Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, περιμενω να μου ερθει η jamestown maddox 4.1.

Αρχικα θα πρεπει να κανω seasoning πριν ψησω? Και τι αλλο θα πρεπει να προσεξω για τις πρωτες φορες που θα την χρησιμοποιησω? Διαβαζα οτι ισως πρεπει να την περναω με λιγο λαδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

δηλαδή  για να καταλάβω,   λες οτι όσοι έχουν κανει την αλλαγή /δοκιμή   δεν ξέρουν να ψήνουν   δεν τα βγάζουν σε σωστές θερμοκρασίες  και για αυτό ακριβώς τον λόγο  βλέπουν βελτίωση   στα ψητά

Αυτο που λεω ειναι οτι αν βγει σε σωστη θερμοκρασια το κρεας δεν εχει αναγκη απο νερο στον καδο. Ακομα και το στηθος κοτοπουλο θα βγει ζουμερο. 

edit:

Δεν μιλαω για καπνισμα πολλων ωρων. Μιλαω για μπριζολες, μπιφτεκια, κοτοπουλα κλπ ψημενα αμμεσα ή εμμεσα.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλην ελαχίστων περιπτώσεων που θα χρησιμοποιηθεί ταψί με νερό στο ψήσιμο,  γιατί κάποιος να έχει βρωμόνερα στον κάδο της ψησταριάς του; Γιατί να χρησιμοποιήσει τέτοιες μεθόδους που μόνο λίγες επαγγελματικές ψησταριές εσωτερικού χώρου εφαρμόζουν και κανένας μεγάλος κατασκευαστής δεν χρησιμοποιεί; Εντάξει, σεβαστές οι μαρτυρίες όσων νομίζουν ότι υπάρχει καλύτερο αποτέλεσμα στο ψήσιμο και το καθάρισμα είναι πιο εύκολο αλλά μέχρι εκεί...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αυτο που λεω ειναι οτι αν βγει σε σωστη θερμοκρασια το κρεας δεν εχει αναγκη απο νερο στον καδο. Ακομα και το στηθος κοτοπουλο θα βγει ζουμερο. 

edit:

Δεν μιλαω για καπνισμα πολλων ωρων. Μιλαω για μπριζολες, μπιφτεκια, κοτοπουλα κλπ ψημενα αμμεσα ή εμμεσα.

οκ σεβαστή η προσωπική άποψη

56 λεπτά πριν, est είπε

Πλην ελαχίστων περιπτώσεων που θα χρησιμοποιηθεί ταψί με νερό στο ψήσιμο,  γιατί κάποιος να έχει βρωμόνερα στον κάδο της ψησταριάς του; Γιατί να χρησιμοποιήσει τέτοιες μεθόδους που μόνο λίγες επαγγελματικές ψησταριές εσωτερικού χώρου εφαρμόζουν και κανένας μεγάλος κατασκευαστής δεν χρησιμοποιεί; Εντάξει, σεβαστές οι μαρτυρίες όσων νομίζουν ότι υπάρχει καλύτερο αποτέλεσμα στο ψήσιμο και το καθάρισμα είναι πιο εύκολο αλλά μέχρι εκεί...

  προφανώς  γιατί μένουν ευχαριστημένοι   απο την αλλαγή  και αυτό μεταδίδεται ,
δεν καταλαβαίνω όμως , πότε  είναι ¨νερό¨και πότε  ¨βρωμόνερο¨;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νερά που θα δεχτούν λίπη και λάδια , σε χώρο που δεν θα γίνεται φασίνα μετά από κάθε ψήσιμο καταλήγουν βρωμόνερα, τι άλλο; Και επιτέλους, οι κατασκευαστές προτείνουν συγκεκριμένη διαδικασία χρήσης και καθαρισμού. Ας κάψουμε τις οδηγίες χρήσης και να κάνουμε ότι σκεφτεί ο καθένας. Αλλά είναι σίγουρο ότι αργά ή γρήγορα, θα καταλάβουμε ότι ήταν λάθος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

δεν καταλαβαίνω όμως , πότε  είναι ¨νερό¨και πότε  ¨βρωμόνερο¨;

αυτο το λες "βρωμονερο" 

327738144_665531225261313_8798089711777286554_n.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακολουθεί μεγάλο ποστ 😅 :

Υπάρχουν εργαλεία για τα πάντα. Που συνήθως το καθένα κάνει τη δουλειά του.

Τυχόν πατέντες κλπ που κάνουμε είναι είτε για να διευρύνουμε τη λειτουργία της ψησταριας, είτε για να έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα από το προηγούμενο και για να διευκολυνθούμε καπως -με χαμηλό κόστος. Ε αυτό το χαμηλό κόστος έρχεται και με συνοδευτικα 😄

Δεν μπορώ να έχω πχ ισαξιο αποτέλεσμα με ένα κουτάκι καπνιστηρι στην υγραερίου με αυτό που θα είχα σε ένα κατεξοχήν καπνιστηρι.  

Βεβαια ούτε επαγγελματίες pit masters ειμαστε ούτε διαγωνιζόμαστε, όποτε δε μας πολυνοιάζει.

Εγω ας πούμε εψηνα κοντά 20 χρόνια κάρβουνο και φωτιά. Όταν άρχισα να βλέπω τις υγραερίου, μπήκα, έψαξα, ρώτησα, με βοήθησαν και τα παιδιά εδώ μέσα αλλα και σε αλλα γκρουπς κλπ και λέω άντε να ξεκινήσω.

Πέτυχα τη naterial σε ξεφτιλέ τιμή, αρχισα, είδα τι μπορούν πάνω κάτω να κάνουν οι υγραερίου, έκανα αναβαθμίσεις/πατέντες γιατί ακριβώς είχα πληρώσει ελάχιστα χρήματα και με έπαιρνε εφόσον ασχολήθηκα.

Αν με ρωτήσεις τώρα τι θα έκανα αν γυρνούσα το χρόνο πίσω, θα επαιρνα εξαρχής μια πιο ποιοτική/επώνυμη κατασκευή για πολλούς λόγους, τους οποίους όμως άρχισα να τους αντιλαμβάνομαι στην πορεία.

Όχι γιατί δεν πίστευα αυτά που διάβαζα και μου έλεγαν, αλλα γιατί δεν ήθελα να διαθέσω μεγάλο ποσό εφόσον δεν ήξερα αν θα μου αρέσει και θα με ικανοποιήσει. Και είναι λογικό αυτό γιατί ειμαστε όλοι διαφορετικοί άνθρωποι. 

Εν κατακλείδι: Κανεις τη δουλειά σου και με τις φτηνές; Ναι την κανεις. Όχι χωρίς θέματα, όχι το ίδιο εύκολα, αλλα μπορεις να την κανεις. 

Αν όμως αρχίσεις να τη δουλεύεις καργα και ψαχτείς κλπ, καταλαβαίνεις ότι αυτά που προσφέρουν οι ακριβότερες αξίζουν. Όχι για όλους και όλες τις χρήσεις ίσως, αλλά αξίζουν. 

Επεξ/σία από vins
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Andy είπε

Καλησπερα, περιμενω να μου ερθει η jamestown maddox 4.1.

Αρχικα θα πρεπει να κανω seasoning πριν ψησω? Και τι αλλο θα πρεπει να προσεξω για τις πρωτες φορες που θα την χρησιμοποιησω? Διαβαζα οτι ισως πρεπει να την περναω με λιγο λαδι?

Αρχικά θα ανάψεις στο φουλ τους καυστήρες για 20-25 λεπτά, ώστε να καούν τα εργοστασιακά έλαια/υπολείμματα. Θα κλείσεις τους καυστήρες και πριν κρυώσουν εντελώς οι σχάρες, θα τις περάσεις με λίγο, πραγματικό λίγο, ηλιέλαιο και από τις 2 μεριές. Έπειτα θα ανάψεις τους καυστήρες μέχρι τους 180 βαθμούς για περίπου 40 λεπτά. Εάν θέλεις, μπορείς να το επαναλάβεις 1-2 φορές ακόμα.

Οδηγίες για συντήρηση, μπορείς να βρεις στο παρακάτω link και σε αντίστοιχα άρθρα και βιντεάκια.

https://www.mantemi.gr/blog/odhgies-xrhshs-katharismou-kai-synthrhshs

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

αυτο το λες "βρωμονερο" 

327738144_665531225261313_8798089711777286554_n.jpg

Όπως ακριβώς και ένα ταψί φούρνου δλδ με τη διαφορά ότι όταν ψηθεί σε φούρνο μέρος του λίπους το τρώμε ενώ εδώ απλά το πετάς 

Μην κουράζεσαι φίλε μου αυτός ο τρόπος ψησίματος έχει εγκριθεί από το υγειονομικό και θα τον συναντήσεις σε όλες τις επαγγελματικές κουζίνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vins είπε

Ακολουθεί μεγάλο ποστ 😅 :

Σεντονι λεγεται ;)

1 ώρα πριν, vins είπε

Αν με ρωτήσεις τώρα τι θα έκανα αν γυρνούσα το χρόνο πίσω, θα επαιρνα εξαρχής μια πιο ποιοτική/επώνυμη κατασκευή για πολλούς λόγους, τους οποίους όμως άρχισα να τους αντιλαμβάνομαι στην πορεία.

Γι αυτο οταν καποιος ρωταει εδω του προτεινουμε την καλυτερη βαση του μπατζετ του και του λεμε και αν γινεται να παρει ακομα λιγο καλυτερη. Και αν δεν θελει να δωσει λεφτα ή δεν μπορει του λεμε νατεριαλ που ειναι δοκιμασμενη και τιμια για τα λεφτα της.

 

14 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Όπως ακριβώς και ένα ταψί φούρνου δλδ με τη διαφορά ότι όταν ψηθεί σε φούρνο μέρος του λίπους το τρώμε ενώ εδώ απλά το πετάς 

Ασχετο με το ταψι φουρνου (αν και αυτο μπελας ειναι στο καθαρισμα). Εδω λεμε οτι με αυτη τη μεθοδο εχεις να καθαρισεις και το ταψι με το νερο καθε φορα που ψηνεις. Ενω χωρις ταψι με νερο, καθαριζεις την ψησταρια μια φορα το μηνα/2μηνο/3μηνο αναλογως ποσες φορες και τι ψηνεις.

Πχ σημερα εψησα δυο τσιπουριτσες. Εκανα μιση ωρα διαλειμμα απο τη δουλεια, εψησα, εφαγα, εβαλα τα πιατα στο πλυντηριο και συνεχισα δουλεια. Αν ειχα ταψι με νερο, θα επρεπε να παω τωρα που τελειωσα τη δουλεια να το παρω να το μεταφερω μεσα απο το σαλονι μεχρι το μπανιο να το αδειασω στη λεκανη και ξανα πισω στο μπαλκονι. (Και θα ειχα και το μωρο που μπουσουλαει σε ολο το σπιτι να σερνεται πανω σε οτι εχει σταξει). Αν ηθελα να το πλυνω κιολας για να φυγουν τα λιπη, εξτρα βασανο. Ενω τωρα οοοοταν εχω χρονο θα κανω μια γενικη στην ψησταρια που θα μου παρει κανα 2ωρο, αλλα θα αποφασισω εγω ποτε θα το κανω.

 

14 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Μην κουράζεσαι φίλε μου αυτός ο τρόπος ψησίματος έχει εγκριθεί από το υγειονομικό και θα τον συναντήσεις σε όλες τις επαγγελματικές κουζίνες 

Δεν ειπε κανεις οτι δεν εχει εγκριθει απο το υγειονομικο. Λεμε για το αν το θελουμε ή οχι. 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

αυτο το λες "βρωμονερο" 

327738144_665531225261313_8798089711777286554_n.jpg

Αυτό είναι γκαραντί αρνί ή προβατίνα πάντως, με έχει στοιχειώσει η εικόνα στη δικιά μου 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν ειπε κανεις οτι δεν εχει εγκριθει απο το υγειονομικο. Λεμε για το αν το θελουμε ή οχι. 

Με βάση το παρακάτω, οι συσκευές αερίου, θα πρέπει να έχουν και πιστοποίηση, όπως είχαμε αναφέρει και σε παλαιότερα ποστ

https://www.priority.com.gr/service/ypiresies-pistopoiisis-proiontos-ce-mark/

Πάντως «βλέπω» τον @Evgenios_V να κάνει, ακόμα μία φορά, ποστ περί υπομονής…😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω συμφωνούμε όλοι εδώ μέσα πως η ευχρηστία σε συνδυασμό με το καλό αποτέλεσμα στα ψητά, είναι οι λόγοι που μας οδήγησαν στην αγορά ψησταριάς υγραερίου. Μετα από ολιγόλεπτη προθέρμανση, πετάς πάνω δύο μπριζόλες κλπ και σε λίγη ώρα είσαι έτοιμος. Ένα τρίψιμο στις ζεστές σχάρες και η ψησταριά είναι έτοιμη για την επόμενη φορά. Κάθε λίγα ψησίματα, καθαρίζεις λίγο τον κάδο ή/και αδειάζεις το δοχείο συλλογής και όλα είναι εντάξει. Πιο αραιά ακόμα , γίνεται και ένας πιο σχολαστικός καθαρισμός. Τώρα να κάθεσαι μετά το ψήσιμο να αδειάζεις νερά και λίπη ή να τα αφήνεις έτσι σαν εστία μόλυνσης, δεν είναι ότι καλύτερο.

Επεξ/σία από est
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vins είπε

Αυτό είναι γκαραντί αρνί ή προβατίνα πάντως, με έχει στοιχειώσει η εικόνα στη δικιά μου 😂😂😂

Εγω σου λεω στην ηλεκτρικη που ειχα που ηταν μια σταλια και επαιρνε κανα λιτρο νερο, ηταν το χειροτερο μου καθε φορα να την καθαρισω το απογευμα μετα το μεσημεριανο ψησιμο. Εστω και με μια μπριζολα γινοταν χαλια. Αν ηταν σε ταψι θα ειχε και πατατουλες που θα επαιρναν εξτρα γευση τουλαχιστον.

@est αυτο ακριβως εγραψα πιο πανω. Το δοχειο νερου σου βαζει ενα εξτρα πονοκεφαλο. 

16 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πχ σημερα εψησα δυο τσιπουριτσες. Εκανα μιση ωρα διαλειμμα απο τη δουλεια, εψησα, εφαγα, εβαλα τα πιατα στο πλυντηριο και συνεχισα δουλεια. Αν ειχα ταψι με νερο, θα επρεπε να παω τωρα που τελειωσα τη δουλεια να το παρω να το μεταφερω μεσα απο το σαλονι μεχρι το μπανιο να το αδειασω στη λεκανη και ξανα πισω στο μπαλκονι. (Και θα ειχα και το μωρο που μπουσουλαει σε ολο το σπιτι να σερνεται πανω σε οτι εχει σταξει). Αν ηθελα να το πλυνω κιολας για να φυγουν τα λιπη, εξτρα βασανο. Ενω τωρα οοοοταν εχω χρονο θα κανω μια γενικη στην ψησταρια που θα μου παρει κανα 2ωρο, αλλα θα αποφασισω εγω ποτε θα το κανω.

 

15 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Με βάση το παρακάτω, οι συσκευές αερίου, θα πρέπει να έχουν και πιστοποίηση, όπως είχαμε αναφέρει και σε παλαιότερα ποστ

https://www.priority.com.gr/service/ypiresies-pistopoiisis-proiontos-ce-mark/

https://single-market-economy.ec.europa.eu/sectors/pressure-equipment-and-gas-appliances/gas-appliances-sector/gas-appliances-regulation_el

σημανση ce για συσκευεσ αεριων καυσιμων-gp_eudor_WEB_NB3010657ELC_002.pdf

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω μοτέρ και σούβλα για την Jamestown madox 4.1 

Δεν έχω ξανασχοληθει και γι'αυτό ίσως ρωτάω και βλακείες....

Το σετ στα leroy με 70€ δεν νομίζω ότι αξίζει. 

Τι μοτέρ να κοιτάξω; Βλέπω κάποια που έχουν και ανεμιστήρα για ψύξη και πιστεύω ότι θα αντέξουν περισσότερο. 

Άλλα μοτέρ δέχονται στρογγυλές και άλλα τετράγωνες σούβλες; Ή όλες οι σούβλες μπαίνουν σε όλα;

Από σούβλα; Τετράγωνη ή στρογγυλή; Παίζει ρόλο βασικά ; Να κοιτάξω για συγκεκριμένο υλικό κατασκευής; Μπορώ να βρω οδηγούς που θα μπουν στις εσοχες της ψησταριάς για να μη τρίβεται η σούβλα πάνω στη λαμαρίνα;

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο ποστ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...