάσει σε υπερτατο σημείο υπομονής...είσαι πλέον γκουρού...

εγω ειπα στον συνφουρμίτη οτι απλά θα του λέω "Εχεις Δίκιο" κατα το γνωστό γνωμικό για εσωτερική ηρεμία και υγεία...

12 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Με βάση το παρακάτω, οι συσκευές αερίου, θα πρέπει να έχουν και πιστοποίηση, όπως είχαμε αναφέρει και σε παλαιότερα ποστ

https://www.priority.com.gr/service/ypiresies-pistopoiisis-proiontos-ce-mark/

Πάντως «βλέπω» τον @Evgenios_V να κάνει, ακόμα μία φορά, ποστ περί υπομονής…😁

 

περίμενα να χάσει την υπομονή του...αλλά εχει ξεπεράσει τον ευατό του πλέον ο Φάνης...

13 ώρες πριν, vins είπε

Ακολουθεί μεγάλο ποστ 😅 :

Υπάρχουν εργαλεία για τα πάντα. Που συνήθως το καθένα κάνει τη δουλειά του.

Τυχόν πατέντες κλπ που κάνουμε είναι είτε για να διευρύνουμε τη λειτουργία της ψησταριας, είτε για να έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα από το προηγούμενο και για να διευκολυνθούμε καπως -με χαμηλό κόστος. Ε αυτό το χαμηλό κόστος έρχεται και με συνοδευτικα 😄

Δεν μπορώ να έχω πχ ισαξιο αποτέλεσμα με ένα κουτάκι καπνιστηρι στην υγραερίου με αυτό που θα είχα σε ένα κατεξοχήν καπνιστηρι.  

Βεβαια ούτε επαγγελματίες pit masters ειμαστε ούτε διαγωνιζόμαστε, όποτε δε μας πολυνοιάζει.

Εγω ας πούμε εψηνα κοντά 20 χρόνια κάρβουνο και φωτιά. Όταν άρχισα να βλέπω τις υγραερίου, μπήκα, έψαξα, ρώτησα, με βοήθησαν και τα παιδιά εδώ μέσα αλλα και σε αλλα γκρουπς κλπ και λέω άντε να ξεκινήσω.

Πέτυχα τη naterial σε ξεφτιλέ τιμή, αρχισα, είδα τι μπορούν πάνω κάτω να κάνουν οι υγραερίου, έκανα αναβαθμίσεις/πατέντες γιατί ακριβώς είχα πληρώσει ελάχιστα χρήματα και με έπαιρνε εφόσον ασχολήθηκα.

Αν με ρωτήσεις τώρα τι θα έκανα αν γυρνούσα το χρόνο πίσω, θα επαιρνα εξαρχής μια πιο ποιοτική/επώνυμη κατασκευή για πολλούς λόγους, τους οποίους όμως άρχισα να τους αντιλαμβάνομαι στην πορεία.

Όχι γιατί δεν πίστευα αυτά που διάβαζα και μου έλεγαν, αλλα γιατί δεν ήθελα να διαθέσω μεγάλο ποσό εφόσον δεν ήξερα αν θα μου αρέσει και θα με ικανοποιήσει. Και είναι λογικό αυτό γιατί ειμαστε όλοι διαφορετικοί άνθρωποι. 

Εν κατακλείδι: Κανεις τη δουλειά σου και με τις φτηνές; Ναι την κανεις. Όχι χωρίς θέματα, όχι το ίδιο εύκολα, αλλα μπορεις να την κανεις. 

Αν όμως αρχίσεις να τη δουλεύεις καργα και ψαχτείς κλπ, καταλαβαίνεις ότι αυτά που προσφέρουν οι ακριβότερες αξίζουν. Όχι για όλους και όλες τις χρήσεις ίσως, αλλά αξίζουν. 

spitting truths...!!!

πιστευω οτι συνοψίζει πολύ καλά τα όσα έχουμε πει κατα καιρούς...

10 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Απλά είναι περίεργο κάθε φορά που θα γράψει κάποιος στο φόρουμ ότι ενδιαφέρεται για ψησταριά, εμφανίζεται ένας συγκεκριμένος χρήστης που δεν συμμετέχει όλο το άλλο διάστημα, και γράφει για τα πλεονεκτήματα του νερού μέσα στην ψησταριά και προτείνει έμμεσα συγκεκριμένη μάρκα. Και αναφέρει συνέχεια πόσο ζουμερά είναι τα ψητά, αναφέρει συνέχεια για μηδενικές αναφλεξεις κλπ και απαξιώνει κάθε άλλη ψησταριά νομίζοντας ότι έχει ανακύψει ξανά τον τροχό. Κάποιος κακοπροαίρετος θα έλεγε ότι ο χρήστης αυτός έχει άμεση σχέση με συγκεκριμένη μάρκα και θέλει απλά να την προωθήσει.

Εγώ λοιπόν που δηλώνω Weber fanboy, αλλά συνήθως προτείνω Napoleon γιατί τη θεωρώ πιο value for money, φέρνω τον αντίλογο βάση της όποιας εμπειρίας έχω αποκτήσει από τα χρόνια που ασχολούμαι. 

Τώρα αν κάποιος θέλει να ψήνει πάνω από νερό, κάτω από νερό είτε μέσα σε νερό, δεν με ενδιαφέρει. Θα φέρω τον αντίλογο και όποιος θέλει συμφωνεί και όποιος θέλει διαφωνεί.  

Παντού υπάρχουν κόντρες, Intel vs amd, nvidia vs ati, bmw vs Mercedes, ε  και εδώ έχουμε Weber/Napoleon/Broil king vs exivos 😋

πόσες φορές ανατρέχω σε ένα γνωμικό...

"Ο νεκρός δεν ξέρει πως είναι νεκρός. Οι γύρω του υποφέρουν μόνο..." ;)

Exivos Vs the World...!!! θα έλεγα Φάνη

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Andy είπε

Καλησπερα, περιμενω να μου ερθει η jamestown maddox 4.1.

Αρχικα θα πρεπει να κανω seasoning πριν ψησω? Και τι αλλο θα πρεπει να προσεξω για τις πρωτες φορες που θα την χρησιμοποιησω? Διαβαζα οτι ισως πρεπει να την περναω με λιγο λαδι?

Καλημέρα , αρχικά εάν δεις ότι υπάρχει λάδι ή και βρωμιες στη σχάρα και στα καλυπτρα των καυστήρων πλύνε τα με χλιαρό νερό και απορρυπαντικό για τα πιάτα στη συνέχεια ας την να κάψει για λίγη ώρα σε δυνατή φωτιά 20 με 25 λεπτά είναι αρκετά , στην συνέχεια εάν η σχάρα σου είναι εμαγιέ μπορείς να ψήσεις κανονικά ίσως μια μικρή επάλειψη με λίγο λάδι θα βοηθήσει στο να μην κολλάνε τα ψητά, διαφορετικά εάν δηλαδή  είναι σκέτο μαντέμι χωρίς επίστρωση εμαγιέ θα πρέπει να κάνεις εσύ μια επίστρωση αλείφοντας την με λίγο φυτικό λάδι  όταν αυτή είναι ακόμη ζεστή στη συνέχεια θα πρέπει να την κάψεις , αυτό μπορείς να το κάνεις δύο φορές  , με αυτό θα κλείσουν οι πόροι και θα την προστατεύει από σκουριές  , και ακόμη δεν θα κολλάνε τα ψητά 

Καλά ψησίματα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ άλλο με το συγκεκριμένο θέμα. Εδώ είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο και να κάνουμε και χαβαλέ, όχι να χαλιωμαστε. Καλημέρα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Εγώ κατάλαβα ότι έρχεται Σαρακοστή και δεν θα ψήνουμε κρεατικά και έχουμε σαλτάρει :)

 

Θα τη βγάλουμε με ψαρονέφρι 😇

 

@ilpapacha γράψε αν θες τη συνταγή για το κριθαρωτο γαρίδας που έβαλες πριν μερικές μέρες.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Θα τη βγάλουμε με ψαρονέφρι 😇

 

@ilpapacha γράψε αν θες τη συνταγή για το κριθαρωτο γαρίδας που έβαλες πριν μερικές μέρες.

Η συνταγή είναι του Τιμολέων Διαμαντή

Απλή και εύκολη συνταγή. Έχει αρκετό καιρό να «ανεβάσει» κάποιο βιντεάκι, όμως έχει αρκετές ωραίες συνταγές.

Για το «δέσιμο» δεν χρησιμοποίησα παγάκι από ελαιόλαδο, όπως δείχνει στην συνταγή, ούτε κάποιο βούτυρο. Χρησιμοποίησα flakes παρμεζάνας.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Εγώ κατάλαβα ότι έρχεται Σαρακοστή και δεν θα ψήνουμε κρεατικά και έχουμε σαλτάρει :)

 

υπάρχει και το πουρναρόψαρο (aka προβατίνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...