Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω πολλά χρόνια να πάω στο TheMART οπότε δεν ξέρω τι ισχύει πλέον...εχω όμως online κωδικο καθώς και καρτα...

Μπαίνω και μιας και δεν ειμαι επαγγελματίας πληρώνω στο τέλος τιμές με ΦΠΑ...? (έτσι ισχυε τότε)

 

3 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Μια φορα ειχα βαλει κρεμμυδι στην προβατινα και μου εβγαζε πολυ ασχημη γευση. Δοκιμασε 30-40'  πουρε ακτινιδιο καλυτερα.

ακτινιδιο βάζω (όποτε τύχει) γιατί δεν αφήνει καθόλου γευση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

IMG_20230202_093427.jpg.5a1bde35d9ab1a412b30a2c4217c6bbc.jpg

IMG_20230202_093511.jpg.aaece545fbb8e5439064f0c2e2b90598.jpg

 

1 φέτα Σολωμός+ 1 φέτα κατεψ. ξιφία= 6€

 

IMG_20230202_102938.jpg.d322b7a0befea4323ff40a6165870350.jpg

 

Μαρινάρισμα σε λάδι, λεμόνι, μουστάρδα κλπ

 

IMG_20230202_102919.jpg.7c82ce3f6a46beb96ad669addfc89f5f.jpg

 

Μαριναρισμένα κομμάτια, πιπεριά, ντομάτα, μανιτάρι, κρεμμύδι= 10 σουβλάκια.

 

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Εχω πολλά χρόνια να πάω στο TheMART οπότε δεν ξέρω τι ισχύει πλέον...εχω όμως online κωδικο καθώς και καρτα...

Μπαίνω και μιας και δεν ειμαι επαγγελματίας πληρώνω στο τέλος τιμές με ΦΠΑ...? (έτσι ισχυε τότε)

Nαι πληρωνεις το ΦΠΑ κανονικα. Στα ταμπελακια εχει ΜΕΓΑΛΗ ΤΙΜΗ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ και μικρη τιμη με φπα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Μια φορα ειχα βαλει κρεμμυδι στην προβατινα και μου εβγαζε πολυ ασχημη γευση. Δοκιμασε 30-40'  πουρε ακτινιδιο καλυτερα.

Μηπως ήταν το κρεμμύδι; Χρόνια βάζω και δε μου έχει τύχει και μάλιστα ώρες τα αφήνω με το κρεμμύδι!

Το ακτινίδιο όσες φορές το δοκίμασα το υπερ-μαλάκωνε που στα παϊδάκια να σου πω δε μ’αρέσει… Δε θυμάμαι αν εξουδετερώνει κιόλας τη βαριά προβατίλα (το κρεμμύδι το κάνει).

Βεβαια το καλύτερο σε αυτά τα κρέατα ειναι να έχεις κρεοπώλη να στα σιτεψει 2 βδομαδες. Δε χρειάζονται τίποτα μετά, χοντρό αλάτι και πιπέρι μόνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τις προβατίνες, τα ζυγούρια και τα συναφή, μας «ανοίξατε» την όρεξη… κι άντε να φάμε τα ψάρια μετά…😁

Ο Βαρθαλίτης έβαλε και χυμό λεμόνι

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vins είπε

Μηπως ήταν το κρεμμύδι; Χρόνια βάζω και δε μου έχει τύχει και μάλιστα ώρες τα αφήνω με το κρεμμύδι!

Το ακτινίδιο όσες φορές το δοκίμασα το υπερ-μαλάκωνε που στα παϊδάκια να σου πω δε μ’αρέσει… Δε θυμάμαι αν εξουδετερώνει κιόλας τη βαριά προβατίλα (το κρεμμύδι το κάνει).

Βεβαια το καλύτερο σε αυτά τα κρέατα ειναι να έχεις κρεοπώλη να στα σιτεψει 2 βδομαδες. Δε χρειάζονται τίποτα μετά, χοντρό αλάτι και πιπέρι μόνο 

Δεν ξερω, μια φορα το εκανα. Εβαλα κρεμμυδι σε ολα πλην ενος που εβαλα ακτινιδιο. Mε το ακτινιδιο βγηκε αρκετα μαλακο. Με το κρεμμυδι μου φαινοταν λες και δαγκωνα κρεμμυδι. Κατι σαν αλκαλικη γευση, δεν ξερω πως να το περιγραψω.

8 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Ο Βαρθαλίτης έβαλε και χυμό λεμόνι

τρομερο φαινεται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Με τις προβατίνες, τα ζυγούρια και τα συναφή, μας «ανοίξατε» την όρεξη… κι άντε να φάμε τα ψάρια μετά…😁

Ο Βαρθαλίτης έβαλε και χυμό λεμόνι

 

Ωραίος! Πολύ λάδι όμως… Εγώ βάζω όσο έβαλε στα ψωμιά 😂 Είναι ούτως ή άλλως πολύ λιπαρή η πρατίνα!

Μια χαρά ψαράκι τρώμε 😄

BD948CDD-AB96-4811-941F-F7B0A314917B.jpeg

29 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν ξερω, μια φορα το εκανα. Εβαλα κρεμμυδι σε ολα πλην ενος που εβαλα ακτινιδιο. Mε το ακτινιδιο βγηκε αρκετα μαλακο. Με το κρεμμυδι μου φαινοταν λες και δαγκωνα κρεμμυδι. Κατι σαν αλκαλικη γευση, δεν ξερω πως να το περιγραψω.

Τι να σου πω… δεν μου έχει τύχει! Εγώ τα κόβω φέτες τα κρεμμύδια και σκεπάζω το κρέας αφου το λαδώσω ελάχιστα.

 

Επεξ/σία από vins
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

 

Επισης εξαιρετικο το tri-tip αργεντινης απο themart. Ηταν περσυ 11€ το κιλο και εχει παει καπου 13-15€ αν θυμαμαι καλα. Βαζεις αλατι, πιπερι και λιγη παπρικα για την τσαχπινια και ψηνεις indirect στους 200 και ψηνεται ομοιομορφα μεχρι μεσα και δεν χρειαζεται ουτε searing στο τελος αφου εχει προλαβει να κανει με το indirect.

Επισης τρομερο το ζυγουρι παϊδακια. Πολυ πιο νοστιμο απο το αρνι και πολυ πιο μαλακο απο το προβατο. Τιμη γυρω στα 13€ το κιλο και αυτο. Ψηνεις σε μετρια φωτια και βγαινει λουκουμι. Λιγο αλατακι και μουσταρδα σκονη παλι βαζω και εδω.

Παίρνω (και προφανώς ψήνω) tri tip αρκετά συχνά 

γύρω στα 12€ έπαιζε, έχει φτάσει στα 15€, αλλά και πάλι νομίζω η τιμή του είναι αρκετά καλή (τουλάχιστον συγκριτικά)

3 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Εχω πολλά χρόνια να πάω στο TheMART οπότε δεν ξέρω τι ισχύει πλέον...εχω όμως online κωδικο καθώς και καρτα...

Μπαίνω και μιας και δεν ειμαι επαγγελματίας πληρώνω στο τέλος τιμές με ΦΠΑ...? (έτσι ισχυε τότε)

Μπαίνεις κανονικά με κάρτα, και ως ιδιώτης 

Τον ΦΠΑ όλοι τον πληρώνουν, απλά μετά οι επαγγελματίες μπορούν να βάζουν στα έξοδά τους τα τιμολόγια από εκεί, οπότε γίνεται συμψηφισμός με το ΦΠΑ που εισπράττουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Παίρνω (και προφανώς ψήνω) tri tip αρκετά συχνά 

γύρω στα 12€ έπαιζε, έχει φτάσει στα 15€, αλλά και πάλι νομίζω η τιμή του είναι αρκετά καλή (τουλάχιστον συγκριτικά)

To πιο value for money για μενα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

To πιο value for money για μενα.

ναι αλλά είσαι σατανάς, θα με αναγκάσεις να κάνω καμιά παράκαμψη στο σχόλασμα 

ήδη συγκρατήθηκα προχθές που είχα καλεσμένους σπίτι και την βγάλαμε με Dominos (με άρχισε η γυναίκα, και που να ψήνεις τώρα βραδιάτικα, δε βαριέσαι, κάνει κρύο, εγώ φταίω που την ακούω :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

ναι αλλά είσαι σατανάς, θα με αναγκάσεις να κάνω καμιά παράκαμψη στο σχόλασμα 

ήδη συγκρατήθηκα προχθές που είχα καλεσμένους σπίτι και την βγάλαμε με Dominos (με άρχισε η γυναίκα, και που να ψήνεις τώρα βραδιάτικα, δε βαριέσαι, κάνει κρύο, εγώ φταίω που την ακούω :D

 

Ε μα τώρα και εσύ....

Ακόμα και το chatgpt το παραδέχτηκε 😔

IMG-b00381b64c26ba84f88a02f87de28c5f-V.jpg.43c18274ae53f0ddab4f6758ccfe277c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

To πιο value for money για μενα.

Σαββάτο πάω να στοκάρω... ;) με πείσατε...

1 ώρα πριν, est είπε

Ε μα τώρα και εσύ....

Ακόμα και το chatgpt το παραδέχτηκε 😔

IMG-b00381b64c26ba84f88a02f87de28c5f-V.jpg.43c18274ae53f0ddab4f6758ccfe277c.jpg

Happy Wife...Happy Life...!!!

ή οπως μου είπε ο πατέρας μου κάποτε...θέλεις να έχεις δίκιο ή να είσαι ευτυχισμένος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rabbit30 είπε

Φανη το εχεις κοψει ποτε και να το κανεις μπριζολα (το tri tip)οπως κανουν στη πικανια? 

οχι, αλλα δεν βρισκω το λογο να μην γινεται. Θελει απλα προσοχη στο τεμαχισμα.

Roasted Santa Maria Tri-Tip | Traeger Grills

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...