Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχει κανει κανεις αγορα ψησταριας  απο site του εξωτερικου? ειδα τιμες  σε σαιτ στην Γερμανια στην napoleon που με ενδιαφερει τουλαχιστον 25% κατω σε ψησταρια κ αναλωσιμα, δεν το εψαξα αν στελνει ελλαδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

2 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Καλημέρα στην παρέα,

αναρωτιέμαι έχοντας δει αρκετούς "συνψήστες" να χρησιμοποιείτε την ψησταριά ως φούρνο αν αυτό γίνεται για λόγους οικονομίας, οσμής εντός του σπιτιού ή/και γεύσης. 

προσωπικά απο θέμα γεύσης δεν πιστεύω (δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να προσθέτει) οτι μπορεί να προσθέσει πολλά αλλά οι εμπειρότεροι στο θέμα μπορείτε να με κατατοπίσετε σχετικά.

για παράδεις το παραπάνω να το κάνεις πχ στην σουβλά να το καταλάβω, slow and low να το καταλάβω αλλά μέσα σε μαγειρικό σκευός σκεπασμένο δεν μπορώ να το καταλάβω πέραν του χρησιμοποιώ την ψησταριάς ίσως βγαίνει ποιο οικονομικά... αλλά απο γεύση ?

 

τιποτα προσωπικό με την ανάρτηση του φίλου παραπάνω παρακαλώ να μην παρεξηγηθώ ποιο πολύ χρησιμοποιώ το ποστ του σαν εναυσμα. 

Πιστεύω ότι αν βάλεις και ένα κουτί καπνίσματος η γεύση θα απεογειωθεί. Σε γνωστό που κάναμε κρέας σε αερίου με κάπνισμα, η γεύση ήταν λες και το βγάλαμε από ξυλόφουρνο!!! Και μην φανταστείς κανένα τρελό κρέας, αλλά γεμιστά :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Πιστεύω ότι αν βάλεις και ένα κουτί καπνίσματος η γεύση θα απεογειωθεί. Σε γνωστό που κάναμε κρέας σε αερίου με κάπνισμα, η γεύση ήταν λες και το βγάλαμε από ξυλόφουρνο!!! Και μην φανταστείς κανένα τρελό κρέας, αλλά γεμιστά :) 

Καλημέρα αγαπητέ, 

αναφέρθηκα στην χρήση ως φουρνου με μεγειρικό σκεύος γαστρα/πιρεξ οπως ο φίλος παραπάνω, για καπνισμα slow&low κτλ ειναι ξεκάθαρο και κατανοητο...

40 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

εχει κανει κανεις αγορα ψησταριας  απο site του εξωτερικου? ειδα τιμες  σε σαιτ στην Γερμανια στην napoleon που με ενδιαφερει τουλαχιστον 25% κατω σε ψησταρια κ αναλωσιμα, δεν το εψαξα αν στελνει ελλαδα.

εχουμε αρκετοί...με χρήση forwarding service - https://www.eshopwedrop.gr/en - για αποστολή στην Έλλαδα. Αξίζει να το ψάξεις...μιας και Γερμανία ειδικά παίζουν κατα καιρούς βαρβάτες εκπτώσεις...!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Καλημέρα αγαπητέ, 

αναφέρθηκα στην χρήση ως φουρνου με μεγειρικό σκεύος γαστρα/πιρεξ οπως ο φίλος παραπάνω, για καπνισμα slow&low κτλ ειναι ξεκάθαρο και κατανοητο...

Καλημέρα συνψήστη!

Όχι δεν προσφέρει κάτι. Τουλάχιστον προσωπικά δεν έχω δει κάποια διαφορά στην γεύση ή στην ποιότητα ψησίματος. Τώρα για το οικονομικό σκέλος ειλικρινά δεν γνωρίζω. 

Υ.Γ. Αυτό που θεωρώ ότι αξίζει κυρίως για την μυρωδιά (αν έχεις μάτι/ εστία έξω) και εν μέρη στην γεύση και στο μαγείρεμα είναι το τηγάνισμα σε μάτι αερίου. Ξανά σε οικονομία δεν γνωρίζω κατά πόσο οικονομικότερο είναι σε σχέση με μία επαγωγική εστία!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντα περνάει η μυρωδιά της ψησταριάς σε φαγητό που θα μαγειρευτεί σε ταψί ακόμα και αν δεν χρησιμοποιηθεί ξύλο/πέλετ καπνίσματος. Ακόμα και αν το φαγητό περάσει για λίγο από την ψησταριά. Αν πχ ψηθεί ένα γιουβέτσι που το κρέας είχε ήδη βράσει σε χύτρα στην κουζίνα. Δεν το συζητώ καν για την περίπτωση που το κρέας προετοιμαστεί απευθείας στην ψησταριά και στη συνέχεια μπει στο ταψί. Ή ακόμα περισσότερο αν η ψησταριά είναι με πέτρες λάβας που οι πόροι τους έχουν συγκρατήσει υπολείμματα από προηγούμενα ψησίματα τα οποία θα εξακολουθήσουν να αναδίδουν στο χώρο. Εκεί τρελαίνεσαι τελείως και δεν μπορείς να πιστέψεις ότι είχες να κάνεις με αέριο...

Επεξ/σία από est
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Evgenios_V είπε

Καλημέρα αγαπητέ, 

αναφέρθηκα στην χρήση ως φουρνου με μεγειρικό σκεύος γαστρα/πιρεξ οπως ο φίλος παραπάνω, για καπνισμα slow&low κτλ ειναι ξεκάθαρο και κατανοητο...

εχουμε αρκετοί...με χρήση forwarding service - https://www.eshopwedrop.gr/en - για αποστολή στην Έλλαδα. Αξίζει να το ψάξεις...μιας και Γερμανία ειδικά παίζουν κατα καιρούς βαρβάτες εκπτώσεις...!!!

γερμανικα σαιτ αξιοπιστα για να τα τσεκαρω για εκπτωσεις ? εχω δει αυτο εγω www.grills.de

Επεξ/σία από KAPAKOSTAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

γερμανικα σαιτ αξιοπιστα για να τα τσεκαρω για εκπτωσεις ? εχω δει αυτο εγω www.grills.de

Καλό θα ήταν να κάνεις αναζήτηση στο αντίστοιχο σκρουτζ της Γερμανίας, το idealo.de

https://www.idealo.de

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

γερμανικα σαιτ αξιοπιστα για να τα τσεκαρω για εκπτωσεις ? εχω δει αυτο εγω www.grills.de

Εγω την ψησταρια (napoleon phantom rogue rse 425) την πηρα απο  το  https://www.bbq-entertainer-shop.de/. Στελνει Ελλαδα. Σε δευτερη φαση πηρα καποια napoleon αξεσσουρ (μαντεμενια πλακα, ταψι, ευκαμπτη σπατουλα) αλλα επειδη τα μεταφορικα δεν συνεφεραν τοσο τα παρελαβα μεσω eshopwedrop.

Καποια αλλα αξεσουαρ napoleon οπως σουβλα, ταψακια, βουρτσες και πλαστικη σπατουλα weber τα πηρα απο το https://www.grillfuerst.de/. Δεν στελνει Ελλαδα οποτε παλι χρησιμοποιησα το eshopwedrop.

Τις αγορες τις εκανα λιγο μετα το Black Friday οποτε ολα ηταν σε προσφορα. Tα αξεσουαρ ηταν περιπου στο -50% σε σχεση με εδω ενω η ψησταρια με τα μεταφορικα μου βγηκε περιπου -35%.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2023 στις 11:30 ΠΜ, ilpapacha είπε

Είναι μια πολύ καλή επιλογή για την κατηγορία της

Ενδεχομένως να μπορέσουν να σου «δώσουν» περισσότερες πληροφορίες για την travelq @g_f @punky @giannismark για weber q @est

 

 

Sorry παίδες, δεν είχα μπει για κάποιες ημέρες και δεν ξέρω αν βοηθάω τώρα αλλά here goes:

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την Travel Q. Τόσο που ήθελα να πάρω και μια δεύτερη για το εξοχικό αλλά την περίοδο που την έψαχνα υπήρχε έλλειψη στην αγορά οπότε πήγα στην επιλογή της Napoleon Rogue 365 μιας και η ανταγωνιστική ταξιδιωτική Weber δεν με έπειθε για το value for money της και η φορητότητα δεν ήταν απολύτως απαραίτητη αυτή τη φορά.

Έχοντας πλέον και την εμπειρία μιας μεγαλύτερης και μη ταξιδιωτικής ψησταριάς, η Travel Q ανέβηκε περισσότερο στα μάτια μου και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ppetros είπε

Εγω την ψησταρια (napoleon phantom rogue rse 425) την πηρα απο  το  https://www.bbq-entertainer-shop.de/. Στελνει Ελλαδα. Σε δευτερη φαση πηρα καποια napoleon αξεσσουρ (μαντεμενια πλακα, ταψι, ευκαμπτη σπατουλα) αλλα επειδη τα μεταφορικα δεν συνεφεραν τοσο τα παρελαβα μεσω eshopwedrop.

Καποια αλλα αξεσουαρ napoleon οπως σουβλα, ταψακια, βουρτσες και πλαστικη σπατουλα weber τα πηρα απο το https://www.grillfuerst.de/. Δεν στελνει Ελλαδα οποτε παλι χρησιμοποιησα το eshopwedrop.

Τις αγορες τις εκανα λιγο μετα το Black Friday οποτε ολα ηταν σε προσφορα. Tα αξεσουαρ ηταν περιπου στο -50% σε σχεση με εδω ενω η ψησταρια με τα μεταφορικα μου βγηκε περιπου -35%.

με τα αξεσουαρ και την ψησταρια παντως που κοιταζα οι τιμες ειναι τουλαχιστον 35-40% κατω και στα 2 γερμανικα σαιτ που ανεφερες,τραγικο αν αναλογιστεις τους μισθους στην Γερμανια, μεταφορικα βεβαια δεν ξερω τι ζητανε για τετοια ογκωδη αντικειμενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

με τα αξεσουαρ και την ψησταρια παντως που κοιταζα οι τιμες ειναι τουλαχιστον 35-40% κατω και στα 2 γερμανικα σαιτ που ανεφερες,τραγικο αν αναλογιστεις τους μισθους στην Γερμανια, μεταφορικα βεβαια δεν ξερω τι ζητανε για τετοια ογκωδη αντικειμενα

Στο site που ανέφερε ο @Evgenios_V υπάρχει και υπολογισμός κόστους

https://www.eshopwedrop.gr/delivery-options-gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KAPAKOSTAS είπε

με τα αξεσουαρ και την ψησταρια παντως που κοιταζα οι τιμες ειναι τουλαχιστον 35-40% κατω και στα 2 γερμανικα σαιτ που ανεφερες,τραγικο αν αναλογιστεις τους μισθους στην Γερμανια, μεταφορικα βεβαια δεν ξερω τι ζητανε για τετοια ογκωδη αντικειμενα

ο μισθός φέρνει και την κατανάλωση αρα και τους ογκους αρα και την οικονομία κλίμακας...σε αυτό οφείλω να δώσω κάποιο ελαφρυντικό για τις τιμές στην Ελληνική αγορά, αλλά σίγουρα ειναι και η κακή νοοτροπία καποιών εμπόρων

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Evgenios_V είπε

ο μισθός φέρνει και την κατανάλωση αρα και τους ογκους αρα και την οικονομία κλίμακας...σε αυτό οφείλω να δώσω κάποιο ελαφρυντικό για τις τιμές στην Ελληνική αγορά, αλλά σίγουρα ειναι και η κακή νοοτροπία καποιών εμπόρων

Πολύ σωστά. Είναι άλλο να αγοραζεις για μεταπώληση 5, άλλο 50 και άλλο 500 κομμάτια. Επίσης ο ΦΠΑ είναι 5% λιγότερος εκεί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ δυνατο φουρνακι κ τρομερο αποτελεσμα.Γενικα η περιστροφη δειχνει οτι εχει πολυ στανταρ αποτελεσμα...Γενικα αυτο το καναλι εχει παραααα πολυ καλο υλικο,Δυστυχως ειναι μονο στα Ιταλικα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...