Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

Φαινονται τρομερα ρε, μπραβο!

Απο τοτε που πηρες την ψησταρια, ποσες μερες ΔΕΝ εχεις ψησει κατι; :P

Ευχαριστω φίλε! Μιλάμε πεντανόστιμο βγήκε.

Παίζει να ΜΗΝ ανάβει μια φορά την εβδομάδα 😂

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

9 λεπτά πριν, vins είπε

Παίζει να ΜΗΝ ανάβει μια φορά την εβδομάδα 😂

Ετσι ημουν και γω την πρωτη χρονια. Ειχε πεσει και η καραντινα και εψηνα και μεσημερι και βραδυ.

Προσεχε τα κιλα και την χοληστερινη σου...

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ετσι ημουν και γω την πρωτη χρονια. Ειχε πεσει και η καραντινα και εψηνα και μεσημερι και βραδυ.

Προσεχε τα κιλα και την χοληστερινη σου...

Άσε φίλε εμένα με έχει σώσει η ψησταριά και στα κιλά και στην υγεία και στην τσέπη! Έχω χάσει 6 κιλά γιατί το φαΐ (από) έξω έχει κοπεί μαχαίρι! 

Ασχέτως του τι ανεβάζω, κατά κύριο λόγο ψηνω κοτοπουλο που τρώγεται με σαλάτα. 

Μονο τις τηγανιτές πατάτες που έχω κόψει φτάνει 😄

Ασε που είναι και θεραπευτικό γενικά και αγχολυτικό το ψήσιμο!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, vins είπε

Άσε φίλε εμένα με έχει σώσει η ψησταριά και στα κιλά και στην υγεία και στην τσέπη! Έχω χάσει 6 κιλά γιατί το φαΐ (από) έξω έχει κοπεί μαχαίρι! 

Ασχέτως του τι ανεβάζω, κατά κύριο λόγο ψηνω κοτοπουλο που τρώγεται με σαλάτα. 

Μονο τις τηγανιτές πατάτες που έχω κόψει φτάνει 😄

Ασε που είναι και θεραπευτικό γενικά και αγχολυτικό το ψήσιμο!

Για εμένα εκει είναι όλο το νόημα...παρεακι-ψησιμο με οσο καλυτερη πρωτη ύλη και καπως πιο αγνα υλικα...αλλα οκ τα λιπαρα κρεατα είναι λιπαρα και θελουν προσοχη αλλα κοτοπουλο-χοιρινο και μοσχαρι διαλεγμενο με λιγοτερο λιπος κομματια ειναι το νοημα. Για τα χρήματα ισως αγοραζοντας καλυτερα κρεατα ειναι καπως πιο ακριβο αλλα η ποιοτητα ανταμειβει με το αποτελεσμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, trelomam είπε

Για εμένα εκει είναι όλο το νόημα...παρεακι-ψησιμο με οσο καλυτερη πρωτη ύλη και καπως πιο αγνα υλικα...αλλα οκ τα λιπαρα κρεατα είναι λιπαρα και θελουν προσοχη αλλα κοτοπουλο-χοιρινο και μοσχαρι διαλεγμενο με λιγοτερο λιπος κομματια ειναι το νοημα. Για τα χρήματα ισως αγοραζοντας καλυτερα κρεατα ειναι καπως πιο ακριβο αλλα η ποιοτητα ανταμειβει με το αποτελεσμα.

Έτσι ακριβώς! Άσε που το κοτοπουλο κιόλας, ακόμα κι αν τρως μπούτι και όχι στηθος είναι πάντα καλύτερο από χοιρινά κλπ. 

Επισης εμένα έχει στρώσει και το στομάχι μου. Ούτε τηγανίλες, ούτε περίεργες μαρινάδες που δεν ξέρουμε τι έχουν μέσα…

Άσε που εγώ πλέον κάνω και τα μαγειρευτά εκεί στην κατσαρόλα ή τη γαστρα. Πχ ρεβύθια, φασόλια κλπ.

Τωρα θα δοκιμάσω και μια συνταγή για πρωτεϊνικό ψωμί και κέικ να τα κάνω στα gastronorm.

Τέλος, αν τρως νόστιμα και ποιοτικά, χορταίνεις από γεύση και δε θέλεις την ποσότητα! Αν παλιά έτρωγα ένα “μικρό” ribeye θα έλεγα τι είναι αυτή η κουτσουλιά… Τώρα κάνω όλη τη διαδικασία, βάζω και τίποτα μαύρα σκορδα ή καπνιστά αλάτια κλπ και ζεσταίνεται η ψυχούλα μου 😂

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vins είπε

Σήμερα χειροποίητο κοντοσούβλι κοτοπουλο από μπούτι για αποτοξίνωση 😅

 

Ωραίο κόψιμο, κάνω και εγώ χειροποίητα καλαμάκια κοτόπουλο από μπούτι, δεν έχω δοκιμάσει να τα κόψω τόσο χοντρά...

Τα μαρινάρισες με κάτι ; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, vins είπε

Έτσι α Τώρα κάνω όλη τη διαδικασία, βάζω και τίποτα μαύρα σκορδα ή καπνιστά αλάτια κλπ και ζεσταίνεται η ψυχούλα μου 😂

το μαυρο σκορδο εχει πραγματικα διαφορα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Ωραίο κόψιμο, κάνω και εγώ χειροποίητα καλαμάκια κοτόπουλο από μπούτι, δεν έχω δοκιμάσει να τα κόψω τόσο χοντρά...

Τα μαρινάρισες με κάτι ; 

Σαλονικη μένω μην ακούω για καλαμάκια 😂

Πλακίτσα!

Τα συγκεκριμένα δεν είναι μικρά, είναι γύρω στα 330gr το καθένα και τα «σουβλιά» που τα βάζω έχουν πλάτος, οπότε θέλοντας και μη πρέπει να είναι πιο χοντροκομμένα τα κομμάτια. 

Τα άφησα σχεδόν 24 ώρες με ελαιόλαδο, λίγη μουστάρδα, σουμακ, λίγο καρίνο, ελάχιστο σκόρδο και κρεμμύδι αποξηραμένα και μπόλικη καπνιστή πάπρικα. Μόλις τα έβγαλα από το ψυγείο τα αλατοπιπερωσα και έμειναν περίπου μισή ώρα μέχρι να ψηθούν. 

19 ώρες πριν, sndev είπε

το μαυρο σκορδο εχει πραγματικα διαφορα?

Διαφορα ως προς τι; Αν εννοείς με το απλό σκόρδο ναι έχει. Δεν έχει πλέον τη γεύση του σκόρδου, είναι καπως περίεργο να το περιγράψω. Εμένα μου βγάζει νότες από καπνιστό, μπαλσαμικο και ίχνη «γλύκας». Όχι ακριβώς γλύκα τύπου ζάχαρης, αλλά ήπια που δένει με τις υπόλοιπες γεύσεις και τις ενισχύει.

Επεξ/σία από vins
  • Like 3
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, vins είπε

 

Διαφορα ως προς τι; Αν εννοείς με το απλό σκόρδο ναι έχει. Δεν έχει πλέον τη γεύση του σκόρδου, είναι καπως περίεργο να το περιγράψω. Εμένα μου βγάζει νότες από καπνιστό, μπαλσαμικο και ίχνη «γλύκας». Όχι ακριβώς γλύκα τύπου ζάχαρης, αλλά ήπια που δένει με τις υπόλοιπες γεύσεις και τις ενισχύει.

Δε ξερω δε το χω δοκιμασει .. απλα εχω διαβασει. Πολτό παίρνεις ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, sndev είπε

Δε ξερω δε το χω δοκιμασει .. απλα εχω διαβασει. Πολτό παίρνεις ?

Πολτο και σκόνη, είναι αρκετά ακριβό αλλά δε βάζω πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, vins είπε

Τα συγκεκριμένα τα άφησα σχεδόν 24 ώρες με ελαιόλαδο, λίγη μουστάρδα, σουμακ, λίγο καρίνο, ελάχιστο σκόρδο και κρεμμύδι αποξηραμένα και μπόλικη καπνιστή πάπρικα. 

Eμένα μου βγάζει νότες από καπνιστό, μπαλσαμικο και ίχνη «γλύκας». Όχι ακριβώς γλύκα τύπου ζάχαρης, αλλά ήπια που δένει με τις υπόλοιπες γεύσεις και τις ενισχύει.

Μαστερσεφ INSOMNIA edition...μπράβο...!!!

Εγώ πλέον έχω περάσει στην αντίπερα όχθη...

όσο ποιο καλή πρώτη ύλη (που μπορώ να βρώ σε λογική τιμή πλέον) σε όσο ποιο απλή μορφή... πχ ενα καλό rib eye - porterhouse - ΤBone κτλ...αλάτι και πιπέρι... και προσπάθεια για σωστό ψήσιμο...!!!

Αν και πλέον το μοσχάρι (ειδικά αν πας για ωρίμανσης) έχει ξεφύγει σε σημείο που σκέφτομαι οτι τα μοσχάρια τα μεγαλώνουν πλέον σε κλεντρα ευεξίας... πχ. black angus american rib eye 81.80€/κιλό... περ'ιπυ στα 25€/κιλό η μοσχίδα Ελληνική...

Σε χοιρινό προτιμώ πλέον pull pork με low & Slow ψήσιμο...τιμίο εξαιρετική γεύση και σου μένει να κάνεις σαντουιτσάκια κτλ...

και κοτόπουλο αν δεν ασχοληθώ να κάνω ολόκληρο...τότε sous vide το στήθος ...που τρώει το ισχυρό φύλο στο σπίτι...με κανα μπαχαρικό κανα μέλι και μουστάρδα για μαρινάρισμα..και πέρασμα στην σχάρα για τελείωμα... 

Καλα ψησίματα μάγκες...πάντα γεμάτες οι ψησταριές μας...!!!

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ τιμια και νοστιμα ειναι και τα μπουτακια κοτοπουλο παϊδακια. Πας και παιρνεις 4 μπουτακια κοτοπουλο παϊδακια, βαζεις αλατι, πιπερι και μουσταρδα σκονη και τα ψηνεις σε μετρια φωτια και τρωνε δυο ατομα και σκανε.

Επισης εξαιρετικο το tri-tip αργεντινης απο themart. Ηταν περσυ 11€ το κιλο και εχει παει καπου 13-15€ αν θυμαμαι καλα. Βαζεις αλατι, πιπερι και λιγη παπρικα για την τσαχπινια και ψηνεις indirect στους 200 και ψηνεται ομοιομορφα μεχρι μεσα και δεν χρειαζεται ουτε searing στο τελος αφου εχει προλαβει να κανει με το indirect.

Επισης τρομερο το ζυγουρι παϊδακια. Πολυ πιο νοστιμο απο το αρνι και πολυ πιο μαλακο απο το προβατο. Τιμη γυρω στα 13€ το κιλο και αυτο. Ψηνεις σε μετρια φωτια και βγαινει λουκουμι. Λιγο αλατακι και μουσταρδα σκονη παλι βαζω και εδω.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πολυ τιμια και νοστιμα ειναι και τα μπουτακια κοτοπουλο παϊδακια. Πας και παιρνεις 4 μπουτακια κοτοπουλο παϊδακια, βαζεις αλατι, πιπερι και μουσταρδα σκονη και τα ψηνεις σε μετρια φωτια και τρωνε δυο ατομα και σκανε.

Επισης εξαιρετικο το tri-tip αργεντινης απο themart. Ηταν περσυ 11€ το κιλο και εχει παει καπου 13-15€ αν θυμαμαι καλα. Βαζεις αλατι, πιπερι και λιγη παπρικα για την τσαχπινια και ψηνεις indirect στους 200 και ψηνεται ομοιομορφα μεχρι μεσα και δεν χρειαζεται ουτε searing στο τελος αφου εχει προλαβει να κανει με το indirect.

Επισης τρομερο το ζυγουρι παϊδακια. Πολυ πιο νοστιμο απο το αρνι και πολυ πιο μαλακο απο το προβατο. Τιμη γυρω στα 13€ το κιλο και αυτο. Ψηνεις σε μετρια φωτια και βγαινει λουκουμι. Λιγο αλατακι και μουσταρδα σκονη παλι βαζω και εδω.

Ωραία Tips...!!! Ευχαριστούμε...!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πολυ τιμια και νοστιμα ειναι και τα μπουτακια κοτοπουλο παϊδακια. Πας και παιρνεις 4 μπουτακια κοτοπουλο παϊδακια, βαζεις αλατι, πιπερι και μουσταρδα σκονη και τα ψηνεις σε μετρια φωτια και τρωνε δυο ατομα και σκανε.

Επισης εξαιρετικο το tri-tip αργεντινης απο themart. Ηταν περσυ 11€ το κιλο και εχει παει καπου 13-15€ αν θυμαμαι καλα. Βαζεις αλατι, πιπερι και λιγη παπρικα για την τσαχπινια και ψηνεις indirect στους 200 και ψηνεται ομοιομορφα μεχρι μεσα και δεν χρειαζεται ουτε searing στο τελος αφου εχει προλαβει να κανει με το indirect.

Επισης τρομερο το ζυγουρι παϊδακια. Πολυ πιο νοστιμο απο το αρνι και πολυ πιο μαλακο απο το προβατο. Τιμη γυρω στα 13€ το κιλο και αυτο. Ψηνεις σε μετρια φωτια και βγαινει λουκουμι. Λιγο αλατακι και μουσταρδα σκονη παλι βαζω και εδω.

Πάνω κάτω τα ίδια παίρνουμε χαχαχαχα!

Ζυγουρι παϊδακια αγαπημένο, θέλει λίγο «ψήσιμο» με κρεμμύδι για να στρώσει όπως και η προβατίνα.

Το tri tip πολύ καλό αλλά δεν το βρίσκω στο mart Θεσσαλονίκης εύκολα.

Πηρα προχθές 3 κιλά κομμάτι ribeye Πολωνίας από mart στα 15€ το κιλο θα δοκιμάσω σκ και θα σας πω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vins είπε

Ζυγουρι παϊδακια αγαπημένο, θέλει λίγο «ψήσιμο» με κρεμμύδι για να στρώσει όπως και η προβατίνα.

Μια φορα ειχα βαλει κρεμμυδι στην προβατινα και μου εβγαζε πολυ ασχημη γευση. Δοκιμασε 30-40'  πουρε ακτινιδιο καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...