Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, vins είπε

Έλεγα να κάνω κι εγώ αύριο ένα αν βρω σήμερα κομμάτι στο γνωστό κατάστημα, με τη μέθοδο που έβαλε ο @ilpapacha είναι εύκολο πραγματικά, ουσιαστικά δεν πολυασχολείσαι 

Πες μας μέθοδο και αποτελέσματα μετά! 

Πάμε για Low & Slow...

Μπήκε στις 08.00 ένα κομμάτι (1.35kg) με αλατι πιπέρι θυμάρια κτλ κτλ soy sauce και μουστάρδα (για binder)...σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία (100 θάλαμος --> καυστήρας 4 στο χαμηλότερο σε Napoleon 525)

Στόχος να βγει στους 135F και μετά τυλιγμα έως τους 205F... (Τι με έπιασε και κάνω σήμερα μαγείρεμα σε F δεν ξέρω την είδα pit master :) )

Νεότερα σε κάνα 5ωρο...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

8 ώρες πριν, vins είπε

Καλά μιλάμε για φοβερές τιμές και στις weber και στις Jamestown!

Χάθηκε να έχει Napoleon ρε γμτ; 😂

Δεν ξέρω ποιο μοντέλο σε ενδιαφέρει, πάντως την Rogue 425 SE την έχουν στην χαμηλότερη τιμή, με βάση το ιστορικό 

EA9C5642-385E-4A48-9D6C-C1403FB96AA0.jpeg.5c992700ca79aecdb5113a1c6c6139b2.jpeg

https://www.skroutz.gr/s/26702534/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένιας-Σχάρας-60x45εκ-με-3-Εστίες-23-75kW-και-Πλαϊνό-Μάτι-Υπερύθρων-RSE425RSIBPSS-1-GR.html

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Evgenios_V είπε

Πάμε για Low & Slow...

Μπήκε στις 08.00 ένα κομμάτι (1.35kg) με αλατι πιπέρι θυμάρια κτλ κτλ soy sauce και μουστάρδα (για binder)...σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία (100 θάλαμος --> καυστήρας 4 στο χαμηλότερο σε Napoleon 525)

Στόχος να βγει στους 135F και μετά τυλιγμα έως τους 205F... (Τι με έπιασε και κάνω σήμερα μαγείρεμα σε F δεν ξέρω την είδα pit master :) )

Νεότερα σε κάνα 5ωρο...

Ωραίος!!! Αφαιρεσες το καπάκι από το λιπος τελείως; Θέλω να δοκιμάσω μια φορά low & slow έχοντας αφαιρέσει αρχικά το καπάκι, να μπαχαριασω και μετά να το ξανά βάλω από πάνω να τρέχει στο κομμάτι 😂

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Δεν ξέρω ποιο μοντέλο σε ενδιαφέρει, πάντως την Rogue 425 SE την έχουν στην χαμηλότερη τιμή, με βάση το ιστορικό 

EA9C5642-385E-4A48-9D6C-C1403FB96AA0.jpeg.5c992700ca79aecdb5113a1c6c6139b2.jpeg

https://www.skroutz.gr/s/26702534/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένιας-Σχάρας-60x45εκ-με-3-Εστίες-23-75kW-και-Πλαϊνό-Μάτι-Υπερύθρων-RSE425RSIBPSS-1-GR.html

Όντως πολύ καλή η τιμή! Είμαι σε φάση που δεν ξέρω τι χώρο θα έχω στο μπαλκόνι το επόμενο διάστημα, αλλιώς θα απασφαλιζα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, δεν ξέρω αν έχει ήδη απαντηθεί, αλλά έχετε να προτείνετε κάποιο spray για καθαρισμό inox κάδου σε ψησταριά, χωρίς να διαβρώνει το inox; Ή τον καθαρίζετε με κάποιον άλλο τρόπο; Έχουν φύγει τα χοντρά κομμάτια, και έχει μείνει το καμμένο λίπος που είναι ένα με τον κάδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Bourasal είπε

Καλησπέρα παιδιά, δεν ξέρω αν έχει ήδη απαντηθεί, αλλά έχετε να προτείνετε κάποιο spray για καθαρισμό inox κάδου σε ψησταριά, χωρίς να διαβρώνει το inox; Ή τον καθαρίζετε με κάποιον άλλο τρόπο; Έχουν φύγει τα χοντρά κομμάτια, και έχει μείνει το καμμένο λίπος που είναι ένα με τον κάδο.

Καλησπέρα ! Σε ότι αφορά το ανοξείδωτο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα  καθαριστικό για φούρνους  και να γίνει σαν καινούργιο, δεν θα  συνιστούσα όμως να βάλεις χημικά σε χώρο που ετοιμάζεται φαγητό (αν και  χρησιμοποιήσετε σε φούρνους) καλύτερα χρησιμοποίησε έναν ατμοκαθαριστη ή μια συρματοβουρτσα απ' αυτές που μπαίνουν σε δράπανο .

Είναι όμως ανοξείδωτος ο κάδος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Καλησπέρα ! Σε ότι αφορά το ανοξείδωτο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα  καθαριστικό για φούρνους  και να γίνει σαν καινούργιο, δεν θα  συνιστούσα όμως να βάλεις χημικά σε χώρο που ετοιμάζεται φαγητό (αν και  χρησιμοποιήσετε σε φούρνους) καλύτερα χρησιμοποίησε έναν ατμοκαθαριστη ή μια συρματοβουρτσα απ' αυτές που μπαίνουν σε δράπανο .

Είναι όμως ανοξείδωτος ο κάδος ;

Ευχαριστώ για την απάντηση. Την Naterial Kenton έχω, έχω την εντύπωση ότι είναι ανοξείδωτος, αλλά δεν παίρνω και όρκο. Κάτι τέτοιο θα έκανε δηλαδή (https://www.skroutz.gr/s/25431494/F-F-Group-10726-Συρματόβουρτσα-για-Δράπανο-100mm.html); Επισυνάπτω και μια φωτογραφία με την κατάσταση του κάδου (https://prnt.sc/zgnQ5FmA8AHV).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Bourasal είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Την Naterial Kenton έχω, έχω την εντύπωση ότι είναι ανοξείδωτος, αλλά δεν παίρνω και όρκο. Κάτι τέτοιο θα έκανε δηλαδή (https://www.skroutz.gr/s/25431494/F-F-Group-10726-Συρματόβουρτσα-για-Δράπανο-100mm.html); Επισυνάπτω και μια φωτογραφία με την κατάσταση του κάδου (https://prnt.sc/zgnQ5FmA8AHV).

Δεν νομίζω ότι είναι ανοξείδωτο , μπορείς να το τσεκαρεις πολύ εύκολα αν πλησιάσεις ένα μαγνήτη αν κολλήσει τότε δεν είναι ανοξείδωτο και καλό θα είναι να μην κάνεις πειράματα 

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Bourasal είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Την Naterial Kenton έχω, έχω την εντύπωση ότι είναι ανοξείδωτος, αλλά δεν παίρνω και όρκο. Κάτι τέτοιο θα έκανε δηλαδή (https://www.skroutz.gr/s/25431494/F-F-Group-10726-Συρματόβουρτσα-για-Δράπανο-100mm.html); Επισυνάπτω και μια φωτογραφία με την κατάσταση του κάδου (https://prnt.sc/zgnQ5FmA8AHV).

Επειδή την έχω κι εγώ, δε μου εκανε για ανοξείδωτος. Πάρε μια σκληρή πλαστική σπάτουλα και ξύσε ότι μπορείς για αρχή (με τον κάδο κρύο εννοείται).

ΜΗ βάλεις χημικά στον κάδο, ακόμα και να ήταν ανοξείδωτος, ακόμα κι αν ήταν για φούρνους κλπ.

Επισης μην πάρεις βούρτσες κλπ, γιατί θα σκουριάσει μετά. 

Αν μετά από κάθε 2-3 ψησιματα ξύνεις με την πλαστική σπάτουλα δε θα μαζεύεται τόσο! Ειναι εύκολο αν το κανεις συχνά, δεν παίρνει πάνω από 2-3 λεπτά.

 

Επίσης το άλλο που μπορείς να κανεις είναι να το μουλιάσεις πρωτα με ζεστό σαπουνόνερο σε μια λεκάνη/δοχείο, ή και να ρίξεις καυτό νερό από το βραστήρα πχ 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Δεν νομίζω ότι είναι ανοξείδωτο , μπορείς να το τσεκαρεις πολύ εύκολα αν πλησιάσεις ένα μαγνήτη αν κολλήσει τότε δεν είναι ανοξείδωτο και καλό θα είναι να μην κάνεις πειράματα 

 

 

 

 

16 λεπτά πριν, vins είπε

Επειδή την έχω κι εγώ, δε μου εκανε για ανοξείδωτος. Πάρε μια σκληρή πλαστική σπάτουλα και ξύσε ότι μπορείς για αρχή (με τον κάδο κρύο εννοείται).

ΜΗ βάλεις χημικά στον κάδο, ακόμα και να ήταν ανοξείδωτος, ακόμα κι αν ήταν για φούρνους κλπ.

Επισης μην πάρεις βούρτσες κλπ, γιατί θα σκουριάσει μετά. 

Αν μετά από κάθε 2-3 ψησιματα ξύνεις με την πλαστική σπάτουλα δε θα μαζεύεται τόσο! Ειναι εύκολο αν το κανεις συχνά, δεν παίρνει πάνω από 2-3 λεπτά.

 

Επίσης το άλλο που μπορείς να κανεις είναι να το μουλιάσεις πρωτα με ζεστό σαπουνόνερο σε μια λεκάνη/δοχείο, ή και να ρίξεις καυτό νερό από το βραστήρα πχ 

Οκ, θα δοκιμάσω με ζεστό σαπουνόνερο και μετά νερό από βραστήρα ή το αντίθετο και θα στείλω update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, vins είπε

Ωραίος!!! Αφαιρεσες το καπάκι από το λιπος τελείως; Θέλω να δοκιμάσω μια φορά low & slow έχοντας αφαιρέσει αρχικά το καπάκι, να μπαχαριασω και μετά να το ξανά βάλω από πάνω να τρέχει στο κομμάτι 😂

Τελείωσε το σημερινό ψήσιμο...και πρέπει να πω ότι ίσως είναι το ποιο νόστιμο low&slow που έχω κάνει...

 

Προετοιμασία

Από το κομμάτι αφαίρεσα σχεδόν όσο εξωτερικό λίπος είχε (την επόμενη θα κάνω beef Tallow με το λίπος που αφαίρεσα)...να πω ότι βοηθαει να το έχεις βγάλει μόλις από το ψυγείο...το πέρασα ολο με ένα μείγμα soy sauce και μουστάρδα και μετά έριξα διάφορα καρυκεύματα για να ντυθεί καλά γύρω γυρω...το άφησα λίγο (την επόμενη θα το αφήσω να έρθει πρώτα σε θερμοκρασία δωματίου) και το έβαλα στην ψησταριά...

Ψήσιμο: 

Το κομμάτι μπήκε το πρωί στις 08.00 στους 95-100 θάλαμος...έμεινε εκεί μέχρι να φτάσει τους 111F και το έβγαλα το έβαλα σε αλουμινόχαρτο με ενσωματωμένη λαδόκολλα και μέσα έριξα μείγμα με soy sauce και μουστάρδα αρκετά παχύρευστο.

Στην συνέχεια το άφησα έως τις 14.00 σε χαμηλή θερμοκρασία θαλάμου κάπου στους 130-140 (...(φύγαμε πήγαμε σε αποκριάτικο παρτάκι ΔΕΝ το προτείνω αλλά άφησα στο ελάχιστο δύο καυστήρες και αυτό δινει "σιγουριά" μιας και στην  Ναπολεον οι καυστήρες "επικοινωνούν" δλδ σε περίπτωση που σβήσει ο ένας ανάβει από τον άλλο και είχα και σχεδόν τελειωμένη μπουκάλα) και με το που γυρίσαμε ήθελε κάνα μισάωρο να φτάσει τους 208F...

Το έβγαλα το άφησα να ξεκουραστεί μέχρι να κάνουμε μια σαλάτα 15-20 λεπτά) και όταν το σφαξαμε έγινε πόλεμος...ούτε φωτογραφίες ούτε τίποτα... 1.3κιλα κρέας για μεσημέρι ήταν ίσα ίσα αρκετό με τα γύρω γύρω...

Την επόμενη φορά θα προσέξω...

1. Να το βγάλω αρκετή ώρα να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου

2. Θέλω να πάρω ένα καπνηστηρι να δοκιμάσω και να το καπνίσω...

3. Να βάλω περισσότερο από 1.3κιλα... :)

Πιστεύω ότι αξίζει να το δοκιμάσετε...

https://youtu.be/Q4ukUKZMU0g

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4. Ποτέ χωρίς καμία επιτήρηση η ψησταριά για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα έστω και για έμμεσο ψήσιμο. Ποτέ δεν ξέρεις...

Συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα 👌

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bourasal είπε

 

Οκ, θα δοκιμάσω με ζεστό σαπουνόνερο και μετά νερό από βραστήρα ή το αντίθετο και θα στείλω update.

Θα είναι καλύτερα και ποίο εύκολο  να το καθαρίζεις ποίο συχνά , είναι σημαντικό γιατί τα καμμένα λίπη συγκρατούν λίπη κατά το ψήσιμο και εύκολα δημιουργούν αναφλέξεις  , μάλιστα πολλοί με την ίδια έχουν το έχουν αντικαταστήσει με συρτάρι νερού και όπως λένε η ζωή τους έγινε πολύ εύκολη και τα ψητά τους ζουμερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

η συγκεκριμένη ψησταριά, το πλαϊνό μάτι που έχει είναι για να μπορέσω να τηγανίσω κιόλας (πχ πατάτες, κολοκυθάκια) ή είναι αποκλειστικά για αυτό που γράφει στην περιγραφή του

Αυτό που θα σε ενθουσιάσει είναι ο πλαϊνός καυστήρας με υπέρυθρες ακτίνες 'Devil's Burner' που μπορεί να φτάσει τους 800°C προσφέροντας την απόλυτη φλεγόμενη εμπειρία! Το μεγάλο πλεονέκτημα με τις υπέρυθρες ακτίνες είναι πως διατηρούν ζουμερό το φαγητό και ενδείκνυνται για το ψήσιμο μπριζόλας, καθώς το κρέας δεν χάνει τους χυμούς του και δεν στεγνώνει.

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...