Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

12 ώρες πριν, alimentas είπε

Πολυ δυνατο φουρνακι κ τρομερο αποτελεσμα.Γενικα η περιστροφη δειχνει οτι εχει πολυ στανταρ αποτελεσμα...Γενικα αυτο το καναλι εχει παραααα πολυ καλο υλικο,Δυστυχως ειναι μονο στα Ιταλικα

 

Δειχνει πολύ καλό...

Κάποτε τα ΟΟΝΙ ηταν σχεδόν μονόπώλιο στο θέμα οικιακού φούρνου πίτσας... πλέον υπάρχουν "πολλές" επιλογές

Πάντως για σταθερά καλό αποτέλεσμα με μηδενική προσπάθεια (που και αυτό δεν ειναι πάντα πλεονέκτημα λόγω user engagement effect) το EffeUno πιστεύω οτι παραμένουν κορυφή...μιας και μιλάμε για φούρνους ανω των 600ιων € 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευγενιε επειδή έχεις δουλέψει effeuno γνωρίζεις τι μέγιστη πίτσα χωράει να κάνεις εκεί μέσα?? Σε ίντσες εννοω

Επίσης μια ερωτηση σε όσους έχουν δουλέψει hybrid φούρνο τύπου karu(υγραέριο συν ξύλο). Με ψήνει πολύ το συγκεκριμένο στυλ για αγορά αλλά κολλάω στην εξής απορία... Τι διάρκεια στο χρόνο μπορεί να έχει ένα τέτοιο μηχάνημα αν δουλευτεί με ΞΥΛΟ κ κάρβουνο. Θ αντέξει πάνω από 2 χρόνια?? Το ξύλο έχει αλλου τύπου φωτιά, άλλες θερμοκρασίες, άλλη δύναμη καμία σχεση με αέριο. Μπορεί να αντέξει τέτοιες θερμοκρασίες σε συνεχόμενη χρήση κάτι που δεν είναι φτιαγμένο με πυροτουβλο κτλ

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, alimentas είπε

Ευγενιε επειδή έχεις δουλέψει effeuno γνωρίζεις τι μέγιστη πίτσα χωράει να κάνεις εκεί μέσα?? Σε ίντσες εννοω

Επίσης μια ερωτηση σε όσους έχουν δουλέψει hybrid φούρνο τύπου karu(υγραέριο συν ξύλο). Με ψήνει πολύ το συγκεκριμένο στυλ για αγορά αλλά κολλάω στην εξής απορία... Τι διάρκεια στο χρόνο μπορεί να έχει ένα τέτοιο μηχάνημα αν δουλευτεί με ΞΥΛΟ κ κάρβουνο. Θ αντέξει πάνω από 2 χρόνια?? Το ξύλο έχει αλλου τύπου φωτιά, άλλες θερμοκρασίες, άλλη δύναμη καμία σχεση με αέριο. Μπορεί να αντέξει τέτοιες θερμοκρασίες σε συνεχόμενη χρήση κάτι που δεν είναι φτιαγμένο με πυροτουβλο κτλ

Τον δούλεψα σε 5-6 πίτσες σε φίλου σπίτι...οπότε δεν τον γνωρίζω τον φούρνο τόσο καλά...

Την κλασσική Ναπολιτάνα την παίρνει ποιο εύκολα από το ΟΟΝΙ 12 που έχω εγώ....οπότε θα υπόθεσω ότι είναι για αρκετά μεγαλύτερη από το οριακό σχεδόν 12αρι...ίσως μικρότερο απο το ooni 16 ακριβώς μεγαθος δεν μπορώ να πω...

Πάντως το γεγονός οτι χωρίς να τον έχω ξαναδουλέψει...και βγάζοντας 5-6 πίτσες άριστες σε ψήσιμο σε πολύ συγκεκριμένο χρόνο και με καθόλου άγχος, οπότε προσωπικά είμαι πεπεισμένος ότι αποφάσιζα να δώσω 600+ θα τα έδινα για κάτι τέτοιο...

Αρνητικα που μπορώ να πω...

θελει αρκετό χώρο για αποθήκευση...δυσκολα θα μείνει εκτός σπιτιού άρα πρέπει να έχεις τον χωρο για όταν δεν τον χρησιμοποιεις...

Ειναι βάρβαρη συσκευή 3KW άρα κατάλληλη μπριζα με κατάλληλη ασφάλεια...

και ότι δεν νιώθεις ότι βάζεις "τέχνη" στο ψήσιμο που παίζει και αυτό τον ρόλο του...

Για την ώρα το 12αρι λοιπόν για τις δικές μου ανάγκες.. κάνει μια χαρά τα κέφια μου...και αποθηκεύεται σε ένα κοινό ντουλάπι βεράντας...και βγάζει αρκετά καλό αποτέλεσμα...και με κάνει να νιώθω και μάστορας στο ψήσιμο ;) Και έχω και 400+€ για υλικά για πίτσες ;)

 

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.Προς το παρων παντως κ μεχρι να παρω μια απαντηση απο χρηστη για το καρου με ξυλο κ το ποσο αντεχει,ολα δειχνουν το 16αρι το koda.Θεωρω οτι κ το effeuno  λογω αντιστασεων μετα απο πολες χρησεις ΙΣΩΣ χασει την σταθεροτητα που εχει.Το 12αρι αν ηταν 2 ή εστω μια ιντσα παπαπανω θα ηταν ακομα μετα απο 8 χρονια το καλυτερο κ πιο τιμιο της αγορας.Το τρομερο ειναι οτι εγω το ειχα 3 χρονια μπαλκονι κ προχθες που το ετοιμαζα για το παιδι που θα το παρει του εκανα ενα καλο ξεσκονισμα κ εδειχνε ολοκαινουριο.Καμια φθορα σε τιποτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alimentas είπε

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.Προς το παρων παντως κ μεχρι να παρω μια απαντηση απο χρηστη για το καρου με ξυλο κ το ποσο αντεχει,ολα δειχνουν το 16αρι το koda.Θεωρω οτι κ το effeuno  λογω αντιστασεων μετα απο πολες χρησεις ΙΣΩΣ χασει την σταθεροτητα που εχει.Το 12αρι αν ηταν 2 ή εστω μια ιντσα παπαπανω θα ηταν ακομα μετα απο 8 χρονια το καλυτερο κ πιο τιμιο της αγορας.Το τρομερο ειναι οτι εγω το ειχα 3 χρονια μπαλκονι κ προχθες που το ετοιμαζα για το παιδι που θα το παρει του εκανα ενα καλο ξεσκονισμα κ εδειχνε ολοκαινουριο.Καμια φθορα σε τιποτα.

Όσον αφορά το effeuno ο φίλος που το έχει το έχει λιώσει (για οικιακός χρήστης) στις πίτσες μια 4ετια τώρα...δεν έχει πάθει τίποτα...ακόμα και η πλάκα του είναι σε άριστη κατάσταση...

Αναμενόμενο μιας και μιλάμε ξεκάθαρα για commercial grade μηχάνημα...οπότε ακόμα και με έντονη οικιακή χρήση δεν θα πλησιάσει καν χρήση επαγγελματική...

 

Οντως το ooni είναι σκύλι...και εγώ το έχω πλέον 1 χρόνο και δεν έχει ίχνος φθοράς...

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, vins είπε

Παιδιά εχω 2 flat iron μισόκιλες να τις κάνω αύριο στη Naterial. Καμία συμβουλή; Λέω για rare προς med rare. Ευχαριστώ 

Ο ποιο ασφαλής και με πολύ καλά αποτελέσματα είναι αυτός του "ανάποδου ψησίματος"  ξεκίνησε με έμμεσο ψήσιμο μέχρι η εσωτερική θερμοκρασία να φτάσει , πέντε με οχτώ βαθμούς χαμηλότερη από την επιθυμητή , βγαλτη δυνάμωσε  στο τέρμα τους καυστήρες για δύο με τρία λεπτά μέχρι να κάψει η σχάρα και στη συνέχεια την ψήνεις μέχρι τη θερμοκρασία που θέλεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ηνίοχος είπε

Ο ποιο ασφαλής και με πολύ καλά αποτελέσματα είναι αυτός του "ανάποδου ψησίματος"  ξεκίνησε με έμμεσο ψήσιμο μέχρι η εσωτερική θερμοκρασία να φτάσει , πέντε με οχτώ βαθμούς χαμηλότερη από την επιθυμητή , βγαλτη δυνάμωσε  στο τέρμα τους καυστήρες για δύο με τρία λεπτά μέχρι να κάψει η σχάρα και στη συνέχεια την ψήνεις μέχρι τη θερμοκρασία που θέλεις 

Είναι λεπτό το κομμάτι γι αυτό ρωτάω περισσότερο. Πολλοί που είδα λένε για δυνατή φωτιά 2-2,5 λεπτά από κάθε πλευρά για 1cm κομμάτι για rare-med rare όποτε δεν ξέρω αν θα πιάσει το reverse 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...