Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Είχαμε αναφερθεί και σε παλαιότερα ποστ

Σε εκείνες τις σελίδες θα βρεις σχετικά ποστ.

Δες μια και το παρακάτω βιντεάκι

Πάντως υπάρχει η δυνατότητα να το «δημιουργήσεις» το ίδιο/παρόμοιο «σύστημα» σε οποιαδήποτε, θεωρητικά, ψησταριά, χρησιμοποιώντας διάτρητη λαμαρίνα, είτε επίπεδη είτε κυματιστή. Κάποιο μέλος της ομάδας BBQ Lovers, το έχει κάνει ήδη.

https://www.google.gr/search?q=διατρητη+λαμαρινα&client=safari&hl=el&prmd=imnv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwit246e_aP9AhVTVPEDHTyGAuQQ_AUoAXoECAcQAQ&biw=1180&bih=713&dpr=2

Ευχαριστώ πολύ!
 

Ναι το είχα δει αυτό στο group αλλά δεν ξέρω κατά ποσο θα είναι ίδιο το αποτέλεσμα… φθηνά είναι θα μου πεις τα υλικά όποτε ίσως αξίζει δοκιμή 😄

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

8 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Εγώ ψώνισα και περιμένω να έρθει.

image.png.309f964fac8e61b7db5e3c79a818480c.png

Καλορίζικη και με το καλό να παραλάβεις!

Μια ωραία μελλοντική προσθήκη, θα είναι το πλαϊνό μάτι infrared

https://www.ilovebbq.gr/yperithros-pleurikos-kaustiras

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Drakumel είπε

Παιδιά καμιά πρόταση για θερμόμετρο υπάρχει; Έχω ένα instant αλλά σκέφτομαι να πάρω ένα που να μένει μόνιμα καρφωμένο στο κρέας για μεγαλύτερα κομμάτια. Βασικό κριτήριο το vfm, να δούμε πως πάει και βλέπουμε. Τσέκαρα στο σκρουτζ αυτό https://www.skroutz.gr/s/14385597/Weber-iGrill-Meat-Probe-Ψηφιακό-Θερμόμετρο-BBQ-με-Ακίδα-και-Bluetooth-30-C-300-C-7211.html#reviews. Το έχει κανείς; Άλλη πρόταση;

έχω το Meater Plus και εχω και 2 ενσυρματα ΙΚΕΑ...

το Meater Plus πολυ βολικό το χρησιμοποιούσα κατα κόρον αλλα το τελευταίο διάστημα έχω χάσει την συνδεση μεταξύ βάσης και prob (μάλλον τα έπαιξε πάνε δλδ τα €)...οτι και αν εχω κάνει δεν έχει επανέλθει (εχει κλείσει και 1ετός απο την αγορά του οπότε πάνε λογικά τα €)

Απο την άλλη με τα ΙΚΕΑ κάνω ολα μου τα ψησίματα χωρίς κανένα θέμα πέρα απο την διαχείρηση των καλωδίων το οποίο μαθαίνεις να τα διαχειρίζεσαι... ειναι με την ίδια μπαταρία και έχουν βγάλει 5ωρα και 8ωρα ψησίματα χωρίς κανένα θέμα...τα είχα πάρει κανα 10ρικο έκαστο... βάζω ενα για θερμοκρασία θαλάμου και ένα στο κομμάτι κρέας ειμαι σε σκέψη να πάρω και ενα 3ο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

το Meater Plus πολυ βολικό το χρησιμοποιούσα κατα κόρον αλλα το τελευταίο διάστημα έχω χάσει την συνδεση μεταξύ βάσης και prob (μάλλον τα έπαιξε πάνε δλδ τα €)...οτι και αν εχω κάνει δεν έχει επανέλθει (εχει κλείσει και 1ετός απο την αγορά του οπότε πάνε λογικά τα €)

Kαι το δικο μου εκανε κατι κουλα και γενικα καποιες φορες δεν θελει να συνεργαστει, οποτε υπαρχει παντα backup το inkbird. Δοκιμασε καμια αλλη μπαταρια και βεβαιωσου οτι παταει καλα και φορτιζει. Οταν ειναι πανω στη βαση και πατησεις το κουμπακι πρεπει να δειξει πρασινο για να βεβαιωθεις οτι παταει καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

έχω το Meater Plus και εχω και 2 ενσυρματα ΙΚΕΑ...

το Meater Plus πολυ βολικό το χρησιμοποιούσα κατα κόρον αλλα το τελευταίο διάστημα έχω χάσει την συνδεση μεταξύ βάσης και prob (μάλλον τα έπαιξε πάνε δλδ τα €)...οτι και αν εχω κάνει δεν έχει επανέλθει (εχει κλείσει και 1ετός απο την αγορά του οπότε πάνε λογικά τα €)

Απο την άλλη με τα ΙΚΕΑ κάνω ολα μου τα ψησίματα χωρίς κανένα θέμα πέρα απο την διαχείρηση των καλωδίων το οποίο μαθαίνεις να τα διαχειρίζεσαι... ειναι με την ίδια μπαταρία και έχουν βγάλει 5ωρα και 8ωρα ψησίματα χωρίς κανένα θέμα...τα είχα πάρει κανα 10ρικο έκαστο... βάζω ενα για θερμοκρασία θαλάμου και ένα στο κομμάτι κρέας ειμαι σε σκέψη να πάρω και ενα 3ο...

Δοκίμασε αυτό που προτείνει ο @SagoniasSlutRos. Λογικά έχει 2 έτη εγγύηση, οπότε καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με το κατάστημα που το αγόρασες ή/και απευθείας με την meater https://meater.com/warranty-returns/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα εχει καποιος άποψη για την Jamestown Maddox 3.1; Ο προβληματισμος μου ειναι απο review στο amazon για αδυναμους καυστηρες. Και επειδη δεν θελω να ανεβω πολυ στα χρηματα σκεφτομαι και την Nattera Advance με τους 4 καυστηρες. Και οι δυο εχουν την ιδια επιφανεια ψησιματος. Προφανως σαν ποιοτητα υπερεχει η jamestown

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, kokas10 said:

Καλησπέρα εχει καποιος άποψη για την Jamestown Maddox 3.1; Ο προβληματισμος μου ειναι απο review στο amazon για αδυναμους καυστηρες. Και επειδη δεν θελω να ανεβω πολυ στα χρηματα σκεφτομαι και την Nattera Advance με τους 4 καυστηρες. Και οι δυο εχουν την ιδια επιφανεια ψησιματος. Προφανως σαν ποιοτητα υπερεχει η jamestown

Πηρα την jamestown 3.1 3 μερες πριν σκασει η προσφορα του 20% και ακομα χτυπαω το κεφαλι μ :)

Ειχα διαβασει και εγω τα σχολια αυτα, αλλα πηγα και την πηρα γτι μ αρεσε πολυ η ποιότητα της (στα χρηματα αυτα).

λοιπόν, στα 10 λεπτα με τερμα καυστηρες μου εγραψε προχτες (με καλο καιρο βεβαια) γυρω στους 330-340 και ισως και παραπανω, απλως δεν το θυμάμαι καλα.

Χτυπα την αφοβα, στα 240 ειναι τρομερη ευκαιρία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Αυτή η βούρτσα για ξύσιμο κάνει;

Αφού ψήσω, δυναμώνω στο φουλ (δεν πάει πολύ μέχρι 250 βαθμούς) για κανένα 5λεπτο και μετά αφού την κλείνω, έτσι καυτή που είναι η σχάρα, ξύνω με την βούρτσα. Έχω μια βούρτσα, σαν και αυτή το στυλ της,  αλλά οι τρίχες της έχουν χαλάσει/διαλυθεί/καεί. Κάνω κάτι λάθος ή δεν είναι καλή η βούρτσα;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Η πρώτη από το πρακτικερ είναι σωστή. Η δεύτερη στο Σκρουτζ μακριά. Σου βγάζουν τη πίστη.

εγω έχω σαν τη πρώτη αλλά από broil king που είναι πανάκριβη αλλά δεν μου έχει σκουριάσει καθόλου εδώ και πολύ καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Errik είπε

Για προτείνετε ρε παιδια καμία να μπούμε και εμείς στο σπόρ!

Τι κοιτάμε;!

Εντελώς αρχάριος εδώ. 

Αυτό που έχει μεγάλη σημασία σε μια ψησταριά υγραερίου είναι τα υλικά από τα οποία αποτελείται , σχάρα κυρίως σώμα  καυστήρες κ.α. το καλύτερο υλικό , αυτό που αντέχει περισσότερο από όλα είναι το ανοξείδωτο και μάλιστα σε ποιότητα 304 και πάνω , ακόμη θα πρέπει να είναι εύκολη στο καθάρισμα και οπωσδήποτε να υπάρχει σωστή κατανομή της θερμότητας  δηλαδή  καυστήρες που καλύπτουν όλη την επιφάνεια της σχάρας , πράγμα που σημαίνει ότι όσο περισσότεροι και με πυκνή διάταξη τόσο το καλύτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το μεσημέρι έφαγες γίγαντες και το μόνο που υπάρχει στο ψυγείο είναι πικανια, πίτες και τζατζίκι από Τσικνοπέμπτη.

 

received_893390211911512.jpeg

received_743886197089429.jpeg

received_757460298883688.jpeg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Kαι το δικο μου εκανε κατι κουλα και γενικα καποιες φορες δεν θελει να συνεργαστει, οποτε υπαρχει παντα backup το inkbird. Δοκιμασε καμια αλλη μπαταρια και βεβαιωσου οτι παταει καλα και φορτιζει. Οταν ειναι πανω στη βαση και πατησεις το κουμπακι πρεπει να δειξει πρασινο για να βεβαιωθεις οτι παταει καλα.

αλλαξα και μπαταρία δεν ειδα βελτίωση...συμφωνα με το App ενώ συνδέετε η βάση με το κινητό...το prob δεν δειχνει να συνδέεται με την βάση...

Οταν το έχω πάνω στην βάση η βάση δείχνει κόκκινο φωτάκι αλλά απο θέμα επαφής δεν πρέπει να είναι γιατί δυσκόλα να μην έχει επαφή το συγκεκριμένο λόγω κατασκευης...

Εψαχνα να δώ μηπως έχει κάποιο restart η βάση δεν ειδα κάτι... σκέφτομαι να σβήσω και να ξαναπεράσω την εφαρμογή μπας και...

θα ξαναπαίξω μαζί του το ερχόμενο 3ήμερο...και θα δούμε.. πάντως τελικά καλές οι "τεχνολογίες" αλλά ωρες ωρες το απλό σωζει την κατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

πάντως τελικά καλές οι "τεχνολογίες" αλλά ωρες ωρες το απλό σωζει την κατάσταση...

Εννοείται ότι ένα απλό με καλώδιο πρέπει πάντα να υπάρχει. Εμένα πάντως σε αρκετές περιπτώσεις με έχει σώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...