Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

γιατί ασχημα ειναι τα καλαμάκια και οι πανσέτες...???

Περα απο την πλακα, ειναι σημαντικο να εχει καπακι. Να μπορει να ψησει εμμεσα κανενα χοντρο κομματι μπριζολα, να βαλει καμια γαστρα, να κανει κανενα καπνισμα, κανενα low and slow, pizza κλπ. 

Τωρα αν θες 600ευρω για ανοιχτη ψησταρια, κανα 100-200αρι (δεν ξερω ποσο εχει) το εξτρα καπακι, να πρεπει να παρεις και τραπεζι να την ακουμπας, εχεις φτασει 800€. Και στο τελος θα εχεις μονο ενα ρυθμιστη για 6 καυστηρες οποτε αντε κανε πατεντες για εμμεσο ψησιμο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Νομίζω η καλύτερη επιλογή για ξεκίνημα, με 4 καυστήρες, με σχετικά λίγα λεφτά   και αξιόπιστη -βαση των ιδιοκτητών εδώ μέσα - είναι η παρακάτω

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-naterial-kenton-62209623

Και σούβλα παίρνει και πλάκα έχει, έμμεσα κάνεις άνετα με 4 καυστήρες κ.τ.λ Αν σ αρέσει το  σπορ πας μετά στα πιο ακριβά.... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προχθες μιλουσα με ένα φίλο που έχει την  harmony  σε ανοιχτή  παράλληλα με μια weber  και μια  unimac   ε λοιπόν  εδω και δυο  και χρόνια  εχει παροπλήσει  την weber και unimac   και ψήνει μόνο στην exivos   και βέβαια αν το θελήσει ποτέ  μπορεί να την μετατρέψει σε κλειστή   και που σαν κόστος δεν το ξέρω αλλά σίγουρα θα κοστίζει λιγότερο απο όσο  κοστίζει η  ανοξείδωτη  σχάρα σε μια επώνυμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oddin είπε

To seasoning σε καινούργια πως το κάνουμε?Καμιά πρόταση?

Θα ανάψεις στο φουλ τους καυστήρες για 20-25 λεπτά,  ώστε να καούν όλα τα εργοστασιακά έλαια/κατάλοιπα. Θα κλείσεις τους καυστήρες και πριν κρυώσουν εντελώς οι σχάρες, θα τις περάσεις με λίγο, πραγματικό λίγο, ηλιέλαιο και από τις 2 μεριές. Έπειτα θα ανάψεις τους καυστήρες μέχρι τους 180 βαθμούς για περίπου 40 λεπτά. Εάν θέλεις, μπορείς να το επαναλάβεις 1-2 φορές ακόμα.

 

Αραβική πίτα με μπιφτέκι και λουκάνικο για σήμερα

C3B6DEAD-1E48-4BA8-B662-638906ED0E7F.jpeg.c52c5e8539e463dcd014b5a678d6e541.jpeg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

εδω και δυο  και χρόνια  εχει παροπλήσει  την weber 

Την αγοράζω πες του, κρίμα να κάθεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

έχω μία weber spirit II και την έχω στη βεράντα. Όλα τέλεια μέχρι την ώρα που πρέπει να καθαριστεί. Μου παίρνει ώρες ατελείωτες και πάλι δεν καθαρίζει όπως θα ήθελα. Έχει κανείς κάποιο tip ή θα μπορούσατε να μου πείτε πως καθαρίζετε εσείς τις δικές σας.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από περιπέτεια μιας εβδομάδας με τον Κωτσόβολο, παρέλαβα χθες την Weber Spirit 310. Θα την στήσω όταν βρω χρόνο και θα προσπαθήσω να διαβάσω όσα μπορώ, απλά θα το εκτιμούσα για να παω να αγοράσω και τη φιάλη, να επιβεβαιώσει κάποιος, αν πρέπει να πάρω αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/26843927/Coral-Gas-Prime-Φιάλη-Υγραερίου-10kg-1208301-0123.html

Επίσης πόσο χρόνο/ψησίματα (οικογενειακά) να υπολογίζω περίπου μέχρι να θέλει γέμισμα ξανά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, wendor είπε

Μετά από περιπέτεια μιας εβδομάδας με τον Κωτσόβολο, παρέλαβα χθες την Weber Spirit 310. Θα την στήσω όταν βρω χρόνο και θα προσπαθήσω να διαβάσω όσα μπορώ, απλά θα το εκτιμούσα για να παω να αγοράσω και τη φιάλη, να επιβεβαιώσει κάποιος, αν πρέπει να πάρω αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/26843927/Coral-Gas-Prime-Φιάλη-Υγραερίου-10kg-1208301-0123.html

Επίσης πόσο χρόνο/ψησίματα (οικογενειακά) να υπολογίζω περίπου μέχρι να θέλει γέμισμα ξανά?

εμενα μου εβγαλε αυτη φιάλη σε ψησταριά με τρεις καυστήρες περίπου 5 μηνες , 2 φορες την εβδομαδα ψήσιμο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, 

 

Συγνώμη για την παρέμβαση. Δεν πρόλαβα να κάνω Smoking Thursday λόγο δουλειάς. Θέλω να πάρω μέσα στις μέρες κάποια καλή μπριζόλα μοσχαρίσια. Έχετε να προτείνετε κανένα κρεοπωλείο στην Αθήνα; Μένω Ν.Προάστια συγκεκριμένα. Έχει κάποιος κάποια εμπειρία με κάποιο κρεοπωλείο; 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lemonide είπε

Καλησπέρα σας,

 

έχω μία weber spirit II και την έχω στη βεράντα. Όλα τέλεια μέχρι την ώρα που πρέπει να καθαριστεί. Μου παίρνει ώρες ατελείωτες και πάλι δεν καθαρίζει όπως θα ήθελα. Έχει κανείς κάποιο tip ή θα μπορούσατε να μου πείτε πως καθαρίζετε εσείς τις δικές σας.

 

Ευχαριστώ πολύ

Μην περιμένεις να σου γίνει σαν καινούρια ποτέ, εκτός και αν την καθαρίζεις κάθε φορά που ψήνεις, που απλά δεν παίζει. Κοίτα να μην έχει λίπη και σου αρπάξει καμία φωτιά και δεν θέλει κάτι παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Περα απο την πλακα, ειναι σημαντικο να εχει καπακι. Να μπορει να ψησει εμμεσα κανενα χοντρο κομματι μπριζολα, να βαλει καμια γαστρα, να κανει κανενα καπνισμα, κανενα low and slow, pizza κλπ. 

Τωρα αν θες 600ευρω για ανοιχτη ψησταρια, κανα 100-200αρι (δεν ξερω ποσο εχει) το εξτρα καπακι, να πρεπει να παρεις και τραπεζι να την ακουμπας, εχεις φτασει 800€. Και στο τελος θα εχεις μονο ενα ρυθμιστη για 6 καυστηρες οποτε αντε κανε πατεντες για εμμεσο ψησιμο.

Καλημέρα Φάνη, Φαντάζομαι οτι ειναι ξεκάθαρο οτι η πλάκα δεν ηταν προς τα δικά σου γραφόμενα...

Συμφωνούμε απολύτα οτι ειναι απαραίτητο το καπάκι στην Ψησταριά, διαφορετικά χάνεις πάνω απο την 70% της χρηστικότητας της...

Όσα χρόνια έχω ψησταριά (και πριν δλδ την Napoleon) δεν εχω ψήσει ποτέ με ανοικτό καπάκι...

 

υγ. Ακόμα σε θαυμάζω για την υπομονή σου...!!! :)

11 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Την αγοράζω πες του, κρίμα να κάθεται.

...κριμα να του πιάνουν χώρο του παλικαριού...

7 ώρες πριν, dimitrissot είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

 

Συγνώμη για την παρέμβαση. Δεν πρόλαβα να κάνω Smoking Thursday λόγο δουλειάς. Θέλω να πάρω μέσα στις μέρες κάποια καλή μπριζόλα μοσχαρίσια. Έχετε να προτείνετε κανένα κρεοπωλείο στην Αθήνα; Μένω Ν.Προάστια συγκεκριμένα. Έχει κάποιος κάποια εμπειρία με κάποιο κρεοπωλείο; 

Ευχαριστώ. 

Καλημέρα συνψήστη,

ειτε κοιτάς τοπικά τι μπορείς να βρείς που βολευει να πετάγεσαι οταν θέλεις να ψήσεις...διαφορετικά δες στο παρακάτω thread έχει μια καλή λίστα με "γνωστά" καλα κρεοπωλεία...κάποιο μπορει να σε βολευει...

 

 

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, wendor είπε

Μετά από περιπέτεια μιας εβδομάδας με τον Κωτσόβολο, παρέλαβα χθες την Weber Spirit 310. Θα την στήσω όταν βρω χρόνο και θα προσπαθήσω να διαβάσω όσα μπορώ, απλά θα το εκτιμούσα για να παω να αγοράσω και τη φιάλη, να επιβεβαιώσει κάποιος, αν πρέπει να πάρω αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/26843927/Coral-Gas-Prime-Φιάλη-Υγραερίου-10kg-1208301-0123.html

Επίσης πόσο χρόνο/ψησίματα (οικογενειακά) να υπολογίζω περίπου μέχρι να θέλει γέμισμα ξανά?

Καλορίζικη και καλά ψησίματα! Ο ρυθμιστής που περιέχει η συσκευασία είναι στα 30mbar και μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις για συμβατική μπουκάλα με μείγμα. Έαν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάποια μπουκάλα, όπως η coral prime που αναφέρεις, θα πρέπει να πάρεις και τον αντίστοιχο κουμπωτό ρυθμιστή για την μπουκάλα αυτή. Για μείγμα θα χρειαστείς ρυθμιστή στα 30mbar ενώ για προπάνιο στα 37mbar.

Το πόσο θα διαρκέσει η μπουκάλα που θα πάρεις, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, πχ το είδους ψησίματα κάνεις, εξωτερικές συνθήκες κτλ. Για το λόγο αυτό, καλό θα ήταν να έχεις και 2η μπουκάλα, ώστε να μπορέσεις να την αντικαταστήσεις άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους

Ειχα  μια συζητηση χτες με τον @sndev και σκεφτομαι να αγορασω ενα μηχανημα vacuum για αποθηκευση. Με αυτο τον τροπο μπορεις να αγορασεις πχ ενα μεγαλο κομματι ribeye απο το mart και να αποθηκευσεις στην καταψυξη.

Εχει παρει αλλος κατι αναλογο ? Αν ναι, το χρησιμοποιειτε και για αλλα τροφιμα ? Γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει για κρεατα μονο και για ποσο καιρο θα ειχα το κολλημα να το χρησιμοποιω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Andy είπε

Καλησπέρα παιδιά. Για ψησταριά μέχρι 400-500 ευρω τι προτείνετε?

Για καλαμακια, μπριζολες και μπεργκερ κυριως. 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-hudson-naterial-me-3-kaustires-kai-1-pleuriki-estia-62209616

εγώ την είχα πάρει στα 349 και είναι εξαιρετική για τα χρήματα της. Ποιοτική κατασκευή, όμορφη, έχει μέσα στο κουτί κουκούλα για να την σκεπάζεις και έχει και φωτιζόμενους διακοπτες + θύρα usb που βάζεις φωτιστικό led (περιλαμβάνεται και αυτό) για να φωτίζεις το βράδυ. έχω ψήσει τα πάντα από κρεατικά και ψαρικά + πίτσα (έχω πάρει και πέτρα ψησίματος) και τώρα θα ολοκληρώσω την πατέντα με το μοτερ απο κουζίνα και σουβλα για να δοκιμάσω κοντοσούβλι και κοκορέτσι. Το μάτι στο πλάι ιδανικό για να αποφεύγεις μυρωδιές και σε συνδυασμό με μαντεμένιο τηγάνι βγάζει εξαιρετικά αποτελέσματα.

Επεξ/σία από fysikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, fysikos είπε

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-hudson-naterial-me-3-kaustires-kai-1-pleuriki-estia-62209616

εγώ την είχα πάρει στα 349 και είναι εξαιρετική για τα χρήματα της. Ποιοτική κατασκευή, όμορφη, έχει μέσα στο κουτί κουκούλα για να την σκεπάζεις και έχει και φωτιζόμενους διακοπτες + θύρα usb που βάζεις φωτιστικό led (περιλαμβάνεται και αυτό) για να φωτίζεις το βράδυ. έχω ψήσει τα πάντα από κρεατικά και ψαρικά + πίτσα (έχω πάρει και πέτρα ψησίματος) και τώρα θα ολοκληρώσω την πατέντα με το μοτερ απο κουζίνα και σουβλα για να δοκιμάσω κοντοσούβλι και κοκορέτσι. Το μάτι στο πλάι ιδανικό για να αποφεύγεις μυρωδιές και σε συνδυασμό με μαντεμένιο τηγάνι βγάζει εξαιρετικά αποτελέσματα.

Συγκριτικά με αυτή:

https://www.praktiker.gr/m/p/psistaria-ygraeriou-jamestown-knox-3-2-133134
 

είναι καλύτερη η hudson;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...