Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Bourasal είπε

Καλησπέρα, αυτό κάνει να μπει σε ψησταριά υγραερίου? ( https://www.skroutz.gr/s/16315858/Veltihome-Lasagna-Pan-Ταψί-Ορθογώνιο-από-Ανοξείδωτο-Ατσάλι-22x30cm-690765.html ). Θα χρειαστώ 2 για να τα βάλω στην Naterial Kenton για να μπει μέσα νερό για να μην στεγνώσει το κοκορέτσι. Το μήκος της ψησταριάς είναι περίπου 70cm και αυτά τα ταψιά θα καλύπτουν 60cm. Θα μου κάνουν, ή να βρω κάτι ίδιου υλικού που θα καλύπτει ιδανικά τα 70cm?

Ίσως αυτό? https://www.skroutz.gr/s/23635029/Keskor-Ταψί-Ορθογώνιο-από-Ανοξείδωτο-Ατσάλι-35x26cm-93627.html

Επειδή είμαι στην ίδια φάση με σένα, δες τα σκεύη gastronorm που πρότεινε νωρίτερα ο @ilpapacha

Έχει διαφορα μεγέθη που ειναι και πιο στενά για να μην καλύπτουν σε πλάτος μεγάλο μέρος της επιφάνειας ψησίματος. Έτσι δε θα τρως τόσο αέριο να ζεσταίνεις το νερό από κάτω από το κοκορέτσι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2221

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

2 ώρες πριν, KAPAKOSTAS είπε

καλησπέρα σε ολους, λογω ελλειψης χωρου ζαχαρωνω την napoleon travel q

https://www.skroutz.gr/s/23288240/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-TravelQ-με-Μαντεμένια-Σχάρα-και-2-Εστίες-PRO285-BK.html

εντυπωσεις απο καποιον που την εχει? με τη φιαλη λειτουργει αν γνωριζετε?

Είναι μια πολύ καλή επιλογή για την κατηγορία της

Ενδεχομένως να μπορέσουν να σου «δώσουν» περισσότερες πληροφορίες για την travelq @g_f @punky @giannismark για weber q @est

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vins είπε

Επειδή είμαι στην ίδια φάση με σένα, δες τα σκεύη gastronorm που πρότεινε νωρίτερα ο @ilpapacha

Έχει διαφορα μεγέθη που ειναι και πιο στενά για να μην καλύπτουν σε πλάτος μεγάλο μέρος της επιφάνειας ψησίματος. Έτσι δε θα τρως τόσο αέριο να ζεσταίνεις το νερό από κάτω από το κοκορέτσι. 

Οκ βρήκα αυτό που θα πιάνει 65cm ( https://www.skroutz.gr/s/26956975/GTSA-Σκεύος-Gastronorm-Ανοξείδωτο-GN1-3-με-Βάθος-65mm-15-1132.html ), το οποίο όμως έχει ύψος 6,5cm. Μήπως θα μου έκανε και κάποιο πιο ρηχό για να γλυτώσω λίγο ύψος για το κρέας στην σούβλα? Π.χ. 4cm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Bourasal είπε

Οκ βρήκα αυτό που θα πιάνει 65cm ( https://www.skroutz.gr/s/26956975/GTSA-Σκεύος-Gastronorm-Ανοξείδωτο-GN1-3-με-Βάθος-65mm-15-1132.html ), το οποίο όμως έχει ύψος 6,5cm. Μήπως θα μου έκανε και κάποιο πιο ρηχό για να γλυτώσω λίγο ύψος για το κρέας στην σούβλα? Π.χ. 4cm?

Τι να σου πω, εγώ 6,5άρια θα πάρω για να μην ανοίγω και συμπληρώνω νερό. Επίσης μη βλέπεις τη φωτο, πάρε ένα χάρακα και δες το στην ψησταριά το ύψος απευθείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, vins είπε

Τι να σου πω, εγώ 6,5άρια θα πάρω για να μην ανοίγω και συμπληρώνω νερό. Επίσης μη βλέπεις τη φωτο, πάρε ένα χάρακα και δες το στην ψησταριά το ύψος απευθείας.

Αυτό έκανα μόλις, και στην Naterial Kenton, η υποδοχή για σούβλα είναι χαμηλά, και τα 6,5cm είναι αρκετά οριακά, άρα θα πάω σε 2cm αναγκαστικά και θα ανοίγω που και που να συμπληρώνω νερό. Συγκεκριμένα κατέληξα σε αυτή (https://www.skroutz.gr/s/26937327/Διανομική-Σκεύος-Gastronorm-Ανοξείδωτο-GN1-3-με-Βάθος-20mm-23-80-012.html). Ευχαριστώ @vins  καλά ψησίματα!

Επεξ/σία από Bourasal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Evgenios_V είπε

εχω ψήσει σε αντίστοιχη weber και ειναι πολύ καλή λύση για οποιους δεν έχουν χώρο ή το θέμα φορτητότητας ειναι σημαντικό.

Φαντάζομαι οτι η Travel θα ειναι εφάμιλλης ποιότητας και απόδοσης...!!!

θα έλεγα να δείς και συγκρητικά μεταξύ των 2 στο youtube που έχει αρκετά να δείς και απο εκεί τα συν και τα πλήν γιατί δυσκολά θα βρείς εδώ κάποιον που να έχει ψήσει και με τις 2 για συγκρισή...

Δεν εχω χρησιμοποιησει καμια απο τις δυο. Για τη weber εχω ακουσει/διαβασει τα καλυτερα. Η napoleon υπερτερει βεβαια στο οτι εχει 2 καυστηρες και μπορεις να παιξεις και κανενα indirect, αν και δεν ξερω ποσο νοημα εχει σε τοσο μικρο χωρο. Και στη weber γινεται βεβαια, αλλα νομιζω γινεται με χρηση ενος εξτρα εξαρτηματος για να φτιαξεις την "κρυα" ζωνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bourasal είπε

Αυτό έκανα μόλις, και στην Naterial Kenton, η υποδοχή για σούβλα είναι χαμηλά, και τα 6,5cm είναι αρκετά οριακά, άρα θα πάω σε 2cm αναγκαστικά και θα ανοίγω που και που να συμπληρώνω νερό. Συγκεκριμένα κατέληξα σε αυτή (https://www.skroutz.gr/s/26937327/Διανομική-Σκεύος-Gastronorm-Ανοξείδωτο-GN1-3-με-Βάθος-20mm-23-80-012.html). Ευχαριστώ @vins  καλά ψησίματα!

όταν ψήνετε με σούβλα δεν βγάζετε τις σχάρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, KAPAKOSTAS είπε

καλησπέρα σε ολους, λογω ελλειψης χωρου ζαχαρωνω την napoleon travel q

https://www.skroutz.gr/s/23288240/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-TravelQ-με-Μαντεμένια-Σχάρα-και-2-Εστίες-PRO285-BK.html

εντυπωσεις απο καποιον που την εχει? με τη φιαλη λειτουργει αν γνωριζετε?

Όπως ανέφερε και ο @ilpapachaέχω την Weber Q2200 εδώ και τρία χρόνια περίπου. Εξαιρετικό grill όπως ανέφεραν και οι @Gatilarasκαι @Evgenios_V.

Η ομοιότητα με την Napoleon Travel Q Pro 285 είναι στην έλλειψη flavorizer bars πάνω από τον καυστήρα/ες. Για αυτό το λόγο οι σχάρες είναι ειδικά σχεδιασμένες και είναι πιο φαρδιές πάνω από εκεί που "τρέχει" ο καυστήρας ώστε να περιοριζεται πάνω του, το στάξιμο του λίπους. Αυτό βέβαια συνεπάγεται και την εξάλειψη των αναφλέξεων καθώς το σύνολο σχεδόν των λιπών, πέφτει στο σκάφος της ψησταριάς και από εκεί στο δοχείο συλλογής. Έτσι ένας βασικός καθαρισμός είναι αρκετός για ένα τελείως απροβληματιστο ψήσιμο. Βέβαια, η Napoleon Travel Q Pro 285 διαθέτει δύο καυστήρες και όπως είπε ο @SagoniasSlutRos  διαφοροποιείται στη δυνατότητα και τον τρόπο που γίνεται το έμμεσο ψήσιμο. Αν αυτή τη στιγμή επέλεγα grill θα ήταν από τις πρώτες επιλογές μου.

Κατά τα λοιπά και οι δύο ψησταριές είναι φορητές και επιτραπέζιες. Υπάρχουν και άλλες επιλογές αντίστοιχου μεγέθους και φορητότητας. Μια από αυτές, είναι και η Broil King porta chef 320 που διαθέτει τέσσερα πόδια που αναπτύσσονται αν δεν τη θέλεις επιτραπέζια και διαφοροποιείται από τις προαναφερόμενες στην ύπαρξη flavorizer bars που θα σου αυξήσουν ίσως την πιθανότητα αναφλέξεων αλλά όμως, θα δώσουν και πιο έντονη αυτή τη χαρακτηριστική μυρωδιά τσίκνας στα ψητά.

Επεξ/σία από est
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, est είπε

Όπως ανέφερε και ο @ilpapachaέχω την Weber Q2200 εδώ και τρία χρόνια περίπου. Εξαιρετικό grill όπως ανέφεραν και οι @Gatilarasκαι @Evgenios_V.

Η ομοιότητα με την Napoleon Travel Q 285 είναι στην έλλειψη flavorizer bars πάνω από τον καυστήρα/ες. Για αυτό το λόγο οι σχάρες είναι ειδικά σχεδιασμένες και πάνω από εκεί που "τρέχει" ο καυστήρας είναι πιο φαρδιές ώστε να περιοριζεται πάνω του, το στάξιμο του λίπους. Αυτό βέβαια συνεπάγεται και την εξάλειψη των αναφλέξεων καθώς το σύνολο σχεδόν των λιπών, πέφτει στο σκάφος της ψησταριάς και από εκεί στο δοχείο απορροής. Έτσι ένας βασικός καθαρισμός είναι αρκετός για ένα τελείως απροβληματιστο ψήσιμο. Βέβαια, η Napoleon Travel Q 285 διαθέτει δύο καυστήρες και όπως είπε ο @SagoniasSlutRos  διαφοροποιείται στη δυνατότητα και τον τρόπο που γίνεται το έμμεσο ψήσιμο. Αν αυτή τη στιγμή επέλεγα grill θα ήταν από τις πρώτες επιλογές μου.

Κατά τα λοιπά και οι δύο ψησταριές είναι φορητές και επιτραπέζιες. Υπάρχουν και άλλες επιλογές αντίστοιχου μεγέθους και φορητότητας. Μια από αυτές, είναι και η Broil King porta chef 320 που διαθέτει τέσσερα πόδια που αναπτύσσονται αν δεν τη θέλεις επιτραπέζια και διαφοροποιείται από τις προαναφερόμενες στην ύπαρξη flavorizer bars που θα σου αυξήσουν ίσως την πιθανότητα αναφλέξεων αλλά όμως, θα δώσουν και πιο έντονη αυτή τη χαρακτηριστικά μυρωδιά τσίκνας στα ψητά.

Η οποία porta chef με επιστροφή eurobank στο πλαίσιο βγαίνει 319,2€ 

Δεν είναι καθόλου κακή η τιμή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

όταν ψήνετε με σούβλα δεν βγάζετε τις σχάρες?

Ναι τις σχάρες θα τις βγάλω και θα ακουμπάνε τα ταψιά στα τριγωνικά που καλύπτουν τους καυστήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Eχεις βαλει μεγαλη μπουκαλα; αν ναι πως ακριβως;

Η ψησταριά ήταν συσκευασμένη αλλά πλήρως συναρμολογημένη και διέθετε ήδη λάστιχο και ρυθμιστή για σύνδεση της με συμβατική μεγάλη φιάλη.

Έχω την εντύπωση πως αντάπτορας σύνδεσης με φιάλη απαιτείτο μονο για μοντέλα που διατίθεντο παλαιότερα στην αγορά με φιαλίδιο μιας χρήσεως της Weber.

Επεξ/σία από est
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, est είπε

Η ψησταριά ήταν συσκευασμένη αλλά πλήρως συναρμολογημένη και διέθετε ήδη λάστιχο και ρυθμιστή για σύνδεση της με συμβατική μεγάλη φιάλη.

Έχω την εντύπωση πως αντάπτορας σύνδεσης με φιάλη απαιτείτο μονο για μοντέλα που διατίθεντο παλαιότερα στην αγορά με φιαλίδιο μιας χρήσεως της Weber.

Κοιτουσα καποια στιγμη τη weber traveller (αυτη που ειναι σαν σιδερωστρα) και νομιζω ηθελε ανταπτορα ο οποιος κοστιζε 70€! Νομιζω καποια στιγμη ειχε αναφερει ο @ηνίοχος οτι υπαρχει αντιστοιχος no-name που κοστιζει πολυ λιγοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2023 στις 1:52 ΜΜ, vins είπε

Παιδιά ερώτηση επειδή έχω δει διάφορους τρόπους: το τεστ με το ψωμί τοστ πώς το κάνουμε;

Αλλοι τα ανάβουν όλα στο τέρμα και βάζουν εξαρχής το ψωμί πάνω και άλλοι πρώτα θερμαίνουν ψησταριά και μετά βάζουν το ψωμί πάνω…

Επανέρχομαι γιατί θάφτηκε, ξέρει κανεις; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vins είπε

Επανέρχομαι γιατί θάφτηκε, ξέρει κανεις; Ευχαριστώ!

Καποια στιγμη που το εψαχνα, αλλοι το εβαζαν απο την αρχη και αλλοι περιμεναν να ζεσταθει μεχρι τους 200 και το εβαζαν μετα. Δεν ειχα καταληξει στο ποια μεθοδος ηταν σωστη. Πιστευω αυτη με την προθερμανση ειναι πιο σωστη βεβαια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...