Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Καλημερα σε ολους

Ειχα  μια συζητηση χτες με τον @sndev και σκεφτομαι να αγορασω ενα μηχανημα vacuum για αποθηκευση. Με αυτο τον τροπο μπορεις να αγορασεις πχ ενα μεγαλο κομματι ribeye απο το mart και να αποθηκευσεις στην καταψυξη.

Εχει παρει αλλος κατι αναλογο ? Αν ναι, το χρησιμοποιειτε και για αλλα τροφιμα ? Γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει για κρεατα μονο και για ποσο καιρο θα ειχα το κολλημα να το χρησιμοποιω.

Eχω παρει ενα που βγαζει το λιντλ συχνα (30€ περιπου) μαζι με σακουλες παλι απο εκει. Ειναι αρκετα καλο. 

Το χρησιμοποιω για:

  • μπριζολες (2-3 βδομαδες κρατανε ανετα και μαλακωνουν ταυτοχρονα)
  • αλαντικα (κρατανε πολυυυ καιρο. Συμφερει να παιρνεις ειτε οταν εχει προσφορες, ειτε κατι ολοκληρα σαλαμακια πχ και να τρως λιγο και να το σφραγιζεις παλι)
  • τυρια (επισης κρατανε παρα πολυ καιρο. Εχω κρατησει γραβιερα πανω απο χρονο και δεν εχει παθει τπτ)
  • sous-vide (εφοσον εχεις το καταλληλο μηχανημα. Εδω θελει προσοχη οι σακουλες να αντεχουν τη θερμοκρασια. Του λιντλ ειναι μια χαρα)

Σιγουρα υπαρχουν κι αλλες χρησεις οπως αποθηκευση ξηρων καρπων, κοκων καφε κλπ.

Για μενα πιστευω πως αξιζει παρα πολυ. Ειδικα στη περιπτωση του κρεατος γλυτωνεις την καταψυξη που το χαλαει καπως, αλλα εχεις και αμεσα διαθεσιμο στο ψυγειο για καταναλωση.

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

56 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Καλημερα σε ολους

Ειχα  μια συζητηση χτες με τον @sndev και σκεφτομαι να αγορασω ενα μηχανημα vacuum για αποθηκευση. Με αυτο τον τροπο μπορεις να αγορασεις πχ ενα μεγαλο κομματι ribeye απο το mart και να αποθηκευσεις στην καταψυξη.

Εχει παρει αλλος κατι αναλογο ? Αν ναι, το χρησιμοποιειτε και για αλλα τροφιμα ? Γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει για κρεατα μονο και για ποσο καιρο θα ειχα το κολλημα να το χρησιμοποιω.

Εξυπηρετεί γενικότερα με τυριά/ξηρούς καρπους κτλ κτλ ακόμα και ΑΝ θέλεις να κάνεις sous vide

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Συγκριτικά με αυτή:

https://www.praktiker.gr/m/p/psistaria-ygraeriou-jamestown-knox-3-2-133134
 

είναι καλύτερη η hudson;

jamestown θετικό το μάτι υπερύθρων και το τζάμι που σου επιτρέπει να βλέπεις τον χώρο ψησίματος χωρίς να ανοίγεις το καπάκι.στα 450ε νομίζω πως αξίζει καλύτερα σε σχέση με εκείνη του leroy καθώς εγώ την πρότεινα για αγορα στα 350 (όταν την ξαναβάλει). Έχω έναν ενδιασμό για την ανθεκτικότητα του τζαμιού σε καμιά στραβή αλλά αν το παραγνωρίσουμε αυτό θεωρώ πως αξίζει, στα 450 ναι

Επεξ/σία από fysikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fysikos είπε

jamestown θετικό το μάτι υπερύθρων και το τζάμι που σου επιτρέπει να βλέπεις τον χώρο ψησίματος χωρίς να ανοίγεις το καπάκι.

Το γυάλινο καπάκι θολώνει πολύ γρήγορα και ΔΕΝ βλέπεις τα κρέατα. Το μόνο που μπορεί να δεις είναι αν έχει πάρει φωτιά κάτι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ritualistic είπε

Καλημερα σε ολους

Ειχα  μια συζητηση χτες με τον @sndev και σκεφτομαι να αγορασω ενα μηχανημα vacuum για αποθηκευση. Με αυτο τον τροπο μπορεις να αγορασεις πχ ενα μεγαλο κομματι ribeye απο το mart και να αποθηκευσεις στην καταψυξη.

Εχει παρει αλλος κατι αναλογο ? Αν ναι, το χρησιμοποιειτε και για αλλα τροφιμα ? Γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει για κρεατα μονο και για ποσο καιρο θα ειχα το κολλημα να το χρησιμοποιω.

Αν δεν εισαι σιγουρος μη το πάρεις. Σου ειπα θα γλυτωσεις πολλα λευτα απο πεταμενα τρόφιμα αλλα αν δεν εισαι τυπος που θα κατσει 5 λεπτα να σφραγίσει θα καταντήσει ενα ακομα μηχανημα στο ντουλαπι της κουζίνας.

Η εξυπηρέτηση ειναι μεγαλη αλλα προϋποθέτει τη διάθεση να βγαζεις κ να σφραγιζεις.

Εγω πχ φτιαχνω πιτσα κ η σαλτσα μένει. Ε σφραγισμα κ ετοιμη για την επόμενη φορα, μοτσαρελα το ιδιο γτ να δινω καθε φορα καινούριο 3ευρω. Παιρνω 1 κομματι χυμα κ τρίβω. Σαλαμι κοβω ξανα σφραγισμα. 

Κρεατα δε τα βαζεις καταψυξη τα διαλύεις. Το υγρό γίνεται παγος διαστέλλεται κ σπαει τις ινες. Καλο σφραγισμα κ ψυγειο για 2 3 βδομαδες.

Βρισκεις κατι προσφορα σφραγισμα ψυγειο

Sous vide αλλη ιστορία αλλα τα πολυ βασικα τα κανει κ το πιο απλό. 

Ξαναλέω διαθεση να εχεις να σφραγιζεις αλλιως μην ασχοληθείς καν για αγορά 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sndev είπε

Εγω πχ φτιαχνω πιτσα κ η σαλτσα μένει. Ε σφραγισμα κ ετοιμη για την επόμενη φορα

Πως σφραγιζεις υγρα; εχεις παρει το μεγαλο μηχανημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πως σφραγιζεις υγρα; εχεις παρει το μεγαλο μηχανημα;

Έχει μια επιλογή Moisture κ επιλογή gentle

Ένα της πλάκας είναι

στα υγρά επίσης αν δεν έχεις τέτοιες επιλογές απλά πίεσε να φύγει όσο δυνατόν ο περιττός αέρας κ σκέτο seal 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sndev είπε

Έχει μια επιλογή Moisture κ επιλογή gentle

Ένα της πλάκας είναι

στα υγρά επίσης αν δεν έχεις τέτοιες επιλογές απλά πίεσε να φύγει όσο δυνατόν ο περιττός αέρας κ σκέτο seal 

Ναι και το δικο μου εχει, αλλα δεν εχω δοκιμασει να σφραγιζω κατι υγρο ακομα. Το gentle κανει για κανενα ψωμι κλπ που δεν θες να το ζουλιξει.

Ρε παιδια ουτε μια φωτο απο χτεσινο ψησιμο; Ειμαστε σοβαροι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

 

Ρε παιδια ουτε μια φωτο απο χτεσινο ψησιμο; Ειμαστε σοβαροι; 

τις εχουν στολίσει στο σαλονι κ τις χαζεύουν απολαμβάνοντας το φιδέ τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sndev είπε

τις εχουν στολίσει στο σαλονι κ τις χαζεύουν απολαμβάνοντας το φιδέ τους 

Εφαγα τετοια σφαλιαρα απο τη ζυγαρια το πρωι που σκεφτομαι να το ριξω στο φιδε.... Η νοστημια απο το ζυγουρι θα αργησει να ξαναρθει :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εφαγα τετοια σφαλιαρα απο τη ζυγαρια το πρωι που σκεφτομαι να το ριξω στο φιδε.... Η νοστημια απο το ζυγουρι θα αργησει να ξαναρθει :( 

Ε πόσα γραμμάρια μπορεί να πήρες?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, plasTOST είπε

Ε πόσα γραμμάρια μπορεί να πήρες?!

Ειχα να ζυγιστω κανα μηνα. Ειπα να το κανω μετα απο την Τσικνοπεμπτη να παθω σοκ μηπως και σοβαρευτω επιτελους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SagoniasSlutRos είπε

Ειχα να ζυγιστω κανα μηνα. Ειπα να το κανω μετα απο την Τσικνοπεμπτη να παθω σοκ μηπως και σοβαρευτω επιτελους.

Μην αγνώνεσαι.  Υγρά και αέρας είναι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εφαγα τετοια σφαλιαρα απο τη ζυγαρια το πρωι που σκεφτομαι να το ριξω στο φιδε.... Η νοστημια απο το ζυγουρι θα αργησει να ξαναρθει :( 

Δεν με «παίρνει» να μιλήσω για κιλά….άστα να πάνε. Μακάρι να είχα τον μεταβολισμό που είχα 20 χρόνια πριν.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Το γυάλινο καπάκι θολώνει πολύ γρήγορα και ΔΕΝ βλέπεις τα κρέατα. Το μόνο που μπορεί να δεις είναι αν έχει πάρει φωτιά κάτι.

Θολώνει εννούμε από τη μαυρίλα-λαδίλα και θέλει καθάρισμα συχνά ή καταστρέφεται μόνιμα με τη χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...