Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, phanispal είπε

Σαν παράδοση δεν είναι άσχημη.

Δηλαδή το ότι από νωρίς περπατάς έξω και σε παίρνει η τσίκνα έχει τη φάση του.

Αλλά για να βγεις έξω να φας πρέπει να κλείσεις πολλές μέρες πριν, δε θα εξυπηρετηθείς σωστά, πιθανόν να σου πασάρουν σαβούρα, γενικά είναι κάτι σαν την έξοδο την πρωτοχρονιά, τραγικό δηλαδή.

Καλα εξω να φαω τσικνοπεμπτη δεν εχω παει ποτε. Ακομα και οταν δεν ειχα ψησταρια θυμαμαι οτι ερχοντουσαν φιλοι σπιτι και παιρναμε σουβλακια και παιζαμε προ. Ωραιες εποχες χαχαχα!

Απλα σκεφτομαι οτι κατα πασα πιθανοτητα θα εψηνα ουτως ή αλλως, ειναι ηταν Τσικνοπεμπτη είτε απλα Πεμπτη.

1 ώρα πριν, vins είπε

Βεβαια μπορείς ας πούμε Τσικνοπέμπτη να κανεις κάτι που δε θα έκανες συνήθως.

Ναι οντως αυτο παιζει να κανω, μιας και θα ειναι η πρωτη Τσικνοπεμπτη για τον μικρο μου μπομπιρα :) 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ναι οντως αυτο παιζει να κανω, μιας και θα ειναι η πρωτη Τσικνοπεμπτη για τον μικρο μου μπομπιρα :) 

Να σου ζήσει φίλε! Να κάνετε μαζί άπειρα ψησιματα εύχομαι!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ναι οντως αυτο παιζει να κανω, μιας και θα ειναι η πρωτη Τσικνοπεμπτη για τον μικρο μου μπομπιρα :) 

Ρίξε καμία ιδέα. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Ρίξε καμία ιδέα. :) 

Σιγουρη και καλη ιδεα ειναι τα παϊδακια ζυγουρι και ταιριαζει και με την παραδοση. Απο κει και περα αν εισαι σπιτι ολη μερα μπορεις να κανεις και τπτ καπνιστο, αλλα θελει πολλες ωρες.

Τις προηγουμενες χρονιες παντως θυμαμαι δεν ειχα ψησει τπτ εκεινη την ημερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σιγουρη και καλη ιδεα ειναι τα παϊδακια ζυγουρι και ταιριαζει και με την παραδοση. Απο κει και περα αν εισαι σπιτι ολη μερα μπορεις να κανεις και τπτ καπνιστο, αλλα θελει πολλες ωρες.

Τις προηγουμενες χρονιες παντως θυμαμαι δεν ειχα ψησει τπτ εκεινη την ημερα.

Μάλλον σε κάτι τέτοιο προσανατολίζομαι και εγώ με ψήσιμο στο τζάκι αντί για την αερίου, να ζήσουν την τελετουργία χαχαχαχαχα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να φτιάξω μια σούβλα με μοτερακι μπαταρίας. 

https://topelectronics.gr/electronics/dc-motors/dc/12v-reversible-high-torque-turbo-worm-gear-motor-jgy370-90-rpm/

 

Ένα τέτοιο μοτερακι θα είναι αρκετό να γυρίσει ένα κοκορετσι/κοντοσουβλι?  

Κάποια εναλλακτική? 

Σύνδεση θα είναι με 8ΑΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, imr είπε

Θέλω να φτιάξω μια σούβλα με μοτερακι μπαταρίας. 

Γιατι θες μπαταριας; δεν υπαρχει πριζα κοντα; Γυρω στα 25€ εχει το μοτερ αρνιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Γιατι θες μπαταριας; δεν υπαρχει πριζα κοντα; Γυρω στα 25€ εχει το μοτερ αρνιου.

Είναι στην άκρη του μπαλκονιού και θέλω να γλυτώσω τις μπαλαντεζες. 

Μπαταρίες θα μπουν επαναφορτιζομενες σε μια θήκη, το συνολικό κόστος λιγότερο από 20 θα είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι γενικά της παράδοσης και ιδιατέρος οταν η παράδοση δίνει αφορμή για μαζωξη με φαγητο...βλέπε Τσικνοπέμπτη και Πάσχα...πλέον με την αερίου και Χρiστούγεννα, Πρωτοχρονιά... :)

Δυστηχώς ή ευτυχώς τσικνοπέμπτη έφαγα εξω (ας το πούμε ετσι) μια φορά στην ζωή μου (ουτε για τα σκυλιά δεν ηταν το φαγητό)...οπότε απο τότε είχα πέι ποτέ ξανα εξω...

απο την άλλη λόγω δουλειάς και ταξιδιών ουτε μπορώ να θυμηθώ πότε ήμουν Ελλάδα Τσικονοπέμπτη οπότε και δεν έχει τύχει να ψήσω εκείνη την ημέρα...Ψήνω πάντα όμως με την πρώτη ευκαιρία συνηθως το ΣΚ μετά την τσικοπέμπτη...

επίσης διπλο ψήσιμο (κάποιες φορές σούβλα και τις 2 ημέρες αλλά συνήθως παιδάκια την Δευτέρα και λουκάνικα) πάντα το Πάσχα δλδ Κυριακή και Δευτέρα...

33 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Mε πεισατε, παρηγγειλα ζυγουρι παϊδάκια για την Πεμπτη 😁

Να πάρει σωστές αρχές το παιδί... ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2023 στις 8:30 ΜΜ, kostakiss είπε

Καλησπέρα , νομίζω ότι αν την πάρω θα την χρησιμοποιήσω . Βλέπω ιστορικό τιμής και δεν έχει παίξει χαμηλότερα .

 

αναφέρομαι στην Bormann bbq5030 @ 229€

https://www.e-shop.gr/psistaria-ygraerioy-bormann-bbq5030-3-estion-me-mantemenia-sxara-luxury-type-p-HAP.205263?utm_campaign=newsletter230210&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=1-pistieres-grill&utm_content=1.3-psistaria+ygraerioy+bormann+bbq5030+3+estion+me+mantemenia+sxara+luxury+type&uid=7599offer=OFFER2309&d=230224&offer=OFFER2309&d=230224

 

σε σχέση με την αντίστοιχη  νατεριαλ στα 148€; Τι λέτε ; https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209595

Καλύτερα να προτιμήσεις τη Naterial Kenton. Την έχουν αρκετά παιδιά και είναι ευχαριστημένα. Συχνά υπάρχουν σε προσφορά.

Στις 12/2/2023 στις 4:43 ΜΜ, Skoundouflis είπε

Καλησπέρα ομάδα και καλά ψησίματα, μια ερώτηση, για επανεκκίνηση βαλβίδα coral prime  είναι η ίδια διαδικασία με τις απλές; Δε μπόρεσα να βρω κάτι διαφορετικό που έψαξα.

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια διαφορά στο reset, σε σχέση με τους υπόλοιπους ρυθμιστές

 

20 ώρες πριν, Bourasal είπε

Καλησπέρα παιδιά, καταρχάς θα αλλάξω την μπουκάλα coral prime με eko, έχετε κάποια συγκεκριμένη να προτείνετε; Coral prime ήταν μείγμα, μήπως να πάω σε προπάνιο; Επίσης βλέπω αυτόν τον φακό για το χερούλι της ψησταριάς, (https://www.skroutz.gr/s/37834720/Blackbull-TZ48921-Φακοί-Ψησταριάς.html#specs), έχει δοκιμάσει κανείς τον συγκεκριμένο;

Το προπάνιο έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα. Προσωπικά, χρησιμοποιώ coral prime προπάνιο και δεν έχω κάποιο θέμα.

6 ώρες πριν, vins είπε

Χαχαχαχα! Ποσο δίκιο έχεις!

Βεβαια μπορείς ας πούμε Τσικνοπέμπτη να κανεις κάτι που δε θα έκανες συνήθως.

Εγώ ας πούμε σκέφτομαι να βάλω ένα μικρό κοκορέτσι στη σούβλα δίπλα από ένα μικρό πρόβειο κοντοσούβλι!

Μιας και δεν είναι για κάθε μέρα γιατί μετα θέλει να κανουμε πλύσεις στις αρτηριες μας 😅

Μόλις ανέβασα και το πρώτο μου βιντεάκι! Αν θέλετε μου δίνετε feedback, ευχαριστώ

Καλό θα ήταν να βάζεις κείμενο στα «βήματα» που κάνεις. Πχ αλάτι, πιπέρι…θερμοκρασία 180…για 30 λεπτά…ξεκούραση 10 λεπτά κτλ.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Καλό θα ήταν να βάζεις κείμενο στα «βήματα» που κάνεις. Πχ αλάτι, πιπέρι…θερμοκρασία 180…για 30 λεπτά…ξεκούραση 10 λεπτά κτλ.

Ευχαριστώ πολύ για το feedback! Αυτό είναι το σχέδιο, απλώς ξεκινάω με σύντομα βιντεάκια χωρίς τίποτα, ούτε κείμενο ούτε ομιλία γιατί είναι universal! (Παρεμπιμπτοντως έπιασε γιατί έχω 2000 προβολές από τότε που το ανέβασα!)

Εχω το υλικό για μεγαλύτερα βιντεάκια που θα πάνε YouTube κυρίως εφόσον πάει καλά 

Ευχαριστώ και πάλι που έδωσες χρόνο να το δεις και να μου προτείνεις! Το εκτιμώ ειλικρινά, μόνο έτσι βελτιωνόμαστε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vins είπε

Ευχαριστώ πολύ για το feedback! Αυτό είναι το σχέδιο, απλώς ξεκινάω με σύντομα βιντεάκια χωρίς τίποτα, ούτε κείμενο ούτε ομιλία γιατί είναι universal! (Παρεμπιμπτοντως έπιασε γιατί έχω 2000 προβολές από τότε που το ανέβασα!)

Εχω το υλικό για μεγαλύτερα βιντεάκια που θα πάνε YouTube κυρίως εφόσον πάει καλά 

Ευχαριστώ και πάλι που έδωσες χρόνο να το δεις και να μου προτείνεις! Το εκτιμώ ειλικρινά, μόνο έτσι βελτιωνόμαστε!

Να σαι καλά! Για τόσο μικρά βιντεάκια, δεν είναι απαραίτητη η ομιλία, όμως σε περίπτωση που προχωρήσεις με βιντεάκια στο YouTube σίγουρα θα πρέπει να έχει ομιλία. Επόμενο «βήμα» ένα trademark κτλ. Καλή επιτυχία!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Να σαι καλά! Για τόσο μικρά βιντεάκια, δεν είναι απαραίτητη η ομιλία, όμως σε περίπτωση που προχωρήσεις με βιντεάκια στο YouTube σίγουρα θα πρέπει να έχει ομιλία. Επόμενο «βήμα» ένα trademark κτλ. Καλή επιτυχία!

Και πάλι ευχαριστώ! Να ειμαστε γεροί και ορεξάτοι και όλα τα καταφέρνουμε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...