Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

O κυριος λογος που δεν συμπαθω το νερο. Ειχα μια τετοια και ηταν το χειροτερο μου να την καθαριζω καθε φορα.

Η μόνη λύση που χρησιμοποιούσα ήταν με το που τελείωνα το ψήσιμο, έριχνα 2 - 3 σταγόνες υγρό πιάτων και έλαμπε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Η μόνη λύση που χρησιμοποιούσα ήταν με το που τελείωνα το ψήσιμο, έριχνα 2 - 3 σταγόνες υγρό πιάτων και έλαμπε!

Εγω μολις τελειωνα το ψησιμο ετρωγα και μετα ειχαν παγωσει τα λιπη και επρεπε να παω να το ριξω στην τουαλετα για να μην βουλωσει ο νεροχυτης και μετα το καθαρισω με καυτο νερο και υγρο πιατων. Ασε...

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

O κυριος λογος που δεν συμπαθω το νερο. Ειχα μια τετοια και ηταν το χειροτερο μου να την καθαριζω καθε φορα.

3625400_3.jpg

τι εχεις παρατηρησει δλδ; γιατι θυμαμαι που το συζητουσαμε οταν το ειχες φτιαξει στις αρχες.

Κοιτα αν είσαι επαρχία/εξοχή τα πράγματα είναι απλά. Αν είσαι σε μπαλκόνι πολυκατοικία ζορίζει το πράμα.

Σε ότι αφορά την κατανάλωση, δεν αυξάνεται γραμμικά, απλά άλλο 3-4 λίτρα και άλλο 9-10. Άσε που με τόσα πολλά θα πας να το βγάλεις και θα τα κανεις όλα χάλια, been there done that 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vins είπε

Έχουν καλύτερη κατανομή θερμότητας αφενός και αφετέρου σε σχέση με τις εμαγιε μου δημιουργούν πολύ λιγότερες αναφλέξεις (ειδικά σε συνδυασμό με το ταψι).

Να μετρήσεις καλά την απόσταση κάτω, ώστε να μη βρίσκει πουθενά. Και οπωσδήποτε σε ανοξείδωτο γιατί με τριψιματα/νερά κλπ θα σκουριασει οτιδήποτε άλλο.

Εγώ στα 3-4 λίτρα πλέον παίζω πάνω κάτω γιατί δεν εχει ουσία για παραπάνω, τζάμπα γεμιζεις βρωμόνερα και επισης σου ανεβαίνει και η κατανάλωση (ακόμα και σε μεγαλο ψήσιμο συμπληρώνεις αν χρειαστεί).

Προσοχή να το δουλεύεις πάντα με νερό από κάτω γιατί αν μείνει μόνο λίπος και αρπάξει θα λαμπαδιάσεις!

Κατα τα αλλά θα απολαύσεις ζουμερά κρέατα!

Όλοι αυτό ακριβώς λένε , καμία ανάφλεξη στον κάδο , αλλά το σημαντικότερο όμως ότι ψήνουν βγαίνει πολύ πολύ ζουμερό 

Όσο για τον καθαρισμό είναι ότι ποίο εύκολο θα το χεις διαπιστώσει και ο ίδιος και μάλιστα καθαρίζει ποιο εύκολα όταν είναι κρύο , αφού μπορείς να τα  πάρεις με μια σπάτουλα και έτσι μένει μόνο το νερό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Όλοι αυτό ακριβώς λένε , καμία ανάφλεξη στον κάδο , αλλά το σημαντικότερο όμως ότι ψήνουν βγαίνει πολύ πολύ ζουμερό 

Όσο για τον καθαρισμό είναι ότι ποίο εύκολο θα το χεις διαπιστώσει και ο ίδιος και μάλιστα καθαρίζει ποιο εύκολα όταν είναι κρύο , αφού μπορείς να τα  πάρεις με μια σπάτουλα και έτσι μένει μόνο το νερό 

Υπάρχει μεγάλη διαφορα, ειδικά στη Naterial που δεν είναι και α κατηγορία στην ομοιομορφία. Τα κρέατα οντως βγαίνουν πιο ζουμερά, εγώ που κάνω τώρα τελευταια έμμεσο ψήσιμο σε μοσχάρι, ρίχνω στο συρτάρι και μηλόξιδο και μυρωδικά και γίνονται τούμπανο!

Καλά άμα ψηνω τίποτα προβατίνες δεν υπάρχει νερό στο τέλος, σαπουνάκι 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το ζουμερο ειναι μαλλον θεμα αρεσκειας του καθενος, τι θελω να πω, και εγω οταν ξεκινησα να ψηνω κοντοσουβλια , κοτοπουλα στην σουβλα κλπ, εβαζα απο κατω ταψακι με υγρο κλπ, αλλα το σταματησα, μου εβγαζε κατι προς ψητο/βραστο κατι τις, δεν ηταν τοσο "ψητο" οσο θα το ηθελα, οποτε το κατηργησα :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Amaretos είπε

Αυτο με το ζουμερο ειναι μαλλον θεμα αρεσκειας του καθενος, τι θελω να πω, και εγω οταν ξεκινησα να ψηνω κοντοσουβλια , κοτοπουλα στην σουβλα κλπ, εβαζα απο κατω ταψακι με υγρο κλπ, αλλα το σταματησα, μου εβγαζε κατι προς ψητο/βραστο κατι τις, δεν ηταν τοσο "ψητο" οσο θα το ηθελα, οποτε το κατηργησα :)

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλα εχει διαφορα όταν το ταψι είναι κάτω από τους καυστήρες. Αυτό γιατί μπορείς να παίξεις με την ένταση της φωτιάς. Δεν υπάρχει δλδ το νερό ανάμεσα στη φωτιά και το κρεασ αλλά από κάτω. Επομένως όταν προς το τέλος μπουμπουνισω τους καυστήρες, ξεροψήνονται τα πάντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Αυτο με το ζουμερο ειναι μαλλον θεμα αρεσκειας του καθενος, τι θελω να πω, και εγω οταν ξεκινησα να ψηνω κοντοσουβλια , κοτοπουλα στην σουβλα κλπ, εβαζα απο κατω ταψακι με υγρο κλπ, αλλα το σταματησα, μου εβγαζε κατι προς ψητο/βραστο κατι τις, δεν ηταν τοσο "ψητο" οσο θα το ηθελα, οποτε το κατηργησα :)

Έχει εντελώς διαφορετικό αποτέλεσμα όταν το νερό βρίσκεται ενδιάμεσα στην φωτιά και το ψητό με το να είναι κάτω από τους καυστήρες  δες τη φωτογραφία και θα καταλάβεις τι εννοώ

 

Screenshot_20230222-123025~2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vins είπε

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλα εχει διαφορα όταν το ταψι είναι κάτω από τους καυστήρες. Αυτό γιατί μπορείς να παίξεις με την ένταση της φωτιάς. Δεν υπάρχει δλδ το νερό ανάμεσα στη φωτιά και το κρεασ αλλά από κάτω. Επομένως όταν προς το τέλος μπουμπουνισω τους καυστήρες, ξεροψήνονται τα πάντα. 

Οκ το ακουω, αλλα εγω οποτε και να ψησω, ψηνβ με τους 2 ακριανους στο πολυ χαμηλο ~180-190 και στο τελος οπως λες ανοιγω λιγο παραπανω τους ακριανους και στο τερμα χαμηλο τον μεσαιο, 5-10 λεπτα ειναι υπεραρκετα, το λιγο που θα πεσει στην μεση ισα που θα τσικνησει καλυτερα ;) δεν υπαρχει προβλημα

4 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Έχει εντελώς διαφορετικό αποτέλεσμα όταν το νερό βρίσκεται ενδιάμεσα στην φωτιά και το ψητό με το να είναι κάτω από τους καυστήρες  δες τη φωτογραφία και θα καταλάβεις τι εννοώ

 

Screenshot_20230222-123025~2.png

δεν θα τσακωθουμε :) εγω παντς δεν εχω δεχτει ακομα παραπονο οτι βγαζω στεγνα ψητα, το κεφι μας να κανοπυμε και ολα καλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Amaretos είπε

 

δεν θα τσακωθουμε :) εγω παντς δεν εχω δεχτει ακομα παραπονο οτι βγαζω στεγνα ψητα, το κεφι μας να κανοπυμε και ολα καλα

Όχι βρε για ποιο λόγο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Αυτο με το ζουμερο ειναι μαλλον θεμα αρεσκειας του καθενος, τι θελω να πω, και εγω οταν ξεκινησα να ψηνω κοντοσουβλια , κοτοπουλα στην σουβλα κλπ, εβαζα απο κατω ταψακι με υγρο κλπ, αλλα το σταματησα, μου εβγαζε κατι προς ψητο/βραστο κατι τις, δεν ηταν τοσο "ψητο" οσο θα το ηθελα, οποτε το κατηργησα :)

Συμφωνω και γω. Δεν υπαρχει λογος να μπει κατω απο τη σουβλα ταψακι με νερο κλπ. Εκτος αν θελουμε να κοψουμε την αμεση θερμοτητα αν εχουμε αναψει ολους τους καυστηρες. Εγω τους αναβω ολους στο χαμηλο και βαζω τη σουβλα απο πανω χωρις τπτ αλλο.

Ταψακι με νερο εβαζα μονο στα καπνιστα που χρειαζεται η υγρασια οταν καπνιζεις κατι 7-8 ωρες. Και στο καρβουνο που κανω τα καπνιστα πλεον, παλι βαζω νερο. 

 

38 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Όλοι αυτό ακριβώς λένε , καμία ανάφλεξη στον κάδο

Καμια αναφλεξη στον καδο κατω απο τους καυστηρες. Στους φλωγοκρυπτες μια χαρα αναφλεξεις υπαρχουν. 

 

39 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

αλλά το σημαντικότερο όμως ότι ψήνουν βγαίνει πολύ πολύ ζουμερό 

Αν βγουν στη σωστη θερμοκρασια ειναι παντα ζουμερα, ακομα και το στηθος κοτοπουλο :) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

 

Καμια αναφλεξη στον καδο κατω απο τους καυστηρες. Στους φλωγοκρυπτες μια χαρα αναφλεξεις υπαρχουν. 

 

 

 σύμφωνα με όσα γράφονται  όλοι όσοι εχουν υιοθετήσει αυτή τη λύση με το συρτάρι νερού το μεγάλο τους πρόβλημα  δεν ήταν οι αναφλέξεις  πάνω στα κάλυπτρα   προφανώς γιατί σβήνει ευκολα αλλά αντίθετα  με αυτή  που αναπτύσετε στον κάδο και που δημιουργεί και τα μεγαλύτερα προβλήματα

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

 

Αν βγουν στη σωστη θερμοκρασια ειναι παντα ζουμερα, ακομα και το στηθος κοτοπουλο :) 

  το ότι είναι  ποιο ζουμερά  τα ψητά με τη χρήση του νερού , λέγετε απο όσους έχουν κάνει την αλλαγή , συγκρίνοντας προφανώς το πριν και μετά 
αρα μιλάμε  για  ίδια ψησταριά  , ίδιο τρόπο ψησίματος (θερμοκρασίες κ.α.) ίδιος ψήστης και ίδια κρέατα  ε νομίζω ποιο αντικειμενικό και ξεκάθαρο δεν γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

σύμφωνα με όσα γράφονται  όλοι όσοι εχουν υιοθετήσει αυτή τη λύση με το συρτάρι νερού το μεγάλο τους πρόβλημα  δεν ήταν οι αναφλέξεις  πάνω στα κάλυπτρα   προφανώς γιατί σβήνει ευκολα αλλά αντίθετα  με αυτή  που αναπτύσετε στον κάδο και που δημιουργεί και τα μεγαλύτερα προβλήματα

Σε ρηχές ψησταριες υπαρχει το προβλημα που λες με τον καδο, οποτε το νερο ειναι μια λυση. Σε ψησταριες με βαθος δεν υπαρχει αυτο το θεμα παντως.

 

10 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

το ότι είναι  ποιο ζουμερά  τα ψητά με τη χρήση του νερού , λέγετε απο όσους έχουν κάνει την αλλαγή , συγκρίνοντας προφανώς το πριν και μετά 
αρα μιλάμε  για  ίδια ψησταριά  , ίδιο τρόπο ψησίματος (θερμοκρασίες κ.α.) ίδιος ψήστης και ίδια κρέατα  ε νομίζω ποιο αντικειμενικό και ξεκάθαρο δεν γίνεται

Σε κλειστη με νερο δεν εχω ψησει οποτε δεν εχω αποψη. Αυτο που λεω ειναι οτι αν βγει σε σωστη θερμοκρασια το κρεας δεν εχει αναγκη απο νερο στον καδο. Ακομα και το στηθος κοτοπουλο θα βγει ζουμερο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

 

 

Σε κλειστη με νερο δεν εχω ψησει οποτε δεν εχω αποψη. Αυτο που λεω ειναι οτι αν βγει σε σωστη θερμοκρασια το κρεας δεν εχει αναγκη απο νερο στον καδο. Ακομα και το στηθος κοτοπουλο θα βγει ζουμερο. 

δηλαδή  για να καταλάβω,   λες οτι όσοι έχουν κανει την αλλαγή /δοκιμή   δεν ξέρουν να ψήνουν   δεν τα βγάζουν σε σωστές θερμοκρασίες  και για αυτό ακριβώς τον λόγο  βλέπουν βελτίωση   στα ψητά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...