Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, vins είπε

Ευχαριστώ πολύ για το feedback! Αυτό είναι το σχέδιο, απλώς ξεκινάω με σύντομα βιντεάκια χωρίς τίποτα, ούτε κείμενο ούτε ομιλία γιατί είναι universal! (Παρεμπιμπτοντως έπιασε γιατί έχω 2000 προβολές από τότε που το ανέβασα!)

Εχω το υλικό για μεγαλύτερα βιντεάκια που θα πάνε YouTube κυρίως εφόσον πάει καλά 

Ευχαριστώ και πάλι που έδωσες χρόνο να το δεις και να μου προτείνεις! Το εκτιμώ ειλικρινά, μόνο έτσι βελτιωνόμαστε!

Το μυστικό πλέον ειναι η ταχύτητα στα βίντεο...μικρά και to the point...

Σαν πρόταση στο βίντεο βάλε key point captions ανα βήμα (θερμοκρασίες κτλ) οπως πρότεινε ο συνάδελφος παραπάνω...και μια ωραία μουσική... επίσης προσπάθησε να βρείς το catch phrase/movement σου ώστε τα βίντεο σου να ξεχωρίζουν να ταυτοποιούν οτι ειναι απο εσένα σε όποιον δει 2-3 δικά σου βίντεο πχ πετρετζίκης πολύ συγκεκριμένο στύλ που ακόμα και αν δεν δείς οτι ειναι δικά του το φαντάζεσαι... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Για πειτε ρε παιδια τι φτιαχνουμε σημερα για να ειναι ολοι ευχαριστημενοι; 🥰

Για την Τσικνοπεμπτη ηταν a piece of cake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Για πειτε ρε παιδια τι φτιαχνουμε σημερα για να ειναι ολοι ευχαριστημενοι; 🥰

Για την Τσικνοπεμπτη ηταν a piece of cake.

Εγω εβαλα μπουτια κοτοπουλο στον φουρνο με πατατες να φαει η φαμιλια :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να μπω σιγά σιγά στο club σας... 

Γενικά δεν το έχω με την κουζίνα... Μέχρι τοστ έχω φτιάξει :P

Σκέφτομαι να αγοράσω την εξής ψησταριά στο 300 ευρώ: https://www.amazon.de/-/en/Jamestown-Including-Thermometer-High-Quality-Successful/dp/B08NTNP4H7

Την θεωρείτε vfm? προτείνεται κάποια άλλη στα 300 ευρώ?

Γιατί τόσο κακές κριτικές στο amazon... Επειδή εκεί στο εξωτερικό τις συγκρίνουν με weber και Napoleon ή είναι όντως τόσο μάπα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Το μυστικό πλέον ειναι η ταχύτητα στα βίντεο...μικρά και to the point...

Σαν πρόταση στο βίντεο βάλε key point captions ανα βήμα (θερμοκρασίες κτλ) οπως πρότεινε ο συνάδελφος παραπάνω...και μια ωραία μουσική... επίσης προσπάθησε να βρείς το catch phrase/movement σου ώστε τα βίντεο σου να ξεχωρίζουν να ταυτοποιούν οτι ειναι απο εσένα σε όποιον δει 2-3 δικά σου βίντεο πχ πετρετζίκης πολύ συγκεκριμένο στύλ που ακόμα και αν δεν δείς οτι ειναι δικά του το φαντάζεσαι... 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Να είσαι καλά για τα tips, θα τα δουλέψω! 

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Για πειτε ρε παιδια τι φτιαχνουμε σημερα για να ειναι ολοι ευχαριστημενοι; 🥰

Για την Τσικνοπεμπτη ηταν a piece of cake.

Εγώ έκανα μια t bone (κανονική σήμερα χωρίς δωρεάν αναβάθμιση σε porterhouse 😂😂😂 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Σας διαβάζω εδώ και λίγο καιρό (που απέκτησα κι εγώ μια Naterial Kenton 4b) και έχετε βοηθήσει άπειρα με όλο το υλικό που έχει μαζευτεί στο thread.

Δυο μήνες, λοιπόν, που έχω την ψησταριά μου μαζεύτηκαν κάποιες απορίες και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Καθάρισμα - συντήρηση. Γενικά μετά από κάθε ψήσιμο κάνω πυρόλυση, στη συνέχεια τρίβω σχάρα-πλάκα με σφουγγάρι κουζίνας (όχι συρμάτινο) για να φύγουν τα κολλημένα λίπη και τέλος τα περνάω με ηλιέλαιο. Είναι απαραίτητη η διαδικασία και από τις πλευρές ή πρακτικά η μεριά ψησίματος αρκεί; Επίσης σκέφτομαι να κάνω κι έναν πιο εντατικό καθαρισμό.. τι προτείνετε για να φύγουν όλα τα κολλημένα από τις επιφάνιες ψησίματος;

Έμμεσο ψήσιμο. Έχοντας ψήσει αρκετές φορές τα τυπικά χοιρινά, κοτόπουλα και καμια σπαλομπριζόλα μοσχαρίσια, θα ήθελα να δοκιμάσω και διαφορετικές κοπές για τις οποίες απ' ότι καταλαβαίνω το έμμεσο ψήσιμο είναι μονόδρομος. Τα διάβασα, τα μελέτησα και όλα καλά. Αλλα μια ερώτηση ρε παιδιά. Όταν λέμε έμμεσο, ΠΟΣΟ έμμεσο; Ανοίγω κάποιον καυστήρα από τους 4 και βάζω το κομμάτι κρέας λίγο δίπλα; Ανοίγω τον τέρμα δεξιά και βάζω το κρέας τέρμα αριστερά; Ανοίγω τους δυο ακριανούς και το βάζω στη μέση; Τι να κάνω ρε αδέρφια;

Τελευταίο, αλήθεια. Σκεύη. Ψήνομαι να βάλω τίποτα όσο ψήνει η ψησταριά να φτιαχτεί κανα συνοδευτικό μεζεδάκι όσο ψήνονται τα κυρίως. Ένα μπουγιουρντί, ένα κάτι τέλος πάντων. Τι είναι ασφαλές να βάλω τόσο από άποψη υγιεινής όσο και για να μην καταστρέψω σκεύη. Οποιοδήποτε πυρεξ είναι οκ; Αξίζει να πάρω κανα μαντεμένιο τηγανάκι; Πύλινη γλάστρα θα αντέξει η θα έχει θέμα με την άμεση φλόγα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα λεω να φτιαξω κρεπες αλμυρες και γλυκιες μετα. Να πεταξω πανω σοκολατα και φραουλες να το κανω ερωτικο γευμα 🥰

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Drakumel είπε

Καλησπέρα παιδιά. Σας διαβάζω εδώ και λίγο καιρό (που απέκτησα κι εγώ μια Naterial Kenton 4b) και έχετε βοηθήσει άπειρα με όλο το υλικό που έχει μαζευτεί στο thread.

Δυο μήνες, λοιπόν, που έχω την ψησταριά μου μαζεύτηκαν κάποιες απορίες και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Καθάρισμα - συντήρηση. Γενικά μετά από κάθε ψήσιμο κάνω πυρόλυση, στη συνέχεια τρίβω σχάρα-πλάκα με σφουγγάρι κουζίνας (όχι συρμάτινο) για να φύγουν τα κολλημένα λίπη και τέλος τα περνάω με ηλιέλαιο. Είναι απαραίτητη η διαδικασία και από τις πλευρές ή πρακτικά η μεριά ψησίματος αρκεί; Επίσης σκέφτομαι να κάνω κι έναν πιο εντατικό καθαρισμό.. τι προτείνετε για να φύγουν όλα τα κολλημένα από τις επιφάνιες ψησίματος;

Έμμεσο ψήσιμο. Έχοντας ψήσει αρκετές φορές τα τυπικά χοιρινά, κοτόπουλα και καμια σπαλομπριζόλα μοσχαρίσια, θα ήθελα να δοκιμάσω και διαφορετικές κοπές για τις οποίες απ' ότι καταλαβαίνω το έμμεσο ψήσιμο είναι μονόδρομος. Τα διάβασα, τα μελέτησα και όλα καλά. Αλλα μια ερώτηση ρε παιδιά. Όταν λέμε έμμεσο, ΠΟΣΟ έμμεσο; Ανοίγω κάποιον καυστήρα από τους 4 και βάζω το κομμάτι κρέας λίγο δίπλα; Ανοίγω τον τέρμα δεξιά και βάζω το κρέας τέρμα αριστερά; Ανοίγω τους δυο ακριανούς και το βάζω στη μέση; Τι να κάνω ρε αδέρφια;

Τελευταίο, αλήθεια. Σκεύη. Ψήνομαι να βάλω τίποτα όσο ψήνει η ψησταριά να φτιαχτεί κανα συνοδευτικό μεζεδάκι όσο ψήνονται τα κυρίως. Ένα μπουγιουρντί, ένα κάτι τέλος πάντων. Τι είναι ασφαλές να βάλω τόσο από άποψη υγιεινής όσο και για να μην καταστρέψω σκεύη. Οποιοδήποτε πυρεξ είναι οκ; Αξίζει να πάρω κανα μαντεμένιο τηγανάκι; Πύλινη γλάστρα θα αντέξει η θα έχει θέμα με την άμεση φλόγα;

Καλησπέρα φίλε μου, έχω την 3αρα και θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σε όσα ξέρω από προσωπική εμπειρία:

Καθάρισμα: Δεν χρειάζεται να κανεις πυρόλυση (και δεν ενδείκνυται κιόλας για τις δικές μας ψησταριές γιατί δεν είναι και από τα καλύτερα υλικά). Οι σχάρες είναι με εμαγιε επίστρωση, όποτε αφου ψήσεις, περιμένεις να κρυώσουν λίγο να είναι χλιαρές και τις καθαρίζεις απλά με ένα σφουγγάρι και σαπουνόνερο. Το ίδιο για τα καλυπτρα/φλογοκρυπτες. Τα σκουπίζει λίγο και μετά αν θες τα καις λίγο στην ψησταριά πάνω να στεγνώσουν. Προσωπικά στις σχάρες δεν έβαζα λάδι γιατί γίνονταν χειρότερα. Λάδωνα μόνο τα φαγητά πριν μπουν επάνω. Για το κάδο θα πάρεις μια μικρη σπάτουλα πλαστική σκληρή και θα τον περνάς κρύο με αυτήν να παίρνεις τα λίπη. Μετά μπορείς να περάσεις και με νωπό (όχι υγρό τελειως) βετεξ αν θέλεις και καις λίγο την ψησταριά πάλι στο τέλος.

Εμμεσο ψήσιμο: δεν είναι απαραίτητο να τα κανεις με έμμεσο όλα, ειδικά τις κοπές. Το έμμεσο εγώ το χρησιμοποιώ για μεγαλύτερα κομμάτια κρέατος, όπου ο καυστήρας που είναι από κάτω είναι κλειστός τελείως καη παρακολουθείς τη θερμοκρασία του κάδου να κινείται στα επίπεδα που θέλεις. Για τις κοπές, τις περισσότερες φορές εγώ την ανάβω στο τέρμα να κάψει καλά μέχρι τους 220 περίπου, βάζω τα κρέατα και τα χαμηλώνω όλα στο τέρμα. Έτσι δε θα έχεις και αναφλέξεις.

Σκευη: Μαντεμι, κεραμικές γάστρες και 100% ινοξ δεν έχουν θέμα τσεκαρισμένα από μενα. Προσοχή σε απότομες μεταβολές θερμοκρασίας, μην τα βγάλεις πχ να ζεματάνε και τα πλύνεις με κρύο νερό. Για πυρέξ δεν ξέρω γιατί δε χρησιμοποιω, αλλά δε φαντάζομαι να έχει θέμα αν κινείσαι εντός των ορίων θερμοκρασίας τους. Προσοχή: η σχάρα είναι πιο καυτη από το πάνω μέρος του κάδου που είναι το θερμόμετρο, όποτε λαβέ το υπόψη σου. 

Εν κατακλείδι, δοκίμασε διαφορα πράγματα κι εσυ ο ίδιος για να δεις τι σε βολεύει και τι λειτουργεί καλύτερα, είναι ωραία εμπειρία και ενασχόληση! 

Καλα ψησιματα με υγεία!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vinsΣε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια. Νόμιζα ότι ήταν σκέτο μαντέμι οι σχάρες γι' αυτό και απέφευγα τη διαδικάσια που αναφέρεις. Στο επόμενο ψήσιμο (άμεσα δηλαδή) θα το δοκιμάσω. Για το έμμεσο ψήσιμο έχοντας τον καυστήρα κάτω από το κρέας κλειστό, παίζεις και με τους δύο άλλο ή μόνο τον έναν; Και πρακτικά μας ενδιαφέρει μόνο η θερμοκρασία του "φούρνου"; Δεν υπάρχει περισσότερη θερμότητα "κοντά" στους ανοιχτούς καυστήρες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Drakumel είπε

@vinsΣε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια. Νόμιζα ότι ήταν σκέτο μαντέμι οι σχάρες γι' αυτό και απέφευγα τη διαδικάσια που αναφέρεις. Στο επόμενο ψήσιμο (άμεσα δηλαδή) θα το δοκιμάσω. Για το έμμεσο ψήσιμο έχοντας τον καυστήρα κάτω από το κρέας κλειστό, παίζεις και με τους δύο άλλο ή μόνο τον έναν; Και πρακτικά μας ενδιαφέρει μόνο η θερμοκρασία του "φούρνου"; Δεν υπάρχει περισσότερη θερμότητα "κοντά" στους ανοιχτούς καυστήρες;

Στο έμμεσο κανονίζεις τον αριθμό των καυστήρων συμφωνά με την θερμακρασία "φούρνου" που θέλεις να πετύχεις και το πόσο κοντά θέλεις να είσαι στο κρέας...

πχ AN έχεις τρεις καυστήρες και θέλεις πχ 150βαθμούς στον "φουρνο" και τους πίανεις με ενα καυστήρα τότε δουλευεις με έναν...και απομακρύνεις το κρέας οσο περισσίοτερο...

αν πρέπει να δουλέψεις 2 τότε βάζεις το κρέας μέση (αν εχεις τρεις) ή αν ειχες τέσσερεις καυστήρες στην άκρη

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Στο έμμεσο κανονίζεις τον αριθμό των καυστήρων συμφωνά με την θερμακρασία "φούρνου" που θέλεις να πετύχεις και το πόσο κοντά θέλεις να είσαι στο κρέας...

πχ AN έχεις τρεις καυστήρες και θέλεις πχ 150βαθμούς στον "φουρνο" και τους πίανεις με ενα καυστήρα τότε δουλευεις με έναν...και απομακρύνεις το κρέας οσο περισσίοτερο...

αν πρέπει να δουλέψεις 2 τότε βάζεις το κρέας μέση (αν εχεις τρεις) ή αν ειχες τέσσερεις καυστήρες στην άκρη

Οοοκ! Τώρα το κατάλαβα ακριβώς το πώς δουλεύει. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Drakumel είπε

@vinsΣε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια. Νόμιζα ότι ήταν σκέτο μαντέμι οι σχάρες γι' αυτό και απέφευγα τη διαδικάσια που αναφέρεις. Στο επόμενο ψήσιμο (άμεσα δηλαδή) θα το δοκιμάσω. Για το έμμεσο ψήσιμο έχοντας τον καυστήρα κάτω από το κρέας κλειστό, παίζεις και με τους δύο άλλο ή μόνο τον έναν; Και πρακτικά μας ενδιαφέρει μόνο η θερμοκρασία του "φούρνου"; Δεν υπάρχει περισσότερη θερμότητα "κοντά" στους ανοιχτούς καυστήρες;

επίσης   έμμεσο ψήσιμο μπορείς να κάνεις  και  στην περίπτωση που έχεις  δύο ή και ένα καυστήρα αυτό μπορεί να γίνει  τοποθετώντας ανάμεσα στην εστία και αυτό που θες να ψήσεις μια επιφάνεια  - ένα ταψί λ.χ.  και μια επιπλέον σχάρα στην οποία θα  βάλεις το κομμάτι -  έτσι ώστε να μειώνει την  θερμότητα και να την κατανέμει σε όλο τον χώρο ψησίματος 

Για να καταλάβεις  στο έμμεσο ψήσιμο το ζητούμενο είναι η θερμοκρασία να αγκαλιάζει το κρέας απο όλες τις πλευρές  με χαμηλή ένταση έτσι ώστε  η θερμοκρασία να περάσει  στο εσωτερικό του χωρίς να το κάψει εξωτερικά   ακόμη το ψήσιμο με γάστρα  μέσα στη ψησταριά δεν είναι έμμεσο ψήσιμο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Drakumel είπε

@vinsΣε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια. Νόμιζα ότι ήταν σκέτο μαντέμι οι σχάρες γι' αυτό και απέφευγα τη διαδικάσια που αναφέρεις. Στο επόμενο ψήσιμο (άμεσα δηλαδή) θα το δοκιμάσω. Για το έμμεσο ψήσιμο έχοντας τον καυστήρα κάτω από το κρέας κλειστό, παίζεις και με τους δύο άλλο ή μόνο τον έναν; Και πρακτικά μας ενδιαφέρει μόνο η θερμοκρασία του "φούρνου"; Δεν υπάρχει περισσότερη θερμότητα "κοντά" στους ανοιχτούς καυστήρες;

Τίποτα να είσαι καλά! Απάντησε ήδη ο @Evgenios_V ! Μην αγχώνεσαι και δοκίμαζε κι ο ίδιος πράγματα και θα το βρεις! Καλά ψησιματα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...